Mojmír Grygar: O nábojích, počítání mrtvých a napínání tětivy

Prezident Pavel sklízí potlesk lidí podporujících válku za úspěšné nákupy nábojů. (V generálových učednických letech se těm fandům říkalo „váleční štváči“.), píše Mojmír Grygar v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Mojmír Grygar
Mojmír Grygar

Jako voják zná koeficient účinnosti střeliva. Někdo už sestavil rovnici určující, kolik je zapotřebí munice, aby bylo zabito 10, 100 nebo 1000 vojáků. Bylo by dobré vědět přibližný počet mrtvých z dodaných 800 000 střel. Při studiu války jako rubu dějin jsem se dočetl, že armáda, která dbá účinnosti nábojů, jinými slovy, která střílí najisto, je ztracena; lepší výsledky má voják, dělostřelec nebo shazovač bomb, který nemusí šetřit. Při prvních náletech spojeneckých bombardérů na  vojenské  cíle v Německu se ukázalo, že tyto nálety se nevyplácejí, proto se hledal účinnější způsob bombardování, který se postupně zaměřil na kobercové nálety hustě osídlených měst, až vyvrcholil barbarským útokem na Drážďany 50 dní před koncem války.
 
Prvnizpravy.cz – Mojmír Grygar: Příprava třicetileté války?

Pomocná ruka Západu se v poslední době přivírá, není to již zlatý roh hojnosti, ale těch 800 000 nábojů není k zahození. Péče o dodávky střeliva je však zastíněna sporem mezi Macronem a Scholzem o dodávku německých raket Taurus. Scholz se obává, žeby Ukrajinci nezaváhali zničit most spojující Rusko s Krymem a ohrozit města daleko v zázemí. Na druhou stranu Macron vystoupil jako hlasatel jestřábů, kteří planou touhou – po čem vlastně? Po vyhnání Rusů z Krymu a Donbasu? Po pádu Putinovy vlády? Po rozpadu Ruska? Po pokoření Rusů jako národa? Jde o různé cíle, ale Zelenskij a obdivovatelé tradic banderovců (mezi ně patří i odstavený Zalužnyj), ví oč jim jde – o rozpad Ruska, o vytvoření Velké Ukrajiny (její mapu již Zelenskij nakreslil), o vyhnání Rusů z hranic civilizované Evropy, o historickou pomstu bez limitu. 

Scholzův nesouhlas s Macrovovým a Pavlovým záměrem vyslat vlastní vojenské specialisty na Ukrajinu je podmíněn vědomím, že rakety Taurus by nemohli Němci ponechat na vůli místních velitelů, museli by je vybavit svým vojenským doprovodem. Scholz nechce hrát v této válce podružnou roli, ale právem se bojí překročit limit, který by vyvolal střet Ruska s NATO. Zůstalo by jen u konvenčních zbraní? Mohlo by Rusko vzdorovat mnohnásobné přesile bez použití artomové zbraně? Naproti tomu generál Pavel jedná spíš podle Macronovy výzvy – nebuďte zbabělí, nebojte se riskovat! To je plně ve stylu amerických jestřábů, všech těch Johnsonů, Nixonů, Cheneyů, Rumsfeldů, Bushů, Pompeů a dalších (ano, patří k nim i Kissinger v době své vrcholné slávy), kteří byli s to napínat tětivu války, až vystřelila smrtící šíp. Pavel, na rozdíl od vlády, je pro tuto riskantní hru, zůstává tedy věren svému původnímu heslu podpory Ukrajiny  bez limitu.  Tou nepřekročitelnou mezí není tedy ani bezprostřední nebezpečí atomové války. Pavel jako generál počítá se všemi možnostmi. Ale co mu říká jeho svědomí jako prostého občana, člověka, smrtelníka? Jak bude reagovat, až by se, nedej pámbu, jednou vrátil někdo z našich vojáků z Ukrajiny domů v cínové rakvi? Bude stále hrdý na svou odvahu riskovat?

Markvart: Čím větší kravina, tím je pravděpodobnější, že se toho chytíme

Vraťme se ještě k Pavlově nábojům a k jeho setkání s Macronem. Položme si otázku nebo rovnici: kolik nábojů vystřílí Rusové proti Pavlovým 800 000 kusům? Bude to zase 800 000, 1000 000 nebo i víc? Máme odvahu počítat zabité, zmrzačené, nezvěstné? Co když se Ukrajinci budou mstít na civilistech v ruských městech?  

Na druhou stranu, jak máme rozumět Macronovu vetu proti použití evropských fondů pro nákup tohoto střeliva? V článku v The Economist jeho veto nazvali hnusným (egregious). Ví vůbec Pavel něco o Macronovi? Jakou informaci mu o něm asi dal jeho přítel po boku, dnešní mezinárodní expert na zbrojení? Vyzná se vůbec v Macronovi? Čím si vysvětlí jeho životní dráhu připomínající chod koněm na šachovnici životního úspěchu? Startoval odskokem od slibné univerzitní kariéry do banky Rothshildů, kde se závratně obohatil. Další fází byl čtvrtobrat k politice podmíněný mohutným balíkem peněz: startoval v Hollandově Socialistické straně, tu brzy opustil a založil vlastní pravicovou liberální stranu na osobní použití, ta mu pak umožnila vítězství v prezidentských volbách. Nemusíme být politickými znalci, abychom pochopili, že jedinou vzpruhou jeho jednání je politická kariéra.

Dnes, společně s Pavlem, usilovně napíná tětivu války. Uvědomuje si on a mnozí další lukostřelci, co je ve hře? Anebo jim politická prestiž nedovolí, jak tomu bylo za první a druhé světové války, zastavit nesmyslné krveprolití? Nepoučili se ani z pozdějších prohraných amerických válek ve Vietnamu, Iráku, Afghánistánu. Nepoučili se ani ze starého přísloví, které říká: Koho chtějí bohové potrestat, toho zbaví rozumu.

**

Mojmír Grygar, První Zprávy, na fotografii dva váleční štváči – český Pávek a francouzský Macron

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří vědí, že nežijeme ani z reklam ani ze sponzoringu, a proto nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

Fiobanka: 2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí a konferencí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika              

4.6 11 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 4 měsíci

Váleční štváči a národa sráči, opravdu jednou dostanou ,,přes prsty”, ale my budeme křičet bolestí ! Tedy, pokud je nezastavíme. Myslím, že je nejvyšší čas, protože dvanáctá již odbyla.

mikkesh
mikkesh
před 4 měsíci

Ještě jsem už několikrát zapomněl. Tomu kdo vybírá úvodní fotečky – hlubokou poklonu. Frajer. Dnešní, jak se dutohlav drží za pacičku s deviantem… to nevymyslíš.

mikkesh
mikkesh
před 4 měsíci

Nevím kolik je třeba dělových granátů na jednoho Rusa. Ale je známo kolik milionů nábojů bylo potřebné na jednoho zastřeleného Afghánce. Chudáka novináře, který to spočítal, nenapadlo nic lepšího, než u dvou dodavatelů co v Americe vyhráli tendr, zjišťovat jestlipak nakoupili také tolik střelného prachu a oceli. V devátém patře hotelového pokoje prý kroutil… Číst vice »

keporkak
keporkak
před 4 měsíci
  • Bacha, je to podraz! Phishing…AVG to označuje jako nebezpečnou tránku!!!
keporkak
keporkak
před 4 měsíci

Macron si postěžoval, že ho ve Francii nenávidí skoro deset milionů lidí. PePa se zamyslel a odpověděl: “U nás to vypadá podobně…”

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci

Nejhorsi jsou ” gaucovi bojovnici”Vetsina z nich by ” bojovala” nekde v ukrytu…Jestli chteji bojovat at si zbali batuzky a jdou…Politiku na svete je.Nikomu chybet nebudou

cablik
cablik
před 4 měsíci

ME VE FOTBALE V NĚMECKU: V POPŘEDÍ POLITICKÁ PROPAGANDA, KLIMA A WOKE, SPORT JE NA OKRAJI ZÁJMU
https://pravyprostor.net/me-ve-fotbale-v-nemecku-v-popredi-politicka-propaganda-klima-a-woke-sport-je-na-okraji-zajmu/

cablik
cablik
před 4 měsíci

Žádné náboje jim vítězství nezajistí Rusové mají dělostřelectvo s delším dosahem leteckou převahu hypersonické rakety skvělé drony. Lepší taktiku boje jako vždy tak banderu nic nezachrání a jejich poskoky.