Jan Keller: Kdo bude vybírat ta správná fakta?

Plukovník Otakar Foltýn, vládní koordinátor pro strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi, veřejnosti oznámil: „Máte právo na svůj názor, ale nemáte právo na svá fakta.“

Tento výrok zní sice vojensky rázně, po obsahové stránce je však silně problematický. Lidé si utvářejí své názory poměrně složitým způsobem. Ve hře jsou přitom nejrůznější předsudky a stereotypy, ale také snaha kopírovat názory referenční skupiny, tedy skupiny, do které patříme, anebo bychom chtěli patřit.

Velkou roli v tom, jak bude vypadat výsledný názor, hrají právě fakta, ze kterých člověk vychází. Tato fakta bývají filtrována dvojím způsobem. První z nich je čistě mocenský. Vládnoucí moc, její média a její propagandisté mohou ovlivnit, která fakta budou vyzdvihována a která naopak zamlčována. Druhý filtr je zabudován v naší psychice. Člověk se zpravidla snaží vnímat taková fakta, která posilují jeho vidění světa, a přehlížet ta, která jeho vidění odporují.

Plukovník Foltýn si to možná neuvědomuje, ale svým výrokem vlastně říká, že lidé nemají právo vyhledávat si fakta, na jejichž základě si své názory vytvářejí, posilují, anebo naopak zpochybňují a přehodnocují. Fakta, která názory ovlivňují, bude za ně vybírat někdo kompetentní. Určitá fakta jim mohou být odepřena, aby se předešlo tomu, že si člověk nezávisle na mocných vytvoří svůj vlastní názor. Tento postup je ze starších i novějších dějin znám jako cenzura a praktikoval ho již Foltýnův kolega, shodou okolností také voják z povolání, císař Napoleon. Ten vytvořil instituci nazvanou „Úřad pro veřejné mínění“. Jeho úkolem bylo cenzurovat noviny, knihy, divadelní hry a umělecká díla, která nebyla v souladu se zájmy císařství.

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek plně podpořil Otakara Foltýna. Také on se domnívá, že názory se mohou lišit, fakta jsou však pouze jedna a ten, kdo by přicházel s jinými skutečnostmi, je náš nepřítel. K tomu dodal: „Respektujme různé pohledy, ale neignorujme ověřitelnou pravdu. Jen tak můžeme dělat informovaná rozhodnutí.“

Oba pánové vystudovali vysokou školu, patrně však nedávali pozor, když se probírala kognitivní psychologie, gnozeologie a příbuzné disciplíny. Přece už novokantovci v polovině 19. století a v jejich stopách přední německý sociolog Max Weber ve sporu o metodologii zdůrazňovali, že faktů je nekonečně mnoho, a právě jejich výběr určuje, jak budeme věci interpretovat, hodnotit, jaký názor si na ně vytvoříme. Abychom nemluvili příliš abstraktně, uveďme konkrétní příklad. Je snadno ověřitelným faktem, že v ranních hodinách 24. února 2022 Rusko zahájilo takzvanou “speciální vojenskou operaci” na Ukrajině. Právě tak je snadno ověřitelným faktem, že německá kancléřka Angela Merkelová uvedla dne 7. prosince 2022 v rozhovoru pro týdeník Zeit, že Minské dohody byly podepsány nikoliv proto, aby byly dodržovány, ale proto, aby Ukrajina dostala čas na vyzbrojení pro budoucí konflikt s Ruskem.

Jestliže by lidé neměli právo znát fakta včetně těch nepohodlných, jejich právo vytvořit si vlastní názor by bylo jen iluzorní. Ten, kdo vybírá fakta, předurčuje do značné míry názory a kontroluje veřejné mínění. Lidé, kteří nemají právo na určitá fakta, jsou snadno manipulovatelní. Věděl to císař Napoleon a jistě to vědí i jeho pokračovatelé, kteří velí nejrůznějším úřadům pro veřejné mínění.

*

Jan Keller, Vaše Věc, úvodní foto z filmu podle románu G. Orwella “1984”

3.4 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 13 dny

Tenhle trend tzn. zakazování jiných názorů než má vláda, kriminalizování samostatně uvažujících lidí atd. je i v dalších členských zemích NATO (třebaže v Česku je situace nejhorší a vůbec nejhorší je to v Praze.) Je to jen opakování komunistických metod zakazování jiných než oficiálních názorů či hitlerovské popravování těch, kteří poslouchali zahraniční rozhlas. V letech 1948-1989 byly nepřátelské… Číst vice »

oldo
oldo
před 13 dny

Člověku,podle něhož jeden pan profesor navrhuje nazvat jednotku tuposti jeden foltýn, se věnuje příliš pozornosti.

cablik
cablik
před 13 dny

No jo fakta jsou jasná kdo může za válku a proti populační vládnutí za šílené ideologie. Pokud by opravdu nastala válka s Ruskem tak tihle někam zdrhnou ale my tu zůstaneme.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 14 dny

Fakta jsou fakta, absolutní prokázaná pravda. A nic na faktech nezmění jejich překrucování a vysvětlování. Např. je neoddiskutovatelným faktem, že máme vládu lhářů, podvodníků a zlodějů. Každý, jen trochu inteligentní člověk to musí vidět. Tento fakt máme denně před očima. Prostě fakta jsou fakta a žádné jejich okecávání na nich nic nezmění…

kutnohorsky
kutnohorsky
před 14 dny
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Jen dodám, že fakta nemůžou být lživá, to pak přeci nejsou fakta. .

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 14 dny

Ja myslim,ze by mu mel nekdo vysvetlit,co znamena slovo fakta…Plete si pojmy s dojmy…Kdyz chci neco uvadet jako fakt, musim to podlozit neoddiskutovatelnymi dukazy? Kdy jsme je zrovna od nich videli? Nic vam dokazovat nemusime jsme ” strana a vlada”!🤨!