Mercosur zlikviduje evropské zemědělství: Většina zemí EU s tím nemá problém

V současné době se skupina evropských zemí – v čele s Francií – snaží zabránit podpisu dohody o volném obchodě, která sice může v menší míře (pokud vůbec) pomoci evropskému průmyslu, ale zcela jistě drasticky poškodí zemědělství.

Brzy se chystá hlasování, při kterém by měla být dohoda schválena. Brusel se mezitím snaží některé z bouřících se zemí přemluvit, aby nakonec hlasovaly ve prospěch této dohody.

Proti dohodě v současné podobě jsou mimo Francie také Maďarsko, Rakousko, Irsko, Nizozemsko, Rumunsko a Itálie.

Zatímco evropské zemědělství je přeregulované, jihoameričtí zemědělci nejsou zatíženi regulacemi ani uhlíkovými odpustky. Zemědělské produkty ze zemí jako Brazílie, Argentina, Uruguay a Paraguay tak budou nejspíš i přes velkou vzdálenost (a dražší dopravu) levnější, čímž se evropské zemědělství stane konkurenceneschopným.

Evropa bude navíc v případě podpisu dohody zaplavena GMO potravinami plnými v EU zakázaných pesticidů.

Mnozí tvrdí, že je to daň za to, že Jihoameričané budou nakupovat víc německých aut a dalších produktů. To však nakonec nemusí být pravda.

Pokud tyto produkty nebudou kvůli vysoké ceně Brazilci či Paraguayci nakupovat, průmyslu to příliš nepomůže. Proč by si měli Jihoameričané kupovat evropská auta, která budou díky regulacím a uhlíkovým odpustkům předražená?

Jistě raději sáhnou po levných autech z Číny či z mnohem bližších USA, kde jsou podmínky pro podnikání ideální, takže stejná auta tam vyjdou levněji.

To se samozřejmě týká i dalších průmyslových výrobků, které jsou na seznamu.

V Paříži se ozývají varování před potenciálními škodami, kterými bude postižen zemědělský sektor – a to nejen francouzský.

Francie varuje před „násilným přechodem“ ze strany Bruselu.

V našem boji se k nám připojují Maďarsko, Rakousko, Irsko, Nizozemsko, Rumunsko a Itálie, které vyjádřily své silné znepokojení. Komise potřebuje kvalifikovanou většinu, aby mohla tento text přijmout. Není to samozřejmost,“ prohlásila francouzská ministryně Annie Genevardová a zároveň zmínila závazek Belgie.

Tyto země vyjádřily výhrady, ale ne všechny jasně uvedly, zda se zdrží hlasování nebo budou hlasovat proti. Ostatní členové EU, jako například Německo a Španělsko, jsou pro.

Blokační menšina – nejméně čtyři členské státy Rady, které zastupují více než 35 % obyvatel Evropské unie – se proto nezdá být přesvědčena francouzskou ministryní, která už týdny tvrdí, že je blízko dohodě, ačkoli nic není jisté.

Podnikla četné cesty, aby zablokovala přijetí obchodní dohody mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosuru (Brazílie, Argentina, Uruguay, Paraguay), ale zatím nejsou znát hmatatelné výsledky.

Annie Genevardová dodala, že pokud bude Mercosur schválen, tak by to pravděpodobně farmáře vrátilo do ulic.

Ve Francii tato smlouva vyvolává prudký odpor ze strany zemědělského sektoru. Text umožňuje EU vyvážet mimo jiné více německých automobilů, strojů a lihovin – tyto trhy si však nemusí být nutně rovny.

Na oplátku by se usnadnil vstup jihoamerického masa, cukru, rýže, medu a sójových bobů, které nesplňují stejné environmentální a sociální standardy jako Evropa.

Jen u hovězího masa, drůbeže a kukuřice by evropská ratifikace dohody o volném obchodu s jihoamerickými zeměmi umožnila vstup na trh konkurenčních produktů s exponovanou zemědělskou hodnotou nejméně 2,87 miliardy eur.

A vedoucí francouzští představitelé mezioborových organizací zpochybňují výrobní standardy v zemích Mercosuru, které se výrazně liší od evropských, zejména pak v Brazílii.

Podle nich to povede k nekalé soutěži, a to kvůli používání antibiotik, GMO nebo fytosanitárních přípravků, ale i kvůli velikosti farem pro chov hospodářských zvířat, odlesňování a také nákladům na pracovní sílu.

„Návrh na podpis a uzavření dohody bude Komisí přijat do konce tohoto měsíce,“ uvedl Leopoldo Rubinacci, zástupce Evropské komise pro obchod. 27 členských států bude muset tento finální návrh textu projednat a poté o něm hlasovat.

„Žádná hlava státu ani vlády nevznesla žádnou zásadní námitku proti tomu, že se v zásadě shodujeme na tom, že dohoda Mercosuru musí být nyní přijata co nejdříve,“ řekl po evropském summitu 26. června německý kancléř Friedrich Merz, vášnivý zastánce smlouvy.

Macron však naznačil, že Merz lže. Francouzský prezident tisku potvrdil nesouhlas. „Neusilujeme o změnu dohody v jejím současném znění, ale o její obohacení o další diskuse,“ argumentoval.

Některé státy se staví po bok Francie a říkají: „Potřebujeme mít mechanismy, které nám umožní chránit určité klíčové zemědělské trhy, pokud by je tato obchodní dohoda zcela destabilizovala.“

Na uzavření dohody ze všech nejvíc tlačí brazilský prezident Lula, který ji chce mít podepsanou ještě před klimatickou konferencí  COP30, kterou v listopadu pořádá Brazílie.

V současné době tak může být uzavření dohody oddáleno, nicméně do konce roku zřejmě schválena bude. Samotný Macron tvrdí, že je připraven podepsat pozměněnou dohodu, která by dala více záruk pro evropské zemědělce, do konce roku.

Pokud však nebude v EU dostatek hlasů proti Mercosuru, pak je možné, že dohoda bude schválena již tento měsíc.

Každopádně ani Česká republika a ani Slovensko se k protestu proti dohodě nepřidávají…

*

ZDROJ

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 3 hodinami

Pan Jurečka v debatě s Vidlákem vlastně potvrdil, že současné dotace v zemědělství jsou nepotřebné.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 5 hodinami

Dohoda by mela poslat do ulic i obyvatele. Vzdyt nas chteji travit.
Vsechna nedovolena hnojiva se prodavaji v “tretich zemich” a takhle se nam to dostane ve velke mire zpet
Zase to delaji pro nas

Naposledy upraveno před 5 hodinami uživatelem palasovar@gmail.com