Žantovský: Nevěřil jsem, že se dočkám návratu totality v mnoha ohledech ještě drsnější. Ale stalo se

Strategické komunikace vlády se na dobu půl roku ujme voják z povolání Otakar Foltýn. Během konference ve Sněmovně seznámil veřejnost s vlastní představou čelení dezinformacím a cizím narativům. Mediální expert Petr Žantovský promluvil s neČT24 o misi funkcionáře a jím deklarovaném přístupu.

Před zhruba měsícem se vláda rozhodla dosadit do funkce vládního koordinátora strategické komunikace plukovníka Otakara Foltýna, který dříve působil ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Proč si Fialova vláda vybrala do této funkce zrovna příslušníka armády?

Petr Žantovský: Řekl bych, že Foltýn se ve Strakovce ocitl spíše z vůle prezidenta, než vlády. Hlavní převodní pákou zahraničních zájmů je právě on, nikoli Fiala, to je v podstatě sekundární poslušný naplňovatel. Už to, že Foltýn je Pavlův podřízený, „zapůjčený“, jak sami řekli, tedy nikoli začleněný do struktury vlády, o něčem vypovídá. Skoro bych řekl, že po neúspěšné misi M. Klímy a neochotě T. Pojara zabývat se „dezinformacemi“ byla prostě dodána tvrdá ruka.

Během konference v Poslanecké sněmovně Foltýn uvedl, že tato funkce je nadstranická. Bude tomu skutečně tak?

To asi stěží. Na té samé konferenci jedna z pořádajících, Eva Decroix, řekla, že klíčovým účelem oné „strategické komunikace“ je podle ní „podpora vlády a premiéra“. Čili je zjevné, že nejde o komunikaci o cílech koaliční vlády a politiků, nýbrž jejich bezvýhradnou podporu. Přesněji to říci nemohla. Je to prostě ideologicko-vojenský výsadek, něco, jako ve vyhraněných situacích dějin byli „poradci“ – třeba Valerián Zorin v Československu 40. let nebo „poradci“ z USA – bylo jich už za Kennedyho 14 tisíc – v jižním Vietnamu. Zdá se, že začínají opravdu tuhé časy.

Podle Foltýna obviňování ze snahy o zavedení cenzury je ruský narativ, a ten, kdo ho používá, jedná proti vlastnímu státu. Jak vnímáte tento nový přístup k odlišným názorům?

To je už tradiční heslo: Kdo nejde s námi, jde proti nám. Začne, resp. už začalo vyhledávání vnitřních a vnějších nepřátel, a pak jejich sankcionování, odstraňování z veřejného prostoru atd. To se děje už pár let. Kdy jste viděli v ČT naposledy Jana Schneidera, Zdeňka Zbořila a další takové? Foltýn to jen řekl natvrdo. Nebral bych to na lehkou váhu.

Foltýn plánuje na svém postu bojovat proti dezinformacím. Loni přitom šířil ukrajinskou falešnou zprávu o smrti velitele ruské černomořské flotily. Znamená to, že ukrajinská propaganda bude nyní jedinou povolenou pravdou?

Promiňte, ale přiznám se, že tuto zvěst dopodrobna neznám. Pokud to šířil a prokázala se nepravdivost té věci, měl by se omluvit. Ale žijeme ve státě a v době, kde není třeba se za nic omlouvat. Stačí jen držet ústa a krok, říkat jen to, co se má, čekám, kdy nastoupí Ideopolicie podle Orwella. Tedy jestli Foltýn už není předsunutou hlídkou.

Mně je 62 let, takže jsem půlku života prožil za totality a nevěřil jsem, že se dočkám jejího návratu, navíc v mnoha ohledech ještě drsnějšího. Ale stalo se.

***

Rozhovor vedl Karel Choc, 42TCen

*

Na podporu Nové Republiky je určen účet ve Fio-bance: 2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar.

*

4.5 15 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 25 dny

Totalita na mnoho způsobů ,ale ta socialistická přinutila západní totalitu ke zlepšení podmínek pro pracující.

Jarda
Jarda
před 26 dny

Vládní hajzlové 5kolky tuší,že příští volby prohrají a proto ty reakce.Foltýn je obyčejný pacholek plnící příkazy fialového hajzla spol.Podzimní volby ukáží, zda ještě mezi občany je dost rozumných lidí.Volby 2025 budou rozhodující,ale pozor na ANO tito jsou schopni spojit se kýmkoliv.

cablik
cablik
před 26 dny

Jo jo zlatá „socialistická totalita” a to jsme na začátku pokud by se jim povedl plán NWO tak by byla totalita která tu ještě nebyla, Jinak cenzor nemůže přesvědčit lidi o jejich pravdě.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 26 dny

Jak ten Foltýn chce přesně bojovat proti těm dezinformacím? Jenom tím, že jejich autora potrestá a zavře? Neměl by bojovat třeba i tím, že na pravdivých(!) faktech zřetelně ukáže, v čem je ta dezinformace závadná a nepravdivá? No každopádně by měl každého dezinformátora usvědčit a nikoli ho jen označit. Tady opravdu nevím, jaký zvolí postup.… Číst vice »