Svolávali svůj Majdan a teď volají po uklidnění? Co vyčetl psychiatr David z tváře Šimečky

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Parlamentní listy

Sen o ovládnutí Evropy a světa se rodině neziskovek a médií začíná rozplývat, říká europoslanec Ivan David. Jako vystudovaný psychiatr vnímá i fakt, že není málo těch, kteří jsou ochotni potlačit i největší lidská tabu, jako že do lidí se nestřílí. Hovoří i o osobnostním profilu střelce Cintuly, který podle něj mohl být k činu vyhecován.

Po atentátu na Roberta Fica zaznívá, že střelba do politiků je ve středoevropském regionu zcela ojedinělým excesem v politické polemice. Co se v tomto případě stalo jinak, že byly prolomeny všechny „červené linie“, které jako společnost obvykle máme nastaveny?

K degradaci kultury patří opouštění pravidel a jednání „bez zábran“. Přichází k nám „kultura“ Divokého západu. Nejde jen o americkou tradici střílení prezidentů. Útok na premiéra Roberta Fica mi z událostí poslední doby nejvíc připomíná atentát na Nord Stream. Prezident Biden řekl předem, že to dokážou, a hlava amerického protektorátu v Evropě Olaf Scholz ani nemrkl okem. Globální elity, nadnárodní korporace a americký „deep state“ doposud vždy našly cestu k prosazení svých zájmů a odstranění překážek. Jejich neziskovky ovládají techniku organizace barevných revolucí a jimi dosazení politici pak realizují jejich cíle.

S pomocí neziskovek a spolupracujících médií dokážou ovládnout volby a dosadit své prezidenty. Vyrobí kandidáta a vzbudí dojem naivní veřejnosti o jeho vynikajících vlastnostech. Dosadí prezidenta, kterého rok (a ve způsobeném chaosu ani týden) před tím nikdo neznal. Ovlivnit parlamentní volby je těžší. Fico i Pellegrini nevyhráli jen proti politickým oponentům, ale hlavně proti médiím hlavního proudu a neziskovkám. Tato média dávno nejsou hlídacími psy demokracie, ale hyenami totality.

Může se stát, že pokud z úst některých politiků dlouhodobě zaznívá, že jejich oponent je zásadním ohrožením, které musí být zastaveno, může někdo právě tato slova pochopit jako výzvu k „zastavení“ fyzickému?

Nyní existuje dost věrohodné podezření, že atentátník Cintula byl součástí spiknutí. Robert Fico měl být zastaven jako Nord Stream. Je ale pravděpodobné, že sám atentátník nechápe, že jeho čin není autonomní, ale že sloužil například zahraničním vlivovým strukturám. Zatímco Ficovi nebo například vládním představitelům Maďarska lze věřit, že pracují pro vlastní národní komunitu, Šimečka nebo Čaputová či Korčok pracují s podporou médií, neziskovek a/nebo „darů“ pro globalistické struktury. V Evropské unii existují oblíbené floskule o tom, že svět je jen jeden a oni ho zachraňují včetně budoucí všeobecné prosperity nebo že „globální problémy nelze řešit nacionalismem“. Zatím se jim celkem daří odvracet pozornost od reálného stavu a hrozivých výsledků jejich činnosti.

Co za typ lidské osobnosti dokáže politické názory a jejich rozdíl vnímat tak intenzivně, že je schopen kvůli tomu střílet na člověka, což se jinak ve společnosti považuje za ten nejméně akceptovatelný čin?

Ve starých učebnicích psychiatrie existovaly popisy specifických typů osobnosti v kapitole „Psychopatie“ (to je množné číslo). Na pana Cintulu se hodí charakteristika typu „psychopat bažící po sebeuplatnění“ a současně „fanatické stoupenectví“. V popředí je neuspokojená potřeba vyniknout. Té je podřízeno vše. Proto není překvapující, že Cintula měnil strany konfliktu.

Atentátem mohl vyniknout nad jiné, získat pozornost. Té dosáhl v podmínkách, kdy nemohl uniknout zatčení a trestu. Plný nenávisti k současné vládě a jako stoupenec oponentní strany mohl být k činu popostrčen, „vyhecován“. Pokud tomu tak je, je pravděpodobné, že bude „mluvit“.

Co říkáte záplavě nenávisti na sociálních sítích až po otevřené vyjadřování podpory atentátu?

Část obyvatel Slovenska je podobně jako jinde obratně manipulována médii hlavního proudu a neziskovkami organizujícími protestní akce. Existuje osobnostní dimenze „konformita“. Jen malá část lidí dostatečně přemýšlí, pochybuje, ověřuje zdroje, vyhledává další, zdržuje se soudů, když nemá jistotu, je schopna uplatnit zkušenost, i pokud není drastická a osobní.

Mnohem více lidí bez kritiky přijímá a sdílí tvrzení, jak se říká, „jak jsem koupil, tak prodávám“. Prostředí nenávisti vytvořila předchozí vládní moc, která pro svoji činnost a nečinnost ztrácela sympatie, kromě toho působila média a neziskovky řízené a placené za tímto účelem.

Mnozí občané jsou pak konformní s předloženými narativy. Kromě toho působí značná frustrace lidí včetně té, která vychází z osobních trápení a nezdarů. Sdílené nenávistné projevy skýtají uvolnění. Anonymita sítí pak dodává falešný pocit anonymity a nepostižitelnosti.

V reakci na atentát na Roberta Fica se hovoří o „kultivaci politického prostředí“. Pomůže ale uměřenější vyjadřování k tomu, aby zcela všichni pochopili, že po politických oponentech se nestřílí?

Kultivaci politického prostředí by pomohlo striktní dodržování pravidel. V prostředí, kde se jeví vražda jako přijatelná, toho nebude snadné dosáhnout. Že se po politických oponentech nemá střílet, ví každý. Ale není málo těch, jak se ukazuje, pro které to není tabu. Jestliže pravidla opustí jedna strana, druhá se jimi necítí vázána.

Strana protificovské opozice volá po uklidnění, ačkoli to byla ona, která svolávala mítinky v naději na „Majdan“. Byla to táž strana, která zneužila vraždy Kuciaka a jeho partnerky k obvinění Fica. Jejich soustředěný tlak byl nakonec úspěšný, Fico odstoupil. Z tváře předsedy Progresivného Slovenska Šimečky, kterého znám z Evropského parlamentu, jsem ale vyčetl velkou úzkost…

V souvislosti s činem pana Cintuly zaznívají názory, že jejich příčinou je obecné „rozdmýchávání vášní v politice“, za které mohou obě strany, tedy i samotný Robert Fico. Co říkáte na tento postoj v podstatě říkající, že „s čím kdo zachází, s tím také schází“?

Obvykle nemá cenu řešit, kdo co řekl a jak to myslel. Fico a jeho příznivci, byť by se sami hodně snažili, mnoho nenávisti nevytvoří. Média, neziskovky a velké zahraniční peníze nejsou na jejich straně. A loutkovodičům těch druhých jde o hodně. Jejich sen o ovládnutí celé Evropy a „globálně“ světa se začíná hroutit. Protistrana se také organizuje.

Co podle vás ukázaly reakce politiků na tento čin? Všichni střelbu odsoudili jako neakceptovatelnou, i politici z EU a z celého světa, ale další reakce už se začínaly lišit…

Zjistil jsem, a dlouho mi to netrvalo, že jedna z hlavních „evropských hodnot“ je pokrytectví s dvojím metrem, a hlavními nástroji jsou korupce a strach…

4.8 35 hlasy
Hodnocení článku
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 1 měsícem

T. Okamura navrhl Poslanecké sněmovně, aby schválila usnesení v tomto znění :” Poslanecká sněmovna důrazně odsuzuje atentát na slovenského premiéra Roberta Fica”. Toto usnesení nebylo Sněmovnou schváleno. Co to o naší vládnoucí pětikolce vypovídá? Nemáme se před světem stydět? https://youtu.be/6-FJbffcxMI?si=akuqZ1PgavoveYrj Hlasování: Reakce na situaci na Slovensku, hlasování s poř.č. 11 https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=82954 Pozoruhodné, že mezi… Číst vice »