Tak nám další rok po sobě odteklo na dividendách přes 300 miliard

Jsme stále jen region s levnou námezdní sílou, nic víc. Ať už v lepším případě tou místní, nebo v tom horším, dovezenou.

Jana Marková
Jana Marková
Skutečně nikdy jsem nechápala ten jásot nad různými pobídkami pro montovny a sklady zahraničních korporátů. V podstatě bych řekla, že není lepší způsob, jak si devalvovat vlastní ekonomiku na stádium rozvojové země.

Zatímco bychom měli podporovat naši produkci a ulevovat domácím firmám, které nás v případě nouze podrží, ulevujeme a podporujeme cizí, které se na nás v případě nouze vykašlou a zdrhnou si za lepším. Celkem si zahraniční vlastníci loni ze svých zisků v České republice rozdělili na dividendách 321,5 miliardy korun. To je slušný výsledek. Výsledek, který mohl zůstat „doma“. To bychom se ale sami nesměli pasovat do role nesvéprávných slouhů a poskoků zahraničního kapitálu.

Vývoj nezpracované suroviny je jedním ze znaků koloniálního statusu země

Nesmíme taky zapomínat na to, že ty dividendy nejsou zdaleka všechno. Ty se totiž vyplácejí až ze zisku zmíněných společností. Zisku, který je osekávám různými fikanými fígly, například takzvanou převodní cenou, kdy ve snaze snížit si daňovou povinnost svým českým firmám prodávají zboží nebo poskytují poradenství a licence třeba v oblasti informačních technologií za účelově přemrštěné ceny. Všichni to víme, ale tolerantně se díváme směrem od Bahamských ostrovů. Tyhle společnosti samozřejmě nejsou „blbé“ a tak trapné pokusy naší vlády jako byla daň z mimořádných zisků (ať žije pravice), skončily díky těmto optimalizacím fiaskem. Čekalo se od šesti největších tuzemských bank 33 miliard a přistály celé 2. Ehm…

Ono čím víc daně zvýšíš, tím ekonomiku nenakopneš a o moc víc nevybereš. Tak to prostě nefunguje. Co by fungovalo, je něco jiného. Ale musíme konečně pochopit a přiznat si, že naše ekonomika není tak úžasně proexportní a bezvadná, jak se nám pořád cpe, ale jen závislá a hostitelská pro zahraničím vlastněné podniky, pouze umístěné na území ČR. Zahraniční vlastníci rozhodují, co a jak se bude vyrábět a komu, kde a za kolik prodávat. A samozřejmě i to, jak dlouho tu ty podniky umístěné budou. A při tomto vědomí tak zcela logicky investují především do sebe, a nikoli do hostitelské – naší země. Proč by to dělali?

Výrobní linka VW v Mladé Boleslavi určuje směr velké části místního strojírenství

A teď malý příklad pro ty, kteří tu hodlají začít ječet, jaké že všechny tyto firmy tu odvádějí další daně. Jsem z Mladé Boleslavi, tak třeba odsud. Když VW vyveze z ČR svůj automobil, pak tržní hodnota tohoto exportu patří VW, a ne ČR. Čeští dělníci a subdodavatelé obdrží jen smluvní zlomek z celkové hodnoty, bez ohledu na tržní hodnotu finálního produktu, a český stát dostane pouze část daní z deklarovaných zisků. Podtrhávám deklarovaných. Takže tak.

Tohle všechno může být do jisté míry celkem fajn, dokud u nás je cena práce a řekněme energií pro cizí korporát nízká. Ovšem při rostoucí ceně práce a vstupů začne zahraniční host propouštět, přestává reinvestovat, přiváží levnější pracovníky zvenčí, ano to je fakt výhra (ideálně přes agentury, které nám je tu potom nechají na pospas), a nakonec odchází úplně, a nám tu zbydou vybydlené haly a vybydlená ekonomika. Samé výhody, ne?

Řešení? Jediné. Přestat být jen výrobními jednotkami zahraničních firem. Vyvíjet, vyrábět a prodávat konečný produkt. Otevřít českou ekonomiku českým podnikům a českým podnikatelům. Jim pomáhat a je vzdělávat. Přizpůsobit tomu všechno včetně školství. Obnovit „českou školu“ podnikového řízení, využít veškerého inovačního potenciálu, který jsme tu měli a posílit regionální autonomii a soběstačnost. A hrdost.

Že to nejde? Samozřejmě, že by to šlo, kdyby se chtělo. Ale to by se nesmělo chtít naše školství cíleně likvidovat pomocí různých pseudooborů a jiných nesmyslů. To by se muselo chtít tuhle zemi zvednout z poskoka na lídra. Jako to udělal svého času třeba Tomáš Baťa. Že se svět změnil? Svět možná, ale ekonomické principy se nemění. Co je doma, to se počítá. A to ostatní počítá někdo jiný. Jako těch 300 miliard darovaných cizím společnostem. Darovaných za levné pozlátko a vlastní ohnutý hřbet.

**

Jana Marková, ZDROJ

4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 23 dny

Podle ekonomky Švihlíkové, té fandím, to bude s ostatnímu odlivy a odkláněním spíše 600 miliardám.

standa
standa
před 23 dny
Odpověď uživateli  standa

“Vyvíjet, vyrábět a prodávat konečný produkt.” To je to o čem je soběstačnost státu a to nemluvě o státní komerční bance, která tady není a nebude, protože řečmi nevznikne !!! Politici na to nemají koule a zahraniční banky to nepovolí !!

cablik
cablik
před 23 dny

Přesně tak cizáci tu rejžují na levné montovně a odbytu druhořadého jídla a teď jsem tahají Mongoly a Indy aby dělali za menší mzdy u nás jich máme dost. Za vše mohou poskoci korporátního fašismu který nás do toho navezli.

standa
standa
před 23 dny
Odpověď uživateli  cablik

EU je nyní stopro americkou kolonií, vše se děje podle příkazů amerických ambasád a nebude úniku – školství, LBGTQ atd. to znáte. A navíc evropská kolonie zařizuje, Makarón s tím začal, zboží si můžeš koupit, ale jen u mně, jinak pokuta 10 euro za nákup čínského zboží ! Kdy se toho chytnou naši vládní… Číst vice »

cablik
cablik
před 23 dny
Odpověď uživateli  standa

Jo četl jsem o tom šíleném návrhu to jsou jejich předsmrtné křeče BRICS je rozdrtí. Čína prodává kvalitní oblečení za 10 dolarů a 4 vydělá.

Primak
Primak
před 23 dny

Ten obrázek nahoře: “Vývoj nezpracované suroviny je jedním ze znaků koloniálního statusu země” (asi mělo být “Vývoz”?) Nic proti tomu, jen je dlužno dodat, že i USA je jeden z největších exportérů dřeva, spolu s Kanadou a Německem. A dodávaj to poměrně levně až do cílové země, hlavně proto, že mraky kontejnërů, co přivezly zboží… Číst vice »

spartak
spartak
před 24 dny

Ono se totiž těch min.300miliard netýká rozteklému sádlu ODS a spol.kteří zrovna tak ždímají naši republiku v různých tzv.podnikatelských záměrů.