Chmelár: V závodě antiruského šovinismu zatím vyhrávají Češi

Dnes opravdu není čas na fráze. Nad fašismem jsme nezvítězili. Rozmáhá se v nových dosud nepoznaných formách. Všichni říkají, že jsou pro mír, ale téměř nikdo pro to nic nedělá. A svět je k nové globální válce blíže než kdykoli předtím, píše na facebooku Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár

Součástí této eskalace napětí je také boj o výklad dějin. Prezidentka Čaputová raději dorazila k nedůstojnému hrobu neznámého vojína u rušné hlavní cesty, jen aby nemusela jít na Slavín, a vzpomínala všechny možné národy, jen aby nemusela vyzvednout lví podíl Rudé armády při osvobozování naší vlasti. Lidé jako Ivan Korčok a Ivan Mikloš se raději zúčastnili propagandistické akce ke sbírce munice pro Ukrajinu.

Dvě možnosti pro Západ: Eskalace ve “světovou válku” nebo ztráta tváře

List N uvádí, že Sovětský svaz byl věrný spojenec Hitlera. To je tak obludná demagogie, jak říct, že jím byla většina západoevropských zemí včetně Polska. Tito vulgární přepisovači dějin totiž zamlčují, že Sovětský svaz podepsal bilaterální smlouvu s nacistickým Německem jako poslední, když už Hitler uzavřel dohody s ostatními evropskými státy a když SSSR pochopil, že Evropa zůstává vůči jeho varování před nebezpečím nacismu slepá a aby se mohl bránit sám.

V závodě antiruského šovinismu však zatím vyhrávají Češi. Marginální český politik a významný představitel šlechtického rodu Jiří Lobkowicz se nechal slyšet, že 9. květen 1945 nebyl osvobozením, ale „skrytou ruskou invazí“. Měl jsem za to, že znalost dějin byla povinnou součástí výchovy šlechtických synáčků, ale tento hlupáček mě přesvědčil, že dobré mravy u něj zanedbali. Jinak by snad věděl, že osvoboditelská vojska do tří měsíců odsud odešla, že proti schválení komunistické vlády nehlasoval v roce 1946 ani jediný poslanec demokraticky zvoleného parlamentu a že do ní vstoupil dokonce i syn prezidenta osvoboditele Jan Masaryk. Až tak rafinovaná byla tato „říše zla“.

Ale jednoznačným vítězem dnešních orgií demagogie je český prezident Petr Pavel, který během pietního aktu na pražském Vítkově řekl, že Rusko rozpoutalo v Evropě válku, která svou ničivostí nijak nezaostává za druhou světovou válkou… Za toto nehorázné přirovnání by si zasloužil degradovat na desátníka.

Připomeňme si tedy základní fakta. Hitlerova válka byla vyhlazovací. Ve smrtelném ohrožení byli nejen Židé, Slované a Romové, ale většina porobených národů, které se v heroickém vzepětí a za cenu desítek milionů životů vymanily zpod největšího zla, jaké kdy na této planetě řádilo. Přirovnávat k tomu ruskou invazi na Ukrajinu je zvrhlost. Ruská válka je imperiální podobně jako ty americké, ale nazývat ji vyhlazovací nelze ani při znásilnění mysli – jak poznamenal Noam Chomsky, je mnohem „ohleduplnější“ než invaze USA do Iráku.

Namísto těchto nesmyslů by se měl český prezident a jemu podobní zamyslet raději nad tím, co dělá Evropská unie, která vznikla právě ze zkušeností šestileté celosvětové agónie lidstva na myšlence donutit odvěké rivaly k všestranné mírové spolupráci. Proč dnes o totéž, co uplatnila mezi Francií a Německem, neusiluje mezi Ruskem a Ukrajinou, a místo toho vyzbrojuje jednu zemi proti druhé?

V současnosti probíhá jediný konflikt, který nese znaky vyhlazovací války: je to genocida palestinského obyvatelstva v Gaze. Jen pro srovnání: OSN před týdnem oznámila, že v Gaze je více trosek a sutin než na Ukrajině. V praxi to znamená, že na 40 kilometrů dlouhé frontové linii v Palestině je zničeno více budov než na 1000 kilometrů dlouhé frontové linii na Ukrajině. 65 procent zničených budov v Gaze byla lidská obydlí (tolik ke lžím Izraele, že útočí jen na vojenské cíle). Jen odklízení trosek zabere podle OSN 14 let. A zatímco ukrajinské děti se ukrývají na relativně bezpečných místech, ty palestinské hledají v troskách budov vedle svých zavražděných rodičů zbytky jídla a kapky vody. Za těmito nešťastnými oběťmi však nikdo nenaříká, na tuto apokalypsu se Evropa mlčky dívá.

Válka je ta nejstrašnější věc, jakou si lze představit. Utrpení v ní nelze měřit scenzurovanými záběry. Neměli bychom zapomínat, že cílem všech, kteří usilují o mír, nemůže být legalizace šovinistické nenávisti k nepříteli, ale obnova lidskosti. Právě včera, v předvečer dnešního svátku, uplynulo přesně 200 let od velkolepé vídeňské premiéry 9. symfonie Ludwiga van Beethovena s Ódou na radost od Friedricha Schillera, ve které se mimo jiné zpívá:

Všichni lidé budou bratři
pod tvými křídly.

Kdyby se dnes každá duše
potkala hned na úsvitu,
svatý mír více nenaruší,
pláč se smutkem odejde.

V náruč pojďte, miliony,
tady je polibek pro celý svět!

V tento sváteční den mám proto jen jedno přání: ať mír, svoboda a přátelství mezi národy vzkvétají po celém světě!

*

 Eduard Chmelár, slovenský analytik , FB a První Zprávy

4.6 18 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
37 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
shoty
shoty
před 9 dny

Chmelár si vždy stráži zadné dvierka, aby v prípade potreby mohol zaujať z gruntu novú pozíciu, aj keď stále s rovnakým, máličko modifikovaným, slovníkom. Teraz momentálne je poradcom Fica, kam sa presunul z pozície apologéta slniečkárskych pochodov vedľa Beňovej, Havrana , či Weisenbachera, výkvetu to slovenského degénizmu. Ja by som povedal, že Rusko dnes vedie… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 12 dny

Ano, je to tak. Podle výzkumů veřejného mínění 90 procent občanů ČR “rusáky” bytostně nenávidí a chce s nimi přímo válčit. Řada diskutérů serverů jako jsou seznam.cz, novinky.cz, idnes.cz, forum24.cz, aktualne.cz, lidovky cz atd. chce “rusáky” fyzicky vyhladit, aby prý na světě zavládl mír. Tito občané se poznají podle toho, že mají… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 12 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Tihle čeští “válečníci” budou na ukrajinské frontě obzvlášť stateční a platní… O jejich paničky a holky se doma zatím postarají ukři, kteří si zde budou válet vejce a podle nějakých západních hodnot nesmí být nuceni jít bojovat za svou zem, ať je k tomu vede cokoliv. Jestli to takhle ti naši hrdinové chtějí, tak nezbývá… Číst vice »

Naposledy upraveno před 12 dny uživatelem Haskuv Duch
Hokarc
Hokarc
před 12 dny

Čím to ale je, že tu máme tolik debilů?

Ludvik
Ludvik
před 12 dny
Odpověď uživateli  Hokarc

Zřejmě tu byli, napříč politickým spektrem, vždy. Jen je před rokem 1989 nebylo “tak vidět”…

orinoko
orinoko
před 12 dny

Obecně vzato, tak to je, jenže… stejně jako MY, tak CIA etc., Mossad, i KGB či jak se to dneska jmenuje /KGB – Karel Gott Band/ … sledují situaci u nás a vzpomínka na zatáčku v Kobylisich jim přece jen stále vrtá hlavou. Česká válečná vládní kopalice se opírá jen o bodaky protektora, který sám už… Číst vice »