Na jaké elity máme být hrdí?

prvnizpravy

To, že společnost není v dobrém stavu, vidí snad každý.
Podle herce Jiřího Mádla problém naší společnosti spočívá zejména v tom, že Češi neuznávají autority. Ponižujeme elity, ať již to jsou podnikatelé, vědci anebo umělci, soudí tento český elitní umělec. K tomu dodává, že podceňujeme i současné vládní politiky, místo toho, abychom se jimi chlubili. „Je třeba mít úctu k elitám a být na ně pyšný“, uzavírá.

Před půl rokem vyšla kniha německého psychologa Rainera Mausfelda. Nese název Hybris und Nemesis a autor se v ní mimo jiné zabývá právě charakterem současných elit. Konstatuje u nich propastný rozdíl mezi mravními hodnotami, které vyznávají ve svých  rétorických cvičeních, a skutečným jednáním. Popisuje filtrovací a kariérní mechanismy, které vynášejí pochybné jedince nahoru v jednotlivých institucích a ve společnosti jako celku. Dohromady pak vytvářejí elitu, jež má vyhraněně parazitní rysy a usiluje o ustavičné posouvání hranic své moci. Tyto elity sledují jen své vlastní zájmy a činí tak na náklady celé země. Na chudší lidi pohlížejí jako na tržní odpad a vynášejí svoji úspěšnost. O sobě bývají jejich členové přesvědčeni, že si privilegované postavení zasloužili vlastním výkonem.

Německý psycholog diagnostikuje vlastnosti současných elit. Vyznačují se průměrností, vadným úsudkem, krátkodobým myšlenkovým horizontem, přímo programovým ignorantstvím, posedlostí mocí, lačností po penězích, sklony ke korupci a arogantním vystupováním. Jde o rysy, které jsou pozitivně vnímány novináři a aktivisty přitahovanými autoritářskou mocí.

Mausfeld se domnívá, že ani intelektuální a akademická obec dnes neskýtá v tomto ohledu zrovna utěšený obraz. Jde o novináře a intelektuály, kteří určují hranice mezi přípustným a nepřípustným. Přitakají moci. V těchto kruzích se zkaženost stala normou a na její vlně se politické elity propojují s ekonomicko-vojenskými. Rozdělují si místa a privilegia ve stranách, nadacích a ve státním aparátu.

Politické elity a jim sloužící intelektuálové a novináři pochopili, že mají šanci zvýšit svůj status jedině tehdy, když se dají do služeb reálných ekonomických a vojenských sil a budou podporovat jejich moc. Ve svém oportunismu se dokáží nadchnout prakticky pro kohokoliv. Dobře vědí, že jejich životní úroveň a životní styl jsou závislé na stabilitě systému, jemuž slouží.

Od úspěšného politika se dnes očekává, pokračuje Mausfeld, že dvojí morálka a pokrytectví bude jeho druhou přirozeností. Žádný zločin pro ně není dost velký, aby ho nebyli schopni ospravedlňovat. Považují se přitom za ty jedině správné, protože sami sebe prohlásili za strážce jedině správných hodnot. Jen oni určují, co je dobro a co zlo. Ve své psychice dokonale zvnitřnili mechanismy korupce, lhaní a manipulace. Na vůli obyvatel se odvolávají pouze v případě, že byla předběžně zformována masovými médii. Jinak těmi, kdo mezi ně nepatří, jednoduše opovrhují.

Politici rádi mluví o „naší demokracii“, která je ohrožena a kterou musejí chránit proti nepřátelům. Nemají přitom na mysli naši demokracii, ale svoji demokracii. Chtějí mít nejen monopol na moc, ale také na pravdu. Tomuto cíli slouží jejich tažení proti dezinformacím. Tolik Rainer Mausfeld.

Jiří Mádl, jenž se často a rád vyjadřuje k problémům naší společnosti, kterou podle jeho názoru někdo uměle rozeštvává, by měl vysvětlit, jak to, že právě naše současná elita je tak skvělá a nevykazuje rysy dekadence popisované mnoha dalšími autory. Jeho případná zjištění by byla neobyčejně cenná. Politici v zemích, které popsané patologické tendence vykazují, by se k nám mohli jezdit učit.

4.4 19 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
14 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
skeptik
skeptik
před 13 dny

Silně pochybuju, že by blbeček Mádl měl stejný názor „Je třeba mít úctu k elitám a být na ně pyšný“, kdyby vládly ti “nesprávní” jako například Babiš nebo Paroubek.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 13 dny
Odpověď uživateli  skeptik

Ja se tedy ” prizpusobovat” nehodlam…Jsem svepravna…Takze tahle ruzna ” vyhlaseni” beru spis jako “Kdo je kdo”..A Madl je presne tak ” bystry” jak vypada😉

cablik
cablik
před 13 dny

Na co máme být hrdi že jsme levná montovna a odbytiště druhořadého zboží že máme místo vlády poskoky cizích mocností. Ať se jde prorežimní komediant vycpat.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 13 dny

Mádlo prý absolvovalo Aspen, četl jsem na některých místech. Dobrá, může to být dezinformace, kterou by měl se mnou s. Foltýn strategicky vykomunikovat, až mě bude brnět huba a sedací část těla. Jsou tady ale určité rysy, které tomu mohou nasvědčovat. Poslední roky se Mádlo aktivizovalo; hoch neví, zda je spíše… Číst vice »

Naposledy upraveno před 13 dny uživatelem Haskuv Duch
explorer
explorer
před 13 dny

Stojí nějaký názor herce Mádla za povšimnutí nebo komentář? Díky možnosti internetu a sociálním sítím se dnes kdokoli vyjadřuje k čemukoli a pokud je známý jen jako herec, tak si lehce svou názorovou bublinu vytvoří, a ta mu poskytne pocit neomylnosti a nadměrných schopností. Nakonec pro herce je přirozená sebeprezentace, jinak by jim nebyl. Nebo… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 13 dny
Odpověď uživateli  explorer

To je jednoduché. Mádlo je hovno vedle cesty, po níž se procházel Werich, Kopecký, Brodský, Horníček, Haas, Pivec, Filipovský, Burian, … a zástupy dalších.
Je už údělem tohoto pseudoumnělce z Aspenu, že tento osud mu je určen navěky.

Naposledy upraveno před 13 dny uživatelem Haskuv Duch
explorer
explorer
před 13 dny
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Ano, ale v tom problém není. Ne všichni herci jsou dobří herci. To tak bylo, je a bude. Problém je jinde. Tím, že se dostávají do všech médií, jsou známí, a tak jejich výrokům se dostává podstatně větší pozornosti. Holubová jistě dokázala i dobře zahrát, o kvalitách Svěráka jako umělce lze stěží pochybovat… Jenže ZAPOMÍNÁME,… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 13 dny
Odpověď uživateli  explorer

Realita je mnohem starší – už z dob kočovných komediantů, u nichž bylo nejdůležitější před každou novou štací dokonale zmapovat situaci v daném městě, panství hostujícího feudála, zjisti kdo kde, co a jak s kým proti komu, jak se vetřít do přízně panstva, vychválit jeho přednosti a fortelně pohanět jeho protivníky (ba i nepřátele někdy). Nesměli však… Číst vice »

standa
standa
před 14 dny

V EU jsou nějaké elity ? Prosím řekněte kde a kdo ! Jednostranný odborník nemusí být skutečnou elitou.

vachav
vachav
před 14 dny

“Přemluv bábu” zmrde Mádle !!

Oldrich
Oldrich
před 14 dny

Většinou nikdo nezmiňuje takovýto případ: lidi hlavního postavení /ze známého probruselského média/, kteří se nepřetvařují, a všechny lži a opaky Pravdy, co tvrdí Brusel i fialová klika, považují skutečně vnitřně za jediný etalon dobra, chytrosti, a správnosti… v boji proti zlu, které všechno přichází jen a jen z východu. Fialovou vládu považují za nejlepší, co jsme vůbec… Číst vice »

Naposledy upraveno před 14 dny uživatelem Oldrich
Primak
Primak
před 14 dny

„Je třeba mít úctu k elitám a být na ně pyšný“ A nevyplácí se to? Ten co nám to radí, ten to jistě musí vědět. A jistě jsou i další, kteří to také vědí (prosím, žádná jména zde…)

kutnohorsky
kutnohorsky
před 14 dny

Autority, osobnosti, celebrity budící respekt u nás? Jako ten Mádle, který se jistě za něco z toho považuje? Ne nic takového na pultě neleží. Po roce 89 došli a nové se neurodili a dlouho neurodí Myslím ty skutečné celonárodně uznávané! Porovnávat jen milované herce Horníčka, Wericha, Kopeckého, Medřickou…s dnešními ,,osobnostmi” Vetchým, jmenovaným Mádlem, Holubovou, ale i třeba… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 14 dny

Historie se opakuje..Jsou dost podobni ” burzoazii” za Rakouska Uherska…takze rovnyma nohama pred padem