Proč nedeportovat Ukrajince do války

Ukrajinská vláda prezidenta Volodymyra Zelenského požaduje po jiných státech, aby donutily k nástupu na frontu Ukrajince, kteří před válkou utekli a bojovat nechtějí. My to nedělejme.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Jde o nás

Nucené deportace Ukrajinců do války, kteří bojovat nechtějí, může být jen první krok k dalším krokům, jak zapojit do války nejen naše Ukrajince, ale nás samotné. I zde platí výrok Martina Niemöllera o vzrůstu moci nacistického státu: “Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem; nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem; nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem; nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mě mohl zastat.“. Pakliže budou válečné deportace Ukrajinců pobývajících na našem území, je otázkou času, kdy budou do války hnát nás.

Svrchovanost našeho státu

Tvorba vojska a jeho nasazení je základním prvkem svrchovanosti státu. Každý stát však za tvorbu svého vojska odpovídá sám. Pokud stát na svém území dá souhlas k verbování do vojska cizího státu, jde o verbování dobrovolné. Nucené verbování na našem území do cizího vojska, tedy za použití násilí, by bylo popřením naší svrchovanosti. Naše policejní a jiné mocenské orgány by se staly nástrojem vynucování povinností nařízené kyjevskou vládou, nástrojem cizího státu.

Hledisko lidskosti

Nucené deportace na ukrajinskou frontu by se netýkaly jen válečných uprchlíků, ale i lidí, kteří z Ukrajiny odešli dávno před válkou a na území Čech, Moravy a Slezska žijí a pracují i více než 10 let. Část přišla z bývalé československé Podkarpatské Rusi a hlásí se k rusínské a ne ukrajinské národnosti. Jejich vztah k Ukrajině se oslabil. Naopak si vytvořili vztah k Moravě, Slezsku i k Čechám. Žijí zde se svými rodinami, děti mluví česky-moravsky, plní zde školní docházku a žijí i ve smíšených manželstvích či obdobných svazcích. Násilná deportace takových lidí, kteří na Ukrajině nežijí po dlouhou dobu, aby padli za vládu, kterou si nevolili a kterou řada z nich nevnímá jako vládu svou, je nelidské.

Hledisko ekonomické

Protože by se nucená deportace na ukrajinskou frontu týkala i osob, které k nám přišly za prací před válkou, naruší to chod řady společností ve stavebnictví i jinde, které jsou na práci Ukrajinců závislé. Pracující lidé z Ukrajiny zde tvoří hodnoty. Navíc lidé, kteří chodí pravidelně do práce, jsou pro policii snadno dohledatelní, na rozdíl od lidí, kteří do práce nechodí. Je tedy předpoklad, že při tlaku na policii, aby dodala určité množství ukrajinských mužů, ta by šla nejjednodušší cestou, tedy by si do práce došla pro ty, kteří u nás pracují.

I v případě Ukrajinců, kteří k nám přišli jako váleční utečenci, by došlo k ekonomickým škodám na naší straně. Nucená deportace na frontu by se týkala především zdravých mužů, kteří jsou schopni se rychle a dobře zapojit do pracovního procesu. Na našem území by zůstaly jejich ženy a děti. Děti nelze do pracovního procesu zapojit vůbec a ženy, pokud se starají o malé děti, jen s obtížemi. Tedy při nucené deportaci jejich živitele na ukrajinskou frontu by se o ně musel starat náš stát.

Hledisko policejní

Ukrajinci, kteří chtěli bojovat, na frontu nastoupili dobrovolně. Ti ostatní by museli být donuceni násilím k deportaci. To by byla velká zátěž pro naši policii, vězení i soudy, protože by se Ukrajinci bránili před násilnou deportací i soudní cestou. Je správné použít násilí, má-li být vynuceno právo ve prospěch našeho státu a jeho občanů. Ovšem státní násilí skrze policii a jiné donucovací složky je drahé. K čemu je nám násilí námi placené, vynakládané ve prospěch cizího státu? Policejní lidské a materiální zdroje jsou omezené. Budou-li vynaloženy ve prospěch kyjevské vlády, nebude se jich dostávat na to, co má být činěno ve prospěch našich občanů.

Dvojí občanství

Obdobně jako po rozdělení Československa má řada občanů u nás dvojí občanství, tak je tomu i po rozpadu Sovětského svazu, kdy zejména na východní Ukrajině mají lidé ukrajinské i ruské občanství. Je u nich konflikt věrnosti různým státům. Je na nich, aby si tento konflikt vyřešili. Náš stát nemá do tohoto konfliktu jednotlivcům vstupovat. Někteří lidé pochází z území, které obsadilo Rusko a cítí se doma na tomto území bez ohledu, jaký stát jej ovládá. Nutit je bojovat proti vlastnímu domovu v tom, jak jej vnímají oni sami, je špatné. Už vůbec nesmíme takto nutit bojovat ve válce na Ukrajině ty, kteří mají vedle ukrajinského i naše občanství.

Závěr

Nejsme válčící stát. Předseda vlády Petr Fiala lhal, když řekl, že jsme ve válce. Nebudeme mít přínos, ale jen náklady z násilné deportace lidí do války, které se neúčastníme. Proto nemáme být verbíři cizího státu.

*

Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D., Parlamentní Listy

4.9 21 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Anonym
Anonym
před 13 dny

Jedná se o eticko-ekonomickou esej.
V praktickém životě zcela irelevantní. Copak záleží na našem názoru?
Vláda vykoná to, co ji bude uloženo Velkým bratrem. A ta naše, nepochybně, snaživě ještě něco navíc.
Mohlo by to být, že naše kluky pošle hned. Branný zákon je snad už odsouhlasen, ne?

kolokol
kolokol
před 13 dny
Odpověď uživateli  Anonym

Jo, administrativní odvody. To si klidně můžou malovat a odsouhlasovat. Ale kdo by asi tak narukoval, kdyby je napadlo to použít?! Takhle jednoduše to naštěstí nefunguje. To bychom jináč byli v zákopech už všici. Takže klídek. Oni si to kluci na východě už nějak pořeší.

Anonym
Anonym
před 12 dny
Odpověď uživateli  kolokol

Kéž se mýlím.

kolokol
kolokol
před 13 dny

Celkově je článek argumentačně slabý. Jedinou relevantní pasáží je ta o Hledisku lidskosti. Vcelku článek ovšem působí, jako by byl psán na něčí zakázku.

kolokol
kolokol
před 13 dny
Odpověď uživateli  kolokol

Zkus trolíku něco argumentačně silnějšího než je to mínusko.

cablik
cablik
před 13 dny
Odpověď uživateli  kolokol

Kolego z toho si nic nedělejte neziskovkáři nemůžou psát tak aspoň dávají mínus.

Anonym
Anonym
před 12 dny
Odpověď uživateli  cablik

To jenom neziskovkáři mohou mít jiný názor? A proč by nemohli psát?

cablik
cablik
před 13 dny

Z hlediska normálních Ukrajinců se jim nedivím že zdrhli já bych též nechtěl bojovat za loutku Bidena a jeho US korporace. Jak to v USA nařídí tak bude česká loutka skákat.

kolokol
kolokol
před 13 dny

Odstavec o Svrchovanosti je naprosto mimo mísu u státu (ČR), který žádnou svrchovanost nemá.

didusin
didusin
před 13 dny

Snaha vrátit zdejší Ukrajince do válčící krajiny odporuje tzv evropským hodnotám, opakovaně připomínaným při každé diskusi o migraci. Pokud opravdu nastane masivní nátlak na zdejší bojeschopné Ukrajince, lze s jistotou předvídat, že jejich nemalá část se přesune do ilegality, a Rakušanovo ministerstvo bude muset posílit policejní složky na ochranu domácího obyvatelstva.

Anonym
Anonym
před 13 dny
Odpověď uživateli  didusin

Především poslední věta mě rozesmála. Rakušan přece po celou dobu svého vládního působení každou minutu dokazuje, že nemusí NIC, zvláště pak cokoli ve prospěch občanů této země.

orinoko
orinoko
před 13 dny

Nejdříve je podripsky režim potřeboval na práci a teď je bolševik Kolář chce poslat na Halic. Co NATO sraci průmyslu? Budou dovážet Rohingy na práci? Jedna verbez. Jeden cehy , druhý hot, ale blbci bez výčitek vsichni. Taková hovada snad ještě historie nepopsala.

Naposledy upraveno před 13 dny uživatelem orinoko
Karel2002
Karel2002
před 13 dny

No hlavně ti Ukrajinci, co se u nás rekreují, by nebyli moc dobří vojáci. Při první příležitosti by přeběhli k Rusům. Takže to není dobrá cesta nutit takové lidi umírat. Taky je u nás i jinde mnoho Ukrajinců, kteří ten Majdan, Porošenka, Zelenskeho…nenávidí, proto také utekli. Pokud je pochytají, mohou obrátit samopaly proti Zelenskemu. Oproti… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Velký souhlas!

cablik
cablik
před 13 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Jé je Kájo dobrý konečně píšeš normální komentáře máš plus:-)))

kutnohorsky
kutnohorsky
před 13 dny

Proč neposílat Ukrajince do války? Protože by jsme tam pak museli i my? Nerozumím. Naše vláda nikdy(!) neuvažovala u nás schované válečné uprchliky na Ukrajinu vrátit. A naopak naprosto vážně uvažuje tam poslat umírat naše lidi. Ano, vláda nechtěně pomáhá Rusům, že tu drží mohutnou ukrajinskou lidskou sílu. Příznivci Ruska nebudou naléhat aby… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 13 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Rozhodně se po konfliktu bude muset udělat inventura a selekce(hrozné slovo) těch Ukrajinců a ty vyžírky, kteří k nám přišli ilegálně pouze ze zištných důvodů z neválečných zón, ukrýt se před odvodem a ještě sem tahají všechny příbuzné hlavně ty staré nemocné aby se tu na naše útraty vyléčili. Ti všichni by se měli poslat zpět.… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 13 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Souhlasím s tím, že ten argument a příklad, co uvádí autor v odstavci Jde o nás, jsou hloupé. O nás tu vládě určitě nejde. Ta jedná zcela protiústavně a žádnou pojistku demokracie to nezneklidňuje. Nařídí to, co jí odněkud nařídí, i kdyby to měla být ta mobilizace nás Čechů. S Ukrajinci to nemá co dělat. A je jen na… Číst vice »