Blýská se na lepší časy…

Ve slovenském národě se něco pohnulo, co způsobilo, že se voliči začali chovat mnohem pragmatičtěji a podle mě i zraleji.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Tak nám Pellegrini vyhrál volby. A vlastně docela přesvědčivě. Nešlo o žádný těsný rozdíl několika stovek nebo tisíců hlasů. Zhruba osm procentních bodů rozdíl (asi 180 tisíc hlasů), to je velmi přesvědčivé vítězství. Myslím, že leckdo z nás šel spát s docela dobrou náladou. Já osobně jsem si až do poslední chvíle myslel, že vyhraje spíš Korčok, ale napsat o tom dopředu článek, na to jsem si netroufl.

To nejdůležitější:

Harabinovi voliči doma nezůstali a skutečně to šli hodit Pellému. Tohle je pro mě asi nejlepší zpráva z těchto voleb. Leckterý volič musel překročit svůj stín, ale když nemohl volit své dobro, tak šel a hodil to menšímu zlu. Nezůstal doma, neříkal, že nic nemá smysl a že je nutné mít jen a jedině ten čistočistý ideál a pokud ho mít nebude, tak se může na všechno vykašlat. Tento příklad potáhne i u nás, protože slovenská politika, to je petriho miska české politiky. Jsme prostě bratia.

Mohu-li takto narychlo a v emocích hodnotit, tak se ve slovenském národě skutečně něco pohnulo, co způsobilo, že se voliči začali chovat mnohem pragmatičtěji a podle mě i zraleji. Hodnotová líbodémo politika Korčoka a nebinárního Šimečka ztrácí mobilizační potenciál a naopak protestní voliči začali ve větší míře používat taktiku menšího zla.

Voilà… máme tu svěží vítr.

Musím říci, že teprve teď se ukazuje Ficův politický talent a odhad. Tohle přece byla jeho nabídka HLASu do společné koalice… Podpora Pellegriniho jako prezidenta a nestavění vlastního kandidáta. Stalo se a vlastně to vyšlo docela dost na pohodu i přesto, že Pellegrini byl v prvním kole druhý. Tentokrát žádný nadstranický dobrý anděl Kiska, žádná blondýna z Pezinku, ale v nejvyšších funkcích jsou dva politici, kteří se kdysi dokázali rozhádat a teď zase dát dohromady. Čaputová asi věděla, proč hned po Ficově vítězství stopla dodávky zbraní na Ukrajinu. Bylo jí jasné, že se tihle dva domluví.

Myslím, že naší SPOLUkoalici čeká pořádný bolehlav. Mohou se teď distancovat i od slovenského prezidenta, čímž budou definitivně za pitomce a nebo se sice tvářit kysele, ale akceptovat realitu. V tomto ohledu jsem strašně zvědavý na naši hradní Gumu, protože tradiční první zahraniční cesta slovenského prezidenta vede k nám. Přijede mu na návštěvu prezident, kterého přímo na pódiu podporoval jeho úhlavní nepřítel Andrejko.

Mimochodem… Pellé Babišovi jeho podporu oplatí, až přijde čas.

Petr Fiala může začít přemýšlet, jak asi za rok a něco skončí. Fico totiž sotva ustavil vládu a už měl v Bratislavě demonstrace na podporu líbodémo a proti Ficovým záměrům na úklid ve slovenské televizi a uškrcení penězovodů politickým neziskovkám. Tyto demonstrace nijak nepohnuly s veřejným míněním a přesvědčivá volba Pellegriniho je prvním vysvědčením Ficově vládě, že to dělají dobře. Vlastně jsou s nimi Slováci ještě spokojenější, než když je na podzim zvolili.

Dnešní neděli si zpestřím velmi protaženým obličejem nebinárního Šimečka, Magdy Vášáryové i celé pražské kulturní fronty. Poprvé viděli velmi zblízka a velmi zřetelně svůj budoucí osud. Voliči už nejsou stejní jako před dvěma roky. Posunuli se. Pravda a láska jim dala tak zabrat a majnstrýmová média jim tak lhala, že si našli jiné zdroje, začali se učit z jiných zkušeností a dospěli k jiným závěrům. To se projeví i tady u nás.

Naší Pětikolce přeji příjemné křeče. Trendy jsou zřejmé a za dva měsíce si je v eurovolbách znovu prověříme.

Když je po volbách, tak je před volbami…

*

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

4 16 hlasy
Hodnocení článku
28 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 2 měsíci

В.В. Пякин: США кидают Украину и Израиль
https://www.youtube.com/watch?v=ABX6moXqW0I

Vše souvisí se vším, současné pohnutí Slováků rozhodně není žádná náhoda.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

Díky za odkaz, protože Pjakina sleduji už jen sporadicky. A odkaz mi potvrzuje to, co říkám už několik let: Izrael a Ukrajina jsou spojené nádoby. Hitler holokaust použil k tažení na Rusko (každý Rus je přece židobolševik) a k tomu se spojil s nejvyšším jeruzalémským muftím a měli společné heslo: Vyhlašuji tímto Svatou válku, moji muslimští bratři!… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem Pozorovatelka
orinoko
orinoko
před 2 měsíci

Už jste to slyšeli?
PePa na Hradě volal rychlou po vyhlášení výsledků voleb na Slovensku. A nález : Vzpricena pirátská osina v rektu.

skeptik
skeptik
před 2 měsíci

ODS prý posílila.
To by se nejdříve museli voliči ODS zbavit svéprávnosti, aby se to v ČR mohlo měnit k lepšímu.

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Vyloučené to není, česka idiocie je bezbreha. Ale v tomto případě už jde o volby do bolsevickeho eurosojuzu. Bolsevismus je metoda vládnutí. A údajným posílením preferencí se sleduje psychologický efekt. Kakat i na malou hromadu je třeba, jinak amen s námi.

skeptik
skeptik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  orinoko

Fašistická EU nemá s bolševismem nic společného.

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Bolsevismus je metoda vládnutí: Kdo nejde s námi, jde proti nám. Reminiscence na ruské bolseviky je lichá. Ti museli, aby přežili! My musíme, abychom nedělali Husitum ostudu. Hus, Žižka, Holý. …Vysec našich dějin: Slovo…dělá muže…který toleranci k jinosti dovlekl až do Basileje. Bratrovrazedny boj už je poněkud jiná kapitola. Úplně vidím, jak… Číst vice »

unkas
unkas
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  orinoko

člověče, přečtěte si už z pořádného zdroje co je to bolševismus a neztrapňujte se tady takovou nebetyčnou hloupostí co jste napsal

Vendol
Vendol
před 2 měsíci

Vidět u nás ty protáhlé fialové ukrajinské rypáky bylo prostě k nezaplacení. Fialo, Ropušane, Pekarová a Černochová, i vy pomažete za tím svým ukrajinským ksindlem Banderou !

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci

Videli jste zase to pokrytectvi?Liberalove z Polska se s tim vubec nemazli a vyhazeli v podstate vsechny redaktory atd a nikdo ani muk,ale na Slovensku to nici “demokracii”

orinoko
orinoko
před 2 měsíci

Tak, Gustave, co nového ku kuchteni?
Těm, co se tváří webove odborně ve článcích a jinak dělají hovno, vřele doporučuji studium toho: Kterak chtěl Vystrcil naň řit odvolávat prezidentistu.
Už dávno je to aktuální.

cablik
cablik
před 2 měsíci

Však jsem to psal že to vlastenečtí voliči Harabina hodí Pellegrinimu jiná možnost nebyla. Jak já těm Slovákům závidím u nás možná opět budou vládnout liberální fašisti.

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Už delší dobu si rád pouštím slovenský seriál Susedi. Vyvěrá z něj více výstupů než si autoři možná představovali. Český sajrajt je vedle toho přehlídka zesrackovatelych rezimnich klokotaku, kteří si klidně nechají dopředu preoperovat bulevny, až se maďarskou nížinou bude blížit Dzingischan.

cablik
cablik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  orinoko

Njn realita je neúprosná Slováci to zvládli na jedničku i přes spekulantské hlasování ze zahraničí. U nás to stojí za starou belu.

Hokarc
Hokarc
před 2 měsíci

Nad Tatrou sa blýská, v Čechách národ bijů !!! Přejme to Slovákům, jak je vidět, jde to. Jde to ale pouze v národě, který si věří.

orinoko
orinoko
před 2 měsíci

Věc je jasná: Všude na světě konzumní blbecek a cichac Zápachu musí projít kurou – Zač je toho DEMOGRACIE!
Ale lépe s K. Krylem, demokratura se líbí jen chvíli. Dokud nevyžaduje větší poslušnost než svejkovsky socik.
A ano: Vzdálený odhad – strategie i taktika bývalé opozice byly brilantní. Od české podagry něco podobného neočekávám.

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem orinoko