Nepřesvědčivý řečnický výkon Jiřího Drahoše na Primě umožnil prezidentu Zemanovi to, o čemž jeho sok dopředu tvrdil, že se jím nenechá namazat na chleba; nechal, a to před skoro dvěma miliony televizních diváků

Břetislav Olšer
24.1. 2018   Rukojmí
Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v úterý večer v televizi Prima střetli v prvním přímém duelu – vsedě (na úplný konec Zeman vstal) a před hledištěm, které si mohli sami zaplnit. Oba týmy kandidátů dostali vstupenky a měli možnost pozvat si do divadla své podporovatele včetně VIP osobností, a to rovným dílem. Každý z nich získal polovinu míst v hledišti, resp. 400 lístků, což odpovídá kapacitě Hudebního divadla Karlín…

Duel se vysílal živě, trval přes hodinu a moderátorem byl Karel Voříšek, který byl minimálně o třídu lepší než kožený Koranteng z TV Nova. Dotazy z publika v plánu nebyly, ale hurónský potlesk a povyk to plně vynahradil. Pár stovek Drahošových obdivovatelů hlavně z řad studentek a studentíků byla k rozeznání svými pištivými hlásky.

Zeman na to řekl, že snad se na něho zase s křikem neřítí další polonahá ukrajinská členka skupiny Femen… Drahoš i Zeman mohli na úvod každého z přichystaných bloků hypoteticky položit jednu otázku svému soupeři.

Jiří Drahoš a Miloš Zeman v prezidentském duelu na FTV Prima… Foto: Screen: FTV Prima

Televize Prima stanovila pro debatu čtyři tematické okruhy. Prvním jsou možnosti změn v Ústavě ČR, například referendum (neřešili), rodinná práva u párů stejného pohlaví (neřešili), prezidentské veto či zrušení Senátu (v podstatě neřešili). Druhým okruhem bylo vyrovnání se s minulostí či církevní restituce. K postoji ke komunismu se kandidáti nedostali vůbec…

Třetí okruh zahrnoval témata domácí politiky, například EET, na kterou však opět nedošlo, probrali velmi stručně zejména kvůli slabým argumentů Drahoše protikuřácký zákon či ústavní právo nosit zbraně. Na migraci a kvóty sice došlo, ale na vztah k Rusku reagoval jen v podrážděném frázovitém pokusu Drahoš, čímž Zemana nijak nevykolejil…. Marnost nad marnost…

Zeman na úplném začátku prohlásil, že se na setkání těšil. „Já jsem o panu Drahošovi prakticky nikdy nemluvil,“ uvedl Zeman s tím, že Drahoš o něm hovořil na setkáních s lidmi, takže nabyl dojmu, že se do něj zamiloval, a nabídl mu, aby mu dal svůj hlas. Drahoš hovořil poněkud nervóznější dikcí opáčil, že se na Zemana také těšil v narážce na to, že prezident „nedělal kampaň“.

Vzhledem k tomu, že Jiří Drahoš měl navzdory hromádce popsaných taháků na svém klíně a svému pokřivenému křečovitému úsměvu náramnou trému, byl prezident Zeman naopak jako obvykle v ráži a několikrát nachytal Drahoše s jeho (ne)znalostmi na hruškách. Nervozita způsobila, že Drahoš jako první svoji větu vyhrkl bez přemýšlení, když se Zemana zeptal, zda byl opravdu jeho nejhorším zážitkem pád ČSSD; prezident ho za to vypeskoval, že se nedrží tématu zadaného televizí Prima.

„Člověk, který neumí dodržovat ani elementární pravidla je poněkud nebezpečný sobě i svému okolí,” zaútočil Zeman. Drahoš mu připomněl, že v tematických okruzích byla i otázka domácí politické situace, což s tím souvisí. Moderátor Voříšek to šalamounsky potvrdil. Na to Zeman dopověděl, že když byl osm let šéfem ČSSD a dovedl ji až k více než 30 procentům, proto pro něho byl nejhorší zážitek, když se loni ve volbách socialisté dostali tak tak nad sedm procent…

Zeman v diskusi zopakoval, že jmenuje i napodruhé premiérem šéfa ANO Babiše navzdory tomu, že je trestně stíhán. Oznámil, že ho jmenuje premiérem během února a navzdory Drahošovu stokrát omletém tvrzení o nemožnosti vlády v čele s trestaným premiérem, Zeman zopakoval, že Babiš je – řečeno s Cimrmany – sprostý podezřelý, že platí presumpce neviny a že šéf ANO je suverénním vítězem voleb – 30 ku 11.

Drahoš mu na to popletený ze sněmovních procedur opáčil, že premiér není funkce volená, nýbrž jmenovaná. Zeman na to ihned reagoval: „Ale oba dva víme, že vítěz voleb se jmenuje Andrej Babiš. Pokud to nevíte, protože vy kroutíte hlavou, tak asi každý z nás sledoval jiné volby v naší zemi,” poznamenal za mohutného aplausu Zeman a zdůraznil, že hnutí ANO stále trvá na kandidatuře svého předsedy na premiéra.

O jmenování premiérem Petra Fialy (ODS), jenž skončil druhý s odstupem jako mrakodrap, řekl, že neuvažuje o tom “jmenovat druhou ligu”. Rozdíl mezi Babišem a Fialou je podle něj velký.

Drahošův Jablunkov po volbách…

Oba kandidáti se při představování na úvod místo potlesku od svých příznivců dočkali spíše pískotu a hučení od svých odpůrců. Při představování jejich manželek se Ivana Zemanová dočkala potlesku, zatímco Evu Drahošovou Zemanovi příznivci „vybučeli“.

Pak měla přijít chvíle, na kterou Drahoš celou dobu čekal; pokusil se v závěru vše vrátit Zemanovi jeho někdejší citací o tom, že „třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt“. Vyprovokoval tímto svým vítězoslavným sdělením svoji ženu Evu, do té chvíle sedící jako na trní, k frenetickému potlesku a jásotu, až se celá roztřásla.

Zeman se právem ohradil, že v roce 1992 jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR jen před šestnácti lety citoval to, co řekl psychiatr prof. Cyril Höschl ve svém projevu, který koncem září 1990 přednesl v pražském Karolínu.

“Tato země v této době prochází rozumovou, mravní i citovou krizí. Zamýšlíme-li se hlouběji nad tím, jak k této krizi došlo, proč právě teď, musíme si připustit některá velice nepříjemná, ale bohužel pravdivá fakta. To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt…“

Jediným drobným Zemanovým omylem byl záměna Velké auly Karolina za Lucernu, kde měl Drahoš básnit o 2 600 běžencích pro Česko… Debata se konala za velmi přísných bezpečnostních opatření. Veřejnost byla dvakrát prohledávána, zavazadla přítomných novinářů dokonce očenichal policejní pes.

Bývalý moderátor České televize Petr Studenovský, co radí prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi, jak má veřejně vystupovat, se moc nevyznamenal; Jiří Drahoš byl slabý a ještě slabší. Přestože Studenovský v rozhovoru pro Aktuálně.cz upozorňoval, že před druhým kolem bude hlavně třeba změnit taktiku a pořádně se připravit na debaty s Milošem Zemanem.

Nepřipravil; ai že zklamal i Pavel Kolář, co řídí Drahošovu volební kancelář, jichž má exšéf Akademie věd hned několik…

Navzdory tomu, že Fero Fenič, filmový režisér, scénárista, producent a filmový organizátor požadoval po TV Prima i České televizi, aby televizní debaty, v nichž se oba prezidentští kandidáti střetnou, proběhly vestoje. Prý to „odpovídá principům rovnosti, neznevýhodňování žádného ze soupeřících, základním podmínkám fair play sportovních klání i obvyklosti obdobných prezidentských diskusí ve světě. Ani kandidátům nic nebrání v dodržení této zvyklosti, protože oba dva veřejně potvrdili, že jsou zdraví a plní sil.“

Argumentování zkrátka tím, že by kandidáti na prezidentský úřad měli absolvováním televizní debaty vestoje prokázat, že jsou zdraví a plní sil… Patrně jím propagovaný postoj ve stoje vycházel z bolestivých praktik čtyřprocentní skupiny, která by se možná dala charakterizovat parafrází z vlastních řad, z diskuze v časopisu LUI: “Žiju s buznama, řiť (ne)mám v cajku”… http://www.rukojmi.cz/clanky/5364-reziser-fenic-pozaduje-prezidentske-debaty-vestoje-aneb-ferovost-na-prvnim-miste

Inu, prezidenta Zemana doprovázela na setkání jeho žena Ivana či mluvčí Jiří Ovčáček, s Jiřím Drahošem přišla žena Eva a také Horáček, Hilšer… atd. Společnost, která se sice po více než hodině duelu snažila projevovat své nadšení, přičemž však zjevně nezakryla své vnitřní pocity, které by se daly přirovnat k chování smečky spráskaných psů, tedy spíš k houfu voříšků á la Karl von Bahnhof…