DĚDICTVÍ PO PROTEKTORÁTU!

JE TO JIŽ 85LET, CO SE ZA HUSTÉHO SNĚŽENÍ VALILY KOLONY NĚMECKÉ TECHNIKY DO CENTRA PRAHY, KOLEM NICH SLZY I ZAŤATÉ PĚSTI. 15.BŘEZEN 1939 NEPŘIŠEL NÁHODNĚ, ZEJMÉNA MNICHOV SE STAL DOKLADEM TOHO, ŽE SUVERENITA ČESKOSLOVENSKA NEBYLA PRIORITOU BRITÁNIE A FRANCIE.

Nad Prahou zavlál hákový kříž, stali jsme se součástí Velkoněmecké Říše. Praha byla dokonce čtvrtým největším městem Říše po Berlíně, Vídni, Hamburku. Výnosem Adolfa Hitlera byl zřízen Protektorát. Hitlerův výnos a jeho velké sliby měly uklidnit zahraniční veřejnost. Hácha zůstal formální hlavou Protektorátu, zůstal zachován i statut vlády.  Některá ministerstva byla zrušena, pro  „nadbytečnost“. Na Loretánském náměstí v bývalé budově ministersta zahraničí se usídlil úřad protektora, který dohlížel i rozhodoval. Protektorát měl i své „kabaretní“ vládní vojsko.

Kulisa pro všední život…. Začalo se jezdit vpravo a za poctivých 10 českých korun, byla jedna marka. A tak cukrárny, kavárny, obchody byly plné nakupujících Němců, naopak věznice se plnily odpůrci nového režimu. Jen za prvních 48hodin bylo zatčeno na 4000 osob.  Hlavním posláním Protektorátu bylo zajistit klid a zbrojní výrobu pro potřebu Říše, ta se po okupaci zvedla o 26%, objednávky se jen hrnuly.   Ulice, náměstí dostaly nové dvojjazyčné názvy, naopak zmizely ty nevhodné. Za poslech ciziny, byl kriminál i trest smrti. Mediální masáž vyzývala k podpoře východního tažení. Ve filmu se nabízely nové lákavé možnosti, ,.. a tak ze Zity Kabátové se stala Maria von Buchlov, z Adiny Mandlové zase Li Adina,…vedle nich umírala na popravišti  herečka Anna Letenská za pomoc odboji. Rodilo se hrdinství, ale i kolaborace. Mezi těmi desetitisícemi popravených byl spisovatel dr.Vladislav Vančura, předseda vlády gen. Eliáš, ….  ale i ti stateční z Lidic a Ležáků.  Vlaky odvážely mladé na práci do Říše, jiné vlaky se židovskými spoluobčany odjížděly na východ.

Cílenou propagandou se stala holešovická výstava Sovětský ráj, včetně zničené sovětské vojenské techniky, přišlo na ní přes 300tisíc návštěvníků.  Sanitní vlak s 28 vagony,  jako „dar českého národa bojující Říši“, měl zakrýt skutečný názor veřejnosti na východní tažení.  Nedávno jsme si připomenuli 81. výročí bitvy u Sokolova. Československo si svoji svobodu muselo tvrdě vybojovat. Nebyl to dar od někoho, nestáli jsme schováni někde v koutku, nestavěli jsme kolaborantské legie, naopak naši vojáci bojovali proti nacistům na všech frontách druhé světové války.

Šestiletá okupace vedle statisícových obětí, rozvrácené ekonomiky, měla i morální dopady, které pociťujeme dodnes. Místo vděku a úcty k hrdinům vidíme spíše zdvižený prst. Není dnes vhodné připomínat, že v Československu našlo svůj hrob na 140tisíc sovětských hrdinů.

Z viníků se dělají oběti, z obětí viníci. Padají pomníky hrdinů. Místo slova mír, politici skoňují slovo válka. České zbrojovky, tak jako v době Protektorátu, chrlí i dnes zbraně pro východní frontu.  Kasičky se opět plní,  vybírá se na tanky i letadla, slyšíme výzvy mediálních hvězdiček  k podpoře válečných dodávek…   Na východě Evropy hoří opět města, umírají lidé…. Slovo „mír“ se stává nebezpečným argumentem.

Mnichovem 1938 jsme ztratili samostatnou českou zahraniční politiku, je příznačné, že ji hledáme marně dodnes. Bylo tomu před několika lety v případě srbského Kosova, dnes je tomu při hledání pravdy na Ukrajině.  A dokonce i s nebezpečím postihu za jiný odlišný názor…

**

Přemysl Votava (ČSNS), zdroj: Praha ve stínu hákového kříže (J.B. Uhlíř, J. Kaplan)    

 

 

4.2 14 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 29 dny

“15.březen 1939 nepřišel náhodně, zejména Mnichov se stal dokladem toho, že suverenita Československa nebyla prioritou BRITÁNIE A FRANCIE ” Bratranec V. Havla, první manžel M. Kubišové, Jan Němec, po 68. emigroval do Británie. Tam k 50. výročí Mnichova natočil dokument, ve kterém zesměšňuje všechny tehdejší spojence ČSR, Británii, o které říká, že osud ČSR ji nikdy… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 29 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

-dok- Melodii Smetanovy Vltavy hraje Eric Clapton a jak Jan Němec vidí postavy tehdejších aktérů (a to včetně Beneše, který utekl právě do Británie), je zřejmé z popisu zde https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%ADr_podle_Mnichovsk%C3%A9_dohody Dnes máme smutné výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava, který skončil až 9. května 1945, a to zásluhou Ruska https://cs.wikipedia.org/wiki/Protektor%C3%A1t_%C4%8Cechy_a_Morava protože kdyby Hitler v Rusku nedopadl stejně… Číst vice »

adam
adam
před 29 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

No, hlavně stávající prezident by si měl osvěžit znalost historie. Pak by si snad našel jiný termín k návštěvě Německa než 15. březen. Leda že chtěl zopakovat Háchovu cestu do Berlína…

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 29 dny
Odpověď uživateli  adam

To jsou takové “náhody” – v roce 100. výročí narození Hitlera padla Berlínská zeď a Německo bylo opět sjednoceno. K tomu se nám blíží výročí odhalení sochy Marxe v Německu v květnu 2018, která byla postavena ke 200. výročí jeho narození – jóó, Rusko marxismus ani neomarxismus nikdy nepřijalo a to je problém už od doby Hitlera (byť… Číst vice »

cablik
cablik
před 29 dny

Mám dokument gestapo tak to byl klasický postup nacistů jak zlikvidovat levici a odpůrce režimu. Dnes sice mohou řvát ale na východ nepotáhnou je to životu nebezpečné a oni to ví.

Pavel
Pavel
před 29 dny

Pražáci si mohli pazoury uhajlovat. Dnes by nejraději zase kvákali po americké.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 29 dny
Odpověď uživateli  Pavel

To jsou jen ti,co jsou ” videt”..Jsem take rodily Prazak,meho dedu zabili Nemci a 
uplne nesnasim tu podrizenost.Podle mne i maly narod by mel mit svou hrdost….Zamindrakovana spolecnost je lehce ovladatelna,proto sama sebe nici

adam
adam
před 29 dny
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Máte pravdu s tou hrdostí, která značné části českého národa chybí. Například před pár dny současní představitelé dovolili, aby nad Prahou svorně proletěla německá a česká letadla. Myslíte, že by něco takového dovolili třeba Poláci? Naprostá provokace a všichni drží hubu…

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 29 dny
Odpověď uživateli  adam

Moje rodina nebyla nikdy ani pomstychtiva ani uknucena,takze co bylo neresim…Co mi vadi je to,ze ” nasi” predstavitele se vetsinu casu chovaji jako Hujeri a pokrytci

mikkesh
mikkesh
před 29 dny

Toto by se mělo přeposílat.

SunTzu
SunTzu
před 29 dny

K okupaci doporučuji článek o slavné M. Horákové od JAN BERWID-BUQUOY…….

oldo
oldo
před 29 dny
Odpověď uživateli  SunTzu

” Dcera Milady Horákové ještě nedávno kritizovala český národ, jak snadno zapomíná, co byli komunisti zač, aby pak snadno zapomněla, co byl agent Pávek zač, sedla k němu do letadla a udělali si moc hezkou fotku. Navíc se rozpovídala o tom, jak její maminka nosila informace zahraničním agentům…”

Naposledy upraveno před 29 dny uživatelem oldo