Poslední čtyři dny…

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák
Máme tu další výročí konce druhé světové války a jako obvykle se budou dějiny přepisovat. Jediná jistota je totiž budoucnost. Minulost se pořád mění podle toho, kdo zrovna vyhrává. Sice mě to štve, ale nepřekvapuje. Dějiny jsou totiž především v dnešní době buďto dějiny zla a nebo dějiny dobra… proto je lepší učit dějiny genderu. Vysvětlit žáčkům šíři a často i rozpolcenost motivů, to chce skutečně dobrého učitele. Nejlépe takového, který nebude poslouchat ministra školství, co má vlastně učit.

A tak se zase dozvíme, že ruské tanky přijely devátého ráno do už prázdné Prahy, že pro celé pražské povstání byli nejdůležitější Vlasovci (především ti v Řeporyjích), Koněv byl jen další okupant a Američani by Prahu osvobodili dřív, kdyby Pattona pustili z řetězu. Samotní Němci vlastně nikoho nezavraždili, jen se potřebovali dostat přes pražské mosty do amerického zajetí a kdyby Pražáci nebyli hloupí a pár dní si počkali, mohli to mít bez krve. Vynechal jsem něco?

Mimochodem… zaslechl jsem nějaké poplašné řeči, že Berndt Possett má být navržen na státní vyznamenání… Asi za to, jak se sudetští Němci chovali za okupace ohleduplně a vůbec nechtěli „hajm ins Rajch.“ Ale to je určitě jen hoax… a nebo návrh KDU-ČSL, aby se definitivně odporoučeli z dějin i se Zdechovským a Hermannem.

Když dnes máme výročí začátku pražského povstání, dovolím si konstatovat, že to tehdy bylo úplně stejné, jako dneska. Tehdy jsme také měli přepych mnoha náčelníků a málo indiánů. Povstání se připravovalo delší dobu mezi různými skupinami, které o sobě v mnoha případech ani nevěděly. Měli jsme Českou národní radu, vojenské velitelství Velké Prahy Bartoš, protektorátní vládu, Vládní vojsko, Radu tří a další skupiny.

Povstání začalo spíše spontánně, protože se „už něco muselo udělat“ a všichni ostatní na to nějak reagovali, zpravidla pod tlakem událostí. Od první minuty organizátoři vlastně jen doufali, že se k nim národ přidá. Subordinace se složitě vyjasňovala, odpovědnost také a většina akcí byla založena na odvaze a improvizaci šikovných jednotlivců.

Nepřítel tyto problémy neměl. Ferdinand Schorner prostě vydal rozkaz a bylo to. Měl na povel ještě milionovou armádu a všechny civilní složky okupační správy věděly, koho mají poslouchat.

Po válce měli leckteří čeští povstalečtí velitelé oplétačky se soudy za to, že nevhodně posoudili situaci (která byla z principu válečného bordelu naprosto nepřehledná) a bylo strašně snadné se v dobrém úmyslu stát zrádcem. Nikdo tehdy ještě pořádně nevěděl, kdo u nás bude vládnout a jak. Všechno bylo nejisté. Dobrý skutek těch, kteří na sebe tu odpovědnost vzali, byl později po zásluze potrestán.

Němečtí vojáci (především ti z SS), kteří bez skrupulí vraždili civilisty, aby se přes Prahu dostali do amerického zajetí, ti pak žádné problémy zpravidla neměli. Válka skončila, děláme tlustou čáru, zapomeňte. Ne nebudeme nikoho vydávat…

Pro naše vedoucí odbojáře osvobozením Prahy problémy vlastně teprve začínaly.

Možná právě proto nemáme takřka žádné vzpomínkové akce na naše vlastní hrdiny a Karla Kutlvašra nebo Františka Slunečka prakticky nikdo nezná. Stejně jako skoro nikdo neví, kdo byli Albert Pražák nebo Sergej Vojcechovský. Ještě tak možná někdo četl od Drdy Němou barikádu a ti dnešní mladí už ani to ne.

A tak se musíme ještě osmdesát let po válce dohadovat, kdo nás vlastně osvobodil a nebo neosvobodil. Český podíl jako by nebyl… náš národ se sám postaral, aby na nikom nezůstala ani nitka čistá. Nakonec všechno udělali hoši zvenčí, které střídavě adorujeme a zatracujeme, podle toho, jak se to kolem nás geopoliticky otočí.

Přitom, český podíl na ukončení nacismu v Evropě nebyl nijak malý. Od Británie, přes Tobruk, ruské stepi až po Duklu, byli jsme u toho. Možná je nejvyšší čas se zaměřit především na českou účast v této velké válce. Měli bychom položit kytičky především u památníků českých vojáků a českých odbojářů. Je na místě poděkovat všem, co se na našem osvobození podíleli, ale hlavní důraz bychom měli položit na to, co za války i za Pražského povstání vykonali Češi.

Pokud si nezačneme vážit odvahy těch, kteří konali, ačkoliv jich byla jen hrstka, nezačneme uznávat ty, kteří na sebe vzali odpovědnost a nezačneme mít své vlastní dějiny, tak nám pořád bude někdo importovat svobodu zvenčí. Ale vždycky to bude cizí svoboda a cizí mír.

*

Daniel Starzik – Vidlák, Litterate

4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
22 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
adam
adam
před 19 dny

Dokonce je už u nás možné malým dětem vtloukat do hlavy, úlohou gestapa bylo udržovat v protektorátu pořádek (viz kapitola protektorát v níže uvedeném materiálu).

Malovana_vlastiveda_II_klic.pdf (upol.cz)

Karel2002
Karel2002
před 19 dny

Ano, je to tak, že jen nejzápadnější část našeho území byla osvobozena, většina naší republiky byla okupována východními barbary, kteří znásilňovali naše ženy a vraždili naše muže a děti. Heinrich Himmler do poslední chvíle nabízel generálu Eisenhowerovi svoje jednotky SS, Ante Pavelič svoje ustašovce, Stěpan Bandera svoje banderovce…s cílem zabránit východním podlidem a jejich… Číst vice »

Primak
Primak
před 19 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Srandu stranou, nabízel ne Eisenhowerovi, ale Pattonovi. Proto se ten hrdinný generál Vánoc 1945 nedožil…

Karel2002
Karel2002
před 19 dny
Odpověď uživateli  Primak

Patton “mongoloidní Rusy” nenáviděl. Ale Němce (Huny) také. Pokud by šel na Rusy, tak bez Němců. Himmler si chtěl popovídat buď s Eisenhowerem nebo s Montgomerym. Nabídnout jim své esesáky pro tažení na Východ. Zabil se až poté, co definitivně zjistil, že to nepůjde a že místo toho bude souzen a oběšen.

oldo
oldo
před 19 dny

Bodejť by se nepřepisovalo,když existují syčáci jako ty,kteří rozšiřují,že Rusové mohli zaplatit Iránu jadernými zbraněmi.

cablik
cablik
před 19 dny

Přesně tak všichni hrdinové co zemřeli 9 května jsou zapomenuti stejně jako vojáci co oddělali tu nacistickou svini. Češi bojovali na západě i v SSSR ale dnes jsou pro jisté lidi hrdiny ti druzí.

spartak
spartak
před 19 dny

Daniel to napsal hezky ,ale….Dnes se ukazuje pravá tvář tohoto národa který si váží jen vlastní polívčičky a rok 1968 byl ukázkou jak Praha žije. I ten socialismus byl zardoušen v Praze a kdejaká kreatůra si může dovolit ničit památku desetitisíců obětí do roku 1945. Může se ještě něco změnit když vše ovládají peníze… Číst vice »

Primak
Primak
před 19 dny
Odpověď uživateli  spartak

Přičemž na Západě je “socialismus” jako sprosté slovo, toho se tam někteří (mozek vymydlení) bojí, jako čert kříže. A přitom ti samí brečí o daních a o jiných hrůzách, které na ně kapitalismus – na který nenechají dopustit – přináší dnes víc a víc.

Primak
Primak
před 20 dny

“…český podíl na ukončení nacismu v Evropě nebyl nijak malý. Od Británie, přes Tobruk…” Jistě, ta Británie bojovala (a s nimi naši dobrovolníci u nich) radši všude jinde než v Evropě. Asi, že to do Evropy z té Británie bylo dost daleko, ne jako do Tobruku a tak radši nechala Hitlera po 4 roky budovat v klidu evropská opevnění.… Číst vice »

Primak
Primak
před 20 dny
Odpověď uživateli  Primak

A po tom 5.květnu to byla pro Němce pak už jen procházka, pro mnohé “piece of cake”, aby se dostali ke svejm friends v Bavorech a s nima pak za Velkou Louži…

Primak
Primak
před 19 dny
Odpověď uživateli  Primak
Primak
Primak
před 19 dny
Odpověď uživateli  Primak

Zoglmanna v BRD před lety navštívil a vyzpovídal Stanislav Motl. Což pak neměl lehké, jak se dostalo na veřejnost při debatě pro prezidenta Zeman-Schwarzenberg.

orinoko
orinoko
před 20 dny

Je otázka, jak se vse vyvine. Třeba vyzrany sudetak bude požadovat vyhlášení Gabcika a Kubiše za teroristy.

Naposledy upraveno před 20 dny uživatelem orinoko
kutnohorsky
kutnohorsky
před 19 dny
Odpověď uživateli  orinoko

Pozdě Orinoko! Vyžraný sudeťák na svém sjezdu soukmenovců v Mnichově prohlásil, že vražda Heidricha byla teroristickým činem, čemuž tehdy souhlasné tleskal jeden z dua pozvaných milých krajanů Herrmann nebo Švancenberk…

orinoko
orinoko
před 19 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Tak to bychom měli. Oficiální sudetacke stanovisko k šéfovi Třetí říše zní: Nesvedomity Hitler!! A co atentát na něj? Jak ho bečka hodnotí? Co vlastně ten blb Vondra tehdy s nordickou tRASOU vyjednal? Nekonečné české ústupky?

oldo
oldo
před 19 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Ja k víte,že jeden,když nevíte který,to je divné,vysvětlíte?

orinoko
orinoko
před 19 dny
Odpověď uživateli  oldo

O tohle jde? Rajtovat na jednotlivostech? Klasicka metoda modrych strak. Jaký je rozdíl mezi těmi dvěma pitomci? Herrmann je mnohoobrocnik, Švancberk také. Jeden z nich řekl, že až napne pořádně kapik svoje svaly v Podripsku, tak lidi budou mít jiné starosti, než sledovat sudetaky, církevní naHRADY a vyslechtene restituce. Který to byl, a jak… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 19 dny
Odpověď uživateli  oldo

Oldo a není to úplně jedno, který z nich to byl? Já si to už nepamatuji který to byl, jen to, že při projednávání tohoto bodu tam prostě jeden z nich byl. Nebo si myslíte, že by třeba jeden z nich protestoval? Vím jedno jistě. Já bych z toho blil…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 19 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Ještě dodám, že jednání SNL se zcela jistě zúčastnili oba dva ale ne společně. Stačí?

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 19 dny
Odpověď uživateli  orinoko

K tomu mladší Kolář s Novotným a dalšími bazmeky sesmolí omluvnou petici potomkům R.H. a nechají ji podepsat mezi tzv. elitou národa, krafárníky, umnělci, politiky a jinou kolaborantskou spodinou společnosti. Třeba bude i sbirka na malý pomníček nebo aspoň bystu…

orinoko
orinoko
před 19 dny
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

A Čurda bude jako whisteblower veleben pro progresivní úkony, jimiž dneska režim dlazdi svojí existenci.
Hejvl velebil udavace za cmrdliky Jima Čerta, pohrobci mají na co navázat.