Uvědomují si to vůbec?

Při návratu z dovolené u moře v Chorvatsku zemřel devítiletý kluk a došlo k zranění dospělých v jeho blízkosti. Chlapec doplatil na zvědavost, když v křoví, u kterého vykonával potřebu, našel ruční granát. Ten tam dost pravděpodobně čtvrtstoletí reznul od doby rozpadu Jugoslávie.

Jindřich Kulhavý
Jindřich Kulhavý

Munice poházená ve volné přírodě není po válkách ničím výjimečným. V době bojů se zaminovávají celé oblasti, různě poztrácené náboje a jiné části výzbroje se jen těžko daří všechny uklidit. Kdo byl v oblasti u Středozemního moře, kde se válčilo, možná si pamatuje cedule s výzvou k neopouštění komunikací právě z důvodu rizika zranění způsobeného minami či jinou výbušninou. A jak se zdá, něco tam dosud zůstalo. Pokud někdo očekává, že podobné to bude na Ukrajině, nemýlí se, a ještě dlouho po skončení války budou zbytečně umírat lidé včetně všetečných dětí.

Každý velký ozbrojený konflikt sebou přináší oběti a neštěstí. To ví každý i podprůměrně inteligentní člověk. Ne tak naši militantní politici neustále podporující prodlužování a rozšiřování konfliktu na Ukrajině. Událost v Chorvatsku ukazuje realitu, kterou je i po čtvrtstoletí funkční munice ztracená kdesi u silnice. Kolik takových podobných situací čeká obyvatele v místech střetávání armád? A dochází vůbec vládním zločincům a všem provokatérům, co by hrozilo kdekoliv jinde, kam by se válka rozšířila? Nejde jen o šílené důsledky případných jaderných úderů, to je už úplně mimo naši představivost, ale úplně by stačil střet konvenčními zbraněmi. 50 000 Ukrajinců přišlo o nějakou tu končetinu, plno dalších setkání s válečnou realitou nepřežilo. Bohužel, umírat se bude ještě dlouho po ukončení bojů.

Rusové dlouhodobě varovali, snažili se jednat, spoléhali na Minské dohody. Nic z toho nezabránilo Západu ve snaze ovládnout Ukrajinu, zneužít Ukrajince a poštvat je proti Rusku a připravit si půdu pro rozporcování největšího státu. Jediné Forum 24 šíří oslavné ódy na ukrajinskou armádu a vidí jasné modrožluté vítězství. Šafr a spolek kolem něj patří do blázince, protože jediní oni vnímají postup ruské armády jako úspěch kyjevského režimu. Ostatní tuší, že ani přes zvýšené úsilí ve vyzbrojování hord Zelenského Rusové nepadnou. O míru hovoří pouze Kreml, navrhnul jisté podmínky, které lze vzhledem k průběhu vojenské operace vcelku chápat. Zároveň Putin varuje, že odkládání jednání o ukončení války bude znamenat jen další ukrajinské ztráty včetně těch územních. A nic na tom nezmění ani vlaky západních zbraní směřujících na frontu.

Jen šílenec podporuje válku. Jen hlupák si neuvědomuje následky. Jen úplný idiot nevnímá smrt lidí, kteří se nějakým způsobem účastní, byť většinou nedobrovolně. A jen osud může připravit něco takového, jako je smrt malého a nevinného kluka jdoucího na toaletu u silnice. Zkuste vysvětlit jeho rodičům, že měli jen smůlu. Ne, na vině jsou lidé, kteří se neštítí ničeho. Ve vlastním zájmu, pro své ideologie, pro majetek a peníze, moc a nadvládu jsou ochotni rozsévat neštěstí. Bylo to v Chorvatsku, dělo se to ve Vietnamu, v Sýrii, na Blízkém Východu, je to na Ukrajině a bude to i jinde. Američané si vybrali opět jako místo možného střetu Východní a Střední Evropu. Tedy i naší republiku. Opravdu o to stojíte? Budou to Vaše děti, kterým bude hrozit to, co se stalo chlapci v Chorvatsku.

*

Jindřich Kulhavý, iNadhled

*

Na podporu Nové Republiky je určen účet ve Fio-bance: 2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar.

4.7 14 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Nu nevím, jestli Šafra přesvědčíte. Řekl by vám, že za smrt toho kluka můžou Miloševič, Karadžič a Mladič, kteří tu válku v Jugoslávii rozpoutali, aby zachovali komunismus a srbskou nadvládu. A dnes je jejich nástupcem Putin, kterého je třeba vyhnat z ruskojazyčných území, místní obyvatelstvo buď vyvraždit nebo poukrajinštit a Putina poslat za Karadžičem do Haagu… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem

Je to ještě horší u voleb dostali hlasy ti co by chtěli válčit za USA ale věřím že se to nestane. Jinak jak se dívám na JOJ krimi tak tam vícekrát ukázali nalezenou munici z 2 sv.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Copak chlapi, ale ty války chtivé ženské? Ani jedna jediná z těch primitívkyň ve vedení státu, nebo nějaká ta redaktorka se nepozastaví nad tím, že v případě konfliktu s Ruskem budou umírat také děti. Ne jedno omylem, ale tisíce dětí. Jen v ,,blbém” Iráku se mluvilo o deseti tisících zabitých dětí. Jsou to to vůbec,… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Pane Kulhavý, jsou typy, jak to slušně napsat – tvorů, kteří si to uvědomují. Tím myslím je i Šafr. Jenže, co by asi tak takové hovado, co tahali policisté pochcaného a ožralého jako prase, z auta, tak co by asi takové prase mohlo jiného dělat než kolaborovat a posluhovat. On si je toho vědom.… Číst vice »