Nebývale prudká rusko-čínská aktivizace! Proti Rusku a Číně má být uplatněna doktrína “Foster-Dulles”, která rozpoutala válku USA proti Vietnamu! US jestřáb-senátor Graham dokonce tvrdí, že se nastane rozhodující obrat ve válce na Ukrajině! Šéf NATO Rutte míří do Washingtonu na poradu s Trumpem i Grahamem! Toto pondělí a úterý rozhodnou! Analýza!

Michael Svatoš
Michael Svatoš
Dosavadní Trumpova politika vůči Rusku se řídila ideou “Reverse Kissinger”, a tu Trumpovi už v jeho prvním volebním období nevnuknul nikdo jiný než samotný profesor Henri Kissinger. A dokonce i politika Joe Bidena při válce na Ukrajině se řídila ideou “Reverse Kissinger”. A proto nebyly na Rusko celou dobu jeho dosavadní války s Ukrajinou ze strany USA uvalovány žádné opravdu zničující sankce.  A proto byla celá americká podpora ukrajinské armády silně limitovaná, aby Kyjev nedokázal Rusku nijak vážně uškodit, ale pouze mohl zpomalit jeho postup na Západ.  Podstatou ideje “Reverse Kissinger” je udělat z Ruska spojence USA v konfrontaci s Čínou, podobně jako v roce 1971 Kissinger udělal z Mao Ce-tunga spojence Washingtonu v konfrontaci s Brežněvem.

Nicméně v USA existuje paralelně i druhá základní geostrategická doktrína, jak docílit porážky Ruska a Číny, a tu zformuloval už architekt Studené války minulého století 52. americký ministr zahraničí John Foster Dulles činný hlavně za prezidenta Eisenhowera v letech 1953-1959. Všechny tři americké doktríny – “First Kissinger”, “Reverse Kissinger”, i “Foster Dulles” mají stejný cíl, porazit americké globální soupeře Rusko (SSSR) a Čínu, a udržet hegemonii USA nad celým světem. Mezi ideami “Kissinger” a “Foster Dulles” však existuje diametrální technokratický rozdíl.

Ruský ministr zahraničí Lavrov se v neděli 13. července okamžitě po příletu ze Severní Koreje neočekávaně setkal v Pekingu se členem Politbyra ÚV KS-Číny a ministrem zahraničí Wang Yi. Oba státníci se přitom setkali už ve čtvrtek 10. července v Malajsii. Ačkoli Lavrov přicestoval do Pekingu na setkání ministrů zahraničí Šanghajské organizace pro spolupráci, tato včerejší velmi neobvyklá diplomatická aktivita na nejvyšší úrovni mezi Ruskem a Čínou, (jednání ještě před jednáním v rámci Šanghajské organizace, a bezprostředně po setkání v Malajsii), naznačuje jediné – obě mocnosti tak veřejně demonstrují, že jsou připraveny na znovu-přijetí doktríny Foster-Dulles za základní princip, kterým se má řídit zahraniční politika USA. (Foto: Čínské ministerstvo zahraničí.)

Zatímco ideje “Kissinger” sází vždy na usmíření USA se slabším ze dvojice USA odporujících mocností, a to díky využití a zdůraznění přirozených rusko-čínských vzájemných geostrategických rivalit a třenic, tak doktrína “Foster-Dulles” vyžaduje k rozbití čínsko-sovětské spolupráce (dnes čínsko-ruské) neúnavný tlak celého kolektivního Západu na slabší stranu, (původně Čínu, dnes Rusko), aby ta v důsledku tlaku Západu kladla stále nákladnější a neúnosnější požadavky na silnější stranu (původně SSSR, dnes Čína).

Podle doktríny “Foster-Dulles” platí, že čím blíže k sobě budou obě agresivní nepřátelské “autokracie” tlakem Kolektivního Západu tisknuty, tím výraznější rozpory mezi nimi budou vznikat. Hlavním cílem současných zastánců doktríny Foster-Dulles je maximalizovat sankcemi i podporou ukrajinského válečného úsilí proti Rusku náklady, které Peking i Moskva za svoji alianci musí společně nést. Peking má být podle této teorie stále více nespokojen s ekonomickými náklady na podporu válečného úsilí Ruska, které musí díky novým sankcím nést, a Moskva má být stále více nespokojena s rostoucí závislostí na Číně, do níž se sankcemi a vyzbrojováním Ukrajiny dostává. Klíčové pro doktrínu Foster-Dulles nyní není usmíření s Ruskem, (to bylo naopak klíčové podle doktríny “Reverse Kisssinger”, která řídila US politiku vůči Rusku už od prvního Trumpa, přes Joe Biden, až do minulého týdne), ale naopak donucení Ruska silou, aby se spojenectví s Čínou vzdalo, a podřídilo se Západu, a začalo s ním proti Číně spolupracovat výměnou za (dočasné) pro Rusko a hlavně pro Putina důstojné ukončení konfliktu na Ukrajině.

USA jsou frustrovány, jak se jejich dosavadní spojenci v Asii obracejí čelem k Číně. Tento týden Washington veřejně vyzval Austrálii, aby se výrazněji zapojila do protičínské aliance, a zavázala se smluvně bránit Tchaj-wan, a hlavně zvýšit vojenské výdaje. Reakce Austrálie byla odmítavá. A včera dokonce její premiér Anthony Albanese přiletěl na historickou 6-denní návštěvu Číny, a na ní se má setkat jak s prezidentem Xi, tak hlavně s čínskými byznysmeny. Austrálie se obává, že Čína přestane odebírat její železnou rudu, a nahradí ji ruskou.

S premiérem Albanese přicestovaly i těžké váhy světového byznysu: Kellie Parker z Rio TintoGeraldine Slattery  z BHP a Andrew Forrest z Fortescue Metals Group.  Albanese má v plánu se v Číně postupně setkat s 200 čínskými byznysmeny, a hlavně přemluvit Xi, aby Čína opět začala nakupovat australské “červené” maso i víno, a humry, tedy produkty, které v roce 2020 zařadila na sankční seznam, protože Austrálie si začala na Čínu na americký pokyn vyskakovat kvůli Tchaj-wanu. Austrálie má nyní obavy, že po obchodu se zemědělskými produkty za jednotky miliard USD, by mohla přijít i obchod s rudami za desítky miliard. Jak jsme informovali už v minulých analýzách, Čína nyní importuje rudy z Ruska s celní přirážkou 10%, kdežto z Austrálie beze cel. Australský premiér hodlá: “znovuobnovit a výrazně posílit vztahy s Čínou“. Český Fiala hodlá Čínu prohlásit za strategického nepřítele ČR. Že Australané vydělají, a Češi opět prodělají, je Fialovi i jeho spojencům českým Tchajwancům evidentně jedno.

V ČR i v EU v podstatě nyní krachuje hutní a další průmysl. Jeho likvidace je součtem politiky Green Deal, a anti-ruské politiky. Levné ruské rudy a energie byly nesmyslnými sankcemi přesměrovány do Číny a Indie, a Australané teď musí podlézat, aby o čínský trh úplně nepřišli. Součtem všeho bude naprostý úpadek evropského průmyslu. Proto má být použita doktrína “Foster-Dulles”, a veškerý tlak Západu má být přesměrován na ekonomicky slabší Rusko. Jak ovšem minulý týden poznamenal na jednání v Bruselu Wang Yi  – Čína si nemůže dovolit, aby Rusko válku se Západem na Ukrajině nevyhrálo. A z mimořádné intenzity vzájemných jednání Lavrov – Wang Yi v posledních dnech je zřejmé, že obě mocnosti si jsou vědomy, že jedině jejich úzká spolupráce je zárukou udržení jejich suverenity.

US senátor Lindsey Graham včera vyhlásil, že brzy dojde k zásadnímu obratu ve válce na Ukrajině ve prospěch kyjevského režimu. Na Rusko mají být uvaleny obrovské sankce, a Kyjev má být po zuby vyzbrojen, je prý v plánu. Přesně podle doktríny Foster Dulles.

Senátor Lidsey Graham včera oznámil, že tento týden prezident prezident Trump zahájí obrovské dodávky zbraní Ukrajině, a že Rusko, respektive země, které s Ruskem obchodují, budou podrobeny clům ve výši 500%. Sankce mají být uvaleny hlavně na Čínu, Indii, a Brazílii. Z nynějších pohybů premiéra Austrálie Anthony Albanese v Číně však vyplývá, že sankce na Čínu neuspějí, protože by vedly ke krachu australské ekonomiky. Obdobně tomu bude i v dalších zemích.

Jasněji, zda bude ve Washingtonu skutečně oprášena historická doktrína Foster Dulles, bude až po návštěvě politického šéfa NATO teflonového Marka Rutte v USA. Rutte plánuje nejprve v pondělí se setkat s Lindsey Grahamem, a s dalšími jestřáby americké politiky z Kapitolu, a potom v úterý s Trumpem. Protože Trump slíbil, že své rozhodnutí proti Rusku vyhlásí v pondělí, zdá se z načasování jednání Rutteho v USA, že sankce zatím nebudou vyhlášeny, a že Trump vyhlásí spíš, že Ukrajina dostane americké zbraně, pokud je Evropa zaplatí. Protože v USA se vážně přetřásá otázka, že Lara Trump bude kandidovat na senátorku v Severní Karolíně, a podle analytiků to je nejlepší možnost, jak si mohou republikáni post udržet, nebude si zřejmě Donald Trump moci dovolit ještě více štvát své MAGA voliče, než v posledních týdnech činí, jinak by nepřišli k volbám. A to mírně naznačuje logickou nechuť Trumpa akceptovat Grahamova protiruská cla za základ americké politiky pro vynucování mírových jednání s Ruskem. Ačkoli Trump je absolutně nevyzpytatelný, tím že si vynutil, že případná Grahamova cla schválená US Kongresem budou obsahovat dodatek, že je prezident USA může kdykoli zrušit, nebo aktivovat, je nasnadě, že spíše nebudou, než budou.

Ruská armáda bez ohledu na politické nejasnosti kolem dalšího vývoje války na Ukrajině pokračovala v útocích na celé frontě, a postupovala na všech frontách, kromě linie Dněpru. Nejdůležitější postup ohlásili Rusové včera u velké aglomerace Pokrovsk-Myrnohrad. Podle střízlivých ruských hlášení (tato mapa) včera ruské jednotky prorazily ukrajinskou obranu na několika místech a výrazně pokročily při obkličování celé aglomerace. Podle některých ruských hlášení však už večer ruské jednotky na motocyklech pronikly až do malého města Родинское (na mapě vyznačeno) a zahájily boj o jeho předměstí. Tím by byli obránci aglomerace Pokrovsk-Myrnohrad odříznuti od posledního zásobování. Ruské jednotky na motocyklech jsou sice rychlé, ale často obsazená postavení pro své malé počty neudrží. Typicky před čtrnácti dny obklíčily u nádrže Kleban-Byk několik tisíc Ukrajinců, a den úspěšně odrážely jejich protiútoky, ale nakonec byly donuceny koridory podél břehů nádrže Kleban-Byk vyklidit a obklíčení zrušit.

Ukrajinci jsou však podle klasického scénáře geopolitické strategie soubojů velmocí známého jako “Buck passing” stejně jako Evropané nyní pouhými pěšáky v probíhající hře o světovou dominanci mezi USA na jedné straně, a Čínou a Ruskem na straně druhé, a budou, tak jako tak, ve scénářích “Kissinger”, i “Foster-Dulles”, nakonec stejně nemilosrdně obětováni, pokud by bylo možno dosáhnout pro Washington pozitivního výsledku přetažením Ruska na svou stranu, a nebo bez skrupulí spotřebováni, pokud by se rusko-čínská aliance ukázala pro Washington nerozbitnou.

*

Michael Svatoš, MaP 2356

4 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 hodinou

Autor opět jede “anayťiku” na první dobrou – a hlavně bombasticky ala VK “bude válka”. Při vší úctě – stavět USA do pozice padesátých let, je naprosté nepochopení současného dění.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 2 hodinami

Ve skole nas ucili, ze nejvyssi stadium kapitalismu je imperialismus…Je to pravdive, protoze ideologie kapitalismu je v podstate stejna jako pyramidova hra…Potrebujete cim dal vetsi zakladnu, aby uzivila spicku

Naposledy upraveno před 2 hodinami uživatelem palasovar@gmail.com
standa
standa
před 2 hodinami

Doba se změnila a někteří američtí politici to neberou na vědomí. Jejich chyba. Tlak Ameriky vyvíjí také protitlak. Rusko a Čína budou vzájemně čím dále tím více propojeni a je otázkou, kdy začnou čínští vojáci získávat zkušenosti s bojem proti NATO. Jistě teď mají válku na ukrajně v přímém přenosu a hodnotí vše co se děje,… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 3 hodinami

Čína i Rusko jsou v současnosti po všech stránkách podstatně jinde než v 50tých letech m.st., kdy John Foster Dulles zformuloval své představy jak docílit jejich porážku. Podstatně jinde jsou na tom v současnosti i USA. V té době vzkvétající hegemon světa, v současnosti odcházející…

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 hodinou
Odpověď uživateli  Ludvik

Stačilo by se podívat, jak je Trump bezradný vůči FEDu https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-sef-americke-centralni-banky-vyslovil-chmurnou-vizi-pro-usa-trump-ho-chce-vyhodit-40517862?noredirect=1 https://www.msn.com/cs-cz/politics/government/trump-op%C4%9Bt-kritizoval-%C5%A1%C3%A9fa-fedu-powella-m%C4%9Bl-by-podle-n%C4%9Bj-rezignovat/ar-AA1DrmSp https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-bitva-o-fed-trump-ocekava-ze-mu-americky-guverner-polibi-prsten-274770 Nemluvě o tom, že BRICS je britský projekt a nemluvě o tom, že Čína už je reinkarnovaná Británie…. Trump poslušně realizuje izolaci Evropy od USA, zatímco vůči Rusku pořád jede politiku Kissingera, která ovšem má nejen plán A, ale i plán… Číst vice »