Aby se Putin vyhnul jaderné válce, musí být trochu šílenější

Středeční tisková konference prezidenta Putina v Uzbekistánu byla možná nejneobvyklejší a nejzvláštnější událostí v jeho 24leté politické kariéře. Poté, co se Putin věnoval ústavním otázkám souvisejícím s rozhodnutím ukrajinského prezidenta Zelenského zůstat ve funkci i po uplynutí jeho čtyřletého funkčního období, pronesl krátké, ale znepokojivé prohlášení o plánu NATO ostřelovat cíle uvnitř Ruska zbraněmi dlouhého doletu. Putin dal jasně najevo, že Rusko na tyto útoky odpoví a že země, které zbraňové systémy poskytly, ponesou odpovědnost. Velmi podrobně také popsal, jak tyto systémy fungují a jak vyžadují, aby se na jejich provozu přímo podíleli dodavatelé ze země původu. Na Putinových komentářích není pozoruhodné to, že přibližují svět přímé konfrontaci mezi protivníky s jadernými zbraněmi, ale to, že musel politickým představitelům na Západě připomenout, že Rusko nehodlá sedět se založenýma rukama a být jejich boxovacím pytlem. Zde je část Putinových slov:

Pokud jde o údery, upřímně řečeno, nejsem si jistý, o čem generální tajemník NATO mluví. Když byl norským premiérem, (měli jsme dobré vztahy) a jsem si jist, že tehdy netrpěl demencí. Pokud mluví o potenciálním útoku na území Ruska pomocí přesných zbraní dlouhého dosahu, měl by si jako člověk, který stojí v čele vojensko-politické organizace, i když je civilista jako já, uvědomit, že přesné zbraně dlouhého dosahu nelze použít bez průzkumu z vesmíru. To je můj první bod.

Můj druhý bod je, že konečný výběr cíle a to, čemu se říká odpalovací mise, mohou provést pouze vysoce kvalifikovaní specialisté, kteří se opírají o tyto průzkumné údaje, technické průzkumné údaje. U některých útočných systémů, jako je Storm Shadow, lze tyto odpalovací mise zadat automaticky, bez nutnosti použití ukrajinské armády. Kdo to dělá? Ti, kdo tyto útočné systémy vyrábějí, a ti, kdo je údajně dodávají Ukrajině. To se může dít a děje bez účasti ukrajinské armády. Vypouštění jiných systémů, jako je například ATACMS, se také opírá o údaje z kosmického průzkumu, cíle jsou identifikovány a automaticky sděleny příslušným posádkám, které si možná ani neuvědomují, co přesně vypouštějí. Posádka, možná dokonce ukrajinská, pak zadá příslušnou startovací misi. Misi však sestavují zástupci zemí NATO, nikoli ukrajinská armáda. Putinův tiskový projev v Uzbekistánu, Kreml

Shrňme si to:

 1. Přesné zbraně dlouhého doletu (rakety) poskytují země NATO.
 2. Přesné zbraně dlouhého dosahu jsou obsluhovány odborníky nebo dodavateli ze země původu
 3. Přesné zbraně dlouhého dosahu musí být napojeny na údaje z kosmického průzkumu, které poskytují USA nebo NATO
 4. Cíle v Rusku jsou rovněž zajišťovány údaji z kosmického průzkumu, které poskytují USA nebo NATO.

Putin se snaží poukázat na to, že rakety dlouhého doletu vyrábí NATO, dodává je NATO, obsluhují a odpalují je dodavatelé NATO a jejich cíle vybírají odborníci NATO na základě údajů z kosmického průzkumu poskytovaných NATO. V každém ohledu je perspektivní střelba z přesných zbraní dlouhého doletu na cíle v Rusku operací NATO a USA. Nemělo by tedy docházet k žádným nejasnostem ohledně toho, kdo je za ni odpovědný. Odpovědné je NATO, což znamená, že NATO fakticky vyhlašuje Rusku válku. Putinovy dlouhé komentáře tento zásadní bod pouze podtrhují. Zde je další Putinovo vyjádření:

Tito představitelé zemí NATO, zejména ti, kteří sídlí v Evropě, zejména v malých evropských zemích, by si tedy měli být plně vědomi toho, co je v sázce. Měli by mít na paměti, že jejich země jsou malé a hustě osídlené, což je faktor, s nímž je třeba počítat, než začnou mluvit o úderu hluboko do ruského území. Jde o vážnou věc a my ji bezpochyby velmi pozorně sledujeme. Putinova tisková konference v Uzbekistánu, Kreml

Západní média samozřejmě soustředila veškerou pozornost na výše uvedený odstavec, a to z dobrého důvodu; Putin říká zřejmé: „Pokud zaútočíte na Rusko, budeme vám to oplácet.“. To je základní poselství. Zde je několik pátečních (hysterických) titulků:

 • Vladimir Putin hrozí „totální válkou“, pokud Ukrajina použije západní zbraně k úderu na Rusko – Volodymyr Zelenskyj žádá spojence o povolení, MSN.com
 • Proč Putin opět vyhrožuje jadernou válkou, The Interpreter.
 • Putin varuje Západ: Rusko je připraveno na jadernou válku, Reuters
 • TYRANTOVA HROZBA: Vladimir Putin hrozí totální válkou, pokud Ukrajina použije západní zbraně k zasažení Ruska, The Sun
 • (a to nejlepší ze všech)
  Je čas potívat se, jestli Putin blafuje, CNN

O to tady jde: testovat Putina, zda blufuje?

Pokud ano, je to jedinečně riskantní strategie. Ale na tom, co se říká, je zrnko pravdy. Putin přece varuje, že jakýkoli útok na Rusko vyvolá okamžitý a zuřivý odvetný úder. A radí představitelům „malých, hustě osídlených zemí NATO“, aby zvážili, jak by jaderný útok Ruska mohl ovlivnit jejich vyhlídky do budoucna. Opravdu by ohrozili celou svou civilizaci, aby zjistili, zda Putin blafuje, nebo ne? Tady je opět Putin:

Podívejte se, co hlásí vaši západní kolegové. Nikdo nemluví o ostřelování Belgorodu (v Rusku) nebo jiných přilehlých území. Mluví se pouze o tom, že Rusko otevírá novou frontu a útočí na Charkov. Ani slovo. Proč tomu tak je? Udělali to vlastníma rukama. Tak ať sklízejí plody své vynalézavosti. Totéž se může stát v případě, že budou použity přesné zbraně dlouhého doletu, na které jste se ptal.

Obecněji řečeno, tato nekončící eskalace může vést k vážným důsledkům. Pokud by Evropa těmto vážným důsledkům čelila, co udělají Spojené státy vzhledem k naší paritě strategických zbraní? Těžko říci. Putinova tisková konference v Uzbekistánu, Kreml

Zdá se, že Putin je chováním Západu skutečně zmaten. Opravdu si vedoucí představitelé USA a NATO myslí, že mohou zaútočit na Rusko raketami dlouhého doletu a Rusko nebude reagovat? Opravdu si myslí, že jejich směšná propaganda může ovlivnit výsledek střetu dvou jaderně vyzbrojených velmocí? Co si myslí nebo JSOU schopni myslet? To nevíme. Zdá se, že jsme vstoupili do „neprobádané hlouposti“, kde se zoufalství a nevědomost snoubí a vytvářejí zahraniční politiku, která je naprostým šílenstvím. Tohle je z článku na Tass News Service:

Země NATO, které schválily údery svými zbraněmi na ruské území, by si měly být vědomy toho, že jejich technika a specialisté budou zničeni nejen na Ukrajině, ale i na jakémkoli místě, odkud bude napadeno ruské území, uvedl na svém kanálu Telegram místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv s tím, že účast specialistů NATO může být považována za casus belli.

„Veškerá jejich vojenská technika a specialisté bojující proti nám budou zničeni jak na území bývalé Ukrajiny, tak na území dalších zemí, pokud odtud budou vedeny údery proti ruskému území,“ varoval Medveděv.

Dodal, že Moskva vycházela z toho, že všechny zbraně dlouhého doletu dodané Ukrajině již „přímo obsluhují vojáci ze zemí NATO“, což se rovná účasti ve válce proti Rusku a důvodu k zahájení bojových operací. Zbraně NATO mají být zasaženy v každé zemi, odkud může být Rusko napadeno – Medveděv, Tass

Tady je to černé na bílém. Tam, kde Putin zvolil diplomatický přístup, se Medveděv rozhodl pro úder kladivem. ‘Pokud zaútočíte na Rusko, budeme vás bombardovat až do doby kamenné’. Není tu moc prostoru pro manévrování. Možná je však potřeba jasnosti pro lidi, kteří nechápou možné důsledky svých činů. V každém případě nikdo ve Washingtonu ani v Bruselu nemůže říct, že nebyl varován.

Nelze vyloučit, že Washington chce ve skutečnosti rozšířit válku navzdory tomu, že by při ní mohla být spálena města po celé východní Evropě. Může se stát, že váleční jestřábi od Pásu vidí v širším konfliktu jediný způsob, jak dosáhnout svých geopolitických ambicí. Putin ví, že je to reálná možnost, stejně jako ví, že ve Washingtonu existuje značná část voličů, kteří použití jaderných zbraní podporují. To by mohlo vysvětlovat, proč postupuje tak opatrně, protože ví, že v americkém establishmentu jsou šílenci, kteří se těší na střet se svým odvěkým rivalem Ruskem, aby mohli realizovat své oblíbené teorie o „použitelnosti“ jaderných zbraní pro taktické výhody. Tady je Putin:

Spojené státy mají teorii „preventivního úderu“… Nyní vyvíjejí systém pro „odzbrojující úder“. Co to znamená? Znamená to úder na řídicí centra moderními špičkovými zbraněmi, které zničí schopnost protivníka provést protiútok.

Putin věnoval značnou část času studiu americké jaderné doktríny a je jí hluboce znepokojen. Koneckonců, nezahájila Bidenova administrativa právě minulý týden bezprecedentní útok na „klíčový prvek ruského jaderného deštníku“?

Vskutku to udělala.

A nepřehodnotily Spojené státy (prostřednictvím své Nuclear Posture Review) útočné použití jaderných zbraní na ospravedlnitelný obranný akt?

To ano.

A neposkytuje tato revize americkým válečným jestřábům institucionální rámec potřebný k provedení jaderného útoku bez obav z právního postihu?

Ano, poskytuje.

A nevytvořili ti samí váleční jestřábi své teorie o „prvním úderu“, „preempci“ a „odzbrojujícím úderu“, aby připravili půdu pro první jaderný úder na geopolitického soupeře Washingtonu?

Ano, to je pravda.

A neuvádí snad americká jaderná doktrína, že jaderné zbraně mohou být použity „za mimořádných okolností k obraně životně důležitých zájmů Spojených států nebo jejich spojenců a partnerů“?

Je to tak.

A zahrnuje tato definice i ekonomické rivaly, jako je Čína?

Ano.

A je to obrana proti útoku jadernými zbraněmi „prvního úderu“?

Je.

A znamená to, že Spojené státy již nepovažují svůj jaderný arzenál za čistě obranný, ale za nezbytný nástroj pro zachování „řádu založeného na pravidlech“?

Ano, je to tak.

A ví Putin, že v politickém establishmentu a hlubokém státě existují mocní aktéři, kteří by rádi viděli zrušení tabu jaderných zbraní, aby je mohli používat ve více situacích a častěji?

Ví.

A ví, že Washington považuje Rusko a Čínu za hlavní hrozby pro globální hegemonii USA a „řád založený na pravidlech“?

Ano.

A uvědomuje si, že pokud USA zavedou politiku prvního úderu, Rusko nemusí mít čas na odvetu?

Ano, uvědomuje.

A uvědomuje si Putin, že ho zahraničněpolitičtí analytici považují za zdrženlivého a rozumného člověka, který nemusí stisknout spoušť nebo reagovat okamžitě, když Rusko bude čelit preventivnímu útoku, který způsobí Moskvě strategickou porážku, o niž Západ usiluje?

Ne, neuvědomuje. Stále si myslí, že vlastnictví velkého množství jaderných zbraní odradí USA od agrese. Velká zásoba jaderných zbraní však není odstrašujícím prostředkem, pokud je váš protivník přesvědčen, že je nepoužijete.

Někdy není rozumné chování tím nejlepším způsobem, jak protivníka odrazit. Někdy musíte být trochu blázniví.

To je lekce, kterou by se měl Putin naučit. Rychle.

*

Mike Whitney, To Avoid Nuclear War, Putin Needs to be a Little Crazier vyšel na unz.com 31.5.2024. Překlad v ceně 695 Kč Zvědavec.

4.4 21 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 7 dny

Velice dobré hodnocení – ten kdo zaváhá ( nežere) už nemusí mít další příležitost.

mikkesh
mikkesh
před 7 dny

Konečně se Putin odhodlal vcelku jasně říci, že Ukrajinci jsou dobří tak akorát k tomu, aby je Rusové honili po poli jako zajíce. A osud těch zabitých lidí strýčka Samuela zajímá asi tak, jako by opravdu šlo o zajíce.

didusin
didusin
před 8 dny

Text napsán před deseti léty, nutno doplnit jen o funkci Ukrajinského území a o průzkumný účel současného válečného konfliktu : Pokud se Američanům nepodaří sevřít Čínu ze všech stran, nemohou být dlouhodobě úspěšní, navzdory své současné (a jen dočasné) technologické převaze. Na řadě je Irán a především Rusko. Nepřehlédnutelným záměrem musí být obsazení Sibiře a ruského… Číst vice »

didusin
didusin
před 8 dny

Pokud tato cesta nepřinese kýžený výsledek, je sice v současnosti válečný konflikt málo pravděpodobný, ale v budoucnu Američané reálně očekávají velký pokrok v konvenčních zbraních, který způsobí radikální zvrat ve způsobu vedení válek. Doufají, že odskokem ve zbraňové technice nad určitou úroveň se mohou rozhodnout pro postupnou parcelaci Ruska i vojenskou cestou a za spolupráce zrádné ruské oligarchie… Číst vice »

didusin
didusin
před 8 dny

Napsáno před deseti léty, nutno asi jen doplnit o současnou funkci prostoru Ukrajiny a průzkumný charakter současného válčení : Pokud se Američanům nepodaří sevřít Čínu ze všech stran, nemohou být dlouhodobě úspěšní, navzdory své současné (a jen dočasné) technologické převaze. Na řadě je Irán a především Rusko. Nepřehlédnutelným záměrem musí být obsazení Sibiře a ruského… Číst vice »

Lubez
Lubez
před 8 dny

Poněkud zmatená analýza.
Putin není ani slaboch a ani hlupák.
Pouze váhal nad Ukrajinou a vede boje ve prospěch života civilistů což tihle všichni náckové vůbec nerespektují.
Nato si velice dobře uvědomuje o co hraje a proto se snaží hodit odpovědnost na Evropu.
Trošičku té logiky prosím postsoudruzi.

VlastimilCech
VlastimilCech
před 7 dny
Odpověď uživateli  Lubez

Ano. Putin je ve špatné situaci. Na jedné straně musí chránit Rusko, musí chránit i Rusy, kteří bydlí na Ukrajině, Musí zbavit svět toho Žida, kokainistu, šulinopianistu. Na druhé straně nechce zabíjet své rodáky, civilní obyvatele, když na východě Ukrajiny to jsou především Rusové. Postupuje tedy velice zdrženlivě, chrání civilisty jak… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 8 dny

Ještě nás to bude hodně bolet, než většina národa pochopí, kdo je opravdu náš nepřítel.

standa
standa
před 8 dny

Velmi zajímavé a pro nás nebezpečné. Je jasné, že politici se nebudou ohlížet na lidi. kteří je dosadili do křesel. Lidé by si měli vzít moc do vlastních rukou a být ochotni kdykoliv sesadit politiky !