Atentát na Fica – Fico a la Klaus? 

Pozorovatelka
Pozorovatelka

Tento článek jsem rozepsala hned večer po atentátu na Fica, až teď jsem se ale dostala k jeho dopsání. A to je možná dobře, protože mezitím se mi stále více potvrzuje můj hned prvotní názor, že atentátník nebyl osamělým střelcem, ale pouze nástrojem.

Hned po atentátu média chrlila spoustu informací, jejichž společným jmenovatelem bylo, že střelba je důsledkem rozdělené společnosti, mě v té přehršli ale nejvíce zaujal rozhovor, odvysílaný na slovenské tv TA3 v podvečer toho dne. Byl to rozhovor s bývalým ředitelem slovenského Úřadu pro ochranu ústavních činitelů Jurajem Zábojníkem, člověkem velmi fundovaným nejen tím, že působil i v Izraeli, ale byl i součástí ochranky papeže při jeho návštěvě Slovenska.

Ten v rozhovoru řekl, že už nějaký čas – a naposledy před týdnem – varoval, že premiér může být napadený, varoval i jeho tým. K tomu dodává, že podle svých poznatků by lidi, kteří měli premiéra chránit, už dříve vyměnil, dále říká, že ochranka byla jeden velký chaos a doplňuje, že když ochranka dopustí, aby po první raně vyšly ještě čtyři další, tak někdo je za to vinen. Kritizuje, že už po prvním výstřelu měl kolem premiéra vzniknout ochranný štít, ale nic takového se nestalo.  Dále říká, že za cca 43 let zažil mnohé, ale takovou lhostejnost ne. V této souvislosti připomněl i atentát na Klause, co je ale hlavní, v obou případech se soustředil především na roli ochranky, zatímco ke střelci samotnému (a k jeho vyjádření “Nesouhlasím s politikou této vlády”) řekl, že za jeho motivací mohla být spousta variant a že m.j. bude důležité vyšetřit, s kým byl ve spojení.   

Ten rozhovor (a to i s vyjádřením atentátníka Juraje Cintuly) je zde:

https://www.ta3.com/relacia/939243/utok-ktory-sokoval-slovensko-bezpecnostny-analytik-sa-vyjadril-ci-mohli-ochrankari-vidiet-utocnika

Udivuje mě, že ani s odstupem času tento rozhovor žádná z tv v Česku neodvysílala, a to ani poté, co už i slovenský ministr vnitra řekl, že nemuselo jít o nějakého osamělého střelce a ani poté, co se nejen mnohá média, ale dokonce i Milan Kňažko, podivují nad tím, proč se hned po zatčení J. Cintuly objevilo video “Nesouhlasím s politikou této vlády”, o kterém se dosud neví, kdo jej vytvořil a vypustil do éteru.

Pokud jde o roli ochranky, i v českém prostoru zazněla spousta vyjádření, všechna ale v  duchu, že ochranka udělala maximum, výjimečně zaznělo, že ochranka selhala. Mě však nejen samotný atentát na Fica, ale především zmínka pana Zábojníka o podobném selhání ochranky v případě “střelby” na Václava Klause, připomněla jiný názor – že totiž ochranka mohla být součástí celého dění.

K čemuž ještě jednou zdůrazňuji slova pana Zábojníka, že lidé, kteří měli premiéra chránit, měli být s jeho nástupem vyměněni. A nezdůrazňovala bych to a vlastně by mě to ani hned po té střelbě nenapadlo, kdyby se mi automaticky nevybavilo video z atentátu na Klause. Přesněji – vybavil se mi článek, ve kterém jsem tehdy m.j. popisovala tři atentáty na Klause:

Zeman je těžce postižený a nebezpečný, nesvéprávný jako Klaus. 

V článku jsem popisovala, jak na Klause byl spáchán atentát “Sarajevo”, pak atentát “Hnízdil” – vše proto, aby Klaus podepsal Lisabonskou dohodu (a Česko bylo poslední zemí, která ji podepsala, přičemž Klaus před podpisem “alespoň” zachránil Benešovy dekrety). V roce 2012 na něj byl spáchán třetí atentát “kuličková pistole” – důvodem tehdy byl podpis fiskálního paktu, který pouze Británie a Česko podepsat odmítaly. Problémem  už sice nebyl přímo Klaus, ale zástupně Nečas, který se Klausovi osobním dopisem omluvil za své dřívější názory na něj, hned na to odsoudil pussyriotismus a dalajlamismus (z čehož byl kníže Schwarzenberg na infarkt a vyjádřil to jen slovy “Stydím se za svého premiéra” a hned do roka byl Nečas odstraněn

– viz Když to správně zmanažujeme, tak ta vláda padne ).

Podstatné je, že po onom třetím atentátu na Klause Nečas fiskální pakt v prosinci 2012 nakonec podepsal.

Co v souvislosti s atentátem na Fica ale považuji za nejpodstatnější, je právě ten třetí atentát na Klause. Součástí článku, ve kterém atentáty na Klause popisuji, je totiž i video, které tehdy přinesla TV NOVA. Video popisuje, jak se měla ochranka chovat ale nechovala (kolem prezidenta žádné “vajíčko”), ale hlavně! – hned v úvodních vteřinách ukazuje oční kontakt mezi jedním členem ochranky a kuličkovým střelcem:

https://www.youtube.com/watch?v=K4NJ9bVfqWg

Až po tomto incidentu Klaus ochranku vyměnil – čímž jsme u názoru pana Zábojníka, že totéž měl Fico, resp. jeho tým, udělat hned. Tolik k mému zcela prvotnímu pohledu, ke kterému nově dodávám:

Po mezitím zveřejňovaných informacích o osobě střelce můj názor je, že

1) jde o člověka, který ze všeho nejvíce stojí o zviditelnění a je mu celkem jedno, přes jaké fandovství se proslaví (jednou je pro Kotlebu, Rusko a noční vlky, jindy pro Čaputovou) – za mě ideál užitečného idiota, který frustrovaný z toho, že se neproslavil ani jako literát a básník, na staré roky udělá cokoliv, jen aby se o něm vědělo.

2) jeho okamžité prohlášení, že nesouhlasí s politikou vlády Fica a okamžité šíření tohoto vyjádření, to je do očí bijící součást nějakého vyššího scénáře, ve které on jen splnil roli herce.

3) po srovnání s atentáty na Klause se mi jeví, že vůbec nešlo a důsledek rozdělené společnosti, ale o zájmy, které přesahují zájmy Slovenska. Což by za mě byl scénář mnohem horší, než rozdělená slovenská společnost, protože za mě, bohužel, potvrzující, že jestli se nějaký stát chce považovat za suverénní (“jako” suverénní), tak k tomu vede jediná cesta – poslušnost vůči cizím, tedy nadnárodním zájmům. Což je to hlavní, co spojuje atentáty na Klause s atentátem na Fica. Že v tom otázkou je, kdo kope za Titanik a kdo vidí dál, to by bylo na jiný článek.

Pozorovatelka

*

Vážení čtenáři, texty, které přejímáme a překládáme z jiných zdrojů, sice nemusí, jako v tomto případě, vždy odpovídat názoru redakce, ale uveřejňujeme je proto, aby vyvažovaly jednostrannou ulhanost a překrucování českých médií a ukázaly jiné pohledy na politické, kulturní a společenské problémy. Věříme, že naši čtenáři to chápou a proto náš web v hojném počtu navštěvují.

Děkujeme i za podporu Nové Republiky finančními dary na konto FIO banky:

2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět, napište laskavě do zprávy příjemci, že se jedná o dar.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

4.7 14 hlasy
Hodnocení článku
17 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 2 měsíci

Naprosto souhlasím

Praded
Praded
před 2 měsíci

Ihned po shlédnutí mě napadlo, že se ochranka chovala divně.

cablik
cablik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Praded

Uživatel oldo tu dal pěkné video i s vysvětlením co se dělo vše je nahrané a policie Slovenska by měla konat.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci

Od samého začátku tu razím názor, že se nejedná o čin osamělého střelce. Tak že se obávám, že celá aféra půjde do ztracena a vyšššumí jako vraždy fylozofů a skutečný motiv se nevypátrá ani ti co za tím vším stojí. To, že to je člověk nějak frustrovaný svým osudem je jen mlžení a má… Číst vice »

shakalaha
shakalaha
před 2 měsíci

za uverejneni tohoto videa mi fuckn FB cenzor dal ban🤮🤮🤮 Príspevok na Facebooku tvrdí, že pri atentáte na Roberta Fica mal strelcovi napomáhať prítomný pár. Atentátnik mal s týmito osobami podľa príspevku komunikovať. Odkazuje pritom na video uverejnené na TikToku, v ktorom používateľ razos.hu komentuje neštandardné správanie muža a ženy. Správanie páru opisuje… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  shakalaha

Viděl jsem tu pasáž. A zajímavý je tam ten oční kontakt mezi Cintulou a oním mužem poté, co se opřel o zábranu.

shakalaha
shakalaha
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

ano byl tam pohled a i presto ze to blokli tak vusetrovatele propousteji moznost organizacni skupiny???

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci

V Cechach vubec informuji ” zajimave”..Zasadne vynechavaji to,co predchazelo,coz samozrejme okamzite zmeni pohled na celou situaci

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Treba jak ” informuji” kdo muze za to,ze se na Slovensku nekonal ” kulaty stul”…Nejak se zapomeli zminit,ze opozice hned zneuzila situace a chtela odvolavat slovenskeho ministra vnitra…To je to jejich ” pokani”

paullad
paullad
před 2 měsíci

🍓Ah­­­oj, kl­­­uci) Jmen­­­uji s­­­e Pa­­­ula, j­­­e mi 2­­­1 l­­­et) Js­­­em zaci­­­najici s­­­e­­­x mod­­­el­­­ka 1­­­8­­­+) Ra­­­da s­­­e ne­­­cha­­­vam fo­­­tit n­a­­ha) Pros­­­im, ohod­­­notte m­­­e fotog­­­rafie ➤ https://ja.cat/id563096

kolokol
kolokol
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  paullad

Pavlínko, dyk ty odkazy na fotky nefungují a nikdy nefungovaly. Už jsem ti to psal vícekrát a zatíms to nenapravila. Škoda. A teď k tématu: Nejzajímavější analýzy k atentátu jsem našel v ruských zdrojích. Konkrétně jeden z nich uvádí: Fico je pro dobré vztahy s Ruskem, proti pokračování války na Ukrajině, proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, proti jejímu… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 měsíci uživatelem kolokol
shakalaha
shakalaha
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

zeby kluci vzali inspiraci z filmu Kmotr kde se nepodarilo dona Corleoneho zabit tak ho chteli “dodelat” ve spitale?!😂

Primak
Primak
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  shakalaha

“Dodělat ve špitále”. To se stalo Heydrichovi a také Pattonovi.

Anonym
Anonym
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

Pane Kolokol, je rozumné komunikovat na Nové republice s pojmem “Paula”? Už proto, že pořád neodpovídá? Nemáte pocit, že pravděpodobně nejde o žádné hambaté fotky? Buďte opatrnější na svou mailovou adresu.

kolokol
kolokol
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

To byl jen ftípek. Pavlínka je tady už profláklá 🙂

shakalaha
shakalaha
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  paullad

nevim Paululino proc tu oxidujes a take se divim ze te admin nevyhodi?

vaclav
vaclav
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  shakalaha

To asi nechápe nikdo .