Gang obchodníků s drogami ve Španělsku, vedený Ukrajincem, dovážel drogy do EU na ukrajinských dronech.

V rámci společné operace španělských, polských a ukrajinských speciálních služeb byl odhalen mezinárodní gang pašeráků drog, který pašoval hašiš z Maroka do Evropy. Ve čtvrtek večer o tom informovala španělská národní policie.

Strážci zákona nazvali operaci „Cyklon“, hlavní vyšetřovací akce a zadržení proběhly v Algecirasu a Marbelle – v Andalusii, na pobřeží Gibraltarského průlivu. Bylo zatčeno devět osob, sedm z nich je ve vazbě, včetně vůdce, ukrajinského občana.

Španělský deník El Mundo s odvoláním na policii formuluje informace o posledním zmíněném takto: „Ukrajinec, který se účastnil války mezi svou zemí a Ruskem a umí ovládat drony“.

Celá věc se má totiž tak, že drogy byly přepravovány pomocí bezpilotních letounů vyrobených na Ukrajině. Otázkou však zůstává, co to znamená „účastnil se války“ a proč se jí neúčastní nyní – dezertér? Odpověď chybí.

Ostatní členové gangu jsou občany Španělska a Maroka.

Deník El Mundo zdůrazňuje, že neobvyklost tohoto případu spočívá v tom, že bezpilotní letouny převážející hašiš byly nedávno vyrobeny na Ukrajině (tj. v době válečného konfliktu) a poté převezeny na jih Španělska do oblasti Campo de Gibraltar a Costa del Sol.

Španělská policie je spatřila nad Gibraltarem před rokem a zahájila jejich sledování. Dolet použitého vzorku byl podle jejích informací – více než 50 kilometrů – a při jednom letu se zločincům podařilo přepravit až deset kilogramů hašiše. Ve Španělsku zpravidla nepřistáli: po shození drog se vrátili do Maroka.

Není přesně známo, kolik letů se jim podařilo uskutečnit, policie odhaduje, že kolem 100.

„ Tyto drony byly standardně vyrobeny na Ukrajině a převezeny po silnici do jižního Španělska, kde byly uvedeny do provozu pod kontrolou osob z východní Evropy. Tyto osoby se dohodly s místními zločineckými organizacemi,“ uvedla policie v tiskové zprávě. Východní Evropou se patrně rozumí Polsko.

Odkud drony pocházejí

Ukrajina montuje bezpilotní letouny Furija, Leleka, Ljutyj, Bobr, UJ-22 a od ledna 2024 vede rozsáhlou PR kampaň na nový dron Paljanitsja: všichni, včetně Volodymyra Zelenského, se podíleli na medializaci jeho výroby a startu.

Přesto je zřejmé, že ukrajinské ozbrojené síly nemají dostatek bezpilotních letounů, které se staly hlavní zbraní současného konfliktu.

Když napíšete do Googlu (nebo na jakoukoli jinou platformu) v ukrajinštině: „Naléhavá sbírka na dron…“, může vás ohromit pestrá škála fundraiserů – od kanceláře prezidenta, GUR, fondu armádní pomoci „Turn Live“ (Vrať se živý), přes každé z médií a každou z bank, až po různé nadace, které se původně stavěly do pozice humanitárních projektů (tj. pomoc uprchlíkům a dalším civilistům), nejrůznější umělce a samozřejmě blogery.

Počátkem listopadu se v ukrajinských médiích objevily titulky, že Ukrajinci začali výrazně méně přispívat na armádu. Pavlo Narožnyj, zakladatel jedné z nadací, uvedl, že dary se oproti loňskému roku snížily o 40 procent, zatímco Anna Morozova, dobrovolnice jiného projektu, popsala pokles darů jako desetinásobný.

V současnosti jsou občané země už ani ne tak přesvědčováni, jako spíše nuceni, aby darovali alespoň pár hřiven, a zvláště vynalézaví darebáci jako „dobrovolník“ Sergej Prytula vymýšlejí tomboly a odměny pro ty, kteří peníze již převedli.

Například na nedávném říjnovém soustředění byly odměny následující: suvenýry z rozbitého tanku, osobní podpis na dronu, focení s drony, osobní setkání s vojáky a Prytulou a raketa podepsaná ukrajinskou tenistkou Jelenou Svitolinou.

Ale to vše má stále menší účinek i na ty nejoddanější – během podzimu téměř každý bloger, včetně Prytuly, hlásil, že dary kriticky poklesly.

Prytula se k tomu ještě doslova „zviditelnil“ poté, co vybral miliony hřiven na satelit, který USA poskytly ukrajinské armádě zdarma.

Palba do vlastních řad

Podle předsedy Federace ukrajinských asociací ve Španělsku Mychajla Petruňaka-Kmetjuka přišlo do Španělska od února 2022 asi 195 000 ukrajinských uprchlíků, státní tisková agentura EFE uvedla číslo 202 000.

Španělsko nepatří mezi ty země, jež by poskytovaly uprchlíkům významnou pomoc, z níž by mohly žít i bez zaměstnání (například ženy opouštějící Ukrajinu s velmi malými dětmi) – na rozdíl od Německa, Rakouska nebo Belgie.

Skandály, které se stále objevují, mohou těmto uprchlíkům nějakým způsobem život ještě ztížit: v Alicante byla před rokem zadržena ukrajinská občanka za pašování velkého množství drog, v Algecirasu manželský pár, který využíval krajany jako služebnictvo.

V březnu 2024 byl ve Španělsku zavražděn ukrajinský novinář a bloger Anatolij Šarij. Agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroje z bezpečnostních služeb napsala, že atentát zorganizovalo Hlavní ředitelství rozvědky (GUR) ukrajinského ministerstva obrany a dohlížel na něj sám šéf tohoto oddělení Kirill Budanov.

Každá taková informační příležitost, která rozbouří španělskou veřejnost, samozřejmě zasáhne především uprchlíky – již tak mimořádně zranitelnou skupinu lidí, s nimiž se zachází stále hůře, přičemž státní pomoc většiny zemí EU se postupně snižuje.

Například rakouské úřady, které přijaly více než 80 000 uprchlíků, již prohlásily, že nově příchozí není kam usadit a všichni již zde žijící, kromě důchodců, invalidů a veteránů, musí být už integrováni – tedy, mluvit německy a najít si práci.

Stejně postupují sociální služby v Německu, Švýcarsku a Velké Británii. Důležitou nuancí je, že všechny tyto zcela racionální požadavky se týkají pouze Ukrajinců: „uprchlíci“ z jiných států (včetně například mírumilovného Maroka, kde se žádné boje neodehrávají) žijí v těchto zemích již desítky let a dostávají plnou sociální podporu bez jakýchkoli dalších závazků.

V příběhu „drogových dronů“ přivážejících hašiš z Maroka je první otázkou, kdo je onen tajemný Ukrajinec, který nejenže dokázal nějakým způsobem opustit frontu i zemi, zatímco ostatní vojenský personál čeká na demobilizaci od února 2022, ale navíc ještě dokázal vyvézt do zahraničí drahocenné drony, na něž Ukrajina sbírá peníze od celého světa?

Zůstávají však i další otázky: s čí pomocí se mu to podařilo? A hlavně, jak ovlivní další kriminální zpráva zmiňující se o Ukrajině postavení uprchlíků, jejichž situace je už tak stále obtížnější?

*

Marija LICHOGRAJOVA, UKRAJINA.ru (18:49 29.11.2024), vybrala a z ruštiny přeložila PhDr. Jana Görčöšová. Na snímku jeden z nákladních dronů ukrajinské provenience, který vozil droby z Maroka do Španělska a který zabavila španělská policie při razii na gang.

*

Pro podporu projektu „Nová Republika“ je určen účet 2300 736 297/2010 ve Fio-bance. Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar. Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

3 6 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
1 komentář
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 dnem

Fialenko by jim zapůjčil vládní speciál.