“O nic nešlo, spadl drát.” Tak zněl okamžitý výrok vládních sedmilhářů, sotva se jim zadky sevřené hrůzou dostaly do obvyklé podoby vyjedených a vysmátých rozsezených žvástalů, když se jen zázrakem stalo, že se blackout nerozšířil na celé území republiky. A proto se ho podařilo i poměrně rychle eliminovat.
“Chci zdůraznit jednu důležitou věc: tato událost nijak nesouvisí s Green Dealem. Nešlo o problém s regulací obnovitelných zdrojů ani o přetížení přeshraničního toku elektřiny. Výpadek způsobila technická závada na páteřní lince. To je v tuto chvíli jediná známá příčina.”
Nejen Fialovi, ale stejně tak Rakušanovi mafiáni nám lžou ráno, v poledne i večer. Ale tohle je už opravdu do nebes volající nestoudnost! Tenhle z našich krvavých daní královsky placený ministr neví nic, ale lže už rovnou “do zásoby”. Dozvídáme se sice (krok za krokem), že vyšetřování příčin blackoutu bude trvat několik týdnů, možná měsíců – aby překročilo termín voleb – ale on to ví zcela jistě: Žádná souvislost s ničivými “slunečníky a větrníky” tu prý není!
Jenže mezitím experti, kteří jsou za provoz naší energetické a přenosové soustavy zodpovědní (a tak to na sobě jen tak nechtějí nechat), už “opatrně” říkají pravý opak. A to dokonce na nejzkorumpovanější propagandistické “platformě” – Českém rozhlasu Plus. Leze to z nich sice jako z chlupaté deky, ale když to shrneme: Bez těch “obnovitelných zdrojů” (za něž každoročně platíme v účtech za elektřinu miliardy do kapes solárním baronům), by k tomuto blackoutu nedošlo.
Ještě na začátku vládnutí Fialovy “bruselské soldatesky” by podle nich “spadlý drát” tuto krizi nevyvolal. Ale pak to fialoví soudruzi nakopli – abychom v tom byli po uši stejně jako ostatní – a nyní se nám první “výsledky” již ohlásily.
Budeme samozřejmě vyšetřování dál intenzivně sledovat. Ale už teď je jasné, že tentokrát se české páté koloně Bruselu (nejfanatičtější je právě STAN a TOP 09) tak úplně zamést pod koberec pravý důvod blackoutu nepodaří.
Ostatně klimatická lež (vedle migrační, válečnické, vakcinační a buzerantské) jako hlavní nástroj naší postupné státní a národní likvidace dál puká v základech. Svědčí o tom i další významná studie, o které informuje blogerka Slovanka:
Že se upečeme kvůli klima-změně? Atlantik spíš dřív zamrzne!
Zatímco klimatičtí alarmisté zatím nedodali jediný vědecký důkaz o tom, že se Země otepluje výhradně vlivem CO2, který je produkován lidskou činností, snad každý týden se objeví nějaká studie, která do celé propagandy „hází vidle.“
Není divu, že se tyto studie neobjevují na aktivistickém mainstreamu, jehož účelem je pouze šíření propagandy.
A stejně tak se nelze divit tomu, že Brusel již v zoufalství nařídil všem velkým americkým platformám, aby tvrdě cenzurovaly vše, co není v souladu s mainstreamovým klimatickým narativem.
Lež v nedbalkách
A zatímco na toho, kdo by dodal vědecké důkazy onoho narativu (pohádky), stále marně čeká odměna 100 000 eur, objevují se další studie, které celý narativ boří.
Zatímco klimatičtí fanatici nadále spekulují o možném kolapsu Golfského proudu a nové době ledové v Evropě, nová studie vrhá nové světlo na historii severního Atlantiku. Ukazuje, že oceán je dnes chladnější než kdykoli za posledních 9 000 let.
Právě tento teplý vodní proud z Mexického zálivu zásobuje zejména západní a severní Evropu teplým a vlhkým vzduchem a zajišťuje mírné klima i ve vyšších zeměpisných šířkách.
Důvodem pro takové alarmistické zprávy jsou však obvykle spíše neúplná data, jelikož Golfský proud je komplexně zkoumán a studován teprve několik desetiletí.
Proto se i mainstreamová média raději zaměřují na zprávy, které se chytají na titulní stránky novin, když se objeví nějaké krátkodobé anomálie. Například ty o ochlazování vod jižně od Grónska a Islandu.
Podle studie s názvem „Variabilita teploty mořské hladiny v holocénu*) v severním Atlantiku: Důkazy z rekonstrukcí sedimentálních jader,“ publikované v časopise Geophysical Research Letters, však severní Atlantik v posledních 9 000 letech pravidelně zažíval náhlé výkyvy teploty mořské hladiny (SST) o ±1–2 °C za století.
Přirozené výkyvy
Tyto výkyvy se vyskytovaly v časových intervalech desetiletí až staletí a byly způsobeny především letním slunečním zářením během holocénu a vnitřní variabilitou v systému oceán-atmosféra. Vědci objevili důležitá fakta.
Například během tzv. události 8,2 ka (přibližně před 8200 lety), která byla spojena s rychlým ochlazením v mnoha oblastech severní polokoule, byla průměrná teplota SST v severním Atlantiku 10,0 °C.
Během události 4,2 ka (přibližně před 4200 lety), dalšího známého období klimatické nestability, byla průměrná teplota SST 8,1 °C. Pro období malé doby ledové (přibližně 1600–1900 n. l.) byla stanovena průměrná hodnota SST 7,5 °C.
Od roku 1900 vykazují data o teplotě SST v severním Atlantiku stabilní až mírně klesající trend, což podle autorů naznačuje, že moderní epocha může představovat nejchladnější fázi celého holocénu (tj. posledních přibližně 11 700 let).
Vědci připisují pozorované změny teploty přirozeným výkyvům slunečního záření během léta na severní polokouli a také vnitřní dynamice mezi atmosférou a oceánem.
Zdůrazňují, že současné klima – měřené rekonstruovanými daty SST – není v žádném případě výjimečně teplé, ale ve skutečnosti se nachází na spodním konci teplotní stupnice holocénu.
Spíš další doba ledová (Milankovićův cyklus)
Jedním z důležitých důvodů tohoto vývoje je pokles letního slunečního záření na severní polokouli (Milankovičovy cykly), podle kterého toto oslunění ve vyšších zeměpisných šířkách severní polokoule nepřetržitě klesá již přibližně 8 000 let.
Toto dlouhodobé snižování sluneční energie vede k pomalému ochlazování severního Atlantiku, což je čistě přirozený klimatický trend. Studie také zdůrazňuje vnitřní variabilitu v systému oceán-atmosféra, zejména roli zpětných vazeb mezi atmosférou a oceánem.
Patří mezi ně změny v mořském ledu, srážkové struktury, cirkulace větru a oceánské proudy, stejně jako dočasné jevy, jako jsou sopečné erupce. Tyto přirozené výkyvy již v minulosti vedly k náhlým změnám teploty – viz graf výše.
Zde vidíme postupný trend ochlazování, který by – vzhledem k současnému Milankovićovu cyklu – měl pokračovat dalších 10 až 12 000 let (tj. do minima).
Navíc tento vývoj pravděpodobně povede k méně intenzivním sezónním výkyvům v dlouhodobém horizontu – a tím bude postupně působit proti nedávným trendům oteplování, alespoň v Evropě.
Jinými slovy: Bez dodatečného CO2 v atmosféře by globální klima ve skutečnosti směřovalo k nové době ledové, i když to stoupenci klimatického kultu odmítají akceptovat.
Z geologického hlediska je totiž další doba ledová ve skutečnosti poněkud opožděná.
Co to znamená pro Evropu?
Vzhledem ke složitosti globálního klimatu však vyvstává otázka, jaký dopad bude mít toto pomalé, ale stabilní ochlazování severního Atlantiku v uplynulém století na současnost.
I když by se nemělo předpokládat, že Golfský proud v dohledné budoucnosti zeslábne natolik, že se v Atlantiku vyvinou nové proudové vzorce, lze nicméně předvídat určitý budoucí vývoj.
Ve střednědobém horizontu se očekává další rozšiřování arktického ledu, zejména v oblasti severního Atlantiku, a také chladnější zimní měsíce. Chladnější oceánské proudy však také přinášejí méně oblaků, a tedy i méně srážek.
To znamená, že ačkoli by současný cyklus měl ve skutečnosti přinést méně sezónních výkyvů, jsou pravděpodobná sušší a teplejší léta. Proč? Méně oblaků přináší více slunečního záření (albedo efekt), a tedy větší ohřev povrchu.
Tato komplexní data a fakta však opět ukazují, že extrémní zjednodušení klimatických apokalyptiků mají s klimatickou realitou jen málo společného.
Spíše se ukazuje, že tón udávají přírodní cykly…
*
*) holocén je současné geologické období známé proto také jako mladší čtvrtohory.