Máme obrovský problém

Česká republika je dlouhodobě místem, kam odcházeli za prací desetitisíce Ukrajinců již dávno před konfliktem s Ruskem. Je to tak dávno, kdy přišli první z nich, že dokázali změnit náš trh práce a v podstatě částečně zapřičinili likvidaci našeho učňovského školství. Postupně nahradili české manuálně pracující dělníky v mnoha oborech.

Jindřich Kulhavý
Jindřich Kulhavý

Nově schválený zákon o mobilizaci na Ukrajině a tvrdý postup tamních úřadů proti před válkou unikajícím mužům v branném věku způsobil starosti politiků v zemích, kam dotyční odešli. Neberme v potaz ty, kteří jsou problematičtí, pořádají vlastenecké akce často spojené s podporou nacismu. Těm jistě cesta do nitra ostrých válečníků neuškodí a převléknutí civilního oblečení za maskáče jim umožní rozšířit obzory. Budou moci ukázat svou hrdost s morální příslušnost k nacionalisticky laděným potomkům Bandery a věrně se postavit po bok brzy po právní stránce končícího válečníka Zelenského. Statečná smrt s odkazem na dlouholeté vraždění protivníků z řad civilistů žijících na území dnešních ruských oblastí v Donbasu je jistě pošle do míst, ve kterých tráví svůj poválečný čas duše Hitlera, Göringa a dalších es fašistického Německa. Jenže je tady u nás i plno jiných Ukrajinců.

V českém průmyslu, stavebnictví i dalších oborech pracuje blízko k milionu Ukrajinců. Někde jsou nahraditelní, jinde by jejich nucený odchod zpět do nejzkorumpovanější země znamenal kolaps. Mnozí tu u nás žijí plno let a jsou zde opravdu doma. Mají tu byty, domy, rodiny, děti hovoří plynně česky. Jiní přišli nedávno a jen poroto, že nejsou ochotni válčit proti Rusům. A samozřejmě tu máme takové, kteří prostě využili příležitosti a odešli za prací a peníze posílají domů. Skutečných nacionalistů prezentujících se jako vlastenci ochotní postavit se domnělému nepříteli tu máme také dost, i když těch je menšina. Navíc část z nich ucítila příležitost poskytující jim za zahalování se do protiruských barev získat výhody poskytované z našeho sociálního systému a představa návratu na frontu jim možná trochu kalí plány. No, a dále tu jsou mladí a agresivní zástupci bojeschopné generace, kteří si myslí, že ukrajinské národní zvyky, tedy mafiánství, korupci a hierarchii v zločineckých strukturách přenesou sem k nám a postupně převezmou vládu nad některými částmi našeho prostředí. Ne vždy je snadné rozlišit, kdo kam patří.

Ve stavebnictví se bez ukrajinských rukou těžko obejdeme. To říkáme upřímně. Zeptáte li se stavebních dělníků na Zelenského, většina z nich ho přímo nesnáší nebo je nezajímá. Občas narazíte na karikaturu tohoto komedianta s posměšnými texty namalovanou na zdi předurčené k pozdějšímu štukování. Paradoxně ani Rusové jim nevadí a dokonce známe pár míst, kde spolu pracují Rusové, Ukrajinci i Litevci či Lotyši pohromadě a jsou přáteli. Mezi těmito lidmi nefunguje žádná nenávist k Rusku. Nemají olepená auta vlaječkami a jsou rádi za práci. Samozřejmě, i mezi nimi jsou lidé různí. Tedy líní, lemplové, vychytralí a nepoctiví, musíte hodně probírat, ale nakonec dáte dohromady schopný tým, jehož rozpad může znamenat velké komplikace i pro velké a střední firmy.

Odchod všech bojeschopných Ukrajinců by tedy pravděpodobně na pár let zastavil některé obory. Ne, nejsme příznivci ukrajinizace naší společnosti, navíc i po jejich narukování by nám tu zůstalo mnoho jejich žen a dětí, které dokážou změnit skladbu české společnosti. Je tu ovšem situace, kdy řada Ukrajinců neochotných jít válčit za cizí ideály zůstane v jakémsi právním vzduchoprázdnu. Je hloupé, když ukrajinská militantní vláda zezadu tlačená Západem požaduje návrat těch, kteří prostě válku odmítají. A ještě horší je, že by naši muži měli jít bojovat za ty, kteří nejsou ani doma preferováni vlastním lidem. Žijeme tak  době plné paradoxů.

Jde o velmi zajímavou situaci, která by se ve finále mohla celá obrátit proti Pětikoalici. Původně si totiž Ukrajince pustili do země s tím, že přichází noví voliči. Teď i při umožnění jim volit nemá Pětikoalice jistotu jediného hlasu, tedy pokud rozhodne stejně jako Poláci či Pobaltí, kde budou Ukrajince bez platných dokladů, jejichž prodloužení už ukrajinské ambasády neumožní, posílat zpět do rukou ukrajinských válečných verbířů. Lze těžko očekávat přízeň ukrajinských vdov a pohrobků zůstávajících u nás. Navíc je skoro jistý jejich odliv zpět na Ukrajinu poté, až Zelenský padne. A nakonec na nás dolehne Rakušanem podepsaný Migrační pakt, to až nedostaneme díky exitu Ukrajinců žádné výjimky a dorazí k nám tisíce Afričanů a Syřanů. Když to shrneme, máme teď dost zavařeno. A to na více frontách. Co udělá Fiala? A kam nás to celé nasměruje?  Není už čas začít volat po míru i na těch nejvyšších místech? A nakonec, kdo u nás bude pracovat? Restart učňovského školství je vzdálený na hony a představa rychlého zapojení Čechů do pracovního procesu nereálná. Tak jak tedy? Jen se ptáme.

*

Jindřich Kulhavý, iNadhled

4 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
12 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 23 dny

My máme hlavně primárně jeden obrovský problém- a tím je parazitický kapitalismus.A do toho absurdistánu se nám sem ještě k tomu nastěhují statisíce ekonomických ,neléčených a nebo špatně léčených uprchlíků,které musíme všichni živit ze svých daní a oni nám tady za to roznášejí již desítky let neznámé choroby.A nikdo je odsud nedostane.Tak jak tedy… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 23 dny

Inu…napíšu to krátce. Bude muset být ještě hodně zle, aby jednou bylo lépe.

tomaskova
tomaskova
před 23 dny

Dnes, kdy chce být každý inženýrem, nebo alespoň ajťákem, rukama se živit nebude chtít nikdo. A rodiče je v tom podporují. Argument, ať se máš líp nežli já, je naprosto mimo mísu, vždyť kolik dětí na studování na vysoké škole má nadání? Stačilo by spřísnit testy na přijímačky a hned by bylo adeptů… Číst vice »

Naposledy upraveno před 23 dny uživatelem tomaskova
kutnohorsky
kutnohorsky
před 23 dny

Díky ukrajinskému problémů máme všichni problém. Učňové vymírají, kriminalita na vzestupu, ukr. mafiáni se zmocňují českých podniků, zejména stavebních, prvořadým úkolem vlády je Ukrajina (řekl její předseda), opět přinesené u nás dávno vymýcené smrtelné choroby, mě sebrali peníze na důchod a kupují se za to vraždící nástroje… a já budu rozlišovat, a pídit se… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 23 dny

Mame tu dalsi otazku.Pokud tyhle klidne poslou do valky zpatky,jak chteji hajit jejich termin “uprchlici pred valkou”..Vzdyt na druhou stranu rikaji,ze ti lide maji bojovat za svou zem.Jen za nekterou zem? Fakt nechapou,ze kdyz maji na vsechno dva a vice metru ztraci tim duvedyhodnost,tedy i pozici?

Vendol
Vendol
před 24 dny

Obecně vzato proti cizincům níc nemám, ani proti Ukroušům, ale nesmí jich být moc. A Ukroušů už zde moc je. Jedete v Praze metrem, vlevo sedí Ukrouš. Ukrouš je i vpravo. Snad vzadu či vepředu by mohl být Čech, ale… Ale i tam je Ukrouš. Nechci se o tuto zemi s Vasilem a Vasilisou dělit, ale dovedu pochopit,… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 23 dny
Odpověď uživateli  Vendol

Bude to fungovat uplne stejne jako pred druhou svetovou nemecka mensina a nebo v dnesni dobe turecka mensina v Nemecku.Kdyby Erdogan zavelel,tak se tam z toho nemci zblazni.Vzdyt uz jsme toho byli svedky za Merkelove

adam
adam
před 24 dny

Autor článku zřejmě pouze vznáší řečnické otázky, protože nelze od stávající vlády očekávat vůbec nic dobrého. Poslední šanci zastavit tu zrádcovskou bandu mají voliči v nastávajících volbách. Pokud ji nevyužijí, zvolí vlastní konec…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 23 dny
Odpověď uživateli  adam

Adame nevím ale myslím si,že příští volby budou odloženy na neurčito. Jak ty prezidentské na Ukrajině. Důvod? Určitě se nějaký najde…

tomaskova
tomaskova
před 23 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Buď tak, nebo protlačí korespondenční volbu a potom volby rušit nemusí.

orinoko
orinoko
před 23 dny
Odpověď uživateli  adam

Problém tak poněkud znám. Nějakou dobu hned po havloidni vysukavacce a Klausove kleptokracii jsem využil možnosti videnskych pracovních zkušeností. Nakonec jsem zakotvil ve firmě, kde jsem mohl brát daleko více, ale moje němčina NATO byla bidna. Všude okolo pár Rakusaku a jinak Turecko a hlavně jugoslávsky živel. Trenice žádné a dokonce mzdove šlo o tabulkova místa.… Číst vice »