Zemědělci s traktory tlačí europoslance k ústupu od podpory dovozů potravin

Včera v Evropském parlamentu sedláci vyhráli další bitvu. Koordinátoři, kteří v Zemědělském výboru zastupují jednotlivé politické frakce, zamítli návrh Evropské komise na zrychlené projednání prodloužení bezcelních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny a rozšíření stejného režimu i na dovozy z Moldávie.

Martin Kunštek
Martin Kunštek
Na horním snímku: takto vidí souboj sedláků s eurokraty německý karikaturista.
Při poradě koordinátorů, která se uskutečnila před výborovým jednáním, se zástupci vzbouřených sedláků a celounijní zemědělské organizace COPA COGECA se po zkušenostech s traktorovými blokádami najednou nikomu nechtělo si před volbami pálit prsty za nadnárodní korporace a ukrajinské oligarchy. O návrzích se bude jednat normálně, včetně možností předkládat pozměňovací návrhy. Hlasovat se na výboru bude veřejně.

Normální způsob projednávání podpořili koordinátoři většiny frakcí. Zástupci zemědělských organizací na výsledky porady koordinátorů čekali před uzavřeným jednacím sálem, v němž jednání probíhalo bez přítomnosti veřejnosti. Už před jednáním z telefonátů od zemědělských předáků v členských státech všichni koordinátoři dobře věděli, že zemědělci vědí, co na ně Komise chystá. Věděli, že zástupci vzbouřených zemědělců se na to budou v diskusi se členy výboru ptát.

Všichni koordinátoři i členové výboru měli ještě v živé paměti traktorovou blokádu Štrasburku a průchody uličkami mezi traktory a demonstrujícími sedláky při cestě na každý den jednání pléna europarlamentu minulý týden. Bleskově se dohodli, že zrychlený režim nebude. Při cestě na rychlý oběd před jednání se selskými rebely jejich zástupcům čekajícím před dveřmi sálu s úlevou sdělili, že návrh nařízení, jímž Komise navrhuje udělit zemědělskému vývozu z Moldávie do EU bezkontrolní a bezcelní režim bude zpravodajovat europoslanec z frakce konzervativců (ECR). V ní mají většinu Poláci z bývalé vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Stanovisko k návrhu na prodloužení bezcelních dovozů z Ukrajiny bude zpravodajovat europoslanec od socialistů. Stanovisko k návrhu nařízení o prodloužení bezkontrolního režimu dovozů z Ukrajiny dostal jako zpravodaj sám německý předseda výboru Norbert Lins (CDU) z lidovecké frakce.

Všichni členové výboru dostanou možnost předložit své pozměňovací návrhy. Včetně návrhu na zamítnutí. Lhůty stanoví zpravodajové. Jde v podstatě o formalitu. Při odpolední diskusi zemědělci dali europoslancům jasně najevo, že nechtějí upravovat detaily těchto nařízení, ale že naopak chtějí ukončit všechny bezcelní dovozy potravin a zemědělských komodit, které nesplňují kvalitativní požadavky kladné právem EU na potraviny vyráběné v Unii.

Veřejné hlasování za přítomnosti zástupců sedláků v jednacím sále AGRI výboru v Bruseli proběhne 6. 3. 2023.

Při odpolední diskusi oznámila šéfka COPA COGECA Christiane Lambertová, že zemědělci ještě před hlasováním osvěží paměť nejen europoslanců celoevropskou blokádou dovozů potravin a zemědělských produktů ze třetích zemí. Akce, při níž na všechny hraniční přechody a přístavy na vnější Schengenské hranici i na hranice mezi členskými státy EU opět nastoupí zemědělská technika, proběhne ve čtvrtek 22. 2. 2024. K této celoevropské blokádě kolegy vyzvali polští zemědělci, kteří blokují hranice s Ukrajinou po celý únor. Na mimořádném výjezdním zasedání delegátů COPA COGECA v Polsku se k účasti na blokádě zavázaly organizace sdružující zemědělce ze všech členských států EU.

Společně s kolegy se sousedních zemí budou hranice proti dovozům z Ukrajiny blokovat traktory z firem, které jsou členy Zemědělského svazu. Při jednání AGRI výboru europoslancům selští rebelové sdělili, že při blokádě poletí z lodí do moře a z kamionů do škarp veškeré zemědělské komodity a potraviny ze třetích zemí, s nimiž by se někdo pokusil překročit hranice. Zemědělci europoslance ujistili, že na to zřejmě nebude muset dojít, protože žádnému kamionu, vlaku ani lodi s dováženými potravinami se příští čtvrtek nepodaří dostat do blízkosti hraniční čáry.

Do konce současného volebního období Evropského parlamentu zbývají už jen 2 plenární zasedání. První se uskuteční od 11. do 14. 3. 2023. K poslední schůzi se europarlament v současném složení sejde ve dnech 22. až 25. 4. 2024. Komise se bude určitě snažit ze všech sil na poslední chvíli protlačit schválení prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů alespoň z Ukrajiny. Europoslanci však na obě dvě zasedání budou doprovázeni traktoristy minimálně z Francie. Opět je čekají průchody uličkami. Na galerii v horní části jednacího sálu budou akreditovaní vyslanci zemědělských organizací bedlivě sledovat, jak kdo bude hlasovat. A nejen výsledky hlasování budou hlásit sedlákům čekajícím před budovou. Opět bude vyžádáno veřejné hlasování po jménech.

Na listiny se zápisem, jak který poslanec bude hlasovat, budou čekat zástupci zemědělců ze všech členských států EU. Zemědělské organizace se netají tím, že před volbami budou nejen svým členům, ale i milovníkům dobrého jídla veřejně, a nejen na tiskových konferencích, doporučovat koho volit a koho v žádném případě.

Všichni europoslanci, kteří půjdou o dovozech do sálu hlasovat, budou vědět, že až budou mačkat hlasovací tlačítka „pro“ nebo „proti“ a zvedat ruce, budou je sledovat zemědělci z celé EU a hlavně u nich v zemi, za níž chtějí znovu kandidovat. Pokud návrh nařízení o prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů nebude europoslanci schválen do 25. 4. 2024, platnost nařízení automaticky skončí 5. 6. 2024. Od dalšího dne by opět nastoupilo množstevní omezení dovozu, dále cla a fytosanitární a hygienické kontroly. Na hranice by se vrátili celníci, veterinární kontroly a orgány dohledu nad bezpečností polních plodin a výrobků z nich.

Vzbouření zemědělci jsou kousek od historického vítězství. Pomalu, ale jistě si pomocí traktorů razí cestu k cíli. Pokud máte rádi česká, moravská a slezská jídla vyrobená z potravin od českých, moravských a slezských zemědělců přijďte prosím spolu s #myzemedelci podpořit naše výrobce potravin 19. 2. 2024 před Ministerstvo zemědělství a 22. 2. 2024 na státní hranice.

**

Martin Kunštek, Litterate

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

*

3.6 12 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 3 měsíci

Tak je to správné a kdo bude hlasovat pro dovoz tak mu to dát doma sežrat ještě je potřeba zlikvidovat zelený blábol a drahé energie. Ostatně u nás je jasné koho nevolit značka pětidemolice.

Vaclav Kurel
Vaclav Kurel
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Ale, vždyť Babiš je jen druhá strana stejné mince!!!

cablik
cablik
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Vaclav Kurel

Babiš je béčko US poskoků A team nám vládne.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 3 měsíci

Ve Španělsku u francouzské hranice se už dali do hybu další sedláci a blokují některé komunikace a dálnice.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Konečně slovo chlapa! To se u nás pořád přešlapuje kolem Ukrajiny aby se jí nešláplo na kuří oko a zemědělci si problémy s ní nedali zřetelně ani do svých požadavků, no jako ti na Západě (bezcelní dovoz, používání laciných hnojiv, která jsou u nás zakázána atd.atd.). A za národ si dovolím říci, že válka Ruska… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Velká omluva čtenáři . Psal jsem to v domnění že to psal MUDr. David. I jemu omluva! Jinak všechno platí…

vaclav
vaclav
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

No nejsou to silácké řeči. Protože naše zřízení je naprosto na dvě věci. Zemědělci jsou opravdu ti, kterých by jsme si mněli vážit. Ale jejich představitelé stojí -omlouvám se- za hovno , stejně jako odborové orgány.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  vaclav

Máte pravdu!