TO NĚCO…

Tak jsme se dozvěděli, že pouhých několik dní po návštěvě sídla CIA v Langley končí v čele Vojenského zpravodajství jeho šéf, Jan Beroun. Sociální sítě už žijí spekulacemi, proč tomu tak je. Skutečně není úplně běžné, že jeden týden jedete jednat s americkými kolegy (a loutkovodiči) a druhý týden skončíte.

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
Já spekulace trochu přiživím, ale nejprve si o Janu Berounovi něco povíme…

Má za sebou akademii FBI v Quanticu, dlouho dělal u policie, kde řídil tzv. jednotku nelegálů, tedy těch, co se pohybovali v přestrojení, řídil zpravodajské operace ÚZSI, pracoval pro americkou detektivní kancelář Pinkerton, dělal poradce Martinu Stropnickému a následně byl jmenován vládou do funkce ředitele vojenského zpravodajství. Prezident Zeman jej jmenoval generálem, pak generálmajorem a pak generálporučíkem. (Ani jsem nevěděl, že máme tolik generálských hodností)

Pokud se dobře pamatuji, výroční zprávy Vojenského zpravodajství se naprosto diametrálně lišily od zpráv od čuč. gen. Michala Koudelky z BIS. Nemluvilo se tam o proruských dezinformačních narativech, naopak tam zaznívala kritika těchto hovadin a tato informace hezky koresponduje s tím, že Koudelku Zeman generálem jmenovat nechtěl, ale Berouna povýšil dokonce třikrát.

Pokud budeme věřit wikipédii, Beroun měl vždycky blíž k ČSSD a Zemanovi než k ODS a Klausovi. A jen pro úplně dokreslení, před ním byl ředitelem Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, kterého si podali Ištvan se Šlachtou, protože ho řídila Nečasova metresa Nagyová. Kovanda byl odejít a místo něj nastoupil právě Beroun.

Hele, já nikdy neřeším morální profily. Nepřemýšlím o tom, zda je ten či onen charakterní nebo není. Neřeším hodnotovou politiku. I v tomto případě ponechám na vašem úsudku, jaká osobnost Jan Beroun je. Spokojím se s konstatováním, že jeho kariéru poháněly vpřed vztahy s politiky kolem Zemana a brzdily vztahy s politiky kolem ODS. Do současné funkce se dostal za vlády Sobotky (a Babiše), Zeman neměl problém ho povyšovat a zároveň se ve funkci choval asi o milion procent profesionálněji, než kolega čučkař z BIS. Jeho výroční zprávy jsou zprávy tajné služby a ne mácovských či kartouzovských aktivistů z Evropských hodnot.

Beroun zřejmě ctí realitu naší prozápadní orientace, ale nejásá nad ní tak jako Fiala nebo Černochová. Navíc mu končilo funkční období letos na podzim.

Jsem daleko od pravdy, když to na mě dělá dojem, že se Beroun během jednání v Langley dozvěděl něco, u čeho prostě nechce být? Je takovým „posledním mohykánem starých časů Miloše Zemana a Andreje Babiše,“ mluvil vždycky rozumně, vydával sice strohé, ale nikoliv fantasmagorické zprávy… Vojenské zpravodajství bylo tak nějak tajné a nelezlo tak okatě do politiky jako Koudelka, který se podílel na pokusu o diskreditaci Petra Bystroně z AfD. A to ani nemluvím, že se před časem BISka postarala aférou Vrbětice o silný tlak na Babiše a Zemana.

Vláda je s důvěrou v bruseli, možná dokonce v o dost větší bruseli, než to vypadá navenek. Strach z eurovoleb roste. Vláda jde z průseru do průseru, opozice posiluje a podle všeho bude mnohem méně transatlantická. Do toho máme válku na Ukrajině, naše vláda je v ní až po uši, stejně tak je v ní namočený Biden a průlom na frontě i v zázemí se blíží. Muniční iniciativa se scvrkává den ode dne (jak by ne, když z tajné operace udělali veřejnou), o sílícím Rusku a slábnoucí Evropě si cvrlikají vrabci na stromech. Zeman vydal knihu o tom, jak se Koudelka zapojil do spiknutí, když byl v nemocnici a jak ho chtěli prohlásit za nesvéprávného… Prostě, proti vládě se střílí už ze všech směrů.

Jak zachránit situaci? Ideálně nějakými dalšími Vrběticemi, dalšími Bystroni, dalšími Pandora Papers, prostě něčím, co Koudelkovi jde tak dobře, že za to od Američanů dostal medaili. Možná to tentokrát má být tak velká věc, že u toho poteče krev nebo zhasnou nějaké životy. Nechci malovat čerta na zeď, ale nevylučoval bych, že se tam v Langley plánovalo naše zavlečení do války. Incident v Tonkingském zálivu, Shaddámovy zbraně hromadného ničení, obvinění Srbů z genocidy… modus operandi byl už stokrát vyzkoušen. Zřejmě se ujednalo TO NĚCO, co má pánům z Washingtonu zachránit zadek a my si za ně máme zlámat nohy.

A Beroun se rozhodl, že tohle nemá zapotřebí… Že je pořád ještě český voják a ne americký agent. Zřejmě se TO NĚCO má stát poměrně brzy, že se rozhodl nečekat do konce svého funkčního období a raději odchází teď hned.

Dává to smysl? Dává. Obzvlášť, když jsme se dozvěděli, že USA do války na Ukrajině nainvestuje dalších šedesát miliard dolarů. To by bylo, aby naši bratři neočekávali, že se všichni také přidáme.

*

Danile Sterzik – Vidlák, Litterate, na snímku generál Jan Beroun

4.7 14 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 1 měsícem

Zabavení ruských aktiv ve prospěch… Spojených států “Pokud byl první bod týkající se Ukrajiny dlouho očekáván, pak druhý – zabavení ruských aktiv a jejich převedení do Kyjeva (nebo spíše, jak tomu rozumím, úvěr za poskytnutou pomoc, tedy v podstatě zabavení ve prospěch Spojených států), ve skutečnosti otevírá „Pandořinu skříňku“ v konfliktu podél osy Rusko-USA. A vůbec… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 1 měsícem

Jo, trochu překvapení s tou schválenou pomocí. Ale na cz24news píšou (a to je svatá pravda), že na bezprostřední vojenskou pomoc Ukrajině půjde cca 15 miliard z těch 60. Většina půjde do amerického VPK a na další americké trafikanty. Takže “ohýnek” se udržuje, a co si od toho kdo slibuje a zda oprávněně a rozumně, je otázka… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem kolokol
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

No nevim, ale Amerika z Ukrajiny časem vycouvá, jak vycouvala z Afghanistanu a většinu starostí s ní nechá na Evropě. Ostatní svět se o Ukrajinu už příliš nezajímá a věnuje se svým problémům. Uvolnění peněz kongresem USA bude zřejmě labutí písní. Loď se pomalu potápí a krysy budou opouštět loď. Ale ,, naše ” vláda převezme statečně… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

P.S. Panu Vidlákovi se dostalo slyšení na ,,ofiko” zprávách, kde přetiskli jeho rozhovor, Žasnu! Krysy se začínají lísat. Však co by ofika dělali, až Ukrajina dojede a vláda bude sedět? Alespoň aby pak mohli psát, co měl Fiala k obědu a jak plní normy na nucených pracích někde ve Francouzské Polynésii, které spolu… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem

Toho pána neznám ale žádná směšná aféra jako Vrbětice je nezachrání realita je moc krutá Fialova drahota a dalších válečných štváčů je děsivá. Pokud liberálním otrokářům nakopou (__!__) tak to bude pozitivní pro Český národ.

orinoko
orinoko
před 1 měsícem

Něco bylo a neco bude, to je jasné. Snad to jen měli připravovat více v přítmí, protože teď už jsou napnutí i jejich hulibrci v ulicnich výborech. Zjevně zabírá náš tlak na jejich odchod do východních zakopu. Ponechám stranou nápadný soulad fialovych souborů s uvolněním dalších cmrdliku pro Halic. Podripsku bude svěřena role, za niz… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem orinoko
adam
adam
před 1 měsícem

Přesně! Mně to také pěkně smrdí!

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Pochopila jsem z toho,ze neni slouhovsky typ ( ma vlastni osobnost a hrdost), cimz mezi tyhle nezapada

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Osobně si myslím, že zapadá, ale třeba má špetku rozumu a pudu sebezáchovy. Vždyť študýroval v tej Emerice a tam taky nejsou jen samí pitomci…to je jen názor pana Sterzika, tohle zase můj. Důvod odchodu může být úplně jiný…

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To je fakt.Ve spolecnosti postavene na lzich vzdycky jen spekulujeme