Brilantní tah šachisty zaskočil západní analytiky do takové míry, že označují vojenský pakt Ruska a KLDR za hrozbu jako žádnou jinou! Vladimir Putin a Kim Čong Un podepsali pakt o vzájemné obraně, pokud kterákoliv z obou zemí bude napadena třetí stranou! Podle všeho jde o odvetu Moskvy za zahájení útoků raketami NATO za souhlasu USA na ruské pohraničí!

Ruský prezident Vladimir Putin zahrál neuvěřitelný šachový tah, v podstatě nejsilnější tah za posledních několik let.

Ve středu v Pchjongjangu na státní návštěvě KLDR podepsal s Kim Čong Unem sérii smluv a dohod o spolupráci, ale pouze jedna z nich vzbudila obrovský šok v západních médiích. Rusko a KLDR totiž podepsaly naprosto bezprecedentní vojenský pakt o vzájemné obraně, který stanovuje, že jedna země přijde na pomoc té druhé, pokud ta první bude napadena. Jedná se o klasickou vojenskou alianční smlouvu o vzájemné obraně, tedy o zmenšenou variantu Severoatlantické smlouvy.

Podpis smlouvy o vzájemné obraně

Kimova KLDR tak má od této chvíle na Korejském poloostrově za sebou Rusko jako vojenského spojence, který přijde KLDR na pomoc, pokud by USA nebo proxy Jižní Korea zaútočily na KLDR. Rusko zatím podobnou smlouvu má podepsanou pouze s několika post-sovětskými zeměmi v rámci tzv. Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) spojujících do kolektivní obrany Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Rusko zatím žádnou vojenskou alianci se zemí mimo bývalý blok zemí SSSR nepodepsalo. Toto je poprvé, kdy Rusko podepsalo alianční pakt s nesovětskou zemí, a jedná se rovnou o zemi, která disponuje jadernými zbraněmi, podle mezinárodních odhadů asi 50 hlavicemi.

Kimovy dodávky dělostřeleckých granátů Rusku vynesly KLDR pozici nenahraditelné nevěsty pro obrannou alianci

V současné době se odhaduje, že KLDR je hlavním dodavatelem dělostřeleckých granátů Ruské armádě, protože zásoby dělostřeleckých granátů sovětského typu v KLDR jsou považovány za absolutně největší na světě. Údaj je přísně utajován, ale odhaduje, že za dobu více jak 70 let od vyhlášení příměří na Korejském poloostrově vyrobila KLDR přibližně 100 až 350 milionů dělostřeleckých granátů.

Počty se pouze odhadují a odvozují od dezertérů, kteří utekli z KLDR. Co je však spočítáno a odhadnuto velice přesně, to je počet dělostřeleckých granátů, které Kim dodal Ruské armádě, a mělo by jít až o 5 milionů dělostřeleckých granátů [1], které od počátku tohoto roku v nákladních kontejnerech a po železnici dodala severokorejská strana do Moskvy.

Velkolepé uvítání v Pchjongjangu

Přestože ruské zbrojovky běží naplno, spotřeba dělostřeleckých granátů na Ukrajině je vyšší, než kolik ruské zbrojovky vyrábí. Proto se ukazuje, že spojenectví Moskvy s KLDR je naprosto klíčové a nenahraditelné, což činí KLDR velice cennou a velmi drahou nevěstou pro partnerský svazek. A smlouva o kolektivní bezpečnosti a obraně je v podstatě zlatým teletem, které zastřešuje všechny ostatní smlouvy o hospodářské spolupráci. A co to bude znamenat pro KLDR, to nejlépe shrnuje článek [2] Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) publikovaný před pár dny. A je to zásadní materiál napsaný z pohledu vyděšených amerických jestřábů:

Hrozba jako žádná jiná: Vojenská spolupráce Ruska a Severní Koreje

Setkání na nejvyšší úrovni mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem představuje největší hrozbu pro národní bezpečnost USA od dob korejské války. Tento vztah, který má hluboké kořeny v historii a který znovu oživila válka na Ukrajině, podkopává bezpečnost Evropy, Asie a vlasti USA. Uprostřed hlavních témat, jako jsou války na Ukrajině a v Gaze, administrativa na vlastní nebezpečí odsouvá tento problém do pozadí.

To, co začalo jako prodej malých zbraní Severní Koreou skupině Wagner Group v listopadu 2022, bylo nedávno ministrem zahraničí Antony Blinkenem uznáno jako “záležitost hlubokého znepokojení” v souvislosti s poskytnutím 5 milionů kusů munice a desítek balistických raket Severní Koreou. Jak naznačil summit, Kim pravděpodobně bude zásoby ruské válečné munice doplňovat donekonečna. Naléhavé obavy však vzbuzuje to, co Putin poskytuje na oplátku. Je velmi nepravděpodobné, že by Kim tak okázale vítal Putina jen za příslib potravin a pohonných hmot. To mohl být dárek, když Kim navštívil Rusko v září 2023, který v té době nutně potřeboval, protože jeho země se právě dostávala z více než tříleté blokády Covidu. Ředitelka Národní zpravodajské služby Avril Hainesová však v březnu 2024 položila významnou stopu, když prohlásila, že Moskva možná upouští od dlouho dodržovaných norem nešíření jaderných zbraní při jednání se Severní Koreou.

Kim chce pokročilou telemetrii, technologii jaderných ponorek, vojenské satelitní zboží a pokročilou technologii mezikontinentálních balistických raket (ICBM). Putin potřebuje Kimovy zbraně, aby nahradil měsíční nedostatek munice ve výši 50 000 nábojů (i když Rusko vyrábí munici na plný výkon) při svém úsilí o vítězství na Ukrajině. Před vypuštěním vojenské družice tento měsíc byl v Severní Koreji houf ruských vědců. Kim také vyjadřuje spokojenost s plány na výstavbu jaderné ponorky, což je velmi špatné znamení. Tento aspekt vztahů nejenže destabilizuje bezpečnost na poloostrově a v Asii, ale také zvyšuje přímé ohrožení vlasti ze strany Severní Koreje. Mezikontinentální balistické rakety s vyspělou protiraketovou technologií, průzkumné schopnosti nad hlavou a jaderné ponorky by Kimovi umožnily zasáhnout jadernými silami celé Spojené státy, které by Washington jen těžko vyřadil preventivním prvním úderem.

Bidenova administrativa na tento problém upozornila. Odtajnila satelitní snímky a další zpravodajské informace, které poskytují záblesky těchto vazeb. Biden prosadil bezprecedentní baterii nových obranných cvičení s Japonskem a Jižní Koreou, která zvyšuje odstrašení a posiluje tyto tři spojence. Nicméně Kim je na nejlepší cestě provést v tomto volebním roce více vojenských provokací než kdykoli předtím (překonává rekord z roku 2022, kdy provedl 48 provokací).

Chybu lze nalézt na diplomatické frontě. Biden jede na autopilota, pokud jde o Severní Koreu, a recykluje prázdná slova o denuklearizaci z doby Obamovy administrativy. Většina odborníků se domnívá, že Severní Korea má nyní nejméně 50 jaderných bomb. Pchjongjang odmítl více než 20 soukromých pokusů administrativy o obnovení rozhovorů. Dokonce vmetl do tváře americkým diplomatům orientovaným na angažovanost dopisy. Administrativa by měla odložit denuklearizaci a upřednostnit politiku, která by narušila obchod se zbraněmi mezi Ruskem a Severní Koreou.

To není snadný úkol. Zaprvé, trasy používané k přepravě severokorejských zbraní do Ruska vedou hluboko na jeho území, takže vojenské zadržení nákladu munice, ať už lodí nebo po železnici, je nebezpečně eskalační; Biden nepotřebuje třetí válku pod svým dohledem. Zadruhé, ruské veto v březnu 2024, které má znovu schválit orgán OSN pro sledování severokorejského šíření zbraní, má za cíl zlikvidovat celý režim sankcí OSN vůči Pchjongjangu.

Nicméně soubor nástrojů není zcela prázdný. Spojené státy by měly v létě na konferencích G7 a NATO mobilizovat Evropany, aby na Pchjongjang vyvíjeli ekonomický a diplomatický tlak. Spojené státy sice nemají s Pchjongjangem diplomatické vztahy, ale většina evropských vlád ano a Severní Korea tradičně považuje Evropu za svou bránu na Západ. Jako první krok by se měla rozšířit opatření podobná těm, která byla přijata na summitu G7 minulý týden proti ruským a severokorejským finančním aktivům ve jménu narušení obchodu se zbraněmi.

Biden by měl využít nespokojenosti Pekingu s užšími vazbami mezi jeho tradičním mladším partnerem a Putinem. Pokud Putin modernizuje Kimův jaderný arzenál, vyvolá to jen větší vojenskou přítomnost USA v sousedství Číny a potenciálně i jaderný dominový efekt v regionu, počínaje Jižní Koreou. Čína je pro Sever stále ekonomickým záchranným lanem a může se připojit k sankcím proti všem společnostem podporujícím obchod se zbraněmi.

V neposlední řadě by Spojené státy měly zahájit rozsáhlou kampaň zaměřenou na lidská práva a pronikání informací. Vzhledem k úmrtím a lidskému utrpení Ukrajinců způsobeným smrtící severokorejskou podporou Ruska by do tohoto úsilí měly zapojit Evropu. To, že Severní Korea v minulých týdnech rozmístila na jihu balóny s odpadky jako odvetu za to, že jihokorejské reproduktory vyluzovaly na hranicích hudbu K-popu, a nevládní organizace shazovaly na severu bible, ukazuje, jak je režim citlivý na to, aby jeho obyvatelé byli vystaveni vnějšímu světu. Kimův režim se více bojí BTS než americko-jihokorejských vojenských cvičení. Americká politika zoufale potřebuje zkusit něco nového a měla by tuto skutečnost využít.

Putin a Kim mohou mít pocit, že se k sobě hodí. Ten první získává to, co potřebuje pro válku, a zároveň komplikuje Bidenovu bezpečnostní politiku v Asii. Ten druhý může s ruskou podporou vyčkávat na Bidena a zároveň rozvíjet a modernizovat své jaderné síly. Biden by měl přejít do ofenzívy. Tato doporučená polovičatá opatření sice problém nevyřeší, ale jsou lepší než to, když administrativa recykluje standardní řeči.

Dr. Victor Cha působil jako ředitel pro asijské záležitosti v Národní bezpečnostní radě a zástupce vedoucího delegace USA pro jednání šesti stran. Je starším viceprezidentem pro Asii a předsedou pro Koreu v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, D.C., a významným univerzitním profesorem a profesorem vlády na Georgetownské univerzitě.

Rusko podle všeho nabídne KLDR jaderné ponorky a balistické rakety, případně technologie k jejich výrobě

Jak je vidět, analytik CSIS si uvědomuje, že USA se dostávají za této nové situace v jihovýchodní Asii pod tlak, který ohrožuje amerického spojence, tedy Jižní Koreu, ale především samotné USA, které budou ohroženy z KLDR přímo, pokud se KLDR dostane k ponorkám na jaderný pohon a k technologiím mezikontinentálních raket s garantovanou spolehlivostí, na rozdíl od nespolehlivých ICBM raket, které se pokouší vyrábět a testovat samotný Pchjongjang už řadu let.

Britský list The Guardian [3] má de facto stejné obavy ohledně vojenského paktu Rusko – KLDR. Začlenění doložky o vzájemné obraně do jejich komplexního strategického partnerství, které Kim označil za “spojenectví“, přispěje k znepokojení Západu nad rostoucími ekonomickými a vojenskými vazbami mezi Severní Koreou a Ruskem. Dohoda byla podle informací dokončena ve středu po několikahodinových jednáních v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu.

Vladimir Putin svezl Kim Čong Una v ruské limuzíně Aurus

Tento pakt také posílil obavy Západu z možné ruské pomoci severokorejskému raketovému nebo jadernému programu. NBC News ve středu informovala, že američtí zpravodajci se domnívají, že Putin poskytuje Severní Koreji technologie pro jaderné ponorky a balistické rakety výměnou za zbraně pro válku na Ukrajině. S odvoláním na šest vysokých amerických představitelů americká zpravodajská televize uvedla, že Bidenova administrativa se obává, že by Rusko mohlo Severní Koreji pomoci dokončit poslední kroky potřebné k tomu, aby mohla být vyrobena její první ponorka schopná odpalovat rakety s jadernými hlavicemi. To samé si myslí většina analytiků.

Nebylo bezprostředně jasné, zda ruská podpora balistických raket znamená mezikontinentální balistické rakety (ICBM) schopné dosáhnout pevninské části Spojených států, nebo balistické rakety krátkého doletu, které Severní Korea údajně dodávala Rusku během války a které by mohla použít i v případě rozsáhlého konfliktu s Jižní Koreou. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před summitem prohlásil: “Jsme samozřejmě také znepokojeni možnou podporou, kterou Rusko poskytuje Severní Koreji, pokud jde o podporu jejich raketových a jaderných programů.

Smlouva o vzájemné obraně nebyla zveřejněna, zůstává utajená

Nejvyšší představitelka USA pro kontrolu zbrojení, náměstkyně ministra zahraničí Bonnie Jenkinsová, uvedla, že podle jejího názoru chce Severní Korea získat od Ruska stíhací letouny, rakety země-vzduch, obrněná vozidla, zařízení nebo materiály pro výrobu balistických raket a další pokročilé technologie, uvedla agentura Reuters.

Ředitel Carnegie Russia Eurasia Center Alexander Gabuev řekl: “To, co je skutečně důležité, je pomoc vesmírnému programu a raketovému programu, pokud k tomu dojde, a to má přímou souvislost s jaderným problémem. Nejde o samotné zařízení, ale o nosné prostředky. Tam bude Severní Korea potřebovat hodně odborných znalostí a pomoci.” Rusko ani Severní Korea text bezpečnostní dohody nezveřejnily. Nebylo bezprostředně jasné, jakou formu by tato podpora mohla mít, a zveřejněno bylo jen několik málo podrobností dohody.

Uvítání Vladimira Putina v Pchjongjangu bylo naprosto nevídané

Vladimir Putin se tímto šachovým tahem na geopolitické šachovnici rozhodl vrátit Bílému domu úder za rozhodnutí o povolení střelby amerických raket na ruské pohraničí, a to přímou podporou KLDR, která se netají plány na zničení USA svými jadernými zbraněmi. Kim Čong Un mnohokrát prohlásil, že USA jsou rakovinový vřed, který je potřeba vyříznout jaderným skalpelem z povrchu této planety.

Pokud KLDR dostane od Ruska ponorky na jaderný pohon, anebo alespoň plány, technologie a know-how na jejich stavbu, bude Kim moci dosáhnout pobřeží USA bez problémů a nebude muset spoléhat jen na mezikontinentální balistické rakety. Navíc KLDR dostane ochranu od Ruska před případným americkým preventivním úderem. Američané rozehráli svojí válkou na Ukrajině proti Putinovi hru, kterou na šachovnici nejen nezvládají, ale oslabují svoje vlastní pozice jinde, než kde čekali.

VK- Šéfredaktor AE News

*

Na podporu Nové Republiky je určen účet ve Fio-bance: 2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar.

*

3.7 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
32 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 28 dny

Touha po americkém imperiálním vládnutí dovedla Ameriku až k hlouposti. Kdyby měli selský rozum, tak by nikdy nezrušili smlouvy o jaderných raketách atd. Podělali si to sami.

Karel2002
Karel2002
před 28 dny

No nevím, podle mého okolí Putin svým spojenectví s Kimem jen dokázal, že je nástupcem Hitlera a Stalina (britský král ho nazval Putlerem) a že ho Zelenskyj s Bidenem poráží a co nevidět osvobodí celou Ukrajinu. Kim je přece tím nejkrutějším diktátorem od smrti Hitlera, Stalina a Maa. Nechal zemřít hlady miliony Korejců. Svého strýce nechal… Číst vice »

Primak
Primak
před 28 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Karle, Karle, ty tvoje rádoby sarkasmy jsou trochu – vlastně hodně – násilné, není to moc vtipné…

Karel2002
Karel2002
před 28 dny
Odpověď uživateli  Primak

Ale co ví průměrný Čech o KLDR? Jen to, co jsem nahoře napsal. Není to sarkasmus, tohle si Češi na základě zpravodajství a reportáží o KLDR skutečně myslí. Nevím, jak s tím plamenometem, ale hodně z toho je pravda.

Praded
Praded
před 28 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Tak se podívejte na YT: Cocík, má tam videa s S. Koreje a jiných zakázaných oblastí.

Karel2002
Karel2002
před 28 dny
Odpověď uživateli  Praded

Cocík se dostal jen těsně za hranice. Jeden můj příbuzný v KLDR byl. Sice neviděl žádné mučení, koncentráky a mrtvoly po hladomoru, ale dálnice, po kterých nejezdily žádná auta, to ano.

Plebej
Plebej
před 27 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

… jo jo, dálnice bez aut!, ty jsou snem všech cestářů světa.

standa
standa
před 28 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Tady se nehodí mos srakasmu, jedině tak těsně před tím až se budeme, díky Americe dívat zblízka světlo jasnější než tisíc sluncí ! Lidi se ještě neprobudili a otázkou je zda to vůbec chtějí.

Plebej
Plebej
před 27 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

Mnoha slovy říkáte, že voda je mokrá. Ale to, že je kolem vás po Praze (ale i jinde) přemíra vypatlanců, už ví dlouho kdekdo.
Leč vzdor tomu pohrdání vypatlanců se Putin, Si či Kim dál usmívají, a mají k tomu i svůj důvod …

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny

“Podle všeho jde o odvetu Moskvy za zahájení útoků raketami NATO za souhlasu USA na ruské pohraničí!”“Vladimir Putin se tímto šachovým tahem na geopolitické šachovnici rozhodl vrátit Bílému domu úder za rozhodnutí o povolení střelby amerických raket na ruské pohraničí” Zpráva je to důležitá, ovšem její interpretace ala “bombasticismus”, že kam se… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Současný tah Putina tak je mistrovským tahem (kolikátým už!) především vůči globalistům. Je to tah, který začal už 2015 v Sýrii (“jestli draka neizbežna…), pokračuje přes Írán, Indii, Ázerbájdžán, Arménii, Černé moře, Kaspik a samozřejmě přes Ukrajinu (Globalisté ji chtějí rozdělenou, Putin ji chce zachovat celou). Vrcholem článku je zmínka o spojenectví “Rusko,… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Přes S.Koreu Putin předvedl další tah na globální šachovnici – země, které Globalisté chtěli získat na protiruskou stranu a v rámci jejich britského projektu BRICS a projektu Nové hedvábné stezky, která má Rusko obejít, Putin získává na svou stranu. S. Korea je v tom o to významnější, že co bylo globálně odzkoušeno právě v S. Koreji,… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

S. Korea se tak stala hlavním pokusným králíkem, jak s minimem spotřeby (včetně jídla) podávat maximální výkony a to navíc až vojensky poslušně! A Putin i do toho Globalistům právě hodil vidle (ruské potraviny za korejské zbraně a tím spojenectví), ale “analiťik” VK vidí jen tu svoji geopoliku. Což ale nepřekvapuje, když on se pořád… Číst vice »

Primak
Primak
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Putin asi taky chce zabránit eskalaci z Jižní Korey, která se na popud USA stále více zvyšuje, provokace s balonky a současné manévry. V roce 2018 měly obě Korey skoro namířeno na sjednocení, prezidenti dokonce podepsali nějako smlouvu o ukončení válečné situace. Ale pak Moona odrovnali, to přece by se nehodilo. Toho dnešního prézu tam… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Primak

V 2018 svět zažil “šok” – na zimních OH vystupovaly S. a J. Korea jako jeden tým: Olympiada 2018, dokument, Severní a Jižní Korea jako společný tým https://www.youtube.com/watch?v=t1vnxk3ysUU O rok dříve “analiťik” VK varoval:”Zachraň se kdo můžeš” https://aeronet.news/trump-effect-cina-nasunula-k-severokorejskym-hranicim-150000-vojaku-ocekava-uder-usa-na-severni-koreu-trump-se-definitivne-zblaznil-zachran-se-kdo-muzes/ Trump i Kim jsou postavami Globalistů a pro svět tehdy oba zahráli pingpongové divadlo proto, aby odvedli… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Kromě výše zmíněné olympiády se v roce 2019 Trump stal prvním americkým prezidentem, který překročil hranici KLDR, ba co víc – pozval Kima do Bílého domu https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/donal-trump-kim-cong-un-usa-kldr-schuzka.A190630_062726_zahranicni_karb “Analiťik” VK, zaměřený pouze na geopolitiku (a na první dobrou) však opět potvrdil, že nic nepochopil. Proto nepochopil ani to, jaký tah Putin přes S.Koreu… Číst vice »

Naposledy upraveno před 28 dny uživatelem Pozorovatelka
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Pro úplnost: beze změny si trvám na svém článku z roku 2016, tzn.z doby před vítězstvím Trumpa v tehdejších amerických volbách: https://aeronet.news/clintonova-usa-vs-globaliste-a-rusko-trump-globaliste-a-usa-vs-rusko/ Aktuální Putinovo získání KLDR na ruskou stranu považuji za další ruský krok k vítězství nad Globalisty, přeloženo: V přetahované o KLDR mezi globalistou Trumpem a Ruskem Putin zahrál opět skvělý tah (a budu se opakovat… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Trump je izolacionista, ne globalista.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Karel2002

A o čem myslíte, že je Trumpovo/Rooseveltovo America First Opětovně je to o tom, aby válku s Ruskem opět vedla jen Evropa – aneb historie se opakuje https://aeronet.news/america-first-krach-1929-a-pote-valka-plan-evropske-rise-s-nemeckem-v-cele-nemecka-armada-tahnouci-na-rusko-a-rusko-jako-strasak-sveta-proti-kteremu-je-nutne-zasahnout-to-vsechno-uz-tu-bylo/ Dvakrát do stejné řeky ale nevstoupíš – že nově už nejde o to, aby z další evropsko-ruské války opět tyly USA, na tom právě Trump pracuje maximálně… Číst vice »

Praded
Praded
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Teď přijde na řadu Vietnam.

Praded
Praded
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Trump je parazitický šašek a nic dobrého z něj nevzejde.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 28 dny
Odpověď uživateli  Praded

Souhlas – jak zmiňuji výše v odkazu na svůj článek z 2016 -ani náhodou to není přítel Ruska,je to loutka Globalistů. Od Kissingera dostal notičky buď s Ruskem proti Číně, nebo s Čínou proti Rusku. Putin ale není děbil, proto se nelze podivovat tomu, že raději by vítězství Bidena než Trumpa
https://edition.cnn.com/2024/02/14/europe/putin-biden-better-for-russia-than-trump-intl/index.html

Plebej
Plebej
před 27 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Píšete (a pozorujete) výborně, jen to tu raději nechávejte uveřejnit jako celistvé články!
Kdo to má louskat po posloupně zanořených komentářích komentářů komentářů? …

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 27 dny
Odpověď uživateli  Plebej

Děkuji, ale to bych musela opakovat články, ve kterých už jsem za cca 12 let jejich psaní snad všechno ze svého pozorování popsala. Proto na ně dávám jen odkazy ve svých komentářích, kterými reaguji na aktuální posuny v celém dlouhodobém dění. Pro přehlednost pak komentáře netříštím, ale píšu je vždy jen… Číst vice »

Praded
Praded
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Závist, zloba, nenávist ničí svého tvůrce.

Praded
Praded
před 28 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Systém sociálních kreditů mě zhodnotil jeden dosti zámožný Číňan tak: Cokoliv slouží k dobru, může sloužit i ke zlu. Příkladem je nůž, můžeš s ním krájet jídlo ale i zavraždit. Zatím je u nás málo známé učení Konfuncia.

cablik
cablik
před 28 dny

A tak je to správné všechny ohrožené země by se měli spojit do obrany aby nemohli v USA uvažovat nad jadernou válkou. Severní Korejci si chtějí žít po svém a celý normální svět též a nikdo nemá právo nařizovat jak mají žít.

orinoko
orinoko
před 28 dny

Rádio Jerevan: Bidet sundal sako a vyhrnul si rukávy košile. To vždy signalizuje tvrdé pracovní nasazení.
Poté zalezl do polní latriny a … tam zapomněl, co chtěl udělat. Pokud si nevzpomnel, tak tam stojí pořád. Sám voják v poli, navodci úlevy. Jen si ještě vzpomenout.

orinoko
orinoko
před 28 dny

Oooo, brilantní sachista!? Jak dechberouci. Wow, vo tom to je. Přímo boží. Někteří ehmm pitomci klávesnice se už ničím neliší od meleny mainstreamu. Docela viditelně probíhá obsahová i vyrazova konvergence, jen si tu a tam stačí přehodit jména a smysl dějů a vyjde to nastejno. Nekriticka salakvarda, jejíž vnitřní rozpory nikdo, hlavně však autor,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 28 dny uživatelem orinoko
spartak
spartak
před 28 dny

Rusko bylo vypráskáno z.e západního ráje a snaží se vytvořit vlastní obranou línii . Snad se jim podaří vybudovat stejně hodnotnou válečnou alianci jako NATO.

standa
standa
před 28 dny
Odpověď uživateli  spartak

To je ale blbej ráj ! Se mu nedivím, že se na západní raj vykašlal!

mikkesh
mikkesh
před 28 dny

Velice, ale velice nepříjemná událost pro strýčka Samaela. Snad jen poznámka k panu šefredaktorovi AE News, kterému se ve větě “Vladimir Putin se tímto šachovým tahem na geopolitické šachovnici rozhodl vrátit Bílému domu úder za rozhodnutí o povolení střelby amerických raket na ruské…” vloudilo jedno slovo navíc. – “o povolení” bez toho je… Číst vice »