Kosa Zostra – dnes 2x s Berliner Zeitung o ruském plynu a Evropě. Nejen Evropě

Jak je to a jak to bude s cenou plynu v Evropě, tedy i u nás, nás výběrem článků z německého tisu seznamuje bloger Petr Vlk z Kosy Zostra.

Hledal jsem nějaké informace o tom, jak to vypadá v číslech s dovozem putlerovských molekul do našich plynárenských potrubních systémů před zimou, jež prý tentokráte, po dvou mimořádně teplých bude zatraceně studená.

Abych zjistil co a jak. A případně učinil nějaká proti opatření, dokud je čas a nenastala nějaká panika. A to hledání skončilo na webu velkých německých novin Beriner Zeitung. A to dokonce hned dvakrát.

Protože když se objevilo to, co původně hledáno, vyjuknul na mne link s ještě něčím zajímavějším. Kdy člověk jen zírá, jak jsme se sami střelili nikoliv do nohy, nýbrž do páteře.. Však uvidíte sami!

**

Zaniknou sankce? Rusko nadále zaplavuje Evropu plynem

Berliner Zeitung začínám považovat za stabilní ostrov zdravého rozumu v Německu. Ne, že by nejeli i tam převážně na oficiální vlně, ale míra četnosti používání šedé kůry mozkové k tomu, v čemu jí příroda člověku nadělila je nesrovnatelně větší než ve většině dalších německých redakcí. Takže lze zde narazit na „neupravené informace“. Ačkoliv principál našeho Obludária tvrdí, že občan má právo na jejich úpravu. Což znamená, že v téhle berlínské redakci by nějaký takový Fiala nemohl vykonávat ani funkci svačinářky. Viz

Verpuffen die Sanktionen? Russland überschwemmt Europa weiter mit Gas

Zaniknou sankce? Rusko nadále zaplavuje Evropu plynem

Konečně nezávislost na ruském plynu EU sleduje tento cíl od začátku ruské útočné války proti Ukrajině. Evropa chtěla tuto změnu umožnit vlastní výrobou zkapalněného zemního plynu (LNG) a větším dovozem z USA . Nejnovější čísla však ukazují jiný obrázek.

Podle údajů think-tanku Bruegel dovezla EU ve třetím čtvrtletí letošního roku opět více plynu z Ruska než ze Spojených států. Od června do srpna Evropa poprvé od roku 2022 nakoupila více plynu z Ruska (13 miliard metrů krychlových) než z USA (12,7 miliardy metrů krychlových). Ve třetí čtvrtině se rozdíl zřejmě ještě prohloubil. Z Ruska proudilo do EU 13,3 miliardy metrů krychlových plynu a ze Spojených států jen 9,5 miliardy. proč tomu tak je?

Některé evropské země jsou stále závislé na ruském plynu

Jedním z důvodů, proč EU dováží z USA méně LNG, jsou dobře zaplněné zásobníky plynu. Například podle údajů Gas Infrastructure Europe (GIE) jsou německé zásobníky plynu v současnosti naplněny z 96 procent. Není tedy potřeba kupovat velké množství amerického LNG za vysoké ceny.

Potrubní plyn je navíc výrazně levnější, a proto je zejména v jižní Evropě stále velmi oblíbený. Některé země jako Rakousko Maďarsko Česká republika Slovensko Řecko jsou stále silně závislé na dodávkách ruského plynu. Mimo jiné proto, že jsou vázáni na dlouhodobé smlouvy, ale také proto, že mají problém najít levné alternativy.

Po začátku války dovoz plynu do Evropy z Ruska prudce poklesl z tehdejších asi 40 miliard kubických metrů na dnešní úroveň. Nicméně ruský podíl na dovozu plynu do EU zůstává vysoký, a to nejen kvůli poklesu dovozu z USA. Ruský plynovodní plyn je také stále častěji dodáván do Evropy opět přes Turkstream a ukrajinský tranzit. Dovoz ropovodem Turkstream je dokonce vyšší než předválečná úroveň. Přes ukrajinský tranzit, který vyprší na konci letošního roku, se dovoz snížil o více než polovinu z přibližně 800 milionů na necelých 350 milionů metrů krychlových plynu ve srovnání s obdobím před ruskou invazí. Oproti době po ruském útoku (kolem 280 milionů kubíků) se však opět mírně zvýšil.

Dovoz ruského plynu do EU přináší Putinovu režimu 10 miliard eur

Podle odborníků z oboru mohlo při objemu dovozu do ruské státní společnosti Gazprom a tedy do pokladny vlády Vladimira Putina z evropských utilit přitéct kolem deseti miliard eur. Podle zprávy evropského zpravodajského portálu Euractiv člen Denkfbarik Ben McWilliams řekl: „Dovoz celkově klesá a flexibilní americký LNG je odsouván na vedlejší kolej. Norsko zůstává největším dodavatelem zemního plynu v EU s dodávkou plynu 21 miliard metrů krychlových ve druhém čtvrtletí si Rusko upevňuje druhé místo.

EU dosud vydala 14 sankčních balíčků proti Rusku. Přestože EU již uvalila sankce na následnou přepravu a prodej ruského LNG do třetích zemí , přímý zákaz dovozu ruského LNG dosud neuložila. Ruský plynovodní plyn zatím sankce EU nezasáhly. Předchozí pokusy nastolit toto téma na politické úrovni selhaly. O dovozu plynu do EU se má znovu diskutovat na zasedání ministrů energetiky 15. října.

***

No jo no…… Na jedné straně se „velké hlavy typu Fiala, Leyenová a podobní prsí tím, jak se Evropa odpoutává od molekul zotročení z Jamalu, co k nám stále tečou trubkami přes Ukrajinu, na straně druhé jakési nezodpovědné živly podvrací naši jednotu a rozhodnost dovozem těch zotročujících Putlerových molekul, kterými plní naše demokratické potrubní rozvody a zdržují tak vítězství Ukrajiny nad Ruskem!!!

A do toho si proputinovský troll s názvem Berliner Zetung ještě dovolí napsat toto:

Není tedy potřeba kupovat velké množství amerického LNG za vysoké ceny.

Potrubní plyn je navíc výrazně levnější, a proto je zejména v jižní Evropě stále velmi oblíbený. Některé země jako Rakousko Maďarsko Česká republika Slovensko Řecko jsou stále silně závislé na dodávkách ruského plynu. Mimo jiné proto, že jsou vázáni na dlouhodobé smlouvy, ale také proto, že mají problém najít levné alternativy .

Zavřít, zakázat! Vykopat kolem Berliner Zeitung příkop, aby nemátly manipulovatelné slušné občany!!!!

**

Moskva zvyšuje ceny plynu: Evropa má platit o 30% více než Čína

Musím říci, že sice neluxuji Berliner Zeitung každý den, ale velmi často. A že mi následující článek, který vám nabízím, nějaký čas unikl. Ačkoliv jde o opravdový dynamit.

Dokládající nebetyčnou stupiditu a idiocii evropských kolektivně západních elit!

Moskau erhöht Gaspreise: Europa soll 30 Prozent mehr zahlen als China

Moskva zvyšuje ceny plynu : Evropa má platit o 30% více než Čína

Po ztrátě dodávek plynu Nord Stream se Gazprom snaží ztráty kompenzovat vyššími exporty přes TurkStream do jihovýchodní Evropy a především přes plynovod Síla Sibiře do Číny . Čína však nemůže nebo nechce nakupovat tolik plynu jako dříve EU, takže výstavba dalšího plynovodu Síla Sibiře 2 je pozastavena a kompenzace požadované Moskvou se ukazuje jako obtížná. Zároveň se kvůli stále vyšším válečným nákladům zvyšuje deficit ruského rozpočtu.

Nyní chce ruská vláda přimět Čínu, jejího nejbližšího partnera, který dlouhodobě těží z nižších cen plynu a ropy, aby platila více. Ministerstvo hospodářského rozvoje v nové makroekonomické prognóze stanovilo pro Čínu vyšší ceny potrubního plynu než letos v dubnu – aby zajistilo „fungování ekonomiky“. Informuje o tom ruský obchodní portál RBC s odvoláním na důvěrný dokument ministerstva. Cena by měla zůstat výrazně vyšší pro země EU Turecko . 

Evropa už nyní platí za ruský plyn o 21 procent více než Čína

Moskva očekává v roce 2025 průměrnou cenu pro Čínu ve výši 261 USD za 1 000 metrů krychlových zemního plynu , což je o 17 USD více, než se původně plánovalo. Očekává se, že cena za 1 000 metrů krychlových bude nepřetržitě klesat na 247,3 USD v roce 2026 a na 235,4 USD v roce 2027 – ale bude o 14 USD a 8 USD vyšší, než se plánovalo v dubnu. V tomto ohledu to znamená nárůst. V letošním roce se očekává, že průměrná cena vývozu ruského plynu do Číny bude činit 288 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je o 31 dolarů více, než se počítalo v předchozí prognóze.

Navzdory tomuto zvýšení cen platí zbývající zákazníci Gazpromu v Evropě nebo Turecku stále zhruba o 21 procent více než Čína. V příštím roce se očekává, že tento cenový rozdíl vzroste na 30 procent. Cena plynu pro Evropu a Turecko bude v roce 2025 v průměru 340 eur za 1 000 metrů krychlových a 330 amerických dolarů v letech 2026 a 2027. Podle RBC je průměrná cena v letošním roce pro Evropu a Turecko téměř 349 eur za 1 000 metrů krychlových.

Po prudkém propadu: Dodávky ruského plynu do Evropy opět mírně rostou

Jak RBC dále cituje z důvěrného dokumentu, cena plynu proudícího do Číny přes Sílu Sibiře nebo do Evropy přes TurkStream je založena na vazbě na ceny ropných produktů s určitým zpožděním a určitými koeficienty. Dlouhodobé smlouvy o dodávkách chrání tuto cenu před ještě většími výkyvy na trhu s plynem.

 V loňském roce se dovoz ruského plynovodního plynu do zemí EU snížil na zhruba 43 miliard metrů krychlových ve srovnání s více než 150 miliardami v roce 2021, uvedla Evropská komise. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se však tyto dodávky v první polovině roku 2024 ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 zvýšily o sedm procent.

Tento vývoj je způsoben mírným nárůstem dovozu plynovodu přes TurkStream do jihovýchodní Evropy a ruského LNG do Francie , Španělska a Belgie. Vzhledem k tomu, že Evropa dosud neuvalila sankce na ruský plyn, měl Gazprom zatím v otázce spotřeby plynu pevně v rukou země jako Řecko, Maďarsko, Slovensko a dokonce i Rakousko .

***

To jsme fící!!! To jsme to Putlerovi nadali! A dohnali jsme ho až k pláči. Podle poručíka Duba!!!! Právě slyším, že Evropa zavádí cla na čínská elektroauta, kvůli nedovolené čínské státní podpoře. Bud e to v průměru nějakých 35% .Číňan jistě odpoví a střihne zase Evropu. Ale to si necháme na jindy.

Vraťmě se k tomu průměru cel 35%. Netuším, jaký celkový podíl z ceny každého nového auta tvoří náklady na energie. Kolik že to je těch % . Ale když do toho započteme i energie na prvovýrobu a suroviny, zejména pro těžkou chemii a hutnictví kovů, gumárenství, plastikářství a kdo ví co dalšího, tak nám jistě vyjde nemalá hodnota. A já čtu, že čínské náklady na ruské energie, budou do budoucna o 30% nižší než stejné náklady uvědomělých kolektivních Evropanů. Pokud používají stejný ruský potrubní plyn! Když to budou ony slavné molekuly svobody z amerického LNG, tak si přidejte nejméně dalších 20% . Jste na 50% zbytné drahoty za energie… Oproti Číně. Jak chce potom Evropa vůbec konkurovat?????

Kdybych se zeptal Leyenové a podobných pošuků, dozvěděl bych se , že green dealem! Tedy ještě dražší, navíc velmi nestabilní energií…. Dřív by zjevovatele takovýchto pravd zavírali do blázinců. Dnes je volíme do vrcholných funkcí a necháváme rozhodovat o našich životech….

*

Vybral a komentoval Petr Vlk, Kosa ZostraKosa Zostra

 

4.2 9 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
toto
toto
před 8 dny

Bude hůř. Podle některých zpráv by měla EU úplně zakázat dovoz ruského plynu do konce roku 2027. A North Stream chce koupit nějaký Američan. Moc mi tyhle zprávy nejdou dohromady. Proč by to někdo kupoval, pokud tam nemá proudit plyn? Možná proto, aby tudy nemohl proudit žádný plyn… Pro mne je… Číst vice »

Praded
Praded
před 8 dny
Odpověď uživateli  toto

Chce to koupit emeričan a to proto, aby nám jeho neviditelná pařáta pořádně zakroutila krkem, protože emerický soukromý majetek je chráněn celým stádem zbrojnošů v nato.

Praded
Praded
před 9 dny

No a v jaké měně a přes které banky jim to platí? Případně co dělají s těmi dolary, když nemůžou nikde nic nakupovat. Na mě to dělá dojem, že jenom lžem a podvádíme ve všem.

Primak
Primak
před 8 dny
Odpověď uživateli  Praded

Oni nedělaj nic s dolarama, oni kupujou za ruble, přepočteno z dolarů. A že ten rubel je dost nízko 100/$ (sen vývozců), dostanou hafo rubelů. A že je jim $ vysoko na import? Nechť, oni za dolar nic nekupujou, oni vlastně ze Západu nic nekupujou. Buď nechtěj – máme vlastní zboží, nebo nesměj, sankce,… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 9 dny

No já nevím, nejsem odborník, natož kandidát věd, ale ruský dluh v procentech cca 2 vypadá dost jinak než podřipský – cca 40%. Třeba jsem mimo, je docela problém to parametricky správně uchopit, ale ruská hospodářská krize je nějaká zvláštní.

Naposledy upraveno před 9 dny uživatelem orinoko
standa
standa
před 9 dny

Díky za výživné info. Zajímavé.