“Demokratický” pokus o zákaz 2. nejsilnější strany v Německu dostal políček

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) neboli kontrarozvědka dostává úder od bývalého ministra kultury a financí za SPD ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Ten je dnes autorem v časopisu Cicero a zveřejnil únik “supertajné” zprávy úřadu, na základě které úřad prohlásil stranu AfD za prokazatelně pravicově extrémistickou. Echo24 o tom psalo, link dávám do komentáře. Mezi prvními zveřejnily její úryvky deník Bild a časopis Der Spiegel, přičemž Der Spiegel údajně měl k dispozici celý dokument. Podle médií došlo k úniku přes neoficiální kanály, pravděpodobně od někoho z BfV nebo ministerstva vnitra, nicméně konkrétní zdroj úniku není veřejně potvrzen, a německé ministerstvo vnitra oznámilo, že incident vyšetří.

Největším překvapením po zveřejnění tisícistránkové zprávy bylo, že informace kontrarozvědky byly převážně z veřejných zdrojů, což zcela vyvrací původní tvrzení úřadu, že zprávu je nutné udržet jako tajnou kvůli ochraně identity dvojitých agentů.

Autor časopisu “Cicero” Mathias Brodkorb analyzoval, že ve zprávě jsou jak “zjevně “neškodné”, tak “zjevně protiústavní výroky”. “Nicméně Úřad pro ochranu ústavy je všechny prohlašuje za protiústavní výroky, což je podle něj nejen nepřsvědčivé, ale i zjevně nepravdivé.” Podle Brodkorba je “sporné”, zda by zjevně protiústavní výroky mohly být v konečném důsledku pro stranu jako celek přítěží pro upgrade z podezření na prokazatelně extrémistickou.

Ústavní právník a profesor na Univeritě v Augsburgu Josef Franz Lindner zveřejněnou zprávu komentoval slovy : “Dokonce i termín znalecký posudek mi připadá poněkud přitažený za vlasy. Jedná se spíše o asociativní soubor citací a materiálů”.

Zemský předseda FDP v Bavorsku Martin Hagen rovněž kritizoval činnost úřadu. “Komunikace úřadu se nyní jeví jako ještě pochybnější, protože ochrana informátorů již není důvodem k utajení, citovány jsou pouze veřejně přístupné zdroje.”

Ve zprávě se pod hlavními důkazy objevuje argumentace, že AfD definuje „německý národ“ na základě etnického původu, což je v rozporu s ústavním pojetím občanství. Tento přístup vylučuje lidi s migračním původem z plné příslušnosti k národu. Jako důkaz je uveden citát Jörga Urbana, šéfa AfD v Sasku, který řekl, že existuje “německý národ nezávisle na pasu“. Christina Baum, poslankyně AfD, navrhovala „volební právo podle původu“ a hovořila o „pomalém genocidě německého obyvatelstva“ v souvislosti s migrační politikou Zelených. Maximilian Krah, člen AfD a europoslanec v říjnu 2023 sdílel na Twitteru/X výrok členky Zelených Katrin Göring-Eckardtové s komentářem: “Chce přivést 12 milionů lidí. A ano: Tento zelený generální plán znamená přeměnu národa!“. Termín „Umvolkung“ dle zpŕavy odkazuje na konspirační teorii o nahrazování německého obyvatelstva migranty.

Dalším bodem jsou protiimigrační, xenofobní výroky a islamofobie. Příklad citace jako důkaz od Björna Höckeho, AfD Thüringen, který na volební akci v roce 2024 prohlásil, že „kartelové strany si vytvářejí nový národ. Přátelé, tomu musíme zabránit, jinak tuto demokracii ztratíme.“

Další důkaz je facebookový příspěvek AfD z října 2023, který popisuje migranty jako „traumatizované osoby“, které „vypuknou, bodají a bijí nebo se dopouštějí násilí na ženách“. Jako důkaz islamofobie je uveden citát Alice Weidel, předsedkyně AfD, ze září 2024, kdy napředvolební akci ve Werderu uvedla: „Na německých ulicích se vede džihád, náboženská válka proti německému obyvatelstvu. To pobodávání a znásilňování je v naší zemi zcela nové.“

Dalším důkazem jsou antisemitské šifry a konspirační teorie. Ve zprávě se píše, že i když přímý antisemitismus nebyl jednoznačně prokázán, úřad poukazuje na používání kódových výrazů jako „George Soros“ nebo „globalisté“, které v určitých kontextech mohou být antisemitsky laděné. Úřad uvádí, že tyto pojmy jsou v kombinaci s jinými výroky jednoznačně antisemitské, i když samy o sobě mohou být víceznačné.

Jako příklad protiústavních postojů a podkopávání demokracie je uváděna citace Carstena Hüttera, pokladníka AfD, který napsal na Facebooku v roce 2022, že „sen o zlatých odborných pracovnících se rozplynul v krvi a slzách“, čímž dle zprávy podněcuje negativní vnímání migrantů.

Ve stručnosti, Spolkový úřad pro ochranu ústavy pro své posouzení analyzoval výroky 353 osob z prostředí AfD. Většina z nich pocházela od funkcionářů na spolkové a zemské úrovni. Hodnotila se veřejná prohlášení a příspěvky na sociálních sítích, ale také stranické programy, programové dokumenty a webové stránky strany a jejích dílčích organizací.

AfD okamžitě podala žalobu proti zařazení do kategorie potvrzených pravicových extremistů. Spolkový úřad pro ochranu ústavy poté vydal tzv. standstill commitment, v němž se zavázal pozastavit kategorizaci až do rozhodnutí ve zkráceném řízení. Soudy nakonec rozhodnou, zda zpráva poskytuje dostatečné důkazy o tom, že AfD je rozhodně pravicově extremistická.

*
Pavel Šik (status na FB 15.5.2025)

5 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
3 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 1 hodinou

Já myslím, že to ta liberální demokracie má vymyšleno docela dobře. Dosadí si ministra vnitra a ten si vybere někoho, kdo není demokrat a vyřadí ho z voleb. No neber to.

Praded
Praded
před 6 hodinami

Státní orgány by neměly mít právo takovouto informaci o organizaci, která prošla zákonným přihlášením, vést v režimu tajné. Právě proto se šíří všelijaké překroucené zprávy a nikdo za ně není stíhán, natož potrestán.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 8 hodinami

Dochazi tem blbcum, ze kdyz to takhle pujde dal, skonci puvodni Evropane jen jako zminky v ucebnicich dejepisu?