Rada ČT prověřovala četnost pozvánek stranických předsedů do Otázek Václava Moravce. Je to horší, než si myslíte

Zajímavá zpráva vzešla z Rady České televize. Ta si před časem vyžádala od generálního ředitele České televize statistiku, jak zve televize do svého prestižního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce předsedy jednotlivých politických stran, zastoupených v Poslanecké sněmovně za toto a minulé volební období.

„Po několika šarádách, kdy nám generální ředitel odpovídal, že na tuto informaci nemá Rada ČT nárok či že to je dle Editoriálního panelu ČT dokonce nezákonný dotaz (!), nebo že si to máme dohledat ve výročních zprávách (kde to není), konečně dorazila odpověď,“ napsal na svůj Facebook radní Pavel Matocha.

Podle něj nemá redakce historický archiv pozvánek do pořadu, což pokládá za zvláštní, protože tím padá televizí dříve používaný argument „my ho zveme, ale on odmítá přijít.“ Neexistuje tedy statistika zvaných, ale můžeme se aspoň podívat na frekvenci předsedů politických stran v aktuálním (10/2021 – 9/2024) a minulém (10/2017 – 9/2021) volebním období:

Aktuální volební období:

KDU-ČSL (Marian Jurečka) – 15x
STAN (Vít Rakušan) – 13x
ODS (Petr Fiala) – 8x
Piráti (Ivan Bartoš) – 6x
TOP 09 (Markéta Pekarová Adamová) – 3x
ANO (Andrej Babiš) – 0x
SPD (Tomio Okamura) – 0x

Minulé volební období:

ČSSD (Milan Chovanec, Jan Hamáček) – 26x
Piráti (Ivan Bartoš) – 16x
ODS (Petr Fiala) – 14x
KSČM (Vojtěch Filip) – 14x
STAN (Petr Gazdík, Vít Rakušan) – 11x
KDU-ČSL (Pavel Bělobrádek, Marek Výborný, Marian Jurečka) – 10x
ANO (Andrej Babiš) – 6x
TOP 09 (Jiří Pospíšil, Markéta Pekarová Adamová) – 3x
SPD (Tomio Okamura) – 0x

Součet vládních předsedů oproti opozičním, jak byli zvaní Václavem Moravcem v tomto a v minulém volebním období:

Toto volební období:

Koalice (premiér Petr Fiala) – 45x
Opozice – 0x

Minulé volební období:

Koalice (premiér Babiš) – 32x
Opozice – 68x

Také jste tak rádi, že nám vládní koalice svými hlasy zvýšila povinné televizní a rozhlasové daně a že tuto povinnost rozšířila i na firmy, zaměstnávající více než 25 zaměstnanců (menší firmy se v práci asi na televizi nedívají), a přisypala tak České televizi a Českému rozhlasu k miliardovým rozpočtům dalších několik set milionů korun ročně, přestože slibovala, že tak neučiní? Také jste spokojeni, že se nemusíte unavovat veřejnými debatami o tom, co to vlastně má být ona vzývaná veřejná služba, kterou se mediální veřejnoprávní experti ohánějí při obhajobě vybírání povinných koncesionářských poplatků, a v sobotu večer si v hlavním vysílacím čase můžete pustit taneční licencovanou estrádu StarDance nebo potisící reprízovaný seriál Malý pitaval z velkého města či Chalupáře?

Ať tak, či onak – statistiky, jak si Václav Moravec zve do svých pořadů předsedy politických stran, jsou samy o sobě vypovídající a dobře ilustrují jeho čím dále méně skrývané politické preference. Jako šéf Středoevropské observatoře digitálních médií, desítky milionů korun financované z dotací EU, která chce podporovat mediální gramotnost a vzdělávání, výzkum a analýzu vlivu informačních poruch na společnost a především ověřovat fakta, tentokrát Václav Moravec nic ověřovat nemusí – výše uvedené statistiky jsou holá fakta.

Stejně jako to, že on sám je významnou veřejnoprávní poruchou s negativním vlivem na veřejné mínění.

*

Marek Stoniš, Deník TO

Čtěte také:
K čemu je nám Česká televize?
Stane se zvýšení poplatků umíráčkem veřejnoprávních médií?

 

4.7 13 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 17 dny

Nerekli,ze je politicky nekorektni se o tom bavit? To se divim..Nejustalenejsi vymluva