Hňupové se sešli ve Varšavě. Budou strašit silou a připravovat se na válku. Nasrat! Měli by slyšet. Kanaďan Jírovec bez obalu o NATO, válkách i Brexitu

rozhovor
9. 7. 2016   ParlamentníListy

Když se neozveme proti válce, podporujeme hňupy, kteří o ní dál mluví jako o chlebu. Teď se sejdou ve Varšavě. Smyslem existence NATO je vytvářet napětí, které ospravedlní enormní přečerpávání veřejných peněz do kapes těch, kteří vydělávají na zbrojení. Tak hovoří biolog a krajan z Kanady Jiří Jírovec. Pro ParlamentníListy.cz se zamýšlí i nad tím, proč v USA lidé masově neprotestují proti současným „Vietnamům“.


Na summitu NATO ve Varšavě se jedná o posílení vojenských jednotek u hranic s Ruskem, tedy hlavně v Pobaltí. Co vy na to?

Nabízí se odpověď, že světu vládnou hlupáci. V obecnější rovině jde o to, že se svět nepoučil z válek, které předchůdci předem zmíněných politiků vyvolali v minulosti. Ti současní se o ně snaží dnes. Je neuvěřitelná škoda, že se veteráni z posledních válek nikdy neodhodlali k tomu, aby hodili politikům k nohám všechny metály a přestali dělat stafáž, když: „A jednou za čas se páni ustrnou a přijdou poklečet, je to trapas, když s pózou mistrnou zkoušejí zabrečet! […] Co mi to říkáte? Že šel bych zas? Rád? Odpověď čekáte? Nasrat, jo, nasrat!“ To říká Karel Kryl a tuplem to měli říct ti, kteří válkou prošli.

Když se neozveme proti válce, podporujeme hňupy, kteří o ní dál mluví jako o chlebu. Teď se sejdou ve Varšavě. Nic jiného od nich nelze čekat než to, že budou mluvit o zastrašení silou a budou tím mínit přípravu na válku.

Nechtějí USA mermomocí vyvolat konflikt s Ruskem?

Amerika je silně nedovzdělaná země, takže tam samozřejmě existují politici, jejichž intelektuální úroveň tomu odpovídá. Ti by rádi válku s Ruskem rozpoutali. V první fázi ale potřebují vyvolat dojem, že je Rusko krvelačné a chce napadat okolní státy, aby ukojilo své imperiální choutky. Mají k použití mechanismus, který byl uplatněn při rozkulačování Jugoslávie. Svazové republiky, které se tehdy chtěly odtrhnout, potřebovaly dokázat, že se Srby se nedá žít a tak začaly etnické čistky. Když došlo ke konfliktům, nastavil Západ ucho jejich tvrzení.

V pobaltských republikách jsou ruské menšiny. Když na ně tamní vláda zatlačí a Rusko se jich zastane, může dojít k ozbrojenému konfliktu. Momentálně se však nemluví o menšinách, ale o choutkách Putina. Málokdo si pamatuje, že ztráta jednoho amerického vojáka v Panamě, který byl zastřelen, když se v roce 1989 pokoušel proniknout za jednu z vojenských kontrol před základnou panamské armády, byla americkým prezidentem prohlášena za ohrožení bezpečnosti všech padesáti tisíc Američanů v té zemi. Tak je „ochránili“ vojenskou invazí, která stála na čytři tisíce panamských životů.

V USA existují i umírněnější politici. Ti patrně zprvu odmítnou válku a pokusí se o postupné rozkládání Ruska zevnitř, tedy o návrat do Jelcinových dob, kdy se to už už podařilo a američtí poradci si dělali v Kremlu, co chtěli. Cíl je stejný, jen cesty jsou rozličné.

 
Například Václav Havel byl nejdříve obhájcem zrušení NATO, pak svůj názor změnil. Jak pakt vnímáte vy?

Havel byl politický žvanil s obchodním talentem. V okamžiku, kdy se mu to hodilo, prodal slib nebo názor. Dělal to, co se od něj očekávalo. Včetně podpory bombardování a války. Humanista na baterky, dalo by se říct.

Smyslem existence NATO je vytvářet napětí, které ospravedlní enormní přečerpávání veřejných peněz do kapes těch, kteří vydělávají na zbrojení. Otázka je, jaký další nepřítel bude vymyšlen, kdyby náhodou Rusko padlo. USA vydávají na „obranu“ přes sedm set miliard dolarů ročně. V médiích ale najdete titulky, že Rusové zvyšují náklady na zbrojení. To, že jsou obklopeni sítí vojenských základen a jejich výdaje na obranu jsou sedmkrát menší než americké, nesmí veřejnost zajímat.

Dočtete se, že ruské náklady na zbrojení a Putinova agresivita nutí Polsko, skandinávské země a pobaltské republiky k tomu, aby čelily „ruské hrozbě“ nákupem zbraní. Představitelé NATO se dožadují, aby všechny země zvýšily náklady na zbrojení. Čeští politici v takovém okamžiku srazí paty a rychle zapomenou na tlachy o národních zájmech a suverenitě. NATO je hřiště pro generály, kteří pro udržení vlastní důležitosti konflikty vítají. Proto třeba náš do fešácka ostužkovaný generál Pavel označuje Rusko za nepřítele číslo jedna. Není tak vysoko, aby to směl mít z vlastní hlavy.

Jednotlivé státy NATO mají velký problém s tím, že se jejich občanům nechce padnout ve válkách, které s jejich zemí mají málo společného. To je stará historie. USA přece již dávno přišly s „vietnamizací“ války v Indočíně. Zabíjet se tam měli domorodci. Pytle s jejich mrtvolami byly pod rozlišovací schopností medií. To je cíl v Sýrii, Iráku i Afghánistánu. V Libyi zatím nenašli vhodného, tedy přijatelného, zkurvysyna.

Brexit zvýší význam NATO, protože v EU nebude trojský kůň trpící steskem po bývalé koloniální slávě. EU bude mít proti sobě „posílené“ NATO a o to hůře bude formulovat něco tak hrozného, jako mírovou politiku.

Proč si USA vytvářejí stále nové Vietnamy a proč se proti tomu nestaví nějaké hnutí podobné hippies?

USA mají svoje geopolitické zájmy podložené představou, že jsou bohem předurčeni, aby svět uchránili před zhoubou komunismu. Protože komunismus jako ekonomický model skončil, ale války pokračují, lze se domnívat, že vždy šlo jen o světovládné hrátky. Orientace na zahraniční politiku je pro amerického prezidenta schůdnější než řešení vnitropolitických problémů. Americký prezident nemá šanci změnit zdravotní systém nebo omezit přístup ke střelným zbraním či cokoli jiného, pokud to není v zájmu těch skutečně mocných.

Důvodů, proč neexistuje organizovaný odpor proti současné politice válek a chaosu, je několik. Severoamerická společnost, tedy i Kanada, je rozdrobená a jednotlivé skupiny těžko nalézají společný cíl. To je možný záměr „havlovštiny“ zvané občanská společnost. Nejde o myšlenky, ale o peníze. Je to nový druh obživy.

Válka ve Vietnamu vyžadovala odvody a ty zasáhly i střední vrstvu. Pokud je armáda tvořena chudými naverbovanými na parkovištích prodejních center anebo přistěhovalci bez občanství, ale se zelenou kartou, jejich mrtvoly nebudou nikoho popuzovat. K odporu proti válce přistoupil v druhé polovině šedesátých let i boj proti rasové segregaci. Byla to doba Martina Luthera Kinga a jeho „snu o americké společnosti“. Byla to doba, kdy se umělci angažovali. Tehdejší mladá generace vzkazovala svým chováním establishmentu „jděte do prdele“, my si budeme žít po svém. Raději se budeme milovat než válčit. Mimochodem, tohle se možná časem vrátí, protože mladí lidé, kteří nemohou získat trvalé zaměstnání, budou stále více vylučováni ze spotřební společnosti.

Patrně nejzvýznamnější je ale fakt, že žádná demokracie neexistuje. ….. (pokračování ZDE)