Fialova lež jako metoda

Poslední desítky hodin plní média „kauza“ (ne)ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Tuleji, jenž byl obviněn, že ve své vědecké práci využíval tzv. predátorské časopisy. Publicista Petr Žantovský ale v komentáři pro Deník TO připomíná, že pokud jde o vládu, má máslo na hlavě především premiér Petr Fiala, který nepublikuje v predátorských časopisech, ale rovnou lže v přímém přenosu.

Predátorské časopisy jsou takové, které podle tvrzení některých akademiků nepracují s náležitou odbornou precizností a publikují i to, co si to vědecky prý nezaslouží. Dokonce vyšel seznam takových časopisů kolující mezi akademickou veřejností. Protože mezi ní též působím, podíval jsem se do něj a zjistil, že u mnoha položek je připsáno dodatečné konstatování, že časopis je veden v té či oné citační databázi, a proto jej nelze považovat za predátorský. Zato jsem tam nenašel několik časopisů, o nichž jako publikující akademik moc dobře vím, že k těm predátorským, tedy odborně zpochybňovaným, patří. Proč? Kdo ví. Třeba tam publikovali jiní prominenti, a teď nechtějí být přistiženi na švestkách.

Vzpomněl jsem si v té souvislosti na zajímavou věc. Když nastoupil Petr Fiala do čela ODS, jeho stránka na Wikipedii, kromě jiného, ještě obsahovala informace o tom, na jaké téma sepsal svou diplomku a dizertační práci. Vzpomínám si, že nejméně jedna z nich, patrně ta druhá (ale nelze to ověřit, protože seznamy doktorandů z roku 1996 na FSV UK, kde Fiala tu práci obhájil, neobsahují jména autorů, neb „si to nepřejí“), byla věnována problematice sudetoněmeckých reminiscencí a historickým kontextům.

V té souvislosti je dobré vědět, že krátce předtím provázel Petr Fiala po Brně Otto Habsburského a šéfa sudetoněmeckého sdružení Bernda Posselta. Bylť pan budoucí premiér tehdy šéfem moravsko-slezské organizace Habsburgovy a Posseltovy Panevropské unie.  Když se podíváte na tu Wikipedii dnes, nenajdete o těch Fialových pracích ani slůvko. Wikipedie má zřejmě zvláštní schopnost selektivního vypařování údajů, jinak si to vysvětlit neumím.

A když už jsem se tak zaobíral unikátní postavou pana premiéra, znovu jsem si důkladně pročetl jeho projev z nedávného 31. kongresu Občanské demokratické strany. Dalo by se tedy očekávat, že hlavní Fialův projev bude plný myšlenek, nejen hodnotících úspěchy a chyby minulé, ale i předkládajících plány do časů příštích. Jenomže, kdo něco takového očekával, velmi se mýlil. Opoziční poslanec Patrik Nacher dokonce na sociálních sítích srovnal Fialův nadutý a sebechválou překypující projev s dávným a legendárním vystoupením Miloše Jakeše v Červeném hrádku, nepříliš dlouho před listopadem 1989.

Jakeš spolustraníky alespoň kritizoval

Myslím, že je namístě poslance Nachera poopravit, a to – možná kupodivu – ve prospěch Miloše Jakeše. Kdo si dal tu práci a poslechl si Jakešův projev k družstevníkům celý, trval okolo hodiny, a nikoli jen pár výživných hlášek o „bojlerech“ (namísto brojlerů) a zpěvačce Zagorové, což prý podle Jakeše byla prima holka, ale měla moc velké finanční příjmy, tak už teď ví, o čem se chystám psát.

Jakeš jistě nebyl myslitel, a rétor už vůbec ne. Jeho lexikum bylo chabé a chudé. Co však jeho projev obsahoval, byla docela častá kritická slova na adresu vlastní (tehdy vládnoucí) KSČ. Bylo to v době, kdy v Sovětském Svazu zuřila perestrojka a glasnosť, ale naši papaláši se stále uzavírali do ulit a ignorovali realitu. Tedy především to, že ztratili podporu většiny obyvatelstva, a ta jen trpně čeká, až se režim odporoučí na smetiště dějin. Jakeš se tu ocitl chvílemi málem v roli obrazoborce, který na plná ústa říkal: když se tato cesta ukazuje jako slepá, nechoďme po ní, i kdyby byla dlážděna ideologicky nejčistšími úmysly. Tedy takhle květnatě to neříkal, ale posluchači mu, myslím, rozuměli. Srovnání s Fialou je, ke svému smutku musím říct, až tristní.

Předně: Fiala se dopustil několika lží. Tvrdil, že ODS v minulých volbách (2021) získala pozici nejsilnější strany. Není to pravda. Nejsilnější stranou byla Babišova ANO (27,12%). ODS samostatně nekandidovala, účastnila se volební koalice s TOP 09 a KDU-ČSL, a společně (!) získali 27,79%, tedy jen o pár desetin procenta víc než samostatné ANO. Tedy lež číslo 1.

Dále nám Fiala bez uzardění tvrdil, že předseda Senátu Miloš Vystrčil je prý „obecně respektovanou osobností, která dodává důstojnost nejvyšším ústavním institucím“. Skutečnost je jiná. Podle šetření sociologického ústavu Akademie věd z letošního jara Vystrčilovi důvěřuje pouhých 20 % respondentů, zatímco nedůvěřuje 40 %, a – pozor – největší bizarnost, celých 31 % dotazovaných jej vůbec nezná. Naše koalice se o podobném zacházení s fakty obvykle vyjadřuje jako o šíření dezinformací. Měla by si zamést před vlastním prahem

Fiala vypustil úst také tuto větu: „Naše města a obce zvládly absorbovat stovky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Díky tomu máme dnes na pracovním trhu 120 tisíc nových pracovníků, které nutně potřebujeme, abychom udrželi výkon naší ekonomiky.“ Ejhle. Ale podle oficiálních údajů Ministerstva vnitra a dalších průzkumů se nachází v Česku cca 600 000 nově příchozích Ukrajinců. Ti, kteří tu pracují často i dvacet let, usadili se, zapustili kořeny a mají občanský statut, se do toho nepočítají. Jestli je tu tedy 600 tisíc „nových“ Ukrajinců, ale evidujeme jich na pracovním trhu jen 120 tisíc, pak bude někde chyba.

Buďto premiér neví, co mluví, anebo zamlčuje významnou část reality. Proč totiž mnozí Ukrajinci nepracují? Protože jim bohaté sociální zaopatření od našeho státu k živobytí bohatě stačí. A pak se – na pozadí těchto faktů – divme, že Václavské náměstí se plní lidmi, kteří protestují proti tomu, že vláda krátí důchody a zvyšuje věk odchodu do důchodu, a na druhou stranu zvyšuje výdaje na zbrojení (dnes 2 % státního rozpočtu), a o penězích na vojenskou pomoc Ukrajině ani nemluvě.

A tak bychom mohli pokračovat. Jakešovi komunisté možná neříkali vše, co měli, ale toto je programové lhaní občanům.

Nezlobte se na mě, ale Fialův zápal při kádrování Pavla Tuleji mi nemůže nepřipomenout známé úsloví o zloději, jenž volá: „Chyťte zloděje!“

*

Autor: Petr Žantovský, zdroj: časopis TO, na úvodním snímku vysílá své signály nuteliér Petr Fiala, mistr světa ve lhaní a toho času z božího dopuštění premiér vlády ČR

*

Dva z ohlasů čtenářů časopisu TO v diskuzi pod článkem:

Těch zločinných metod je víc: zkorumpovanost státní televize, státní propaganda již 15 let v čele s Moravcem+Pospíšilem, cílené pouštění kompra ze strany presstitutů – seznam, idnes, hlásná trouba blbostí BIS poslouží deník N a 26letá novinářka Zdislava na seznamu, zákaz konání mítinků, pokuty demonstantům, provokatéři BIS, narušování mítinků, dehonestace opozice, kontroly do firem protestujících, pokuty traktoristům, vyhazovy nepohodlných kritiků, selektivní spravedlnost – jaké nechutnosti řeporyjskému praseti projdou a jiným ne, arogantní kolaboranti ministři jednající v neprospěch ČR, vlastizrady PePy, Síkely, Fialenka, Černochové, Lipavského, trapasy maskotů Pekarová Langšádlová Tchajwanec, pan Euro na jeden den, vykladač karet Válek bez léků pro děti….

Lži každý den. Srovnej předvolební sliby ODS – nezvýšíme daně, snížíme zadlužení, zrušíme úřednická místa. Fialenko drze lže, že ceny elektřiny se nezvýší, přitom jen letos dalších plus 30 %! Pro Zelenského a Američany se vždy hned najde řešení a peníze, ale pro naše lidi to nejde.

Státní propaganda protičeské televize za naše peníze.

Skopeček ODS byl proti korespondenční volbě a záhadně otočil, teď vypíná mikrofon oponentům – kdo ho zkorumpoval nebo vydírá??

*

Nutela je korunovaný lhář. A ještě si lebedit, že ANO zaregistrováním domény ukradli heslo, je vrchol.
Když jsme u těch publikací, Tuleja byl drsným způsobem zostuzen, ovšem v databázi Web of Science, která je pro odborný růst ze všech nejdůležitější (SCOPUS už ztrácí význam a Google Scholar ho nikdy neměl) a kde se publikace z predátorských časopisů nevyskytují, Nutelu a Beka zastiňuje: Tuleja 17, Fiala 8, Bek 6.

 

4.2 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 13 dny

Mamánek Fiala byl vybrán Landsmannschaftem přesně podle myšlení Dolfiho Hitlerů, který se onehdy vyjadřoval o Emilu Háchovi, který se ostatním v Říši zdál slabý, nevýrazný, nikdo ho nezná… a proto by Německo mělo podporovat někoho také loajálního, ale silnějšího … Dolfi odpověděl – pochvalte ho v novinách, v rádiu a Čechechei ho bude mít rád. Stalo… Číst vice »

Praded
Praded
před 12 dny
Odpověď uživateli  mikkesh

Na ABY BYLO JASNO o rodince Fialy.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny

Nerada upozornuji na to,ze jsem to rikala,ale zenske ( alespon nektere) maji asi nejaky radar a ten clovek se od pocatku jevil jako ” snatkovy podvodnik”

spartak
spartak
před 13 dny

Za socialismu musela být politicky pokryta a zvýhodněna dělnická třída viz.např.Antonín Novotný vyučený strojní zámečník atd. , proto je nikdo nemohl opít “rohlíkem”. Dnes jsou ve vedení intelektuální nuly viz.Havel,Klaus,Zeman…….Fiala.

Hokarc
Hokarc
před 13 dny

Je to nepřítel na plný úvazek. To my jemu bychom měli dát výpověď. Důvodů, je víc než hodně. Ale nepříteli, není třeba, je vysvětlovat.

orinoko
orinoko
před 13 dny

Wikipedie chce dneska za svůj infosjrajt cmrdliky. Zatím dobrovolné.

cablik
cablik
před 13 dny

To je jasné oni lžou neustále celá to transatlantické spolčení proti normálnímu světu. Nutelák se neštítí ničeho stejně jako jeho podřízení ve vládě.