Chmelár: V závodě antiruského šovinismu zatím vyhrávají Češi

Dnes opravdu není čas na fráze. Nad fašismem jsme nezvítězili. Rozmáhá se v nových dosud nepoznaných formách. Všichni říkají, že jsou pro mír, ale téměř nikdo pro to nic nedělá. A svět je k nové globální válce blíže než kdykoli předtím, píše na facebooku Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár

Součástí této eskalace napětí je také boj o výklad dějin. Prezidentka Čaputová raději dorazila k nedůstojnému hrobu neznámého vojína u rušné hlavní cesty, jen aby nemusela jít na Slavín, a vzpomínala všechny možné národy, jen aby nemusela vyzvednout lví podíl Rudé armády při osvobozování naší vlasti. Lidé jako Ivan Korčok a Ivan Mikloš se raději zúčastnili propagandistické akce ke sbírce munice pro Ukrajinu.

Dvě možnosti pro Západ: Eskalace ve “světovou válku” nebo ztráta tváře

List N uvádí, že Sovětský svaz byl věrný spojenec Hitlera. To je tak obludná demagogie, jak říct, že jím byla většina západoevropských zemí včetně Polska. Tito vulgární přepisovači dějin totiž zamlčují, že Sovětský svaz podepsal bilaterální smlouvu s nacistickým Německem jako poslední, když už Hitler uzavřel dohody s ostatními evropskými státy a když SSSR pochopil, že Evropa zůstává vůči jeho varování před nebezpečím nacismu slepá a aby se mohl bránit sám.

V závodě antiruského šovinismu však zatím vyhrávají Češi. Marginální český politik a významný představitel šlechtického rodu Jiří Lobkowicz se nechal slyšet, že 9. květen 1945 nebyl osvobozením, ale „skrytou ruskou invazí“. Měl jsem za to, že znalost dějin byla povinnou součástí výchovy šlechtických synáčků, ale tento hlupáček mě přesvědčil, že dobré mravy u něj zanedbali. Jinak by snad věděl, že osvoboditelská vojska do tří měsíců odsud odešla, že proti schválení komunistické vlády nehlasoval v roce 1946 ani jediný poslanec demokraticky zvoleného parlamentu a že do ní vstoupil dokonce i syn prezidenta osvoboditele Jan Masaryk. Až tak rafinovaná byla tato „říše zla“.

Ale jednoznačným vítězem dnešních orgií demagogie je český prezident Petr Pavel, který během pietního aktu na pražském Vítkově řekl, že Rusko rozpoutalo v Evropě válku, která svou ničivostí nijak nezaostává za druhou světovou válkou… Za toto nehorázné přirovnání by si zasloužil degradovat na desátníka.

Připomeňme si tedy základní fakta. Hitlerova válka byla vyhlazovací. Ve smrtelném ohrožení byli nejen Židé, Slované a Romové, ale většina porobených národů, které se v heroickém vzepětí a za cenu desítek milionů životů vymanily zpod největšího zla, jaké kdy na této planetě řádilo. Přirovnávat k tomu ruskou invazi na Ukrajinu je zvrhlost. Ruská válka je imperiální podobně jako ty americké, ale nazývat ji vyhlazovací nelze ani při znásilnění mysli – jak poznamenal Noam Chomsky, je mnohem „ohleduplnější“ než invaze USA do Iráku.

Namísto těchto nesmyslů by se měl český prezident a jemu podobní zamyslet raději nad tím, co dělá Evropská unie, která vznikla právě ze zkušeností šestileté celosvětové agónie lidstva na myšlence donutit odvěké rivaly k všestranné mírové spolupráci. Proč dnes o totéž, co uplatnila mezi Francií a Německem, neusiluje mezi Ruskem a Ukrajinou, a místo toho vyzbrojuje jednu zemi proti druhé?

V současnosti probíhá jediný konflikt, který nese znaky vyhlazovací války: je to genocida palestinského obyvatelstva v Gaze. Jen pro srovnání: OSN před týdnem oznámila, že v Gaze je více trosek a sutin než na Ukrajině. V praxi to znamená, že na 40 kilometrů dlouhé frontové linii v Palestině je zničeno více budov než na 1000 kilometrů dlouhé frontové linii na Ukrajině. 65 procent zničených budov v Gaze byla lidská obydlí (tolik ke lžím Izraele, že útočí jen na vojenské cíle). Jen odklízení trosek zabere podle OSN 14 let. A zatímco ukrajinské děti se ukrývají na relativně bezpečných místech, ty palestinské hledají v troskách budov vedle svých zavražděných rodičů zbytky jídla a kapky vody. Za těmito nešťastnými oběťmi však nikdo nenaříká, na tuto apokalypsu se Evropa mlčky dívá.

Válka je ta nejstrašnější věc, jakou si lze představit. Utrpení v ní nelze měřit scenzurovanými záběry. Neměli bychom zapomínat, že cílem všech, kteří usilují o mír, nemůže být legalizace šovinistické nenávisti k nepříteli, ale obnova lidskosti. Právě včera, v předvečer dnešního svátku, uplynulo přesně 200 let od velkolepé vídeňské premiéry 9. symfonie Ludwiga van Beethovena s Ódou na radost od Friedricha Schillera, ve které se mimo jiné zpívá:

Všichni lidé budou bratři
pod tvými křídly.

Kdyby se dnes každá duše
potkala hned na úsvitu,
svatý mír více nenaruší,
pláč se smutkem odejde.

V náruč pojďte, miliony,
tady je polibek pro celý svět!

V tento sváteční den mám proto jen jedno přání: ať mír, svoboda a přátelství mezi národy vzkvétají po celém světě!

*

 Eduard Chmelár, slovenský analytik , FB a První Zprávy

4.6 18 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
37 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 měsícem

Problém Čechů je, že jsou značně infikováni geny parazitů a proto je ve většině mamon smyslem jejich života. Slovensko mělo úplně jiný historický vývoj a proto tam jsou lidé více sepěti s prací a to je základ normálních vztahů. Ruská armáda přece přišla na území Luhanska, Doněcka, Dněpropetrovska a Krymu, po referendech na těchto územích a po schválení… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 měsícem

Vynikající článek! Jen bych v jednom autorovi oponoval. “Ruská válka je imperiální”-nesouhlasím.Válku nikdo nikomu nevyhlásil.Je to vyprovokovaný konflikt mezi USA a Ruskou federací na území Ukrajiny,která slouží jako prostředek(užitečný idiot) k imperiálnímu ovládnutí Ruska.

vachav
vachav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

P.S. Dá se někde najít záznam z voj.přehlídky v Moskvě? Děkuji.

orinoko
orinoko
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

Měl by být na Trubce. Část jsem viděl, ale vypadalo to výrazně jinak než dříve.

maxim
maxim
před 1 měsícem

Tak, tak …, podle současných chytrolínů nás neosvobodila ale obsadila Rudá armáda …, a z toho vyplývá že jsme byli součastí poražené fašistické Evropy… Potom jsme ale nepatřily na vítěznou ale na poraženou stranu ve 2. sv. válce a měli jsme platit SSSR reparace, ty jsme ale SSSR neplatily,. ale prolhané KoZe jsme za “osvobození”… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Nazev je vystizny…opravdu je to dno

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Jo četl jsem to já bych měl čtyřnásobný zákaz též jim přeji to „nejlepší”[_T_]

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik

Ja bych do neceho podobneho nikdy ani nepachla…tupost a arogance

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

To je opravdu hezká hospoda. Úplný opak vinohradské vinárny u Dvou deci, kde se espedáci a dezoláti. Ano, takhle to vypadalo v Německu v letech 1932 až leden 1933.

Primak
Primak
před 1 měsícem

Jo kdyby Rusové to taky podepsali v Mnichově, to bychom jim kór neodpustili (jakož jsme jim i neodpustili, že nás osvobodili). Ale těm Angličanům jsme ňák odpustili (nebo jsme si s tím moc hlavu nelámali), asi to tam ňák popletli, jistě by nás Angláni nechtěli hodit Hitlerovi do chřtánu. Nakonec jsme jim odpustili… Číst vice »

toto
toto
před 1 měsícem

On ten “synáček” Lobkowicz přehlédl více věcí. Třeba to, že nás neosvobodila ruská vojska, ale Rudá armáda – tedy armáda Sovětského svazu, v níž bojovali vojáci všech národů SSSR, mimo jiné i Ukrajinci. Že vedení SSSR ani náhodou nelze nazývat ruským – třeba Stalin byl Gruzínec. Že Rudá armáda odešla z území Československa… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem toto
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Jaký si vypatlaný pisálek se v těchto dnech zabývá zločiny sovětských vojáků spáchaných na našem území. Ano, tyto zločiny skutečně byly. K tomu jen dodám, že žádná válečná armáda se neskládá jen z mobilizovaných netrestaných jedinců. Dokonce část Malinovského Ukrajinského frontu se skládala jen z muklů, kterou hlidala KGB a každého zběha na místě likvidovala.… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Osobně znám případ, kdy dívka lehčích mravů ,,dala” zcela dobrovolně dvěma sovětským vojákům. Proláklo se to a na svou obhajobu rodičům uvedla, že byla znásilněna. Rodiče vzali dívku za velitelem to nahlásit. Ten si nechal vojáky nastoupit. Po identifikaci obou ,,proviněných” a jejich krátké obhajobě byli před všemi na místě zastřelení! Dívka se… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Podobný skutek o popravě vojáka RA někde na Moravě vstoupil i do beletrie: J. Procházka – Přestřelka. V podstatě podobný příběh – známá ženština velmi uvolněných mravů dala dobrovolně mladému vojáčkovi (spíš se mu vnutila) a pak ho napráskala. Chudák kluk, co si asi vrznul poprvé a naposled, byl někde za stodolou zastřelen. Cuchtě pak… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 měsícem uživatelem Haskuv Duch
kolokol
kolokol
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Kdo lže, ten i krade a do pekla se hrabe.

Primak
Primak
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

No, na filmy z Hollywoodu bych se radši neodvolával, těch je daleko víc, kde ukazují jen tu chrabrost v nažehlených uniformách. Mnohé i s oblíbenými fešáky, jako Frank Sinatra, John Wayne, James Stewart aj. Možná, že promítací čas těch natočených filmů o chrabrosti je delší, než jejich bojování v Evropě (11 měsíců?). I Ronald Reagan se zúčastnil,… Číst vice »

Primak
Primak
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Primak

A zajímavé je, že oni tenkrát neznásilňovali, tak jako ti, co se vždycky zmiňují (Nebožka Květa Fialová v tom byla mistryně). Ale zřejmě se to později v nich zlomilo a vyvinulo velmi. Jak je možno se dogoglovat na př. “Sexual assaults in US military”. A to nejen v zahraničí, ale doma. Doma je doma. Přece by… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Primak

Jistě máte pravdu ale Hlava XXII se vymyká. Doporučuji zhlédnout.

oldo
oldo
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Hlava 22 se misí PŘEČÍST!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  oldo

Pravda, film neobsáhne vše. Ale kdo dnes čte?

Primak
Primak
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Četl někdy před 60 lety… Jo, ten film taky někdy potom.

cablik
cablik
před 1 měsícem

„Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Zvrhlost-Fico-vypustil-holubici-miru-Ceska-kavarna-vybuchla-vztekem-754978

cablik
cablik
před 1 měsícem

Jo to je pravda fašismus byl jen poražen ale nebyl zničen. A tak se dějiny opět opakují jenže dlouhá válka se opakovat nebude. Jestli naši nacisti jsou nejhorší tak ty na Slovensku jsou stejní.

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik

Jenže bratři Slováci je odkázali do opozice.

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Tak také vidíte situaci u nás je to na pendrek.

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Pane Dvořáku, viděl jsem sociologický průzkum, kde se ptají respondentů, jestli se bojí současných Slováků a současných Maďarů. A také, jestli se bojí výsledků amerických voleb.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle nebojím se ani Rusů. Ovšem záleží na tom, kam až Západ ve svých provokacích a nenávistí zajde. Potom Pánbůh s námi a zlé pryč…P.S. Jako školákům nám promítli film tenkrát ještě namluvený(!) Mistrem Horníčkem Obyčejný fašizmus.Bylo to vůči nám dětem ostré až kruté. Mnohé záběry mi utkvěly v paměti dodnes. No asi se… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Zatím…

spartak
spartak
před 1 měsícem

Bravo pane Chmelár a já doplním,že obzvlášť komunisti měli extra pozornost od němců a šlechty.