Vláda USA šikanuje slabé národy

Slabé národy se již dlouho děsí moci, kterou má americký režim, aby je zničil, jako se to stalo v nedávné době, kdy se CIA a americká armáda od roku 2012 snažily získat kontrolu nad syrskou vládou, a jako to, co americký režim udělal Iráku v roce 2003 a během své stále pokračující vojenské okupace (vše na základě lží), a jako to udělal Libyi a mnoha dalším slabým národům.
Všechny slabé národy čekaly celá desetiletí na den, kdy budou moci konečně říci americkým okupačním jednotkám na 900 vojenských základnách, které vláda USA instalovala v zahraničí (kromě 749 na domácí půdě uvnitř USA – ozbrojený tábor), aby opustily jejich zemi – aby vypadly. Nyní, když se stále více zdá, že tento den nastal, a to jak kvůli stále pravděpodobnějšímu vítězství Ruska nad režimem amerických poskoků na Ukrajině, který tam vláda USA instalovala v únoru 2014, stále větší počet slabých zemí tak činí a říká vládě USA, aby stáhla své vojáky z jejich území.Jedním z důvodů, proč se vláda USA při hlasování ve Valném shromáždění OSN dostává do stále větší izolace, je skutečnost, že Rusko vítězí ve válce proti NATO. Tolik odkládaná ruská invaze na Ukrajinu s cílem zvrátit americký puč proti Ukrajině z února 2014, který přinutil Ukrajinu nastolit protiruskou vládu, aby se Ukrajina stala členem americké protiruské vojenské aliance NATO a souhlasila s umístěním americké armády na svém území. Jaderná raketa, která by zničila Kreml – vzdálený od Ukrajiny pouhých 317 mil (5 minut letového času), a tím by setnula hlavu ruskému ústřednímu velení mnohem rychleji, než aby Rusko stihlo odpálit ruské odvetné zbraně. Nyní jasně zvítězí Rusko nad Amerikou a jejími koloniemi (“spojenci“). Tomu se říká „zástupná válka“, protože ve skutečnosti probíhá mezi Ruskem a americkou protiruskou aliancí NATO (která dodává Ukrajině zbraně, zpravodajské informace a velení, zatímco Ukrajina sama dodává vojáky a bojiště).Dalším z důvodů, proč se slabé země začínají bránit americkému impériu, je to, že navzdory snahám, které nyní vyvíjejí izraelští vojáci a americké zbraně, munice, bomby a zpravodajská pomoc, buď etnicky vyčistit všechny 2. 3 miliony Gazanů z Gazy, nebo jinak všechny vyhladit, je nyní jasné, že reputační škody, které to způsobí, budou pro americký režim ve Washingtonu stále více srovnávány s tím, co dělal nacistický německý režim Židům za 2. světové války. Tak se celosvětové rozhořčení a opovržení které z toho vyplyne vůči USA stále více zvyšuje. To se nesmazatelně zapíše do budoucích dějin na tak hluboké psychologické úrovni, že se americkému režimu nebude o nic lépe dařit propagandisticky ho odstranit, než se četným obdivovatelům Hitlera v americkém impériu dařilo resuscitovat Hitlerovu pověst (jako že byl německý „vlastenec“, jehož pověst je špatná jen kvůli „židovské a bolševické propagandě“ – což Hitlerův režim vždy prohlašoval za své nepřátele).

A tak se nyní stále častěji v Africe a na dalších místech, kde se miliardy chudých lidí stále ještě neosvobodily od imperialistů a vykořisťování, které jim vnucuje imperialistický režim (nyní už jen americký) na mezinárodní úrovni, objevuje lidové hnutí za „vykopnutí Yankees“ a za osvobození vlády svého národa, aby se stala suverénní nad svým územím a vytvořila tak základ, na němž se tam může rozvinout autentická demokracie. Někdy toto národní hnutí za svobodu skutečně vedou disidentští domorodí generálové, kteří jsou díky svému odporu vůči imperialistům mezi veřejností natolik populární, že jsou schopni převzít vládu a nařídit vyhnání USA a jejich „spojeneckých“ (tj. koloniálních) vojenských sil. Nejvýraznějším příkladem z poslední doby je velmi chudý stát Niger, který je sedmý nejchudší na světě podle HDP na obyvatele s ročním příjmem 585 dolarů na osobu a šestý nejchudší na světě podle ročního příjmu v paritě kupní síly s ročním příjmem 1 505 dolarů na osobu. Niger je dokonce mnohem chudší než nejchudší stát západní polokoule, kterým je Haiti (to má 1 748, resp. 3 306 dolarů).

Niger byl donedávna ještě pod francouzskou botou (Francie je nyní sama kolonií USA) a první, co tam generálská revoluce udělala, bylo, že nařídila odchod všech francouzských vojsk.

Nigeřané z toho byli nadšeni, pochodovali a oslavovali tento rozkaz proti vykořisťovatelské zahraniční aristokracii, aby se zbavili kontroly zahraniční aristokracie nad Nigerem. A pak, 15. dubna 2024, ruská televize RT News vyvěsila banner „Západoafrický národ pořádá protesty proti americké vojenské přítomnosti: Organizátoři pochválili nigerské vládce za diverzifikaci vazeb se zeměmi, včetně Ruska, které respektují suverenitu státu“, a informovali:

Tisíce demonstrantů, včetně vládních představitelů, se v sobotu shromáždily v hlavním městě Nigeru Niamey a požadovaly stažení americké armády z této západoafrické země, která loni vyhostila francouzské vojáky.

Protesty se konaly na podporu rozhodnutí nigerijské vojenské vlády z 16. března vypovědět vojenskou dohodu s Washingtonem a obvinit jej ze snahy upřít Niamey právo na výběr partnerů a typů spolupráce, které mohou pomoci v boji proti terorismu. Desetiletá dohoda o spolupráci povolovala působení přibližně 1 000 amerických vojáků a civilních dodavatelů ve vnitrozemské zemi.

„Francouzům jsme řekli ne; nakonec se sbalili a odešli. Dnes říkáme ne americké vojenské přítomnosti; odejdou také,“ řekl podle státního listu Le Sahel člen vojenské vlády plukovník Ibro Amadou davu protestujících.

Od svržení prezidenta Mohameda Bazouma při převratu loni v červenci nové vedení bývalé francouzské kolonie přezkoumává spolupráci se západními partnery, které předtím angažovala svržená civilní vláda. Bývalá koloniální velmoc Francie v prosinci na příkaz vojenských vládců Niamey ukončila stahování svých jednotek s odvoláním na údajné vnitřní vměšování a selhání v boji proti islámským teroristům v oblasti Sahelu. …

Je zajímavé, že na kanálu RT Odysee jejich věta zněla „Stovky místních obyvatel požadují, aby američtí vojáci opustili Niger“. To, co jejich video ukázalo, však vypadalo jako přinejmenším přibližně stejně velký dav jako ten, který RT předtím ukázala na úspěšném shromáždění za odchod francouzských vojsk:

['Budeme od...]
‘Budeme odolní’ | Tisíce lidí požadují odchod francouzských vojáků z Nigeru.
[Tisíce lid...]
Tisíce lidí požadují odchod francouzských vojáků z Nigeru.
[Stovky mís...]
Stovky místních obyvatel požadují odchod amerických vojáků z Nigeru.

 

Zřejmě ani na jednom ze shromáždění nebylo pořízeno žádné video ze vzduchu nad shromážděním, ale na těchto přízemních záběrech z obou shromáždění jsou spíše „tisíce“ nebo možná desetitisíce než „stovky“.

Rozpad amerického impéria už není nepředstavitelný – nejen proto, že asijské ekonomiky, včetně čínské i ruské, rostou v posledních 25 letech mnohem rychleji než americká a jakákoli z jejích kolonií (snad s výjimkou Jižní Koreje), ale i kvůli zjevné ostudnosti amerického režimu. amerického režimu, který dodává bomby, munici a zbraně, jimiž jeho izraelská kolonie nyní etnicky čistí (ne-li zcela vyhlazuje) všech 2,3 milionu obyvatel Gazy. To bude škoda na pověsti, která svou zjevností předčí všechna předchozí zla amerického režimu.

*

Eric Zuesse,  Oriental Review: U.S. Government Bullies Weak Nations vyšel 19.4.2024.  Překlad v ceně 455 Kč Zvědavec.

5 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 29 dny

Zamyslete se na čem je založený nacizmus, jaký původ měla většina nacistických pohlavárů a co dělaly. Nepřipomíná vám to v současnosti chování někoho?

cablik
cablik
před 1 měsícem

Konečně se to hýbe a imperialisté z USA pomažou domu je je třeba odstranit z Německa i Japonska není jediný důvod aby byli nadále okupováni. Pro nás musí skončit kolonie EU protože je to samé jako okupace.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Musime jim nechat ,ze sebepropagaci maji vybornou (jejich nejvetsi umeni)..Ze sikany vytvorili ” starostlivost”

spartak
spartak
před 1 měsícem

Naděje na konec provázanosti s USA se buduje i u nás. Pěkně obout pořádnou botu s okovanou špicí(jaké nosí dělníci) a pořádným nápřahem nohu trčit směrem amerického pozadí.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  spartak

Nic nesvedci o podrizenosti tolik, jako anglicke napisy a vyrazy vlozene do jednotlivych jazyku 27 , kdyz jediny anglicky mluvici stat je tu 5 milionove Irsko….Lide si snad vubec neuvedomuji,jak je trapne,kdyz ” bojuji” proti rustine v byvalych statech SSSR a svuj jazyk si nechavaji doslova prznit anglictinou