Co ukázalo setkání v Istanbulu a proč si Medinskij vzpomněl na válku se Švédskem?

Ze tří scénářů, které jsme předpovídali před dnešním setkáním v Istanbulu, se naplnil třetí – začal proces jednání, strany se dohodly na nových setkáních. Navíc se dohodly na výměně rekordního počtu vězňů – 1000 za 1000

Přestože před schůzkou byla většina komentářů jiného zaměření – že jednání se určitě zhroutí, protože Rusko odmítne bezpodmínečné příměří, načež Ukrajina oznámí, že s Moskvou už není o čem jednat, a vyzve k okamžitému zavedení nejtvrdších sankcí proti Rusku. A dál už bude záležet na Trumpovi.

První neoficiální zprávy o výsledcích setkání, které se valily ukrajinskými a západními (převážně britskými) médii, jakoby poukazovaly právě na takovou variantu. Říkalo se v nich, že ruská delegace předložila Ukrajině kategoricky nepřijatelné podmínky (předání celého území čtyř oblastí plus nárazníkové zóny v Sumském a Charkovském regionu), po čemž jednání ztratily smysl.

O to větším kontrastem na tomto pozadí byla první prohlášení Umerova a Medinského. Byly klidné a konstruktivní. O žádných neshodách se nemluvilo (ačkoli to samozřejmě neznamená, že během jednání nebyly).

Bylo řečeno, že se dohodli na novém setkání, na kterém by měli diskutovat o vizi každé ze stran na zastavení palby. Byla také nastolena otázka organizace setkání Putina a Zelenského.

Shrňme si to: jednání skončila bez dohody o příměří, ale Ukrajina nehlásila neúspěch, naopak hovořila o přípravě na nová setkání. Zelenskij sice znovu vyzval Trumpa k uvalení sankcí a k tvrdému tlaku na Rusko, pokud Moskva neprojeví snahu o mír, ale vzhledem k Umerovovým a Medinského komentářům o nadcházejícím “novém kole jednání” se zdá, že tyto hrozby byly přesunuty do neurčité budoucnosti – do období po “novém kole jednání”.

Samozřejmě je ještě příliš brzy mluvit o tom, že vyjednávací proces přinese nějaký výsledek. Navíc nikdo nezaručuje, že se druhé kolo jednání vůbec uskuteční.

Na jedné straně se totiž obě strany snaží ukázat Trumpovi svou „schopnost dohodnout se“, a proto se bojí „bouchat dveřmi“ a oznámit selhání jednání (ale není jisté, zda jsou skutečně nakloněny dohodě).

Na druhé straně probíhá boj o pořad jednání.

Putin se snaží překazit téma bezpodmínečného 30denního příměří, které aktivně prosazuje Zelenskyj a Evropané ve formě ultimáta. Cílem je, aby téma Putin nepřijal, a pak přesvědčit Trumpa, aby za to potrestal Kreml tvrdými sankcemi a pohřbil dialog mezi Moskvou a Washingtonem.

Putin však chce něco víc než jen příměří, které váže na mnoho podmínek. Proto se i on snaží přesvědčit o tom samém Trumpa, aby přestal trvat na bezpodmínečném příměří a akceptoval podmínky Kremlu. Samozřejmě, Zelenskyj a Evropané tomu chtějí zabránit tím, že Trumpovi dokáží, že Putin jen táhne čas a jeho podmínky jsou naprosto nepřijatelné.

Díky tomu, že začala přímá jednání a nebyla hned prohlášena za selhané kvůli absenci rozhodnutí o příměří, Putin se částečně přiblížil ke svému cíli. Ale jestli ho dosáhne, je ještě příliš brzy mluvit. Trump totiž ještě neřekl své slovo na závěr jednání.

Přestože se v posledních dnech stále více mluví o blížícím se setkání (nebo alespoň telefonickém rozhovoru) Trumpa a Putina, po kterém bude jasné, zda lze dosáhnout konečné dohody o ukončení války a za jakých podmínek.

V každém případě však zahájení jednání bezpochyby dává naději, že Ukrajina a Rusko dříve či později dospějí k příměří a možná i k širším mírovým dohodám. Samozřejmě, pokud jsou obě země v zásadě připraveny na kompromisy.

Včetně hlavní otázky, která se objevila i na dnešních jednáních.

Od té doby, co po neúspěšném útoku ukrajinských ozbrojených sil v roce 2023 bylo jasné, že vojenskou cestou se nepodaří získat zpět území Ukrajiny obsazené Rusy, v Kyjevě začaly připouštět souhlas s ukončením války na linii fronty, ale jen výměnou za záruky bezpečnosti na úrovni článku 5 NATO se zavedením mírových sil (v ideálním případě, který se zatím jeví jako téměř nedosažitelný), nebo alespoň za podmínek “zmrazení” konfliktu, s takovými vztahy s Ruskem, jaké existovaly například mezi Arménií a Ázerbájdžánem v letech 1994-2020 – bez rozsáhlých bojových operací, ale s vysloveně nepřátelskými vztahy, minimálními kontakty a s oběma zeměmi ve stavu přípravy na novou válku.

Moskva však trvala na jiné myšlence – Ukrajina se musí vnitřně změnit a obnovit své vztahy s Ruskem. Zároveň se prosazovala myšlenka, že jediným skutečným garantem bezpečnosti Kyjeva může být jen Moskva. A dokud se Ukrajina s Ruskem nedohodne na principech koexistence, bude válka, ve které dříve či později Kyjev prohraje v důsledku vyčerpání. A nikdo Ukrajině nepomůže, protože všichni se bojí vstoupit do války s nukleárně vyzbrojeným Ruskem.

„Psychologický efekt zklamání z nenaplněných očekávání je dobře znám, proto současné naděje v Trumpa a jeho mírové iniciativy zvyšují šance, že ukrajinské elity nakonec udělají další krok a dospějí k závěru: jedinou zemí, která může Ukrajině zajistit mír, je Rusko, alternativou k přímým mírovým jednáním s Moskvou. jednáních bude spočívat v tom, že Ukrajina se vzdá své vojenské a politické hrozby pro Rusko,“ napsal ještě začátkem roku ruský vojenský expert Sergej Poletajev, který je blízký Kremlu.

V podobném duchu se (pokud věříme západním médiím) vyjádřil i Medinskij na dnešních jednáních: “Nechceme válku, ale jsme připraveni bojovat ještě rok, dva, tři – tolik, kolik bude potřeba. S Švédskem jsme bojovali 21 let. Jsme připraveni bojovat věčně. A vy, jak dlouho jste připraveni bojovat?”

Samozřejmě, každý ukrajinský blogger a komentátor na Facebooku může uvést tisíc a jeden argument, proč jsou ruské hrozby „bojovat věčně“ blaf a jak Rusko v dohledné budoucnosti zkolabuje pod tlakem vojenských a ekonomických problémů.

Ale ve skutečnosti je pravda taková, že válka na vyčerpání s sebou nese obrovská rizika a hrozby pro budoucnost obou zemí. A to nejen pro Ukrajinu, ale také pro Rusko. Otázku „jste připraveni bojovat věčně“ by si měla položit nejen ukrajinská delegace v Istanbulu, ale také ruská veřejnost.

Ukrajina má možná menší šance na přežití v opotřebovávací válce vzhledem k nesmírným rozdílům v potenciálu. Ale i ona může Rusku způsobit obrovské škody.

Proto skutečný a trvalý mír mohou zaručit jen vzájemné dohody o principech koexistence obou zemí, aby si alespoň navzájem nepřekážely v životě. Ale tyto principy musí být přijatelné pro obě země. A to není možné bez ochoty ke vzájemným kompromisům.

Jinak to bude „věčná válka“, dokud jeden z protivníků nepadne. Ale i v takovém případě může být cena vítězství stejná jako cena porážky.

*

Hlavné správy Sk

**

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR. (Na vyžádání spolek Nová Republika z.s. vystavuje doklady o darování pro potřeby daňových přiznání.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné s podmínkou, že uvedete zdroj.

Vážíme si vaší přízně a podpory a za to vše děkujeme.

Redakce Nové Republiky

*

3.9 7 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 dnem

Roky dokazali zit ve spolecne koenzistenci, dokud “neprisel” vnejsi vliv….A o tom to je

mikkesh
mikkesh
před 1 dnem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Pokaždé když na toto téma přijde řeč, vzpomenu na slova presidenta Klause. Kdybychom si při dělení Československa přizvali zahraniční poradce (nabízeli se) tak po sobě střílíme také.

mikkesh
mikkesh
před 1 dnem

Hledal jsem nějakou historickou paralelu, našel jsem pouze to, že Dolfi byl pod drogami stejně jako komik. Ale buď Dolfimu stříkali něco kvalitnějšího, že ho nenapadlo dát Stalinovi ultimátum k okamžitému třicetidennímu příměří, když se řítil na Berlín, nebo že se on i ostatní šašci v jeho područí ve vedení států celé Evropy,… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 dnem

No nevím, podle mne ten článek jen další z těch blábolivých, co zkreslují skutečnost a snaží se nenápadně vzbudit dojem, že jakoby Rusko a Ukrajina rovnocenně rokují a nad tím ční pan učitel Trump, o jehož přízeň bojují. Ukrajina jistě bojuje o přízeň, ale Putin ani náhodou. Je to rokování vítěze z poraženým, kdy USA se zpovzdálí… Číst vice »

Naposledy upraveno před 1 dnem uživatelem heriot
orinoko
orinoko
před 1 dnem

To je hodně tendencni blábol. První den Ukroboti vůbec nedorazili. 2 hodiny jednání druhy den jsou evidentním minimem, který znovu dokládá, proč Putin neměl v Turecku co dělat. A tak by to mělo zůstat. Jeho kamarád Erdragon propustil zajatý azovsky dobytek na Halič… Osmana používat, využívat, ale žádný mírový kolchoz, je to… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 dnem
Odpověď uživateli  orinoko

Milý Orinoko, příliš silná slova. Je to jeden z pohledů na věc, který vychází z dostupných faktů. JInak v ostatním máte pravdu.

standa
standa
před 1 dnem

Jó, Rusko válčilo se Švédskem a jedním ze výsledků byl vznik umělého státu (1.na světě – pokus zda-li to jde) Finska. Rusko jim zajistilo všechno – území, jazyk, administrativu (v té byli většinou Švédové usídleni v novém Finsku) a jejich potomci jsou v administrativě Finu usazeni také. A stalo co je obvykle ve světě lidí –… Číst vice »

standa
standa
před 1 dnem

Výsledkem může být rozbití Ukrajiny a její zánik, nebo kapitulace Ukrajiny se zachráněním menší části Ukrajiny. Příměří v současné podobě nepřichází v úvahu, Rusové byli poučeni Západem, že Západu se nesmí věřit ani nos mezi očima. Jejich nabídka nemají ani cenu papíru kde by se Západ podepsal. Západ se chová jako hitlerovské Německo… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 dnem
Odpověď uživateli  standa

Západ stvořil Hitlera. II. světová by nebyla, kdyby Západ netoužil dobýt SSSR zástupnou válkou prostřednictvím Německa.
Nějak se to zvrtlo a byla z toho světová válka.
KoZa nikdy neopustily myšlenky to zopakovat, a přípravy dalšího útoku na Rusko trvaly desítky let než to spustily občanskou válkou na Ukrajině.