Leč omyl, Rusové vytvořili geniální zbraň. Naložili na levný dron hlavici staré pancéřovky RPG-7, a připojili k němu optický kabel, jakým se naváděly protitankové střely přelomu 60/70 let minulého století, a začali celý komplex masivně vyrábět. A docílili tím naprosté vojenské revoluce. Hlavice RPG-7 dokáže zničit jakýkoli tank. Hlavice RPG-7 byla jednou z klíčových zbraní, které vyhrály Vietnamcům válku v džungli proti Američanům, protože svým výbuchem dobře likviduje, jak nepřátelskou pěchotu, tak i ničí polní bunkry. Zbraň RPG-7 je levná, lehká, dobře přenosná, a měla dosud pouze jedinou chybu, bídný přesný dostřel 200/300 metrů, a skutečnost, že její obsluha – pancéřovník se před jejím použitím musel vystavit do zorného pole nepřátel, a mohl se jen modlit, aby zrovna nikdo tím směrem nekoukal. A obě tyto chyby dron eliminuje.
Hlavice RPG-7 nesená dronem na optických vláknech dokonale eliminuje potřebu tanků, obrněných vozidel, i děl na bojišti. Pokud znáte historii, víte, že Napoleon snadno vítězil, dokud žádný z jeho nepřátel nepochopil, že vytvořením “Velké baterie”, (desítek děl soustředěných na jedno místo pod jedno velení), vytvořil Napoleon středověké beranidlo, kterým si snadno prostřílel cestu pro své pěšáky vpřed napříč celou nepřátelskou bojovou sestavou. Jakmile nepřátelé Napoleonovu taktiku pochopili, vytvořili také “velké baterie”. A Napoleon, protože už na žádnou další převratnou vojenskou invenci nepřišel, skončil za trest na Svaté Heleně, neb jeho nepřátelé byli početnější, a tudíž snadno schopní vytvořit “Velkých Napoleonových baterií” mnohem víc.
Od časů Napoleonovy převratné “Velké baterie” (cca 1795/1800) se až do roku 1940 nic převratného nedělo. Pouze se Velké baterie se stávaly ještě většími, a střílely po sobě na ještě větší vzdálenosti. Pak přišli Guderian, Manstein, a Rommel, a stvořili moderní tank, a vymysleli operační způsob jeho válečného využití. Žádný revoluční převrat to však nebyl. Defacto jen naložili “Napoleonovu velkou baterii” na motorový podvozek, a vybavili ji středověkým brněním. Princip jejího využití však zůstal stále stejný. Napoleonova velká baterie v Guderianově tankovém provedení opět prostřílela pěšákům cestu vpřed napříč nepřátelskou sestavou, a jako za napoleonských válek, tak i za nacistických, nakonec rozhodlo, kdo měl víc tanků, a letadel, (= vlastně jen létající Napoleonova Velká baterie), opět vyhrál válku.
V roce 1942 Němci vyslali nejdokonalejší “velkou baterii” tehdejšího světa, první tanky Tygr, do Afriky, aby se tam vypořádali s drzými Američany, kteří se tam opovážili vylodit, a s překvapením zjistili, že za mořem vymysleli “malou baterii” – “bazuku”, a ta dokáže za pár dolarů zlikvidovat Tygr za stovky tisíc tehdejších marek. “Velké baterie, ať už Napoleonova děla, houfnice z I. světové války, a nebo tanky a letadla ze II. světové války, měly zásadní chybu. Byly opravdu, ale opravdu, nebetyčně drahé. A “malé baterie” sice byly naopak nebetyčně levné, ale měly proklatě malý dostřel, a vojáků ochotných při jejich odpálení riskovat položit život s určitostí hraničící s jistotou nebylo na Západě nikdy dost. A tak se “malé baterie” vyráběly hlavně v nacistickém Německu, v SSSR. A po II. světové válce jim přišli na chuť hlavně obětaví bojovníci za svobodu, a fanatičtí válečníci za náboženství, protože těm o přežití jednotlivce takřka vždy primárně nikterak nejde.
Západ i Rusko vsadily po konci studené války na velké baterie, a velké baterie také rozhodovaly první fázi války na Ukrajině. Loni však přišel poprvé od Napoleonových dob velký zlom, a malá baterie provedla přesně podle Hegelovy filozofické teorie přechod kvantity v kvalitu, a dosáhla tak vývojově vyšší úrovně než předchozí stav, a ovládla proto bojiště.
Geniální spojení RPG-7, (vlastně vývoj bazuky), dronu, a optického vlákna, vytvořilo poprvé v dějinách geniální zbraň, která v sobě slučuje všechny výhody Napoleonovy velké baterie, a přitom je možné ji vyrábět za ceny Americké malé baterie, a operátor malé baterie je ještě ke všemu mnohem lépe chráněn před účinky nepřátelské palby, než posádka tanku velké baterie za pancířem. A jelikož v moderních válkách stále platí prostá zásada, že kdo vytvoří geniální zbraň, a dokáže ji do svého konečného vítězství ve válce vyrábět v mnohem větších počtech než jeho soupeř, tak ten vyhraje.
Je jasné proč Rusové nyní tak rychle postupují. Protože vytvořili geniální zbraň, a dokáží jí produkovat v mnohem větších počtech. Ergo Generál Petr Pavel tak jako vojenský teoretik i praktik zklamal, jako i všichni jeho západní kolegové. A naopak generál Valerij Gerasimov ztvrdil svoji genialitu, profesionální erudici, i cit pro budoucnost, a vstoupí tak do dějin válečného umění stejně jako úspěšní teoretici Napoleon, Guderian, Manstein, i Rommel, a ještě ke všemu vstoupí do historie jako vítěz, tedy nejen jako úspěšný teoretik, ale špatný praktik.
Protože Rusové spojením RPG-7/dronu/optického kabelu nahradili současně nezbytnou potřebu velkého počtu tanků, obrněných vozidel, děl, raketometů i vrtulníků, může jejich pěchota naložená na motorkách snadno postupovat vpřed. Tento vývoj značně zlevňuje ruské finanční i materiální náklady na celkové vedení války, protože nová geniální zbraň je levná, a její produkce je masová. Zbraň je natolik přesná, že likviduje Ukrajince mnohem ne-milosrdněji než staré a drahé zbraně.
Pokud si nyní Brusel i česká vláda naivně myslí, že Rusové nyní mají strach ze sankcí, jsou na omylu, jejich náklady nutné na pokračování ve válce díky nové geniální zbrani razantně poklesly, a sankční balíčky, které si neporadily s ruskou válečnou ekonomikou v letech 2022-24, kdy Putinova mašinerie byla závislá na produkci drahých starých zbraní, a jejich dovozem od Severního Kima i ajatolláhů, budou ještě neúčinnější Rusko zastavit, než dosud byly. A protože Ukrajina nebyla schopna vytvořit podobně efektivní armádu geniálních zabijáckých dronů, Rusové nyní postupují.
Včera 21. května Rusové snadno obsadili a vyčistili plochu (růžová elipsa) o rozměrech 9km šířka, 5km hloubka, na nejvýchodnějším bodu ukrajinské fronty. Na mapě jsou tři linie – žlutá = fronta, bleděmodrá = dosah dronů na optickém vlákně, modrá = dosah běžných FPV dronů. Bílá šipka = 40km měřítko. Oranžové pentagony od největšího k nejmenšímu = Slovjansk, Kramatorsk, Siversk. Černý pentagon = Časyv Jar, dobyt. Zelený = Bachmut, Tmavě zelený = Soledar. Na tomto východním bojišti Rusové rychle postoupí až k dvojměstí Slovjansk – Kramatorsk, protože Ukrajinci se v celém prostoru už nejsou schopni pohybovat, ruské drony jim pohyb znemožňují!!
Zde na několika minutovém videu je vidět, jak masivně ničí Rusové pomocí dronů na optických vláknech veškerou ukrajinskou techniku. Prakticky je jasné, že se v hloubce 20km (bleděmodrá linie na mapě) nemůže nic ukrajinského ani pohnout. Z hlediska vojenské teorie nejde o nic jiného než o starou Napoleonovu velkou baterii, která čistí pěchotě cestu vpřed. Ukrajinské dělo si ani nevystřelí, jak rychle je zničeno. Na tomto videu vidíte Rusy, jak včera na terénním autě pronikli po poli do dněpropetrovské oblasti, jen aby si udělali selfie, a byli první ruští vojáci, kteří do této ukrajinské gubernie vstoupili. Drzost Rusů znamená, že Ukrajinci nemají skoro žádné drony, kterých by se museli obávat. A na tomto několikaminutovém videu vidíte, jak Ukrajinci zaspali ve vývoji dronů, jejich těžké bombardovací Baby-Jagy, které v roce 2023 slavily své žně, vražděním Rusů v zákopech, když na ně shazovaly granáty, jsou teď snadnou obětí ruských stínacích kinetických dronů.
Pokud Ukrajinci v řádu několika velmi málo měsíců nesrovnají krok s ruskými drony, budou zničeni. A je velmi krutou vizitkou pro nejvyšší plánovače NATO, že nebyli schopni ani za 3 roky války ještě pochopit, že to budou moderní zabijácké drony, kdo ji rozhodnou.
*
Michael Svatoš, MaP 2203
POZOR – Dnes ve čtvrtek 22. května ve 20. hodin budu hostem na TV Bureš, pořad najdete zde.
Malé rychlé kamikadze drony s kouskem výbušniny honí a narážejí drony Ukrajiny – Baba Jaga je velký dron a tedy snadnmo sestřelitelný či sražený taranem malého dronu. Ale upozorňuji na jiný lovící dron zelené barvy (asi seriová výroba), který operátor používá na zaměření ukrajinského dronu jako pušku – trubice, křidélka, motory, a asi umělá inteligence,… Číst vice »