Tato britská Bretton-Gordonova logika, podle níž by to měla být Francie, která na Ukrajině použije své jaderné zbraně proti ruské armádě, je typickým produktem letitého britského válečnického myšlení. Britové v dějinách prosluli tím, že neustále rozpoutávali války, ale vždy tak, aby podle Bismarckovy definice spojenectví, kdy jeden spojenec je kůň, který válku odedře, a druhý spojenec jezdec, který si při válce příjemně zacválá, a hlavně shrábne tučnou kořist, byli Britové vždy válečnými jezdci, a ne válečnými oři. Ve válce o Španělské dědictví 1701-1714 vojnu odedřela hlavně Habsburská monarchie, ve válkách o Rakouské dědictví 1740-1748 zase Habsburkové, v Sedmileté válce 1756-1763 se Britové pro změnu zase povozili na Prusech. A ani v posledních dekádách Britové svůj zvyk nezměnili. V roce 1938 provedli v Mnichově svůj slavný hanebný buck-passing obětováním Československa, aby se pokusili rozpoutat válku mezi Hitlerem a Stalinem, a v roce 2022 zabránili uzavření míru na Ukrajině. Je tak tedy logické, že když nyní plánují další válku proti Putinovi, hodlají se při ní opět jenom vozit na poslušných koníčcích. A že nám přitom budou hrozit ruské taktické jaderné výbuchy, je jim jako vždy v dějinách absolutně lhostejné.
Pošetilá dětinská představa plukovníka Hamishe de Bretton-Gordona, že Putin bude mít strach použít taktické jaderné zbraně na Ukrajině nebo proti Evropě, protože by tím riskoval francouzskou taktickou jadernou odvetu proti své armádě na Ukrajině, je založená na čiré fikci naprosto fiktivní západní ideje, že Rusové jsou zbabělci – “трусы”. Není přitom v ruštině snad opovržlivější výraz pro muže, než “трус”. A sami Ukrajinci včera doplnili úvahy de Bretton-Gordona o údajném ruském strachu použít taktické jaderné zbraně v nynější válce, citacemi z ruské válečné jaderné doktríny, vysvětlující, kdy tyto zbraně třeba nasadit. O tom, jak se USA v roce 2024 třásly strachy, že na ně Putin udeří jadernými zbraněmi, za ukrajinský útok americkými raketami proti Rusku, jsme analyzovali v MAP 2146. Před měsícem ruský velvyslanec v Británii Kelin varoval, že nedají-li si Britové pokoj, a budou Ukrajině dodávat drony, a Ukrajinci budou nadále drony útočit na ruská letadla nosiče jaderných zbraní, Rusko použije v souladu se svou doktrínou jaderné zbraně. (Plný originální text ruské jaderné doktríny jsme zveřejnili v analýze MAP 2309.)

Skupina DNĚPR generála Teplinského je složena z velké části z ruských výsadkářů, a 9. května 2022 odhalila CIA, že ruské výsadkové jednotky, na rozkaz Teplinského, opět po 30 letech zahájili nábor nižších velitelů a vojáků “se zvláštní schopností jednat v podmínkách použití zbraní hromadného ničení“. Protože nábor byl zahájen v květnu 2022, lze předpokládat, že jejich speciální výcvik mohl být zahájen nejdříve začátkem roku 2023, a že tedy teprve letos mohou být vycvičeni k provedení akce.
Současně s poradou Belousov – Teplinskij na Dněpru včera ruská média publikovala řadu fotografií z výcviku přechodu velké řeky organizovanou speciálním ruským učilištěm ДВОКУ v Amurské oblasti. Zveřejněné texty tvrdili, že Rusové přizpůsobili svá obrněná vozidla určená pro násilný přechod velkého toku podmínkám ukrajinského válčiště. Učiliště ДВОКУ vychovává horskou pěchotu a námořníky a specialisty pro boj v Arktidě, tedy experty, kteří by mohli jako druhá vlna, po Teplinského výsadkářích-specialistech pro boj v radiací zamořeném prostředí, překročit Dněpr, a projít přes taktickými jadernými údery vyčištěné předmostí, a zahájit pronásledování zbytků ukrajinských obránců na západním břehu Dněpru.
Další fotka z právě probíhajícího výcviku ruských specialistů pro přechod velké řeky.
V květnu 2022 organizace založená CIA na podrývání SSSR (nyní Ruska a Číny) varovala, že: “Veřejné zveřejnění nabídky práce, která hledala kandidáty s kvalifikací pro operace v podmínkách použití zbraní hromadného ničení, bylo pravděpodobně záměrně míněno jako hrozba pro Ukrajinu, že se Rusko k takovým operacím skutečně připravuje. Pokud ruské armádě bojující na Donbase bude znemožněno dosáhnout cílů stanovených Kremlem za použití konvenčních zbraní, může se vrchní velení stále více domnívat, že jediným způsobem, jak zajistit jejich realizaci, je například taktický jaderný úder. Ozbrojené síly Ruské federace a VDV jsou tak pravděpodobně už připraveny takový scénář realizovat.”.
Taktický jaderný úder mocnosti 1 kilotuny TNT (v závorkách o mocnosti 20 kilotun) kompletně zničí prostor o poloměru 200 (600) metrů. V poloměru 600 (1700) metrů zničí všechny civilní budovy. V poloměru 1700 (4700) metrů silně poškodí všechny budovy. V poloměru 400 (1000) metrů zničí, převrhne a odmrští všechna vozidla o váze do 20 tun. V poloměru do 500 (2000) metrů všem osobám způsobí popáleniny 4. stupně, do 600 (2500) metrů 3. stupně, do 800 (3200) metrů 2. stupně, a do 1100 (4200) metrů 1. stupně. Smrtelnou dávku radiace obdrží všechny osoby do 800 (1200) metrů, nemoc z ozáření utrpí všechny osoby do 1200 (1800) metrů. Všechny jaderné údery počítány jako “vzdušný výbuch nad cílem ve výši 300 metrů.)
Tyto taktické jaderné údery se podle sovětských předpisů o použití taktických jaderných zbraní při průlomu za operačně-strategické útočné operace, aktuální ruské předpisy neznám, prováděly na širokém místu průlomu v řadou vedle sebe, tak aby dopadaly přímo na rotní a praporní obranná postavení nepřítele v celé taktické hloubce jeho obrany. A současně i na všechna shromaždiště záloh, úkryty dělostřelectva, raket, a štábů, (dnes také na doupata operátorů dronů), až do celé operačně-taktické hloubky obrany nepřítele. S tím, že bezprostředně po provedení úderů mechanizované a tankové jednotky projížděly jadernými údery vyčištěnými postaveními nepřítele v taktické hloubce jeho obrany, a výsadkáři začišťovali a obsazovali jeho klíčová stejně tak jadernými údery vyčištěná postavení a opevnění v operační hloubce. Odpor radiací a dalšími fyzikálními silami zdrceného nepřítele se neočekával, a zasažení vlastních vojsk přetrvávající radiací se mělo vyhnou manévrováním mimo ohniska vzdušných výbuchů. (Použití výbuchů na povrchu, a hlavně pod povrchem, by se neprovádělo, protože vytváří pouze nadbytečné množství radioaktivního prachu.) Tolik sovětská operačně-taktická jaderná teorie.
Proč ruský jaderný taktický útok na jižním Dněpru? (1) Teplinskij už vyčistil všechny ostrovy na řece od Ukrajinců, a usilovně už několik měsíců naprosto brutálně čistí celý západní břeh řeky. Tedy konvenčními prostředky, hlavně drony vyhání vojáky i civilisty z prostoru předmostí. Ukrajinci to při bitvě o Krinki 2023/24 nedokázali, a proto utrpěli děsivé ztráty, až 2000 mužů. (2) Vyčistit konvenčními prostředky prostor předmostí do operační hloubky na požadovanou úroveň zřejmě v současné etapě války není možné. Protože se dnes bojuje malými jednotkami, a protože drony a přesná munice HIMARS by si s Dněpr překračujícími ruskými výsadkáři a námořními pěšáky časem poradily, respektive protože Rusové nemají kapacitu přesunout na západní břeh a zásobovat na něm 1 až 2 kompletní divize, nezbývá Rusům než přesunout menší síly, které by se daly zásobovat čínskými nákladními drony (už přepraví na stovky kilometrů i 1 tunu nákladu), a rychlými čluny. Aby se tyto prapory, respektive 2 slabší brigády, na druhém břehu udržely, je nezbytně nutné Ukrajince odradit od soustředění sil proti nim, tedy provést druhou jadernou salvu na přibližující se posily, nebo Ukrajince přesvědčit, že k salvě dojde pokud začnou přesunovat síly proti předmostí. (3) Jižní Dněpr je daleko od Běloruska, a tak jaderné zbraně použité na jeho západním břehu zřejmě nevyvolají takové negativní emoce a bouře, jako by vyvolaly při použití v severní Ukrajině. (4) Po technické stránce Rusko provede jaderné útoky na území Chersonské gubernie, tedy de iure na svém území, (sic pouze podle Ústavy Ruska).
Proč Rusko provede tyto jaderné útoky? Jak už v roce 2022 varovala CIA, Rusko použije s nejvyšší měrou pravděpodobnosti taktické jaderné zbraně, pokud bude hrozit, že nesplní úkoly vojenské operace proti Ukrajině konvenčními prostředky. Použití taktických jaderných zbraní se tak jeví pravděpodobným, tím spíš, že v posledních týdnech došlo k řadě událostí, které naznačují, že Západ v žádném případě nehodlá s Ruskem uzavřít mír, který by představoval větší hodnotu, než měl cár papíru o neútočení podepsaný Hitlerem.
Včera německý kancléř Friedrich Merz vyhlásil, že Rusko musí za rozpoutání války na Ukrajině zaplatit odškodnění nejméně 500 miliard EUR. Tento týden britská vláda vyhlásila, že tzv. Koalice ochotných vyšle své vojáky na Ukrajinu, okamžitě jak bude uzavřeno příměří, a bude chránit ukrajinskou armádu. Protože je tak zřejmé, že ani Ukrajina podporovaná Evropou, NATO, a jištěná USA, nehodlá ze svých válečných cílů na Ukrajině ustoupit, stejně tak jako Rusko, bude muset být konflikt vyřešen vojensky. A pokud Rusko zjistí, že to bez jaderných zbraní nebude možné, i podle varování CIA je nejspíš použije. Použít je v oblasti jižního Dněpru se jeví zřejmě vojensky i politicky pro Rusko nejvýhodnější. Z hlediska válečných cílů, se tím otevře Putinovi dálnice na Oděsu, a do Moldavska. A západní politici budou jen těžko ve volbách úspěšně přesvědčovat své voliče, aby je zvolili, aby po volbách mohli poslat jejich syny do jaderné války na Ukrajině. Pokud z pomatené logiky šéfa NATO Marka Rutte vyplývá – že Rusko zaútočí na NATO, když Čína předtím napadne Tchaj-wan – tak ze stejné logiky musí platit také – že Rusko použije taktické jaderné zbraně, pokud by mu Západ chtěl jakkoli účinně zabránit vyhrát válku na Ukrajině. (Dál už se dnes ráno nedostanu, a jsem se s ní mořil skoro dva dny. Děkuji za pochopení.)
*
Michael Svatoš, MaP 2354
Na snímku nakládání ruské taktické rakety Iskander, která je jako nosič nukleární hlavice ideální.