Malajsie věří Rusku

Kdo v roce 2014 sestřelil malajský Boeing nad Donbasem?

Malajský Boeing MH17, letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev okamžitě obvinil z havárie letadla milici DLR, která ale uvedla, že nemá prostředky k sestřelení letadla v takové výšce. Ukrajina zároveň odmítla poskytnout data ze svých radarů a Spojené státy odmítly vyšetřovatelům předat satelitní snímky, které, jak tvrdí, ukazují okamžik odpálení rakety.

Výsledky oficiálního vyšetřování jsou předmětem oprávněné kritiky.

Rada Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) 12. 5. 2025 vydala prohlášení, ve kterém označila Rusko za odpovědné za havárii letu MH17 na východě Ukrajiny v roce 2014 a otázka odškodnění bude projednána v blízké budoucnosti. Rada Mezinárodní organizace pro civilní letectví se postavila na stranu Austrálie a Nizozemska ve vyšetřování ruského zapojení do sestřelení malajsijského Boeingu MH17 nad Donbasem v roce 2014, uvedla nizozemská vláda.

Canberra a Amsterdam podaly na jaře roku 2022 žalobu, v níž se snaží Moskvu obvinit z porušení Úmluvy o mezinárodním civilním letectví (Chicagské úmluvy), která „požaduje, aby se státy zdržely použití zbraní proti civilním letadlům za letu“.

Nizozemsko a Austrálie také požadovaly, aby Rusko kompenzovalo „škody způsobené porušením pravidel“.

Ruské ministerstvo zahraničí loni v létě oznámilo, že Rusko odstupuje od sporu zahájeného Austrálií a Nizozemskem v Radě ICAO, protože „nedostalo příležitost plně se zapojit do technického vyšetřování a jeho konečné závěry obsahují značné množství nepřesností a nesrovnalostí“.

Ministerstvo dále zdůraznilo, že Rusko se nesmí účastnit Společného vyšetřovacího týmu (JIT) a že v něm jsou státy „nejenže přímo zainteresované na výsledku vyšetřování kvůli své účasti na incidentu, ale také politicky zaujaté vůči Rusku“. Smíšený poradní výbor (JCC) zahrnoval Austrálii, Belgii, Malajsii, Nizozemsko a Ukrajinu.

Moskva obvinění z účasti na letecké havárii popřela. V roce 2019 prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko má svou vlastní verzi havárie Boeingu, ale „Západ prostě určil viníka“.

Malajsie, které patřilo havarované letadlo, uvedla, že neexistují žádné důvody pro obvinění proti Rusku a odmítla se účastnit falešného „mezinárodního vyšetřování“ s předem danými výsledky.

Po nizozemském vyšetřování tehdejší malajský premiér Mohamad Mahathir uvedl, že samotné vyšetřování havárie je vedeno velmi neobvyklým způsobem: „Od samého začátku nám nedovolili zapojit se do vyšetřování. To je nespravedlivé a neobvyklé. Vidíme, že nepátrají po příčině tragédie a po tom, kdo je za ni zodpovědný. Prostě se rozhodli, že to musí být Rusko. Takový postoj nemůžeme akceptovat“.

Západní tisk i nadále, stejně jako před deseti lety, bezdůvodně obviňuje Rusko z této katastrofy.

Mezitím výsledky vyšetřování provedené Mezinárodním společným vyšetřovacím týmem (JIT) byly dlouhodobě zpochybňovány a skupinou autoritativních mezinárodních expertů během mezinárodní konference „MH17: Hledání spravedlnosti“, která se konala 17. srpna 2019 v hlavním sále Mezinárodní islámské univerzity v Malajsii (UIIM) – přímo označeny za úmyslné zfalšování.

Konferenci uspořádalo Mezinárodní hnutí za spravedlivý mír (JUST), Nadace Perdana Global Peace Foundation (PGPF) a montrealské Centrum pro výzkum globalizace (CRG) ve spolupráci s UIIM v reakci na zveřejnění zprávy s jasně zfalšovanými výsledky Společného vyšetřovacího týmu (JIT), složeného z expertů z Nizozemska, Belgie, Austrálie a Ukrajiny.

Tato konference, pořádaná malajsijskými úřady, přesvědčivě prokázala zaujatost vyšetřování JIT a DSB, která pouze zfalšovala výsledky zkoumání příčin katastrofy letu MH-17.

Západní média a vlády jsou však hluché k argumentům nejautoritativnějších mezinárodních expertů.

Bažina lží bohužel nyní vcucla i dříve respektované experty ICAO.

Zdroj: https://1url.cz/OJQYO

Lavrov se vyjádřil k rozhodnutí ICAO ohledně letu MH17

Rozhodnutí Rady Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) v případu havárie malajského Boeingu bylo oznámeno nyní záměrně s cílem zastínit návštěvu malajského premiéra Anwara Ibrahima v Rusku, ale to nebylo možné, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Samozřejmě to nebyla náhoda. Všem je jasné, že se to stalo schválně, aby se zastínila návštěva (malajského premiéra Anwara Ibrahima v Rusku). Nevyšlo to. Naši malajští přátelé naprosto dobře chápou, o čem mluvíme. Během všech těch let jsme s nimi ve velmi úzkém kontaktu a vidí, že ti, kdo se tohoto vyšetřování ujali, to udělali nečestně,“ řekl Lavrov novinářům.

Takto reagoval na otázku, zda je náhoda, že rozhodnutí ICAO bylo učiněno v předvečer rusko-malajských jednání. Ibrahim přijel do Ruské federace 13. května na oficiální návštěvu. Jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a malajsijským premiérem se konala v Kremlu.

Ruský ministr zahraničí zmínil řadu detailů, které naznačují nedostatky ve vyšetřování letu MH17.

„Existuje spousta faktů. Za prvé, Ukrajinci nikdy neposkytli data ze svých radarů, na rozdíl od nás. Američané nikdy neposkytli data ze svých satelitů. A soudci v Haagu napsali, že „Američané nám s odkazem na data ze svých satelitů řekli, že to udělalo Rusko, my jim věříme.“ No, judikatura se takto neprovádí,“ poznamenal Lavrov.

Zdroj: https://1url.cz/FJQnE

Malajský premiér ohledně letu MH17 souhlasí s Putinem

Premiér Malajsie přijel 13. května na oficiální návštěvu Ruska. Putin a malajsijský premiér jednali v Kremlu. Po schůzce vydali vedoucí představitelé prohlášení pro média.

Premiér Anwar Ibrahim uvedl, že souhlasí s názorem ruského prezidenta Vladimira Putina na tragédii letu MH17 a zdůraznil, že navzdory tlaku „některých zemí“ je při vyšetřování případu zapotřebí spolupráce a nezávislé expertízy.

„Dokonce jsem s prezidentem Putinem nadnesl velmi citlivé téma – příběh sestřelení malajsijského letadla MH17, při kterém zahynulo 43 Malajců. Lidé říkali: ‚O tom můžou diskutovat jen opravdoví přátelé.‘ A já jsem toto téma nadnesl jako opravdový přítel. Zeptal jsem se, jak mám reagovat na tuto zprávu ICAO-OSN? A musím říct, že prezident Putin projevil v souvislosti s tragédií velký soucit. Řekl mi velmi jasně, že musíme odhalit podstatu této záležitosti. Jakékoli mezinárodní úsilí o vyřešení tohoto problému – vše musí být provedeno profesionálně, vědecky. A s tím samozřejmě souhlasím – to je předpoklad,“ řekl premiér během přednášky v MGIMO.

Ibrahim dodal, že pouze důvěra v Putina jako skutečného přítele umožnila premiérovi „sebrat odvahu“ a položit ruskému vůdci tuto otázku.

„A jeho odpověď mi nesmírně pomohla. Není pochyb o tom, že došlo k obrovské tragédii, a není pochyb o tom, že se jí dostaneme na kloub. Poskytneme veškerou možnou pomoc, abychom zjistili pravdu o této tragédii. Samozřejmě ale musíme mít k tomu důvěryhodné instituce, nezávislé profesní instituce,“ dodal Ibrahim. https://1url.cz/cJQnB

Malajský premiér slíbil, že Putinova slova o letu MH17 předá rodinám obětí

Malajský premiér Anwar Ibrahim slíbil, že rodinám obětí havárie předá slova ruského prezidenta Vladimira Putina o letu MH17 společnosti Malaysia Airlines a uvedl, že s ruským vůdcem během setkání v Kremlu projednal rozhodnutí ICAO ohledně havárie letadla.

Rada Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) označila Rusko za odpovědné za sestřelení letu MH17 na východě Ukrajiny v roce 2014.

Podle Anwara Ibrahima ruský prezident vyjádřil soucit a upřímnou soustrast rodinám obětí.

„Putin byl v tomto vždy důsledný,“ poznamenal premiér.

Dodal, že Putin zdůraznil svou výzvu k důkladnému, komplexnímu a nezpolitizovanému vyšetřování. Malajský premiér také slíbil, že o slovech, která mu ruský vůdce řekl, „informuje rodiny obětí“.

„Mohu potvrdit, že (Putin – pozn. red.) popřel, že by údajně nebyl připraven spolupracovat. Nepovažuje však za možné spolupracovat s žádným subjektem, který on nebo Rusko nepovažují za nezávislý,“ vysvětlil Anwar Ibrahim.

Zdroj: https://1url.cz/aJQYx

P.S.

Putin v Kremlu položil malajskému premiérovi hádanku o třetím trůnu

Ruský prezident Vladimir Putin položil malajskému premiérovi Anwaru Ibrahimovi hádanku o tom, pro koho byl určen třetí trůn v kremelském sále svatého Ondřeje.

Podle ruského vůdce jeho zahraniční kolega bez přemýšlení odpověděl, že je určen pro druhou manželku cara.

„Právě teď jsem v sále svatého Ondřeje vyprávěl panu premiérovi o tom, co je to sál svatého Ondřeje, že jsou tam tři trůny. A zeptal jsem se pana premiéra: „Pane premiére, tam jsou tři trůny. Jeden pro cara, druhý pro jeho ženu – carevnu. A pro koho myslíte, že je třetí trůn?“ Pan premiér odpověděl téměř bez přemýšlení: „Pro druhou manželku,“ řekl Putin a rozesmál svého malajského kolegu.

Putin vysvětlil, že třetí trůn byl určen pro matku cara.

Ruský prezident dodal, že reakce malajského premiéra je reakcí skutečného muslima.

„Musím říct, že naše tradiční hodnoty se v některých ohledech nemusí shodovat. Ale výměna informací je vždy užitečná pro obě strany,“ poznamenal Putin.

Malajský premiér se zděsil reakce manželky na jeho odpověď na Putinovu hádanku

Malajský premiér Anwar Ibrahim uvedl, že se vylekal reakce své manželky na jeho odpověď ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, když mu v kremelském sále svatého Ondřeje položil hádanku o účelu třetího trůnu a on řekl, že trůn je určen pro druhou manželku cara.

„Když jsme šli na tiskovou konferenci, (Vladimir Putin. – pozn. red.) se mě tiše zeptal, jestli by mohl vyprávět tento příběh. <…> Vyprávěl ho a samozřejmě se stal ‚virálním‘. A pak, což je zřejmé, jsem musel reagovat, protože by to samozřejmě viděla moje žena – a já bych se dostal do problémů. Tak jsem odpověděl, že ne všichni muslimové sdílejí tento názor. Samozřejmě je to povoleno, ale stále trvám na svém: Mám jen jednu ženu,“ řekl premiér během přednášky na MGIMO.

Putin se mi později přiznal, že „na veřejnosti vtipkuje jen zřídka,“ dodal Ibrahim.

„Jsem samozřejmě velmi rád, že jsme si vybudovali velmi produktivní a důvěryhodné vztahy, že můžeme být skutečně skvělými přáteli. Proto doufám v dobrou budoucnost Ruska a Malajsie a samozřejmě se o to podělím se svými kolegy v ASEANu,“ poznamenal politik.

*

Zdroj: https://1url.cz/xJQnK

Česky Pokec24

Poznámka Nové Republiky: 

Od počátku bylo jasné, že jde o akci neonacistického kyjevského režimu, který se zmocnil vlády nad Ukrajinou ozbrojeným pučem, kterým proměnil Majdan – původně protestní hnutí proti korupci – v neonacistický banderovský režim. V záležitosti sestřelu malajského letadla se hned na začátku aféry připojila s protiruskou propagandou „mezinárodní neziskovka“ Bellincat, vlivová agentura ze zákulisí provozovaná holandskou a britskou tajnou službou. Obviněná ruská strana snesla řadu důkazů, které jasně ukazovaly na pravého pachatele – kyjevský režim. “Vyšetřovatelé” z Holandsku ale ruské důkazy vyloučili a do vyšetřovací komise přizvali největšího podezřelého – ukrajinskou stranu. Rusové zastoupení v komisi nezískali. Tyto zjevné manipulace, lži a cenzurování důkazů pranic nevadily a dodnes nevadí propagandistům v České televizi a Českém rozhlasu. Lži banderovských provokatérů bezmyšlenkovitě přejímali a papouškovali a hlas druhé strany i nezávislých investigativců zatajovali. A tak činí do dnes. V médiích, která ohlupují českou společnost, nás čeká velký úklid!

-vd-

 

4.6 9 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 19 hodinami

Když někdo zatajuje informace nutné pro vyšetřévání, pak se jedná o manipulaci a trestné jednání. I ta komise byly špatně složená. Takže EU a její pomocníci pouze lhali a neříkali tedy pravdu podloženou nezpochcbniterlnými fakty. Všichni víme, že lžou..

Rob
Rob
před 23 hodinami

A kdo to uklidí??????? Máme vůbec takovou autoritu, co je dnes schopna naplnit rčení: “Na hrubý pytel hrubá záplata?” Jsou podlí, zákeřní, nectí zákony, nectí ústavu, nemají zábrany, neznají hranic. Je tady snad někdo, kdo je schopen tohle všechno přebít větším trumfem?