Přeruší Petr Fiala diplomatické vztahy s Vatikánem?

Původní titulek Parlamentních listů si redakce NR dovolila pozměnit inspirována jedním z debatérů na PL.

převzato

Papež František vyvolal obrovský rozruch svým názorem na válečný rusko-ukrajinský konflikt. V rozhovoru pro švýcarskou televize RSI, který má vyjít na světlo boží 20. března, prohlásil, že by Ukrajina měla najít odvahu vyvěsit bílou vlajku, informovala o tom agentura Reuters. Na sociálních sítích mu někteří dávají za pravdu, jiní jej odsuzují a označují jeho počínání za velké selhání.

„Domnívám se, že nejsilnější je ten, kdo zhodnotí situaci, pomyslí na lidi a má odvahu k bílé vlajce a jedná,“ řekl papež v rozhovoru, jehož část zveřejnila agentura Reuters. Podle něho by se Ukrajina měla vzdát a dodal, že jednání by se měla konat s pomocí světových mocností. „Slovo jednat je odvážné slovo. Když vidíte, že jste poraženi, že se věci nevyvíjejí dobře, musíte mít odvahu k jednání,” řekl František.

Slova papeže Františka, že Ukrajina by měla mít odvahu k vyvěšení bílé vlajky a jednání, uvítal právník Ondřej Dostál, který mu dal za pravdu. A čeká, zda i v jeho případě mu bude vyčítán jistý příklon k Rusku. „Tento výrok je sice mimo sféru papežské neomylnosti, ale má pravdu. A štěstí, že je Argentinec. Být Slovák, Fiala by si s ním přestal povídat. Jestlipak napíší místní mudrlanti, že je papež proruský?“ reagoval Dostál na platformě X.

Naopak nesouhlas s postojem papeže vyjádřila senátorka Miroslava Němcová a označila to za selhání. „Papež František vyzval Ukrajinu k vazalské odvaze. Má vyvěsit bílou vlajku a vzdát se agresorovi. Má hodit přes palubu všechny své mrtvé hrdiny i civilní oběti. Má posvětit vítězství zla, které chce zničit západní civilizaci. Je to obrovské zklamání a papežské selhání. NESOUHLASÍM!“ vyjádřila politička svůj názor.

Slovy kritiky směrem ke Svatému otci nešetřila ani velká odpůrkyně Ruska a Vladimira Putina lékařka Džamila Stehlíková, která v této souvislosti hovoří o dohodě katolické církve s fašisty a nacisty. „Papež František I. není žádný průkopník, jen pokračuje v tradici dohody katolické církve s fašisty a nacisty. Říšský konkordát mezi Německem a Svatým stolcem kdysi ulehčil Hitlerovi cestu k moci. Nezbývá než uzavřít s Putlerem konkordát jako kdysi s Hitlerem,“ napsala.

Papeže Františka neváhala označit za papeže třetího Říma a islamistů. „Papež vyzval Ukrajinu ke kapitulaci: prý Ukrajina musí najít odvahu vztyčit bílou vlajku a jednat s Ruskem. Také navrhuje vyřešit jednáním konflikt Izraele s Hamásem, tedy kapitulaci Izraele, aby teroristé nebyli potrestáni. František I. je papež třetího Říma i islamistů, tedy lžipapež,“ konstatovala Stehlíková.

Jan Dobrovský z Paměti národa označil celou katolickou církev za zlo a proto si o člověku, který stojí v jejím čele, nemyslí nic dobrého, ať učiní jakékoli prohlášení. „I kdyby papež František našel tolik odvahy, že by vyvěsil bílý prapor, do nebe se už nedostane. Podvolit se zlu, protože je silnější, je vítězstvím pekla. Hlavě katolické církve se definitivně podařilo zesměšnit příběh Ježíše Krista.“

Také iniciativa Dárek pro Putina zmínila v souvislosti se slovy papeže Františka analogii s Hitlerem. „Papež František vyzývá Ukrajinu, aby našla odvahu a souhlasila s jednáním s Ruskem. Nevím. Pokud by papež František žil v roce 1940, taky by navrhoval Velké Británii, aby se vzdala a vyjednávala s Hitlerem? A o tom, že Rusko napadlo Ukrajinu, už papež slyšel?“ uvedl nadační fond, který pořádá sbírky na humanitární pomoc, zbraně a obranné vybavení od začátku války na Ukrajině.

„Může být někdo papežštější než tento papež?“ ptal se na sociální síti X komentátor Alexandr Mitrofanov, zastánce západní pomoci Ukrajině, aby se i nadále mohla bránit ruské agresi.

Novinář Josef Kopecký by od papeže čekal především apel vůči Rusku, aby se stáhlo z ukrajinského území. „Škoda, že papež neapeloval spíš na odvahu agresorů stáhnout se z jimi napadené země, svrhnout svého vlastního diktátora a pak činit pokání kvůli zvěrstvům, která páchají na Ukrajině,“ uvedl reportér z iDnes.cz.

Na pomyslný seznam lidí, které nemáme mít rádi, byli tento týden připsáni Robert Fico a papež František, zhodnotil absolvent právnické fakulty a rovněž býval členem hnutí Trikolora Martin Chmela. Narážel také na fakt, že se česká vláda rozhodla přerušit společná jednání s kabinetem slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD), když se ministr zahraničí Juraj Blanár (Směr-SD) sešel v Turecku s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Fico v souvislosti s válkou na Ukrajině obvinil Evropskou unii, že jejím jediným plánem je podporovat vzájemné zabíjení Slovanů.

Vatikanskij korobel idi na chuj,“ vzkázal papeži Františkovi novinář Josef Šlerka, kterého rozčilila slova, že by Ukrajina měla mít odvahu vyvěsit bílou vlajku.

„Co vy na to? Ukrajina by měla mít odvahu vyvěsit bílou vlajku, usoudil papež František,“ pozastavoval se na internetu také kněz Romuald Štěpán Rob. Rovněž připomněl bitvu o Británii z roku 1940. „Několik let bojovala Británie jako jediná proti Hitlerovské říši. Nedokážu si představit, že by papež Pius XII. vyzval Churchilla nebo královnu Alžbětu k bílé vlajce….,“ doplnil.

Jasné „ne“, že by Ukrajina měla vyvěsit bílou vlajku, řekl také novinář Filip Titlbach.

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
23 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 2 měsíci

Co budou říkat, až je Rusko donutí vytáhnout bílou vlajku – tomu se říká kapitulace. Ukrajina již získá jen těžké podmínky nebo bude úplně rozdělena-rozkrájena na kousky – Rumunsko, Polsko a Maďarsko tam mají své etnické menšiny a bývalá území. Zmizení Ukrajiny by bylo jen ve prospěch míru.

oldo
oldo
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Ano,cílem bylo zničit Rusko s Putinem,vypadá to že se to nepovede,na Ukrajině nikomu záležet nebude.Komu by záleželo na nacistickém užitečném idiotovi.

mikkesh
mikkesh
před 2 měsíci

Jestli blyštivému Péťovi přinese pošťák Kolář pokyn ze spřátelené ambasády k přerušení, tak je Péťa schopnej přerušit i výkon při průjmu.

standa
standa
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

Líbilo se mi přirovnání k postavičkám Dobrého vojáka Švejka – prezident= poručík Dub, premiér = kadet Biegler a ministr vnitra= udavač Bretschneider. To nemá chybu !

jbskalensky
jbskalensky
před 2 měsíci

Podle mého soudu se pravdě spíš blíží názor P.Hájka z “Protiproudu” v posledním článku. Papeže nesesadí, protože jako jeden z mála si může “beztrestně” dovolit tlumočit pokyny těch, co to způsobili, a ví, že už to dál neudrží. Další prodlužování konfliktu velmi pravděpodobně bude zvyšovat “cenu”, za kterou Rusko bude ochotné sednout k jednacímu stolu.… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  jbskalensky

Papež je Argentinec, tomu je nějaká Evropa ukradená.

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

Papeže sesadí.

Praded
Praded
před 2 měsíci

Celá naše elita vč. té na alternativě zapomíná, že první kdo zradil ČSR, byly západní aktéři Mnichovské zrady a nejenom že zradily ale do konce 2SV fašisty podporovaly. Případ fašisty Hunky v Kanadském parlamentu, je potvrzením, že je podporují do dnes. Je odporné, že nazývají neomarxisty a komunisty všechny placené pohůnky nadnárodních kapitalistických… Číst vice »

cablik
cablik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Přesně tak třeba očernit levici a socialismus co nejvíc toho se bojí jak čert kříže. Jinak ať jde celá církev někam podpora masové migrace a výměna obyvatel je zhoubná. Ale ukončit tu válku by bylo dobré.

Primak
Primak
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

“…kněz Romuald Štěpán Rob. Rovněž připomněl bitvu o Británii z roku 1940. „Několik let bojovala Británie jako jediná proti Hitlerovské říši.”

Pan kněz by si měl kouknout do Goggla, kolik “let bojovala Británie jako jediná proti Hitlerovské říši”.

standa
standa
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Anglosasové používají svůj nástroj k vedení války s Ruskem – tj. fašismus a nacismus – ten využili pro výrobu 2.sv.války. Země EU a NATO = kolektivní Západ – je tvrdě fašizován a nacizován Česko nevyjímaje ! Teď chtějí 3.sv. válku !

standa
standa
před 2 měsíci

Do papeže bych to neřekl, že natrhne chciválkařům žaket !!!

Anonym
Anonym
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Papež to jistě “napraví”. Tady se nějak “upísk”. Je to už starší člověk. Ledacos může poplést. Jistě je též absolvent Aspen institutu! 🙂

Ludvik
Ludvik
před 2 měsíci

Neuvěřitelné, Miroslava Němcová, která se před časem tak “zasloužila” o církevní restituce, v současnosti mluví o “papežském selhání.” Doba, kdy bude požadovat jejich “revizi” se zřejmě blíží…

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Mirka vládne Praze 1, ale ne Vatikánu.

Hokarc
Hokarc
před 2 měsíci

Kdyby měla Ukrajina, odvahu, ukázat Američanům a EU prostředníček, nemusela by být nyní vybízena k odvaze vyvěsit bílou vlajku. A Petr Arcilhář Fiala, ten ať si říká co chce. Jiní lidé teď musí mluvit jménem naší republiky.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Hokarc

Souhlasim.Kdyz to vezmete tak Zelensky je stejny sedmilhar jako Fiala…Pred zvolenim hlasal jak urovna vztahy s Ruskem a pak zjistil,ze jemu osobne vic vynasi hrat si za humny na ” hrdinu”…To jsou ti ” hodnotari”

standa
standa
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Rusové neodkráglovali Zelenského, jen proto, aby se nestal sakrální obětí. Ono je je teď jedno, kterej fašista sedí na trůnu !

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci

Porad titiz..Jejich arogance je vetsi nez jejich myslivna..Uz mne vic nez unavuji

kolokol
kolokol
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Naopak. Bylo docela zábavné vychutnat si jejich rozhořčení.
A pokud jde o odvahu poraženého. Měl by mít odvahu ke kapitulaci. Tak, jako když v pětačtyřicátém nařídil Žukov Keitelovi – sedni a podepiš!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci

Je vidět, že papeži Františkovi záleží především na lidech. Proč by měl František selhat, když vysloví svůj názor v neshodě s krůtou Němcovou? Je vidět, že papež do sporu Ukrajina Rusko nezaujatě vidí a je realista. No agenta Kremlu už mu nikdo neodpáře. Na chvíli jsem papežemcem…

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Zlodejka rohliku je monotematicka