Cenzura na pokyn veřejné moci. Soud rozhodl

Po dvou letech je z nynějšího verdiktu soudu jisté, že ten, kdo blokoval před dvěma lety vládou označené a pro ni “nepohodlné” weby, konal zcela nezákonně a v rozporu s nařízením Evropského parlamentu.

Na snímku jsou nejvyšší představitelé momentálně vládnoucí koalice, kteří se v roce 2022 neštítili porušit Ústavu i nařízení jejich jinak obdivované Evropské unie a poslušni příkazu svých loutkovodičů nechali vypnout 20 opozičních webů. Ve stejný okamžik přistoupila k cenzuře webů i tehdejší slovenská vláda loutkové protinárodní koalice. Dodnes jsou u nás stále cenzurovány některé weby, např. EXANPRO – web bývalých analyiků Vojenského zpravodajství AČR, i když premér Fiala stále lže, že je proti cenzuře. -vd-

*

Městský soud v Praze na konci února konstatoval nezákonnost blokace údajných “dezinformačních” webů ze strany operátorů po ruském vpádu na Ukrajinu. Ředitel Institute H21 Adam Růžička poukázal na zásadní skutečnost, a to nakolik byl do celé této “cenzurní a nezákonné akce zapojen český stát. T-Mobile tvrdí, že blokaci totiž vnímal jako “závazný pokyn“ ze strany státu, a odmítá nést zodpovědnost za způsobené škody.

„Přijde mi nefér, že si to teď mají poskytovatelé vyžrat sami,“ prohlásil ředitel Institute H21 Růžička.
Městský soud v Praze usnesením ze dne 29. února 2024 po více než dvou letech rozhodl ve sporu mezi údajně dezinformačním webem AC24 a společností T-Mobile, která ho jako poskytovatel internetu po ruském vpádu na Ukrajinu zablokovala. Obdobně jako to udělala i našemu serveru Prvnizpravy.cz a řadě dalších. (Novou Republiku cenzurovala hostingová firma WEDOS z Hluboké nad Vltavou majitele Josefa Grilla – pozd.red.N.R. -vd-)

Soud v usnesení konstatoval, že blokování webů na základě „nezávazné žádosti“ státních institucí bylo proti evropskému nařízení, a T-Mobile tak musí nést odpovědnost za případnou škodu, která provozovateli stránek Ondřeji Geršlovi vznikla. Ten po mobilním operátorovi požaduje bezmála 93 tisíc korun.

Po dvou letech tak soud postavil na jisto, že ten, kdo blokoval, konal zcela nezákonně, v rozporu s nařízením EU.

Adam Růžička z Institute H241 považuje rozsudek odvolacího soudu za velký posun. Zároveň však dodává, že by zde neměla být opomíjena role státu.

„Asi jste postřehli zprávy o rozsudku odvolacího soudu, kde web AC24 žaluje T-Mobile a chce náhradu škody kvůli blokování. Soud vyhověl a vrátil věc k první instanci, což je samo o sobě posun, protože to podporuje verzi, že blokace byla protiprávní. Ovšem to není všechno.

V rozsudku se dočteme, že T-Mobile odmítá odpovědnost za způsobené škody a brání se tím, že: „se řídila doporučením státních orgánů v situaci ohrožení, plynoucího pro Českou republiku z vojenského konfliktu v jejím bezprostředním okolí, v dobré víře, že jde o závazné pokyny“.

Připomínám, že otázka, zda šlo o autoritativní pokyn, anebo ne, je naprosto klíčová pro posouzení, zda před dvěma lety šlo o případ nezákonné cenzury na objednávku českého státu,“ připomíná Adam Růžička na platformě X.

Růžička dodává, že v této věci sami podali stížnosti k Ústavnímu soudu, kde argumentují, že poskytovatelé blokovali na pokyn veřejné moci, která v tomto případě jednala mimo svou pravomoc, a zasáhla tedy do základních občanských svobod.

„Předchozí instance nám potvrdily, že by skutečně šlo o zásah do svobody projevu a práva na informace, a to i kdyby stát nejednal přímo, ale skrze třetí stranu jako v roce 2022. To, co ale nepotvrdily, byla skutečnost, že se tehdy jednalo o pokyn – prý šlo o ‚nezávazné doporučení‘ či ‚zavádějící politickou proklamaci‘,“ vysvětluje dále.

Tvrzení T-Mobilu tak podle něj představuje zvrat, protože je to poprvé, co se od blokujících poskytovatelů dozvídáme, že i oni to vnímali jako „závazný pokyn“.

V novém rozsudku se ale dozvídáme, že to nebyl pouze T-Mobile, kdo měl dojem, že jde o pokyn. Soud prvního stupně původně žalobu AC24 neuznal, protože snížení příjmů webu nevyhodnotil v příčinné souvislosti s jednáním žalované (T-Mobile). Proč? Protože podle soudu nejednali sami od sebe, ale na základě direktivního pokynu státu.
Atomové inferno nebo ruské vítězství. Vidlák o konci války

„Pokud šlo o autoritativní pokyn, pak vinu nese stát, jenž jednal nezákonně. Pokud šlo o pouhé nezávazné doporučení, pak jde odpovědnost za poskytovateli. Tady mám o dost větší pochopení pro poskytovatele. Pokud by mi přišel dopis od vojenských zpravodajců krátce poté, co Rusko napadne Ukrajinu, a ten mi nakazuje, abych zablokoval nějaké weby, a pokud mi to potom oficiálně potvrdí dva vládní ministři, nevím, zda bych zvládl jednat principiálně a vzepřel se státní autoritě. Vlastně mi přijde celkem nefér, že si to teď mají poskytovatelé vyžrat sami,“ pokračuje Růžička.

K blokování asi dvou desítek webových stránek, které stát označil za dezinformační, vyzvalo vojenské zpravodajství organizaci NIX.CZ, která sdružuje poskytovatele připojení k internetu v Česku (včetně T-Mobilu). Mělo jít o snahu zamezit šíření údajných „nepravdivých a zavádějících informací“ v souvislosti se zahájením ruské agrese proti Ukrajině.

**
Jar, První Zpravy

Poznámka Nové Republiky:
Jakékoliv potlačování jiného názoru/cenzura je projevem argumentační neschopnosti Fialovy vlády, která místo dialogu sahá k totalitárním praktikám. Naše weby přinášely objektivní zpávy, analýzy a názory, které narušovaly léta pracně šířenou propagandu zločinné alinace NATO. Poukazovali jsme na “zástupný/proxy” charakter vojenské kampaně na Ukrajině a upozorňovali jsme na nacistický charakter kyjevského režimu, který Pětikoalice – ODS, StaN, TOP09, Lidovci i Piráti – dodnes obdivují, podporují a zároveň mimořádným způsobem poškozují českou společnost a její národní zájmy.

Prosíme čtrenáře, aby při jakýchkoliv příštích volbách nezapomínali z jakých individuí se skládají strany dnešní Pětikoalice a co provedly a provádějí.
-vd-

**

 

4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Soudce asi neslyšel památnou větu Blyštivého Péti – Na cenzuru má každý právo.

spartak
spartak
před 1 měsícem

Po roce 1989 ztratilo právo a zákon svou platnost a žijeme v bezprávní a zlodějské diktatuře ODS.

cablik
cablik
před 1 měsícem

OPAKUJÍ NACISTICKOU PROPAGANDU I LIDÉ NA ALTERNATIVĚ?
https://pravyprostor.net/opakuji-nacistickou-propagandu-i-lide-na-alternative/

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik
cablik
cablik
před 1 měsícem

Tady někdo neví co jsou oni zač stokrát horší než ti „zlý komunisté” jsou v partě korporátního fašismu vedené USA. Takže u nich nějaké slušné jednání nehledejme cenzura k jejich totalitě patří.

jbskalensky
jbskalensky
před 1 měsícem

Mám docela neodbytný pocit, že to, co se právě děje v poslanecké sněmovně je další pokračování téhož. Jsem docela zvědav, na čem se “stosmička” nakonec usnese. Pokud odhlasuje, že A.Babiš je bezpečnostní riziko, pak může následně odhlasovat usnesení k jeho vydání a internaci orgány činnými v trestním řízení. Po tom, co jsem včera na CNN… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  jbskalensky

Nic se nestane vše je to komedie na voliče aby volili ty „správné demokratické hodnoty” které oni prosazují zelený blábol migraci 150 pohlaví a válku s Ruskem.