V Maďarsku a na Slovensku zkoušejí oprášit scénář barevných revolucí a maidanu

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj
V Maďarsku vypukly masové protesty. Demonstranti vyzývají Viktora Orbána k odstoupení. Ještě předtím se na Slovensku uskutečnily rozsáhlé pouliční protesty nespokojenců s Ficovou vládou. Obě země jsou v Evropské unii považovány za hlavní opozici vůči zvůli Bruselu. Komu prospívá rozdmýchávání nespokojenosti v těchto státech?
V Budapešti se konal pochodňový průvod požadující odstoupení maďarského premiéra Viktora Orbána a generálního prokurátora Petera Polta. Informuje o tom místní vydání listu Nepszava. Protesty zorganizoval Peter Magyar, bývalý vládní úředník a člen vládnoucí strany Fidesz.Demonstranti pochodovali od budovy generální prokuratury k parlamentu a na centrální budapešťské náměstí. Vůdce hnutí v projevu k davu zdůraznil, že se jedná o událost celostátního významu. Podle něj se Maďaři bez ohledu na své politické názory spojili, aby vyjádřili svou nespokojenost vládě.„Během několika málo dní se země ponořila do největší politické, morální a právní krize od změny režimu,“ řekl Magyar. Počet účastníků shromáždění neustále rostl. Jestliže na samém začátku bylo na ulici asi 3 000 lidí, v okamžiku, kdy se kolona blížila k náměstí, čítala 10 000 lidí.

Dav skandoval protikorupční hesla. Vůdce protestu obvinil Viktora Orbána a jeho rodinu z nezákonného obohacování a zdůraznil, že celý maďarský státní systém je postaven na krytí jeho zločinů. Jedna z účastnic shromáždění tvrdila, že současný premiér má majetek v hodnotě více než 3 miliardy forintů (přes 7,5 milionu eur).

Současné demonstrace jsou důsledkem korupčního skandálu na vysoké úrovni, který inicioval Peter Magyar. Ten nedávno zveřejnil zvukovou nahrávku, na níž jeho bývalá manželka Judit Vargová, která opustila post ministryně spravedlnosti, obviňuje členy premiérova okolí ze zneužití moci.

Podle serveru Politico zveřejněné informace naznačují, že šéf Orbánova kabinetu Antal Rogan zfalšoval dokumenty související s korupčním případem bývalého státního tajemníka na ministerstvu spravedlnosti Pála Velnera. Mluvčí dosluhující vlády Zoltan Kovacs všechna existující obvinění popírá. Podle něj se Magyar snaží pronásledovat svou bývalou manželku. Sama Vargová se k aktuálním událostem vyjádřila na sociálních sítích, kde hovořila o hlubokém šoku z demonstrací a také o případech vydírání a domácího násilí ze strany bývalého manžela.

Připomeňme, že v lednu se velké protivládní protesty konaly také na Slovensku. Na akce v Bratislavě vyšlo asi 27 tisíc lidí. Kromě toho opoziční síly ohlásily shromáždění podobného zaměření v dalších 14 městech země. Na jednu z demonstrací přišel i šéf strany Progresivní Slovensko a místopředseda parlamentu Michal Šimečka. Ve svém projevu k davu zdůraznil, že premiér Robert Fitzo zjevně podcenil „připravenost lidí bránit spravedlnost“. Dav ho podpořil výkřiky „Nebudeme mlčet“ a „Zastavme ho“.

Je pozoruhodné, že Maďarsko a Slovensko jsou hlavními odpůrci liberálního kurzu EU. Noviny VZGLYAD podrobně napsaly, že tyto země jsou schopny vytvořit vojensko-politické spojenectví na pozadí nepochopení Bruselu. Mezitím se odborná veřejnost domnívá, že občanská nespokojenost v obou zemích může být podněcována ze zahraničí. Washington a Brusel tak chtějí před volbami do Evropského parlamentu korigovat politiku Budapešti a Bratislavy.

V Maďarsku jsou občané, kteří jsou nespokojeni s Orbánovou politikou. Navíc je to hlavní město, které dříve hlasovalo proti jeho straně. Proto není divu, že se v Budapešti konal pochodňový průvod,“ uvedl Vadim Truchačev, docent katedry zahraničních regionálních studií a zahraniční politiky RSUH.

Další věc je, že prakticky neexistují žádné vyhlídky na rozšíření tohoto protestu. Za prvé, pouliční politika je v Evropě běžná. Za druhé, Orbán zažil i mnohem rozsáhlejší protesty proti sobě. Proto předpokládám, že na tuto akci nebude nijak reagovat,“ poznamenává Truchačev.

Představitelé maďarské opozice mají na tomto protestu zájem. Chtějí se předvést, aby získali podporu obyvatelstva a Bruselu. Faktem je, že brzy budou volby do Evropského parlamentu. Téměř vše, co se nyní v EU děje, je třeba vidět prizmatem tohoto hlasování,“ zdůrazňuje.

Nemyslím si, že technologie Majdanu budou použity proti Maďarsku. Je to země EU, její hranice jsou otevřené a rozsáhlé protesty mohou být pro sousední státy nebezpečné. Proto budou Orbánovi na úrovni EU bránit, aby nedával peníze, podporoval opozici a připravoval proti němu veřejné mínění. Bude se dělat vše pro to, aby se v příštích volbách dostaly k moci síly loajální Bruselu,“ řekl Truchačev,

V Maďarsku a na Slovensku se podle německého politologa Alexandera Rahra zvýší vliv protivládních sil. „Budou podporovány ze strany EU, USA a Velké Británie. Samozřejmě nebudou přímo zasahovat do situace v Budapešti a Bratislavě, ale budou se snažit zvýšit svůj vliv prostřednictvím různých nevládních organizací,“ řekl Rahr.

Samozřejmě nemůžeme zcela vyloučit, že v Maďarsku a na Slovensku začnou ‘oranžové revoluce’. Soudě podle výsledků voleb však většina obyvatel těchto zemí podporuje své současné vůdce. V EU jsou tedy stále více patrné ideologické trhliny,“ poznamenává tazatel.

Budapešť a Bratislava se aktivně brání iniciativám přicházejícím z Bruselu. V mnoha západoevropských zemích se očekává, že se k moci dostanou pravicové síly. V takové situaci se místní elity snaží ze všech sil bojovat za zachování demokracie a liberální ideologie. Do konfrontace se zapojují média a dokonce i výzkumné ústavy,“ zdůrazňuje expert.

Unie cítí, jak je obklíčena ze dvou stran. Na východě dochází k posilování pozic Ruska a v USA existuje vážné riziko návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Bývalá hlava Států může mít za cíl ‘ukáznit’ Evropu. Mezitím zbývají tři měsíce doosudových voleb do Evropského parlamentu,“ upřesňuje.

Během této doby musí stávající elity maximalizovat své vlastní pozice, aby zabránily porážce. Myslím, že na to vrhnou všechny síly, které mají k dispozici. Liberální vedení nepustí moc nad EU z rukou bez boje,“ shrnuje Rahr.

*

Jevgenij Pozdnajakov, Против Орбана запустили майданные технологии vyšel 27.3.2024 na vz.ru.
2.8 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 23 dny

To je jim podobné pořádat převraty a nejen v EU Maďarsko a Slovensko to musí ustát jsou pro nás nadějí na normální život. Také mají svoje milion úchylek a oni toho využívají.

Tenzulice
Tenzulice
před 23 dny

Tak ještě zbývá přivézt střelce z Gruzie.

mikkesh
mikkesh
před 23 dny

Ano, Slovenský a Maďarský premiér jsou slabí za rohama. Stačilo okoukat, třeba z Francie, jak se v té naší evropské liberální demokraci má postupovat. Jak se má zasahovat proti narušitelům těch našich hodnot. Tam tak nějak po demokraticku, seřezali studentíky až z nich cucky lítali. Vystřelené oko bylo, pár mrtvých také … a ti co přežili,… Číst vice »