Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

Výsledek voleb do Evropského parlamentu je dalším dokladem, že selhalo trestní stíhání jako prostředek k vypuzení Andreje Babiše z politiky. Je to dobře potud, že využívání nástrojů trestního řízení k dosažení politických cílů je nepřístojnost.

Zdeněk Jemelík
Zdeněk Jemelík

Tolerance k vytlačování kohokoli z politiky jinými než politickými prostředky je cesta do pekla diktatury. Tímto názorem se nevyjadřuji k tomu, zda je dobře, že se Andrej Babiš stal jednou z nejvýznamnějších osobností české politiky a zatím asi nehodlá stáhnout se do ústraní.

Volební výsledek komplikuje kauzu Čapí hnízdo, v které je Andrej Babiš vedlejším obžalovaným. Hlavní obžalovaná Jana Nagyová se stala europoslankyní a od 16. července 2024 získá poslaneckou imunitu. Je to nepříjemné pro Vrchní soud v Praze, který bude muset žádat Evropský soud o její vydání, pokud se mu do té doby nepodaří soudní řízení zastavit.

Dosud má odvolací soud prakticky tři možnosti: 1/ prostě vyhovět odvolání a vrátit věc k novému projednání senátem předsedy Jana Šotta 2/vyhovět odvolání a přikázat projednání věci v novém složení senátu 3/ zamítnout odvolání a tím proces ukončit (s výjimkou možnosti, že by nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch obžalovaných). Zvolením postupu sub 2/ by zvětšil naději, že Městský soud v Praze přece jen obžalované odsoudí aspoň k symbolickým trestům, protože není vyloučeno, že předseda senátu Jan Šott a jeho přísedící propadli profesní slepotě. Pravděpodobně by tím otevřel cestu k dalším průtahům, protože je nepravděpodobné, že by obžalovaní přistoupili na dohodu o vině a trestu a nevyužili by práva na odvolání.

Kauza Čapí hnízdo již nyní patří k ostudně dlouhým procesům. Rozhodne-li se odvolací soud pro postup, pro který bude nutné žádat Evropský parlament o vydání obžalované europoslankyně Jany Nagyové, průtahy narostou více než za normálních okolností. Soud by mohl protahování procesu předejít, kdyby před kritickým datem 16. července 2024 rozhodl o zamítnutí odvolání. Soudci by ovšem museli pod tlakem času vyvinout mimořádné úsilí. Antibabišovská fronta by je za to nepochybně kritizovala, ale výsledek by byl nevratný.

Nabízí se otázka, zda protahování procesu by mělo smysl, tedy zda by mohlo přispět k případnému odsouzení obžalovaných. Na základě informací, jež mám k disposici, soudím, že není prokázáno, že Andrej Babiš rozhodl o vyčlenění budoucí firmy Farma Čapí hnízdo ze svazku holdingu Agrofert s vědomím, že budou vypsány dotace, použitelné pro realizaci projektu vybudování víceúčelového zařízení Čapí hnízdo. Obž.Jana Nagyová při předložení žádosti o dotaci poskytla příslušnému úřadu všechny informace, na jejichž podkladě mohl žádosti nevyhovět. Nic nezastřela, neklamala. Jednala patrně v dobré víře, že žádá o něco, o co dle zákona žádat smí. Hájila zájem soukromé obchodní společnosti. Její odpovědnost mi připadá malá proti odpovědnosti státních úředníků, kteří měli povinnost vést si v péči o státní majetek s odpovědností dobrých hospodářů. Pokud rozhodli o přípustnosti vydání dotací, nepřímo ji vyvinili. Tvrdí-li dnes orgány činné v trestním řízení, že Farma Čapí hnízdo na dotaci neměla nárok, měly zařídit porovnání odpovědnosti žadatelky obž. Jany Nagyové a úředníků, kteří vydali zjevně nesprávné rozhodnutí. Naděje na dovedení řízení do odsuzujících rozsudků mi na základě těchto úvah připadá malá. Posuzování odpovědnosti státních úředníků již není možné, protože nečelí obžalobě. Za těchto okolností považuji prodlužování procesu za neúčelné.

Zdeněk Jemelík, Chamurappi

1.8 5 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Čápi hnízdo je bezvadná věc. Byli jsme tam cca před pěti lety a líbilo se nám tu. Vnuci se tam vyřádili v zábavním parku, zvířata od surikat po bílého klokánka ale i kozy a slepice. Najíst se tam můžete na úrovni, nebo v normální restauraci. K těm dotacím. Z osobní zkušenosti vím, že žádost o dotace EU vyžaduje neuvěřitelnou… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Pan Jemelík odvádí skvělou práci pro nezasvěcené. Jen ho musím taktně upozornit, že pokud je u nás možné odsoudit jinou Nagyovou (kantýnská) za porušení pravomoci, kterou neměla … bude určitě možné odsoudit příjemce dotace, který na to měl dle glejt od státních úředníků, kteří dotaci schválili. Za tento neskutečný bordel je… Číst vice »

shakalaha
shakalaha
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  mikkesh

neni to nahodou ten deb s krycim jmenem Rychtar?💩🤮💩

cablik
cablik
před 1 měsícem

Nejsem volič Babiše ale nezdá se mi že by riskoval pro pár milionů když denně vydělává čtyři. Možná o tom ani nevěděl ale liberální tyrani použijí vše aby protivníky zlikvidovali.

spartak
spartak
před 1 měsícem

Natahovat Čapák do nekonečna, když se vždy najdou spřátelená justiční jelita? Měla by existovat samočistící reflexe v soudnictví a z nekonečného přiblblého justičního seriálu by měla existovat TEČKA!

shakalaha
shakalaha
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  spartak

jo budeme zkouset stale az se nejaky blb soudce najde ktery andreje odsoudi?!💩🤮💩🤮💩

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  spartak

Jenže naše justice je politická. Je povinna pomáhat pravicovým (proamerickým, probruselským, pronatoidním) politikům. Babiš není protiamerickým a proruským politikem, na to je moc zbabělý, ale bral našim pravicovým politikům koryta a nutil podnikatele platit daně, jak je to běžné ve světě. Proto bude stálá snaha dostat ho do vězení.