Václav Klaus: Proslov Václava Klause pod Velkým Blaníkem (projev)

Před dvaceti lety jsme se sešli na stejném místě jako dnes. Je to už dávná historie nebo jen krátká doba? V životě člověka je dvacet let doba dlouhá. I v životě národa to není jen nezanedbatelný moment. Přesně dvacet trvala naše První republika a odkazujeme se na ni stále.

Václav Klaus
Václav Klaus

Před 20 lety slavil socialistický, fatálně probruselský premiér Špidla přistoupení k Evropské unii na Staroměstském náměstí a na ochozu Národního diovadla. Já – jako prezident, a spolu se mnou skupina stejně myslících – jsme symbolicky šli sem, na toto pověstmi opředené místo českých dějin.

Říkal jsem zde tehdy a říkám i dnes, že je pokus o evropskou unifikaci, o Spojené státy evropské, omyl a chyba. I ono porovnávání Ameriky a Evropy je chybné. Spojené státy americké vznikly více méně „na zelené louce“ (budu-li abstrahovat od neblahého osudu původních obyvatel tohoto kontinentu), avšak Evropa byla a je kontinentem hluboce ukotvených národních států, z nichž každý má svou významnou historii a své specifické tradice. I při této odlišnosti potřebovaly Spojené státy americké ke svému sjednocení nejstrašnější občanskou válku moderních dějin.

Už teď žijeme v Evropské unii a víme, že postrádá demokratickou legitimitu. Její dnešní legitimita je pouze formální. Díky EU došlo k výraznému přesunu pravomocí. O nás rozhodují jiní, lidé z jiných zemí. Evropu navíc dobyly nevládní organizace sorosovského typu a ty nikdo nevolil.

Má to ohromné množství neblahých důsledků. V Evropě samostatných států by nemohla proběhnout covidová opatření takovým způsobem a v takovém rozsahu, jako když byla řízena z Bruselu. Bez Bruselu a bez vzdání se ochrany hranic v Evropě by nemohla nastat dnešní masová migrace. Nemohlo by také najít podporu téměř náboženské vzývání příčin klimatických změn a obviňování člověka, že je způsobil. Jiný průběh by jistě měla i ukrajinská válka.

Blaničtí rytíři prý ještě spí. Utěšujeme se tím, že je to proto, že stále ještě není nejhůř. To je líbivá historka. Proti té musím protestovat. Ono to není o těchto rytířích. Ono je to o nás. Naše „mlčící většina“, která si sice občas zanadává, se stále ještě nechce probudit. Pokusme se proto dnes, tady pod Velkým Blaníkem, probudit nikoli blanické rytíře, ale naše mlčící spoluobčany. Ostatně věřím, že právě proto jsme tady.

Václav Klaus

institutvk.cz

3.7 3 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 18 dny

Znova musím opakovat – zakladatel zločinecké organizace ODS a megazloděj tohoto národa,který by měl lézt kanálama.Jinak s jeho názory na EU stoprocentně souhlasím.

vaclav
vaclav
před 18 dny

Zločinec se vrací.

spartak
spartak
před 18 dny

Klaus se stále nemůže zbavit veleúspěchu jeho kuponové šarádě která z Československa utvořila mafiánský stát bez vlastní inteligence.

Karel2002
Karel2002
před 18 dny
Odpověď uživateli  spartak

On nejdříve kuponovou privatizaci odmítal. Říkal, že je to blbost. Teprve pak ho přesvědčili (Tříska a Ježek). Kradlo by se i při jiných způsobech privatizace. Stejně jako odeesáci, ODA, Lidovci…později kradli i sociální demokraté (Svoboda, Rath atd.) Na rozdíl od Havla byl Klaus od začátku proti útočným válkám a zastával se Srbů, Rusů i Iráčanů. Havel… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 18 dny

Psala jsem včera jinde – mj. v tomto komentáři https://www.novarepublika.cz/2024/05/kdo-zpusobil-migracni-krizi-v-eu#comment-46873 A dnes máme perličku našeho nejvyššího “bojovníka” proti migračnímu paktu. O co šlo? V německém Hamburku během víkendu došlo k dalšímu protestu, během něhož přes tisíc islamistů demonstrovalo proti tomu, jak tamní média referují o islámu a někteří z účastníků otevřeně požadovali vznik chalífátu v Německu. A co na to pan Rakušan?… Číst vice »

Naposledy upraveno před 18 dny uživatelem Pozorovatelka
orinoko
orinoko
před 18 dny

Njn, blblo se, a ne málo, Klaus se dneska tváří jako svatoušek, ale byl to právě on, kdo s havlasem nastavil dnešek: Ten ondon jistou dobu vykládal: Víte, nikdo mi nepripravi tak vynikající podklady k rozhodování jako Vašek Klaus.