Vkrádá se podezření, že Rusko tajně zbohatlo

Úvaha nad ruskou válečnou ekonomikou možná mnohé překvapí.

Pokaždé, když přemýšlím o ruských vojenských výdajích, cítím se tak nějak nesvůj.

No, prostě sami si to představte. Plat jednoho vojáka – nejméně 200 tisíc rublů. Kolik jich TAM slouží? No, minimálně tak 600 000 lidí. Těchto 600 000 je navíc úplně nových, v armádě jich do roku 2022 nebylo.

Čili mzda těchto 600 tisíc je úplně nová výdajová položka, v rozpočtu do roku 2022 nebyla.

Vynásobíme 600 tisíc 200 tisíci a dostaneme 120 miliard rublů měsíčně. Jedná se pouze o minimální mzdu. Přidejme sem zvýšené platy důstojníků, výplaty raněným a mrtvým, všemožné příplatky za poškozenou techniku atd …

Myslím, že na všechny tyto celkové platy a platby je zapotřebí minimálně 200 miliard rublů každý měsíc.

Dále – zbraně a střelivo. 10 000 dělostřeleckých granátů denně … Tanky, letadla, FABy (letecké bomby) … O křídlatých a balistických střelách, stejně jako o složitých systémech protivzdušné obrany, už vůbec mlčím. Kolik to všechno stojí? Je to velmi draho. Jedna kazeta pro kulomet – 25 rublů. A jen těchto kazet se spotřebovávají miliony.

Dále zásoby. Vojáka je potřeba obléci, obout, odvézt na místo, dát mu nástroje na stavbu opevnění a natankovat vojenskou techniku. Krmíte ho 3x denně, ale ne „instantními nudlemi, polívkami“, ale normálním jídlem.

Zkrátka, jaké to je podporovat 600 000 armádu v bojových podmínkách?

Myslím, že 600 miliard rublů každý měsíc jsou jen naprosto minimální dodatečné výdaje, které ruský rozpočet do roku 2022 neměl. I když ve skutečnosti to může být i mnohem mnohem více.

Země je přitom pod sankcemi a tlak přichází ze všech stran. Tam se odřízne plynovod, tady se zablokuje ropovod. Odpojují naši ekonomiku od globálního finančního systému a zmrazují aktiva. Odmítají nakupovat zboží. Zasazují bolestivé rány, které vyžadují seriozní finanční náklady na obnovu (Krymský most, ropné sklady, přístavy atd.).

A teď o tom všem přemýšlíš a nevěříš tomu, jak se ekonomika stále drží? Navalného příznivci nám ještě před rokem 2022 říkali, že ekonomika je zničená a visí na vlásku, že země míří do propasti, úředníci jen přemýšlí, jak si nacpat vlastní kapsy …

Ale i nehledě na gigantické vojenské výdaje se „rozkradená“ ruská ekonomika nejen drží, ale rozvíjí se rychleji než před rokem 2022! Pro letošní rok se předpokládá růst 4 %, i když to bude více, tím jsem si jistý (to při „růstu“ v Německu o 0 % nebo dokonce mírné mínus (Optimista – pozn.překl.)).

V zemi se aktivně staví. Celý rok 2022 a 2023 jsem strávil cestováním po celé zemi. Z Vladivostoku do Novorossijska, ze Soči do Murmansku. Krym, Severní Kavkaz, Zlatý prsten (Turistická trasa v Rusku – pozn.překl.) …

Všude jsou staveniště! Silnice, křižovatky, čtvrti. V tomto období byly dokončeny celé dálnice (například Moskva-Kazaň). Byly otevřeny desítky stanic metra, vybudovány tisíce zařízení, jako jsou školy, školky, nemocnice, stadiony atd.

Víc než to, obnovuje se celý nový region – Novorusko. Mariupol se v podstatě buduje od nuly. Pokládají silnice, instalují inženýrské sítě (elektřina, plyn, kanalizace, vodovod) a staví podniky.

Válkou zničený Marijupol – Rusko zde staví nová sídliště a vrací přístavu i městu život

To vše je financováno ze státního rozpočtu.
A to jsou jen stavby. A co sociální dávky?

  • Při všech těchto akcích nebyl mateřský příspěvek zrušen, či snížen, ale navýšen.
  • Důchody a dávky jsou indexovány tempem, které nikdy předtím nebylo
  • Minimální mzda se okamžitě zvýšila o 1/5. Kdy se to stalo? Ale slibují, že to zvýší ještě dvojnásobně, na 35 tisíc rublů.
  • Za děti jsou všelijaké příplatky, už jsem zmaten z toho, kolik jich je. A stále a stále zavádí další …

Věnujte prosím pozornost tomu, že nechci těmito slovy říci, že vše se stalo dokonalým, úžasným a život je nyní jako v bavlnce. Chci jen říci, že navzdory gigantickým vojenským výdajům se výdaje v jiných oblastech nesnížily, ale naopak také zvýšily. Znatelně narostly.

To znamená, že ruský rozpočet se v souvislosti se sankcemi a rozptýlením vojensko-průmyslového komplexu nejen nesnižuje, ale zvyšuje.

To vše naznačuje, že Rusko v posledních letech „tajně“ (nebo alespoň nepozorovaně) získalo spoustu peněz. Odkud?

A) Světové ceny energií vzrostly

B) Zvýšil se nekomoditní vývoz (včetně obilí, hnojiv)

C) Daňový systém byl optimalizován, významná část podnikání byla „vytažena ze stínu“ (ze šedé zóny – pozn.překl.) a nyní platí daně

D) Mnoho podniků se vrátilo z offshorů do Ruska

E) Obecně se rychle omezil odliv kapitálu do zahraničí (pomohl sám Západ, který nás sám odřízl od globálního finančního systému)

E) Turisté přestali cestovat do zahraničí a ponechali peníze na dovolené v Rusku (to je také druh omezení odlivu kapitálu)

G) Mnoho podniků bylo vykoupeno státem nebo jednoduše znárodněno

H) Pokrok v boji proti korupci je zřejmý. Podle staré paměti si myslíme, že je toho hodně, ale když se podíváme kolem sebe a porovnáme to s tím, co bylo před 10 lety, nebe a dudy (mluvím o korupci mezi obyčejnými lidmi a korupci v nejvyšších patrech). Ačkoli lze a mělo by se udělat mnohem více, pokrok je významný.

A co je nejdůležitější, u každé položky na tomto seznamu se očekávají ještě větší vylepšení v následujících letech. Ceny ropy porostou, stínová ekonomika se ještě zmenší, továrny budou znárodněny a domácí cestovní ruch poroste.

To znamená, že Rusko bude mít stále více peněz. Proto bylo poslání ruského prezidenta tak optimistické!

*

Poznámka: A v tu samou dobu, na té samé planetě, pod stejným Sluncem Západ škrtá, krade, hrabe a stejně chudne! A po pravdě, patří nám to. Za naši lhostejnost k naší vlastní budoucnosti! Když jsme se odnaučili chápat, že nerozhodují krásná a vznešená slova, ale obyčejné, ušmudlané, šedivé činy. Zkrátka poctivá práce je nad dokonale „zaokrouhlená“ slova.

**

ze série článků Objasňuji na prstech (Объясняю на пальцах) https://dzen.ru/a/ZeH4A9fW3DCYsINC, překlad Pokec24

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří vědí, že nežijeme ani z reklam ani ze sponzoringu, a proto nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

Fiobanka: 2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí a konferencí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

*

5 11 hlasy
Hodnocení článku
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci

Bez Zapadu jim zacala normalne fungovat ekonomika…Kdyz vezmete kapitalovy odliv z Cech…

cablik
cablik
před 4 měsíci

Co k tomu dodat tady okrádají důchodce a šíleným zdražováním rejžují prachy na tu prohranou válku. Zelený blábol likviduje ekonomiku a migranti též potřebují dávky. Ruko muselo zákonitě zbohatnout má největší zdroje a celý normální svět je kupuje.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Uz nevedi,jak by ty lidi ” podojili”..Ale to je cesta z kopce