Washington se pouští do BRICS

No, trvalo to dost dlouho, než si Bílý dům a politické kliky vůbec všimly existence BRICS, skupiny ne západních zemí pojmenované podle svých prvních členů.

Po mnoho let poté, co se Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika spojily a vytvořily tuto volnou, ale impozantní asociaci, se v posledních letech minulého století zdálo, jako by se Washington snažil tuto skupinu a vše, co představovala, vymazat z existence.

A podívejte se teď. První věc, kterou Spojené státy udělaly, když uznaly BRICS, jejíž členské země v současné době čítají 11 a jejich počet stále roste, bylo oznámení, že potrestají země, které k ní patří, za to, že k ní patří.

Na začátku tohoto měsíce prezident Donald Trump – vždy ten, kdo se dopouští takových hloupostí – oznámil, že uvalí paušální cla ve výši 10 procent na všechny členy BRICS – hrozbu, kterou zopakoval o dva týdny později s příslibem dalších opatření, pokud se členové skupiny rozhodnou uplatnit svou suverenitu ve prospěch společných zájmů.

Trump k této otázce 6. července řekl:

„Když jsem se dozvěděl o této skupině BRICS, v podstatě šesti zemích [sic], velmi tvrdě jsem na ně zareagoval. A pokud se někdy skutečně smysluplně sjednotí, velmi rychle to skončí. Nikdy nedovolíme, aby si s námi někdo hrál.“

Jaký je to příklad státnictví sebevědomého národa?

Toto projevování pubertální impulzivity se časově shodovalo s otevřením 17. summitu skupiny BRICS, který se konal 6. a 7. července v Riu de Janeiru, kde Brazílie v současné době zastává rotující předsednictví skupiny.

Na pořadu jednání byly obvyklé body pro tyto příležitosti: obchod a investice, inkluzivní globální správa věcí veřejných, globální bezpečnostní architektura. Letošní summit také odsoudil izraelsko-americké bombardování Íránu tři týdny před zasedáním jako „porušení mezinárodního práva“.

Možná Trump pro jednou přečetl briefingové materiály, které CIA každé ráno doručuje do Oválné pracovny, a viděl, co se chystá, protože okamžitě přistoupil k velmi tvrdému druhému úderu. Tady je na Truth Social, svém digitálním megafonu, ještě předtím, než lídři BRICS opustili své hotely:

„Každá země, která se připojí k protiamerické politice BRICS, bude zatížena DODATEČNÝM 10% clem. Z této politiky nebudou žádné výjimky.“

Tak neohrabané, tak mimo mísu, tak naprosto nevědomé toho, kde se nacházejí ručičky historických hodin. Je legrační, jak často se to, co imperium v pozdní fázi zamýšlí jako projev síly, ukáže jako projev nejistoty, slabosti a impotence.

Zde musím opravit, a to ne poprvé, nedorozumění mezi americkými úředníky, které je tak běžné, že jsem došel k závěru, že je úmyslné. BRICS jako skupina nikdy neřekla, neudělala ani nezastávala nic, co by bylo protiamerické.

Tato skupina usiluje o vybudování světového řádu založeného na rovnosti, společném blahu a mezinárodním právu. Uvítala by účast všech národů na tomto světově historickém projektu, zejména pak USA a dalších západních mocností, vzhledem k jejich kapitálu a technologii.

Je protiamerická pouze v tom smyslu, že se staví proti hegemonii a – jinými slovy – v tom smyslu, že Spojené státy stojí v ostrém protikladu ke všem třem výše uvedeným principům.

Jsem překvapen, jak velká je nejistota Washingtonu v souvislosti s pokrokem zemí BRICS, zejména vzhledem k vlažným ohlasům, které summit v Riu sklidil od komentátorů napříč politickým spektrem.

Lydia Polgreen, kolumnistka New York Times, označila prohlášení ze summitu v Riu za „slabošská“. Skupina odsoudila bombové útoky v Íránu, ale nejmenovala konkrétní osoby, argumentovala Polgreen.

Na druhé straně Chas Freeman, významný emeritní velvyslanec, poskytl zajímavý rozhovor Glennu Diesenovi před 10 dny pod titulkem „Starý svět umírá a nový svět se snaží zrodit“.Freeman pochválil BRICS za její úspěchy, mezi nimiž je i vytvoření alternativních finančních systémů, Nová rozvojová banka, založená v roce 2012, což je její vynikající úspěch. Ale podle mého výkladu jeho poznámek Freeman kritizoval skupinu za to, že nejedná více ve shodě – že se více neprosazuje v geopolitických záležitostech.

Jaderná dohoda Ruska a Íránu

V této souvislosti mě zaujala zpráva The Times z Londýna ze 13. července s titulkem „Proč Putin tlačí Teherán k Trumpově jaderné dohodě?“ „Rusko tlačí na Írán,“ napsal Tom Parfitt, „aby přijal dohodu, která mu upírá právo obohacovat uran pro jakékoli účely.“

Je to dobrá otázka, která přichází necelý měsíc po tom, co dnes nazýváme dvanáctidenní válkou proti Íránu.

Parfitt citoval dřívější zprávu v Axios a poznamenal: „Odborníci uvedli, že Moskva pravděpodobně tlačí na dohodu, protože se obává rozpadu Íránu pod novým útokem, který by mohl ohrozit ekonomické zájmy Ruska.“

V té době nebylo jasné, co si Írán myslí o radě Moskvy v této věci, ale nyní se to zdá jasnější: Írán se nyní připravuje na obnovení jednání o svém jaderném programu, která se budou konat tento pátek s Británií, Francií a Německem, signatáři dohody, od které USA odstoupily během prvního funkčního období Donalda Trumpa v roce 2018. To je třeba brát jednoduše jako sondáž, zda je možné obnovit jednání s Washingtonem.

Vzhledem k tomu, že Írán je členem BRICS a že Moskva a Teherán v lednu loňského roku podepsaly široké strategické partnerství, jsou otázky, které se v této souvislosti nabízejí, zřejmé. Co BRICS je a co není, nebo zatím není? Co od sebe navzájem očekávají a co by od nich měl očekávat zbytek světa?

Se svým současným členstvím a bez započítání asi tuctu „partnerských zemí“ tvoří členové BRICS něco málo přes 40 procent světové populace a přibližně stejný podíl na světové produkci měřené paritou kupní síly, v obchodě známé jako PPP. Tři z jeho členů, Čína, Indie a Brazílie, patří mezi 10 největších ekonomik světa.

Dobře, ale hned si ujasněme náš referenční rámec. Jedná se o skupinu, jejíž společné zájmy jsou v zásadě ekonomické, nikoli strategické nebo geopolitické. Tak tomu bylo od samého počátku. Název BRICS vymyslel ekonom společnosti Goldman Sachs, který se specializoval na země se středními příjmy, tzv. rozvíjející se trhy.

Rozmanité ekonomické modely

Když jsem poprvé začal uvažovat o BRICS, vrátily se mi na mysl staré Nezávislé hnutí, země, které se na konci 50. a na počátku 60. let sjednotily kolem slavných pěti principů Čou En-laje – územní celistvost a suverenita, neútočení, nezasahování do vnitřních záležitostí jiných, spolupráce pro vzájemný prospěch, mírové soužití.

Hnutí nezúčastněných zemí bylo ve své podstatě politické, nikoli ekonomické. Země BRICS sdílejí některé z těchto hodnot, ale ve srovnání s hnutím nezúčastněných zemí nemají žádnou politickou dimenzi.

Dnes je jiná doba. Hnutí nezúčastněných zemí bylo reakcí na rozvratné binární uspořádání studené války. Odráželo společné aspirace svých členů, z nichž mnozí byli nově nezávislí, na jednu či druhou formu sociální demokracie. Například značná role státu v procesu rozvoje byla víceméně samozřejmostí.

Naproti tomu v rámci BRICS existuje velmi rozmanitá škála ekonomických modelů. Existuje jedna nebo druhá forma státního kapitalismu – sem můžeme zařadit Čínu a Rusko –, ale žádný z členů není otevřeně socialistický. Kromě toho od dob starého NAM prošlo mnoho neoliberální ideologie.

Michael Hudson, vynikající ekonom, poskytl nedávno hodinový rozhovor, rovněž s Glennem Diesenem, pod názvem „Ekonomika civilizačního konfliktu“.

V něm Hudson připomněl, že členové BRICS mají obvykle dobře rozvinuté kapitalistické elity, často vzdělané v amerických institucích, často stoupence tržně fundamentalistických ideologií a důkladně investované do neoliberálního řádu.

Hudson, abych mluvil osobně, ukončil mou nostalgickou cestu: Nemá smysl hledat v BRICS věci – záměry, cíle, odhodlání –, které tam prostě nejsou. Globální správa, autorita mezinárodního práva, Nová rozvojová banka, snahy o de-dolarizaci obchodu: Ano, ano, ano a ano. To vše je dobré a v zásadě slouží národním zájmům jednotlivých členů.

Vidím mnoho dobrého, co BRICS přináší, jak přispívá k vytváření nového světového řádu. Ale nevidím „blok“, jakkoli často ho tak nazývají ti, kteří o této skupině vědí málo. Nevidím sekretariát, strategické aliance (na rozdíl od partnerství), vzájemné obranné smlouvy, ani mnoho náznaků vzájemné pomoci.

Nečekám, že z těchto zemí uslyším to krásné staré slovo „solidarita“ nebo „solidaridad“ nebo „solidarité“ nebo jak se to řekne v jakémkoli jiném jazyce.

Čekám na něco jiného, ano, ale ještě vám nemohu říct, co to je. Nyní se musíme dívat dopředu, minulost nám jako vodítko moc nepomůže.

Toto něco jiného se objeví, v nejlepším případě: naznačuje to směr dějin. Ale zatím o tom není ani náznak, ani mezi ne západními národy.

*

Patrick Lawrence, Washington Takes on the BRICS vyšel 24.7.2025 na unz.com, česky Zvědavec

5 2 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
Žádné komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře