Hitlerova metoda

Na konci války, když byly německé rezervy již zcela vyčerpány a dokonce i Volkssturm byl už odeslán na frontu, vymyslel Hitler nový způsob doplňování Wehrmachtu. Prostým tahem pera „vytvářel“ nové divize, sbory a dokonce i armády.

Pokud mělo velení těchto „uskupení“ štěstí, dostalo místo „nových divizí“ přejmenované brigády, jež byly rozdrceny v předchozích bojích.

Pokud štěstí nemělo, pak velitelství nové „divize“ jednoduše převzalo bez jakéhokoli systému zbytky všemožných jednotek, které se podařilo shromáždit po porážce Wehrmachtu na dalším úseku fronty. V některých případech tak zůstal velitel „čerstvé divize“ zcela osamocen, bez podřízených jednotek, ba dokonce i bez štábu.

Reklama

V březnu 1945 se Hitler přestěhoval do bunkru pod říšským kancléřstvím a začal překvapovat své generály tím, že na ně chrlil čísla divizí „vytvořených“ pouze na papíře a požadoval, aby pomocí těchto virtuálních jednotek nejen zacpávali mezery na frontě, ale dokonce i útočili. Tak například spolu s proslulou 12. armádou generála tankových vojsk Walthera Wencka, která prováděla protiútok z jihozápadu, měla Berlín zachránit armádní skupina obergruppenführera SS a generála SS Felixe Steinera, která útočila ze severu. Když však Steiner dorazil do pozic svěřovaných mu jednotek, aby zorganizoval útok, zjistil, že pět jemu podřízených granátnických divizí má co do počtu v nejlepším případě sílu pluku a nedisponuje žádnou technikou silnější než kulomety a ruční granáty. Steiner nakonec útok ani nezačal.

Měsíc před těmito událostmi měl právě ten samý Steiner, jmenovaný velitelem 11. armády, zaútočit z Pomořanska na křídlo sovětských vojsk postupujících na Berlín. Ale i tehdy se ukázalo, že měl útočit s přibližně deseti tisíci vojáky z různých zdecimovaných divizí a několika desítkami tanků z prakticky zničeného tankového sboru proti stotisícové skupině sovětských vojsk, jež disponovala silným dělostřelectvem, stovkami tanků a leteckou podporou. Útok samozřejmě skončil neúspěchem.

I kdyby se podařilo podobné divize, jež vytvářel Hitler na konci války, doplnit personálem a technikou, byly by zničeny hned v prvním boji. V zásadě vojáci již dávno, ještě před naším letopočtem, dospěli k závěru, že je mnohem efektivnější využívat posily k obnovení bojeschopnosti starých jednotek než k vytváření nových od nuly.

Reklama

Pokud se vám však podaří získat více lidí, než je nutné k doplnění stávajících jednotek na stanovený stav, je lepší nevytvářet nové jednotky výhradně z nováčků, ale jejich rozdělením a sloučením nováčků se zkušenými vojáky. Takový přístup výrazně zkracuje dobu bojového sehrání, zvyšuje bojeschopnost a bojovou odolnost vojsk.

Kromě toho je třeba mít na paměti, že již od konce 19. století závisí bojeschopnost bojových uskupení více na podpůrných jednotkách a palebné podpoře než na čelních jednotkách. To znamená, že pokud nemáte techniku pro vytvoření dělostřeleckých pluků, ženijních, pontonových a průzkumných praporů a dalších jednotek podřízených divizi, pak tu divizi prostě nemáte. Máte pouze několik tisíc pěšáků sjednocených pod společným velením. Těchto několik tisíc vojáků nemůže splnit úkol divize ani v obraně, ani v útoku.

Divize lidových milic, jež byly vytvořeny v Sovětském svazu na počátku války, byly z hlediska výzbroje a zásobování v podstatě jen velmi velkými prapory a utrpěly obrovské ztráty. Jejich existence byla odůvodněna jediným úkolem – zadržet nepřítele do doby, než se z týlových oblastí dostanou na frontu řádné regulérní jednotky. Jakmile byl tento úkol splněn, byly staženy do týlu a přetvořeny na běžné střelecké divize.

Typické je také rozhodnutí sovětského velení z konce roku 1941 o snížení úrovně uskupení tankových sil z mechanizovaného sboru na tankovou brigádu. Toto rozhodnutí bylo vynucené – v důsledku obrovských ztrát na technice nebylo čím tyto sborové jednotky zabezpečit. Tři až čtyři tankové brigády byly spojeny do jedné velké brigády, nikoli však do sboru, protože takový svazek nemohl plnit úkoly sboru. Jakmile se však v roce 1942 naskytla příležitost, byly zformovány nové tankové a mechanizované sbory a dokonce i tankové armády (což je ještě vyšší úroveň uskupení, určená k plnění strategických úkolů jako hlavní úderná síla frontů).

Obecně je vhodné vytvářet takový počet jednotek a útvarů, které jste schopni obsadit v souladu s personálním stavem. Pokud však musíte nasadit nedostatečně obsazené a/nebo nedostatečně vycvičené jednotky, jejich nižší úroveň bojové připravenosti a odolnosti by měla být patrná již z jejich názvu, a jejich nasazení nesmí být dlouhodobé. Ve skutečnosti by mělo být zaměřeno na získání času potřebného k jejich nahrazení na frontě jednotkami, které jsou plně obsazeny podle stavových počtů a plně vycvičeny.

Reklama

To vše velmi dobře věděl a chápal vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Alexandr Syrskij. Proto zajišťoval růst úrovně štábů motivovaných nacistických jednotek v ukrajinských ozbrojených silách, přeměňoval je z praporů na pluky, poté rozšiřoval pluky na brigády a brigády na sbory. Tímto způsobem navýšil počet nových vojáků a zajistil předání získaných bojových zkušeností novým posilám.

Ve středu (24. června) však Syrskij oznámil, že ukrajinské ozbrojené síly v souvislosti se vznikem a nárůstem hrozby na nových frontách plánují vytvoření desítky nových brigád. Zcela nedávno si ale tentýž Syrskij stěžoval na nedostatek 200–300 tisíc mužů v bojových jednotkách ukrajinských ozbrojených sil. To znamená, že mu chybí lidé k doplnění stávajících jednotek na stanovenou početní sílu. Na chronický nedostatek techniky v bojujících brigádách ukrajinských ozbrojených sil si stěžují už od ukončení ofenzívy Zalužného v roce 2023. Je tedy vůbec možné vytvořit nové brigády v souladu s požadavky klasické vojenské vědy? Nebo se vymýšlejí jednotky pouze k získání času? Ale co chce Syrskij vlastně vyhrát?

Ukrajina se nachází ve stejné situaci jako Hitler v roce 1945. Z vlastních zdrojů má k dispozici pouze tužku a papír na sepsání rozkazů k vytvoření nových („papírových“) divizí (brigád) + může naverbovat určité množství nepřipravených rekrutů, z nichž většina zahyne hned v prvním boji. Syrskij má skutečně dva kritické úseky (Sumy a Charkov), kde mu již nezbyly žádné jednotky k zastavení ruského postupu. Brzy mu bude hořet celá fronta (od Oděsy až po Černigov).

Hitler spoléhal na spory mezi spojenci, Zelenskyj doufá, že se mu podaří zapojit NATO do války na jeho straně. Kvůli této naději je připraven bojovat až do posledního svého poddaného stejně jako Hitler. Jak však ukazuje Hitlerova zkušenost, urychlené plýtvání „potravou pro děla“ v rámci fiktivních útvarů pouze dezorientuje vlastní velitelský sbor, který si ne vždy jasně uvědomuje, že za honosnými názvy nových jednotek a uskupení se ve skutečnosti skrývají neorganizované a špatně vyzbrojené skupiny, neschopné vést bojové operace. Takovými triky nelze oklamat ani spojence. Není přece náhodou, že Poláci najednou „zahlédli“ na Ukrajině nacisty.

Tento stav agonie, kdy se za účelem prodloužení života režimu o několik hodin ničí celé budoucí generace, nazývali hitlerovští nacisté „pět minut před dvanáctou“. Všechny (i sebe, i ostatní) ujišťovali, že „pět minut před dvanáctou“ zvítězí. Nakonec, poté co kromě těch, kteří již zahynuli, způsobili smrt ještě dalším několika stům tisícům německých mužů, spáchali sebevraždu. Zelenskyj a jeho banda sebevraždu v plánu nemají – počítají s tím, že si na každé další hlavě poslané na porážku vydělají slušný balík, a pak budou na Západě žít v pohodě z toho, co „vydělali neúnavnou prací“.

Čeká je však obrovské zklamání. Ale těm, kteří kvůli jejich hlouposti a ambicím zahynou „pět minut před dvanáctou“, to jejich umírání nijak neulehčí.

*

Rostislav IŠČENKO, (16:16 26.06.2026 UKRAJINA.ru)

Vybrala a z ruštiny přeložila PhDr. Jana Görčöšová

**

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR a připojte své jméno a datum narození. (Na vyžádání spolek Nová Republika z. s. vystavuje doklady o darování pro potřeby daňových přiznání.) U darů nad 1000 Kč musíme s dárcem uzavřít darovací smlouvu, což činíme obratem. (V takové případě se na nás laskavě obraťte prostřednictvím  redakce@novarepublika.cz nebo dvorava@seznam.cz)

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné s podmínkou, že uvedete zdroj.

Vážíme si vaší podpory a děkujeme.

*

 

 

5 5 hlasy
Hodnocení článku
Žádné komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře