Kdy v dějinách?

Tak jsme se dozvěděli, že Zemědělský svaz plánuje reagovat na společnou výzvu agrárních komor východních zemí EU a uspořádat s nimi společný protest. Víte, jak to bude vypadat v praxi? Pojedou na hranice, setkají se tam s polskými kolegy, popovídají si, udělají tiskovku a zase pojedou zpátky. Nic nebudou blokovat, protože s vládou dál hodlají jednat. Hádejte do kdy? Ano, přesně do chvíle, než začne zemědělská sezóna.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Výborný je totiž hrozně hodný. Sice od začátku neustoupil ani o píď, když mu přinesli petici, tak byl arogantní až na půdu, ale teď ho Pýcha s Doležalem svou vstřícností a dobrotou určitě obměkčí… Svatá prostato… totiž, prostoto.

Stejně tak jsme se dozvěděli, že školy nedostaly peníze na školníky ani uklízečky a kuchařky. Zdaleka se škrty netýkají jen neobsazených tabulkových míst, ale zařezávají se tak hluboko, že to vypadá jako plošná likvidace. Šéf učitelských odborů, Dobšík, se nechal slyšet, že znovu uvažují o stávce a hádejte s kým o ní jednají? Ano, s Petrou Mazancovou (členkou TOP09) z učitelské platformy, která se minule ukázala jako dokonalý stávkokaz a zařídila, že se nemluvilo o podmínkách kuchařek, ale celoplošně veřejnoprávně se mluvilo o Vidlákovi.

Jako… ne, že bych se zlobil, reklama to byla naprosto dokonalá, ale nějak si nedovedu představit, co uklízečkám vybojuje odborář, který se podělal ještě na pódiu a Mazancová, která je členkou TOP 09?

Ale mít v čele učitelských odborových organizací zbabělce a stávkokazku… nechci být drzý, kdo z vás to má?

Nemusím být prorok, abych věděl předem, jak to celé dopadne… Protesty řízené shora, kozel zahradníkem… jako vážně někdo věří, že právě tihle dva to zachrání? Vždyť zatím dělali naprostý opak. Distancováním se ještě nikdo nevyhrál. Nikdy v dějinách. Stejně tak ještě nikdo nevyhrál tím, že jel k hranicím, tam si udělal tiskovku a pak se vrátil domů. Toho se na vládě fakt hrozně leknou a hned budou vstřícnější.

Já jsem pro tuto logiku už prostě starý a jestli tohle myšlení převládne, tak se snad ani nechci dožít vysokého věku.

Petr Drulák to ve svém komentáři, který otiskla MF dnes, řekl jasně. V celé Evropě se protesty organizují zdola. Mimo profesní organizace. Mimo všechno, co se v posledních třiceti letech vybudovalo. Protože všechny tyto organizace byly prostě zkorumpovány a nejsou už součástí občanské společnosti, ale mocenského aparátu. Nejprve se museli dole najít stateční jedinci, kteří s tím prostě začali a někde se pak přidali i šéfové agrárních komor. Ale u nás s tím teda nepočítejme. Uvidíme trochu krotkého divadýlka a to bude všechno.

Osobně musím říci, že to nechápu. Nechápu tu devótnost a konformitu. Vyprávějte mi nějaký velký příběh o tom, kdy takováto taktika zvítězila. Vyprávějte mi nějakou legendu, která nás učí, že nejlepší je poslušnost a klapky na očích. Vyprávějte mi o slavném státníkovi, který zvítězil úslužností a vstřícností. Kdy v dějinách mělo něco takového smysl?

V pondělí uvidíme, co u nás zmůžou stateční jedinci. Co zmůžou lidé, kteří už rozpoznali, že struktury občanské společnosti už nejsou pro ně, ale naopak proti nim. Lidé, kteří už pochopili, že nikde žádné zastání nemají a jedinou pomocnou ruku najdou u vlastního ramene. Lidé, na které teď směřuje obrovský tlak především od médií a oni nikdy nic podobného nezažili. Budou potřebovat podpořit, budou potřebovat, aby jim štít dělali ti, kteří si už nálepkování do pravdy a lásky užili a umějí s ním žít.

Ale zastání mají. Od jiných obyčejných lidí. Od obyčejných policajtů, obyčejných hasičů, obyčejných řidičů, obyčejných zdravotníků, obyčejných odborářů i obyčejných důchodců, obyčejných úředníků ministerstev i obyčejných blogerů.

Všechno budeme muset postavit znovu. Celou občanskou společnost. Všechny struktury. Ty stávající už slouží jiným.

Ale nejsme v tom sami. Stále více lidí se probouzí, stále více lidí už pochopilo, jak dnešní svět funguje, stále více lidí nám drží palce. V pondělí zjistíme, kam jsme se posunuli.

**

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

*

3.8 13 hlasy
Hodnocení článku
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 3 měsíci

Musime dotlacit Hrobare Evropy ke zmene pristupu…Snad se to povede

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Mě to připadá, jako by ti všichni mafiánští odborářští předáci a zemědělští papaláši byli z Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona. Trochu udělat bubu ale jen do určité míry aby jsme si vrchnost nerozhněvali. Nebo socdemáci co vždy vybejkovali dělnickou třídu a pak stáhli ocas mezí nohy a pak při lámání chleba dělali chcíplého brouka.… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jen se doplním, že zemědělci slevují ze svých demonstračních aktivit. Po dohodě s panem premiérem Fialou nebudou blokovat Prahu, hranice nebudou blokovány, jen tam budou stát traktory, nechávají mezi sebe vrážet klíny, už některým vadí někteří jejich podporovatelé. Jak se budou tito rozlišovat na ,,hodné a zlé” je zle. Téměř celý národ je… Číst vice »

stiglitz
stiglitz
před 3 měsíci

Když to ksindlu okolo různých Vidláků, Rajchlfýrerů, Vačic a dalších dezolátů nevyšlo za pomoci pomatených antivaxerů, později za pomocí pologramotných rusofilů, komunistů, nácků z SPD, zkusili to na podzim s učiteli, kteří, když zjistili, komu dělají stafáž, tak se od nich rychle distancovali. Tentokrát se dezolátský dobytek pokusí zaútočit na vládu a demokratický systém… Číst vice »

cablik
cablik
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  stiglitz

Ty nevíš co vůbec demokracie je tak si ty bláboly strč do(__!__)

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  stiglitz

Jezis

cablik
cablik
před 3 měsíci
standa
standa
před 3 měsíci

Fandím panu Sterzikovi, protože probouzí lidi. Chápu, že probuzení lidí trvá dlouho, protože mnoho jich chce jen spát a mít klid, i když začnou jíst trávu a brouky ! Je to strachem z konání !

cablik
cablik
před 3 měsíci

Tak to je oni vše zničili a poté se bude muset začít od začátku pro naši zem to bude náročné vše je pryč zemědělství průmysl školství stojí za starou bačkoru….

standa
standa
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Otázkou je, zda objevíme lidi s koulema a zda budeme mít koule je poslat řídit tento stát !!!!

vaclav
vaclav
před 3 měsíci

Kdo jsou tito “zástupci” zemědělců. No určitě jsou to pijavice které ví o zemědělství naprosté hovno. Jenom si chrání své teplé a smradlavé místečko u žlabu.

spartak
spartak
před 3 měsíci

Chtěl bych věřit ,že se lidé probouzí a staré struktury se znemožní.První ukazatel budou volby.