Poznámka k radikalizaci společnosti

FB

Často slyšíme a čteme, že některé skupiny ve společnosti se “radikalizují”. Slyšíme, že je to nebezpečné, ale málokdy se důvody dle mého správně vysvětlují.

Pokud se na to podíváme z vyšší perspektivy, tak současná česká vládnoucí garnitura vznikla velmi radikálně. Základní myšlenka vzniku současné slepené vlády nehledě na levicové nebo pravicové názory vlastních voličů byl radikální narativ, že je nutné se spojit proti takřka 40 procentům voličů, kteří volili ANO a SPD.

Postoj této slepené vlády ke konfliktu na východě byl také od začátku radikální. Každý, kdo nesdílel její jednotný pohled na věc a její vládní narativ byl označen za prokremelského, což je velmi radikální. Diskuze s jinými názory byla z veřejného diskurzu vyřazena. Veškeré hlasy pro mírová jednání byly označeny za propagandu nepřítele.

Válka přinesla inflaci a nárůst chudoby a počet lidí, co postup vlády kritizovali, rostl. Situace jinde v Evropě byla podobná. Reakce této vlády na tuto kritiku byla zase radikální. Do společnosti vnesla narativ, že lidé, kteří její postup kritizují, kteří požadují mír nebo jednání, jsou pod vlivem prokremelských dezinformací nebo dokonce přímými agenty nepřítele. Tím byl odůvodněn další radikální vládní krok, snaha o omezení svobody projevu. Tento radikální krok byl nakonec uskutečněn centrálně v rámci celé Evropy, protože postup většiny podobně slepených vlád byl podobný, stejně jako jejich argumentace. Jeho důsledky zatím nelze odhadnout, jsme těsně po začátku implementace evropských směrnic. Radikálně se také přistoupí k tomu, že strany s opačnými pohledy jsou za jejich názory s pomocí médií a kampaní dehonestovány.

Tato vláda postupuje v současnosti tak radikálně, že se nechává fotit v nevkusných mikinách. Každý, kdo upozorní na to, že je to opravdu už za čárou, že je to nevkusné, že není co oslavovat a že je to vlastně strašně smutné, se označí zase radikálně za agenta nepřítele nebo za slaboduchého jedince, který je pod vlivem dezinformací.

Prakticky nás všechny, kterým to celé připadá jako špatný sen, vláda nutí volit proti ní, nehledě na pravicové nebo levicové názory. I kdyby mnozí ve standardně fungující společnosti – se standardní svobodou projevu, ve které se člověk nemusí bát říct otevřeně vlastní názor, se standardním veřejným pragmatickým nehysterickým diskurzem, připouštějícím i jiné pohledy – pravděpodobně volili jinak a podle jiných preferencí, při propagaci podobných fotek nezbývá než principiálně volit strany, které se tohohle cirkusu nezúčastňují a tohle divadlo nepodporují.

Zbytečná válka není nic tak morálně vznešeného, aby si to člověk musel hrdě dávat na prsa.

Pokud se společnost “radikalizuje”, tak to dle mého není vinou nějakých dezinformací a dezinformátorů ani tím, že by se skutečně radikalizovala. Jakkoli se mluví o tom, že stále větší část lidí chce volit tzv. “extrémistické strany”, není to dle mého z důvodu, že by se tito lidé někam posouvali. Je to spíše tím, že radikalizovaná je vládnoucí elita, která se pro ně stává nevolitelnou a jiná možnost neexistuje.

4.4 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dedous
dedous
před 24 dny

Jak může někdo volit tuto svoloč, už to přesahuje i bývalé komouše, takhle zhanobyt státní znak

Georg
Georg
před 24 dny

Co si o tomto počinu p.Černochové a p.Fialy myslet. Jsou na tom již tak špatně a neví, jak získat pro svoji upadající důvěru ještě některé občany ? Nejen, že neumí řídit a vést tento stát k prosperitě, ale připravují a vedou nás do války. Tato zelená mikina ve vojenské barvě, je tak něco hloupého, nevkusného, ubohého… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 24 dny

Tak on už jim nestačí zprzněný lvíček, (nebo co to je) tancující na jedné nožičce. Ještě mu pod tu zvedlou přidali bomby! Neskutečné. To, že si to navlíknul klaun, je jedno. Ale z té nemocné chuděry si ošetřující personál srandu dělat nemusel. Pro mladou generaci, státní znak je – na červeném… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 24 dny

Pamatuji na dobu, kdy ženy bojovaly za mír, pamatuji plakát, jak na něm maminka zvedá děcko ke Slunci a to vypouští Picassovu holubičí míru, Pamatuju mírové organizace žen a jejich protiválečné akce. Vždy jsem k ženám choval úctu a byl k nim slušný. Černochová a spol. (Němcová, Langšádlová, Pekarová, Drábová, Holubová…) jsou ostudou a hanbou žen! U mě… Číst vice »

adam
adam
před 24 dny

Za pomoci většiny sdělovacích prostředků zakrývají hnusnou podstatu své politiky, neuvěřitelnou neschopnost a pokrytectví. Nevím, jak dlouho bude tato jejich snaha úspěšná, ale po těchto zkušenostech mohou volit vládní strany opravdu jen lidé ducha mdlého nebo psychopaté, kteří z nějakého důvodu přejí této zemi jen to nejhorší.

Jarda
Jarda
před 24 dny

Černochová a fialenko jsou váleční hajzlové a přijde doba,kdy tito hajzlové budou mít strach jít mezi lidi bez ochranky a nebude to trvat dlouho.

cablik
cablik
před 24 dny

Přesně tak ty mikiny jsou odporné kam se to Český lev dostal a ta banderovská vlajka to dorazila otevřená podpora nacistického režimu. Tyhle lidi nelze volit nikdy chtěj naši zem obyvatele zlikvidovat a zatáhnout nás do jaderné války pro západní páníčky.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 24 dny

Kazdy za extrem povazuje neco jineho..Ja treba ty arogantni hlupaky,co si sami o sobe mysli,ze maji patent na demokracii a jine veci