Eurovolby jako referendum o vládě. I to ukázal průzkum

Nejčastějším důvodem pro účast v červnových volbách do Evropského parlamentu (EP) je pro Čechy snaha vyjádřit názor na současnou vládu. A o výsledcích také rozhodne volební účast.

O tom, že v červnu budou volby do EP, vědělo letos v dubnu 82 procent dotázaných, o čtyři procentní body více než v únoru. Z 53 na 57 procent za stejnou dobu stoupl podíl respondentů, kteří uvedli, že se o tyto volby zajímají. Vyplývá to výsledků dubnového průzkumu agentury Ipsos pro službu ČTK Connect.

Rozhodně se červnových voleb hodlá zúčastnit 38 procent dotázaných. Dalších 30 procent by se výběru europoslanců chtělo spíše zúčastnit. Rozhodně nechce k urnám přijít osm procent Čechů a 14 procent deklarovalo, že se spíše nezapojí. K volbám se chystají přijít častěji muži, senioři nad 65 let a lidé z Prahy.

Na základě trendů nálad agentura Ipsos odhaduje, že reálně by volební účast mohla dosáhnout 32 procent. Byla by tak zhruba o tři procentní body vyšší než ve volbách před pěti lety.

Nejčastější motivací k účasti u letošních voleb do EP je vyjádření názoru na současnou vládu. Jako důvod to uvedlo 37 procent dotázaných, kteří plánují k urnám přijít. Přibližně třetina respondentů jako důvod uvedla, že chtějí ovlivnit směr a obsah politiky EU.

Psali jsme:
Okamura: Fiala je notorický lhář a politický podvodník

Tři z deseti Čechů pak chtějí, aby se v unii řešily konkrétní problémy jako změna klimatu, migrace či ekonomika. Zhruba čtvrtina lidí chce k volbám přijít, aby jejich názory a zájmy byly zastoupeny na evropské úrovni. Podobný podíl hodlá účastí podpořit demokratický systém.

**

 
Autor: dan, zdroj: prvnizpravy,

5 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny

Volici by meli vzkazat politikum,ze prachy nejsou zadarmo a kdyz pro ne nekdo nic nedela,nemaji ho chut platit

Jarda
Jarda
před 13 dny

Pokud voliči chtějí vzkázat fialovým zmrdům táhněte do hajzlu zapomnění, neměli by volit ani jednoho zmrda z fialovy sebranky a jen upozorňuji ani jednoho za ANO ti jsou schopni se spojit s kýmkoliv i s ODS viz Jourová,Dlabajová,Charanzová a Telička a další za ANO.

cablik
cablik
před 13 dny
Odpověď uživateli  Jarda

Jo to máte pravdu to je tzv šestikoalice ANO plánuje vládnout s ODS oni jsou jen náhražka zkorumpované ODS. Kdo je bude volit volí liberály a všechny jejich šílenosti.