Vyzobáno z webů za listopad 2018

Avatar
Původní autoři

Jan Kadubec
2. 12. 2018  Ousidermedia


*Proč toho ví Trump tak málo? ptá se Max Boot. Protože nečte knihy, ani dlouhé články.
*Trump: Nikdy jsem to nedělal, měl jsem vždycky hodně práce. Dokážu udělat správné rozhodnutí s velmi malou znalostí, ale zdravým rozumem. Vždycky jsem měl hodně zdravého rozumu. Byl jsem velmi úspěšný podnikatel, potom špičková televizní hvězda, pak jsem se stal prezidentem Spojených států (na první pokus). Myslím, že z toho se dá vyvodit ne to, že jsem chytrý, ale to, že jsem génius… a velmi vyrovnaný génius!
*Jan Vítek: Multimiliardáři Jeffu Bezosovi přibyde každý den na osobním kontě dvě stě milionů dolarů.

*V USA šest mega-společností vlastní devadesát procent všeho tisku, rozhlasu a televize. Vliv těchto poplatných medií na lidskou mysl je zavádějící a ohlupující.
*NATO v 21. století existuje už jen na ochranu zájmů USA a nemá pro udržování míru žádné opodstatnění.

*USA si postěžovaly, že jejich letadlo bylo „nebezpečně“ zachyceno u Ruska.
*Si se v projevu zaměřil i na kritiku USA a řekl, že v současných globálních podmínkách není logika „zákona džungle“ a „vítěz bere vše“ ničím jiným než slepou cestou.
*Peter Vanád: Starý známy bonmot hovorí, že v Amerike aj tak majú len jednu stranu s dvoma názvami. Obe slúžia tým istým záujmom, tým istým veľkým peniazom, tým istým korporáciám, tým istým spolkom a skupinkám. Napríklad teraz je predpoveď, že v Snemovni reprezentantov po dnešku už nebudú mať väčšinu republikáni, ale demokrati. Ale – zmení sa tým vôbec niečo? Je to len výmena čašníkov v reštaurácii.
*Sankce jsou novou formou mezinárodních zločinů povýšených na zákon. Mechanismus sankcí proti Rusku, který byl spuštěn v USA, funguje právě tímto způsobem.
*Thierry Meyssan: Počínaje rokem 2001 Pentagon přijal doktrínu admirála Arthura Cebrowského, jehož Donald Rumsfeld jmenoval ředitelem Úřadu pro transformaci vojenských složek. Cílem již není získat přírodní zdroje pro USA, ale kontrolovat přístup ostatních mocností k těmto zdrojům. Kvůli tomu je nutné udržovat po neurčitou dobu stav chaosu, který mohou šířit pouze americké vojenské složky. Podle vyjádření prezidenta George W. Bushe to bude „nekonečná válka“, kterou USA nesmí ani prohrát, ani vyhrát. Takže válka proti Libyi se táhne již sedm let, válka proti Iráku doutná patnáct let a válka v Afghánistánu trvá od roku 2001. Navzdory všem chlácholivým slovům žádná z těchto zemí nepoznala mír od té doby, co tam zasáhl Pentagon. Situace v Sýrii bude stejná, dokud Spojené státy oficiálně neodstoupí od doktríny Cebrowského. Je pravda, že prezident Donald Trump oznámil svůj záměr ukončit „americký imperialismus“ a vrátit se k formě „hegemonie“. Navzdory jeho úsilí to však vypadá, že se mu to nepodařilo.
*NATO označil Trump za přežitek. „Přehlédl“, že slouží účasti evropských satelitů v intervenčních válkách Spojených států.
*V Bluffonu ve státě Jižní Karolína hovořil Trump o potřebě zpřístupnit dokumenty týkající se 11. září 2001. Prohlásil: „Američané se dovědí, kdo ve skutečnosti srazil budovy Světového obchodního centra.“ Řekl, že událost nebyla řádně prošetřena, a že je rozhodnut dostat se věci na kloub.
*Ještě to nebyly Spojené státy a jejich Kongres, ale „Shromáždění“ britských kolonií v Americe, jež přijalo roku 1648 zákon, podle něhož jsou Indiáni neznabozi a zaslouží si vyhlazení. Zemi vládne Bůh Hospodin a ten ji přidělil Anglosasům.
*Nejslavnější americký generál druhé světové války George Smith Patton byl přímo posedlý nenávistí k Rusům, komunistům a Židům. V předvečer německé kapitulace 7. května 1945 se setkal v Rakousku s ministrem války Spojených států Robertem Pattersonem. Přesvědčoval ho, že právě tady a teď se nabízí příležitost porazit Rusy a zadusit komunismus. Holedbal se: „V boji, do jakého bych je schopen uvrhnout, by mohli obstát tak pět dní. Pak už by nesešlo na tom, kolik milionů vojáků mají a mohl bych vám dát Moskvu.“ Ministr, na rozdíl od generála, měl rozum. Později v květnových dnech se Patton zúčastnil několika setkání a společenských akcí s předními důstojníky Rudé armády. Do deníku si zapsal: „Důstojníci, až na několik výjimek, působí dojmem nedávno zcivilizovaných mongolských banditů. Dle mého soudu by americká armáda v současném stavu mohla Rusy porazit velice snadno.“ Ve svém chorobném uvažování dospěl k názoru, že druhá světová válka byla vybojována v zájmu Židů. Poznamenal si o skutečné povaze tohoto národa: „Tihle lidé neznají záchody a odmítají je používat jako cokoliv jiného, než skladiště plechovek, odpadků a špíny. Odmítají, kdykoliv je to možné, používat latríny a raději si ulevují na zem.“ Zúčastnil se na pozvání s Eisenhowerem hostiny v synagoze při svátku Jom kippur. V poznámkách o tom si napsal: „Puch byl tak drtivý, že jsem málem omdlel a dokonce jsem asi o tři hodiny později vyzvracel jídlo jen při pouhé vzpomínce na tu hrůzu.“ Po návštěvě trosek Berlína napsal 23. července 1945 své paní: „Z Berlína jsem byl smutný. Zničili jsme potenciálně skvělou rasu a chystáme se ji nahradit mongolskými divochy. Komunisté ovládnou celou Evropu. Říkají, že za první týden po obsazení města zastřelili všechny ženy, které se pokusily utéct – a znásilnili zbytek. Kdyby mi to dovolili, mohl jsem město obsadit sám (namísto Sovětů).“ V roce 1970 Američané natočili o Pattonovi velkofilm, který byl vyznamenán osmi Oskary.
*Ilona Švihlíková: „Bude to po našem!“ je nejvýstižnější překlad hesla Amerika first.
*Když Donald Trump hovoří o Číně, Japonsku a jihovýchodní Asii, je to takový salát vzteku, fantazie a paranoii, že si s ním ani překladatelé nevědí rady. Pence ho ovšem zkopíroval velmi dobře. Singapurský premiér se na summitu ASEAN zeptal na to, na co myslí každý asijský lídr. Co budou dělat, když budou donuceni vybrat si mezi Trumpovými USA a Siovou Čínou? Pesek si navíc myslí, že tak to i bude, že otázka nezní „jestli“, ale kdy. A rok 2019 bude tím rokem, kdy bude potřeba se rozhodnout. Japonský premiér Šinzó Abe dlouhodobě inklinuje k Trumpovi, Rodrigo Duterte z Filipín si vybere Čínu. Ale jinde budou jistě zvažovat, jak koexistovat s oběma, což přivodí obrovské ekonomické problémy. Stačí se podívat na Jižní Koreu a vztek čínského prezidenta kvůli umístění amerického obranného systému. Nebo na Malajsii, která se chce dostat z čínského stínu, ale nenávidí Trumpa. Co pak s tím? Jednou z možností je počkat, až Trump odejde, vsadit na to, že Američané si snad zvolí někoho trochu racionálnějšího.
*Wolf navrhuje pět principů, jak si s tím poradit. Zaprvé, uznat, že Čína není naše, abychom ji předělávali. Patří Číňanům a nikomu jinému. Zadruhé, uznat, že čínská politická organizace se od naší liší, a to zřejmě navždy. Dnes ovšem, trefuje se Wolf do vlastních řad, spíše vidíme, že řada západních zemí se začíná víc podobat Číně než naopak. Zatřetí, zaměřit se na přesné a měřitelné chování, které má vliv na ostatní a dělat to konzistentně a principiálně. Nesnažit se zadržet čínský rozvoj. To je prostě špatně. Když chceme, aby Čína dodržovala pravidla, co takhle, abychom to dělali sami? A když chceme, aby Čína uznávala ochranu duševního vlastnictví, proč nepřiznat, že je nadměrná a příliš zatěžující? A když hovoříme o lidských právech, co takhle přiznat naši vlastní vinu? Číňané dobře poznají pokrytectví. Začtvrté, pokračuje Wolf, Čína je rival, ale v něčem je také zásadní partner. Udržet stabilitu světové ekonomiky a zvládnout klimatickou změnu bez spolupráce s Čínou není možné. Vztah nemůže být jen o strategické rivalitě. Je nutné vyrovnávat čínskou moc, kde to bude nutné, ale spolupracovat tam, kde je to klíčové. Zapáté, uznávat hodnotu spojenectví. To je otázka důvěry. Jestliže chtějí USA od ostatních zemí, aby odolávaly Číně, pak musí být vnímány jako spolehlivý partner. A to za Trumpa nejsou.
*Vy na Západě jste nyní možná v euforii kolem Číny, ale přijde čas, kdy začnete všichni ronit slzy. Pronesl sovětský ministr zahraničí Andrej Gromyko při návštěvě USA v únoru 1979.
*Čínské dějiny mají jiné fázování než historie Evropy. To čínské je ovšem stejně svébytné jako to západní. Je čas přestat nahlížet na asijský výrobní způsob jako na anomálii, odbočení od normálního vývoje. Je to prostě jiná cesta k dnešku než ta evropská. Dějiny Číny naznačují, že by její růst moci neměl být spojen s mocenskou expanzí západního typu. Čína nevykazovala v minulosti a nevykazuje ani dnes mesianistické sklony jako západní křesťanství či liberalismus. Samozřejmě lze namítnout, že systémové zákonitosti ji donutí převzít větší odpovědnost za globální vývoj a Peking pak propadne velmocenské aroganci. Aby se tak nestalo, musí Západ změnit svůj pohled na svět. Na faktu, že Čína nemůže být bezvýznamná, že bude spoluurčovat globální vývoj, nelze nic změnit. V této situaci by se měla Evropa zapojit do zápasu o multilaterální uspořádání světa bez hegemonismu.
*Angela Merkelová byla v Číně na návštěvě jedenáctkrát. Vy teprve počtvrté a přesto jste tady obviňován, že jste tedy velký přítel Číny, příliš velký přítel Číny a že jsme vůči Číně servilní. Prezident Zeman: Ano, paní kancléřce jsem říkal, že mě označují za čínského agenta, vy jste tam byla jedenáctkrát, tak vy musíte být dvojnásobný čínský agent.
*V Číně na to šli nedávno jinak. Vyznamenání a řády prý navěky na sjezdu lidových zástupců definitivně zrušili.
*Bolton si nemyslí, že Írán plní v současné době ustanovení dohody. „Myslím si, že jsme viděli přesvědčivé důkazy toho, že už překročili v jistém slova smyslu hranice dohody. Nevylučuji, že ji porušují takovým způsobem, že o tom prostě nevíme,“ oznámil.
*Slovutná Bank of England odmítá Venezuele vrátit její zlato v hodnotě asi 550 milionů dolarů. Prý by si mohl Maduro těch 14 tun zlata vzít a využít je pro své potřeby, které by se Británii nelíbily.
*Náčelník Generálního štábu Velké Británie a generál Mark Carleton-Smith: „Rusko dnes bezpochyby představuje mnohem větší hrozbu pro naši národní bezpečnost než islámští extremisté, jako například Al Káida či Islámský stát,“prohlásil generál.
*„Aktivity Ruska či Číny představují větší bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku než mezinárodní terorismus.“ V dnešní debatě s názvem „NATO ve 21. století a česká armáda“ na CEVRO Institutu v Praze to řekl někdejší náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel.
*Pinochet měl zabít víc lidí, nechal se slyšet Jair Bolsonaro v roce 1998. V roce 1999 na to navázal prohlášením, že situace v Brazílii by dnes byla lepší, kdyby diktatura zabila víc lidí. A v roce 2018 během svojí kampaně Bolsonaro řekl: „Postřílejme všechny členy Strany pracujících tady v Acře.“ Celé roky byl Bolsonaro vnímán jako politický klaun, který je na okraji a je neškodný, podobně jako Donald Trump.
*Nově zvolený brazilský prezident Bolsonaro se vůči Číně vyjadřoval v negativních tónech už během kampaně. Říkal například, že Číňané v Brazílii nenakupují, oni si Brazílii kupují. Již minulý měsíc se vyjádřil, že se postaví proti prodeji státní společnosti Electrobras, aby během plánované privatizace nepadla do rukou Číně.
*V centru každého britského města můžete nyní ve vzdálenosti jedné minuty, a je jedno, jakým směrem půjdete, najít lidi bez domova, jež na ulici žebrají, říká Wight. Celkově žije v chudobě nyní ve Velké Británii 14 milionů lidí, což je pětina populace. Z toho 4 miliony jsou děti. Počet lidí, kteří nedosáhnou ani na základní životní potřeby, dosahuje 1,5 milionu. A tohle je to, co vládnoucí třída páté největší ekonomiky na světě, země, která se představuje na mezinárodní aréně jako pilíř demokracie a lidských práv, považuje za pokrok. Stav společnosti Wight přirovnává ke stavu britské společnosti 18. století.
*Iránsky prezident Hasan Rúhání označil Izrael za rakovinový nádor vytvorený západnými krajinami, aby presadzoval ich záujmy na Blízkom východe. V prejave na každoročnej konferencii islamskej jednoty Rúhání vyhlásil, že jedným z neblahých výsledkov druhej svetovej vojny bolo vytvorenie rakovinového nádoru v regióne. Izrael pritom označil za podvodný režim zriadený západnými krajinami. Rúhání povedal, že USA udržujú úzke vzťahy s regionálnymi moslimskými štátmi s cieľom chrániť Izrael. Očividne tým narážal na úhlavných nepriateľov Iránu Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.
*Saúdové nenáviděli Kaddáfího, protože je neustále nazýval zrádci arabské věci, prostituty, kretény a podvodníky.
*Nejaktivněji teď vystupuje Evropa dožadující se halasně dodržování lidských práv. Předpokládám však, že když Saúdové řeknou, že od ní nekoupí zbraně, tak opět potichu zaleze.
*Nahé aktivistky FEMEN uvítaly hlavy států v Paříži. Protestní akce začala v osm hodin ráno. Tři polonahé mladé ženy vyšly k Triumfálnímu oblouku a obrátily se na přijíždějící světové lídry s plakáty: „Vítáme vás, váleční zločinci!“
*Kapitalistická modernita nevznikla a neprosadila se v knihovnách či cestou dobrovolných obchodních smluv, ale na bojištích a formou brutální loupeže. Objev nalezišť zlata a stříbra v Americe, vyhubení, zotročení domorodého obyvatelstva a jeho pohřbení zaživa v dolech, první kroky k dobytí a vyloupení Východní Indie, přeměna Afriky v revír pro výnosný hon na černochy – to byly červánky kapitalistické výrobní éry. Tyto idylické procesy jsou hlavními momenty původní akumulace kapitálu. V patách za nimi kráčí obchodní válka evropských národů, jejichž dějiště je celá zeměkoule… Násilí je porodní bábou každé staré společnosti, která je těhotná společností novou. Násilí samo je ekonomická potence, napsal Karel Marx v Kapitálu.
*Ilona: Dobývání renty posledních 30 let získává stále větší dynamiku. Velmi nebezpečné je, že ta velmi úzká skupina, která se často nazývá tím jedním procentem, přímou elitou, nejenže využívá to, že nejen získává zdroje, peníze, ale má schopnost vytvářet si zákony na míru. Tedy nejen, že z toho tahám peníze, ale že dostávám výjimky, kličky, zákony na míru tak, abych byl nepostižitelný. A tady je silná vazba na feudalismus. Protože dobývat rentu můžete jen tehdy, když máte privilegia. Její největší ukotvení je ve Spojených státech a ve Velké Británii. Je tam neuvěřitelně vysoká nerovnost, vyšší než v jiných zemích, a odráží se to v politice.
*Konkurence, to mlácení mezi sebou, je vyhrazeno pro malé a slabé. Velcí a mocní umí velmi dobře spolupracovat a hlavně vědí, která renta se dá dobře dobývat.
*V překladu do normálního jazyka to znamená, že postindustriální ekonomika vypadá tak, že na jeden dolar reálného sektoru připadá 14 817 dolarů nafouknuté bubliny, které ovšem již bankovnímu sektoru podle Lagardeové nestačí. Je nutné vymyslet nové, ještě virtuálnější peníze, aby banky měly co dál nafukovat. No vždyť třeba ten bitcoin se na svět vyloupl v roce 1998 a dnes už je ta bublina nafouknutá do 5 biliónů dolarů, což odpovídá objemu všech bankovek a mincí všech měn na celé planetě.
*Podle Institutu mezinárodních financí (IIF) byl světový dluh v prvním čtvrtletí roku 2018 kolem 247 bilionů dolarů – asi 318 % světového HDP, neboli více než trojnásobek světové roční ekonomické produkce. Pro srovnání, v roce 2007 byl globální dluh odhadnut na pouhých 112 bilionů dolarů. V roce 2002 to bylo jen 67 bilionů dolarů. Podle Taleba došlo k výraznému zvýšení celkového úvěrového rizika. Vlády si myslí, že se mohou zadlužovat zdarma.
*Ivo Šebestík: Kdož chceš pochopit jednání velmocí a jejich nástrojů, zbav se všech iluzí o právu, pravdě, slušnosti, ohledech, solidaritě a humanitě! Objem vší solidnosti by se v těchto kruzích vešel celoplanetárně do krabičky od zápalek a ještě by v ní zbylo místo pro všechny sirky. Moskva souhlasila s tím, že tyto země se stanou prostorem pro západní trhy, odbytištěm jejich zboží, zdrojem jejich nové vysoce kvalifikované (a levné!) pracovní síly a podobně. V podstatě válečnou kořistí ze studené války. Gorbačov si musel být vědom toho, že se v tomto prostoru dovrší i proces jejich integrace do politického a vojenského uskupení Západu a že se po všech stránkách Rusku velice vzdálí.
*Každá moc je velice nepřátelská vůči demokracii, i ta, která se demokracií ohání. Struktury, které disponují skutečnou reálnou mocí opírající se o majetek, peníze a vliv, jsou vůči demokracii, která by opravdu činila rovnoprávnými hlasy všech občanů, krajně nepřátelské. Je skutečně kardinální iluzí soudit, že nad demokracií vládnoucí oligarchické a plutokratické síly nadnárodních korporací Západu i velkého domácího kapitálu ctí demokracii a svobodu občanů. Obojí jim ponechávají na základě pragmatického kalkulu, neboť svoboda a demokracie zbavené své původní autonomní a kreativní síly jsou pouze součástmi systému, který jim generuje jejich zisk a moc. Svoboda slova a projevu zůstávají v platnosti také jenom díky tomu, že jsou proti nadvládě kapitálu bezmocné a neúčinné. Kdyby slova měla sílu pohnout společnost k revoltě proti oligarchii, pak by svoboda slova okamžitě zmizela. Ostatně, už jsme byli svědky pokusů o její omezení.
*Hanah Arendtová: Nová moc, která z revoluce vzejde, usiluje co nejrychleji zbavit obyvatelstvo podílu na rozhodování. Arendtová tuto devalvaci revoluce ilustruje na konkrétním případu rad (sovětů), které byly po bolševickém převratu ustaveny a které skutečně umožňovaly značný podíl obyvatelstva na rozhodování v zemi. Nové stranické vedení ale vnímalo tyto „rady“ jako soupeře o moc a velice rychle eliminovalo jejich vliv. Tím byla obyvatelstvu revoluce vlastně odebrána a země se ocitla v rukou nové mocenské struktury, která s ní naložila podle svého uvážení. Název Sovětského svazu jako „svazu rad“ byl tedy už spíše jen karikaturou původního významu. Zůstává tedy otevřenou otázkou, zda by revoluce skutečně přinesly pozitivní změnu pořádků, kdyby dokázaly udržet u moci co nejširší vrstvy obyvatel.
*Naše epocha je epochou „bez rukavic“. Bojuje se nesmírně tvrdě o vše a užívá se přitom těch nejméně slušných prostředků. Absolutně dominují selektivní zprávy, lež a polopravda. A tento proces má dlouhou genezi a byl přítomen už v časech, ve kterých jsme přecházeli ze sovětského zajetí do majetku západních korporací, které oficiálně a navenek vystupují pod hlavičkou Spojených států a některých bývalých evropských koloniálních mocností či Německa.
*Všechny náboženské systémy jsou založené na iluzi spravedlnosti, lásky, odpuštění či spravedlivého trestu, a proto přetrvají každou kritiku rozumu a logiky. Rozum a logika jsou proti příjemné iluzi naprosto bezmocné. S iluzemi a mýty se žije opravdu lépe. U části veřejnosti, která se iluze drží právě proto, že jí připadá příjemnější než pravda, která je cynická. Spojené státy představují pojistku demokracie a svobody, aniž berou v úvahu fakta, která obojí iluzi spolehlivě vyvracejí. Mají za to, že být jejich spojencem znamená podílet se na jejich prospěšném působení ve světě, aniž by je napadlo, že být spojencem USA znamená především být jejich bezprávným vazalem, nebo ještě přesněji spolupachatelem na zlu, které USA šíří po celé planetě.
*Během druhé světové války bohatí vlastníci a špičkoví manažeři velikých společnosti získali velice důležitou zkušenost: během války se vydělávají peníze, mnoho peněz. Jinými slovy, namáhavý úkol maximalizovat zisk – klíčová aktivita v americké kapitalistické ekonomice – se dá splnit efektivněji válkou, než mírem.
*Ilona: Ekonomická činnost musí být řízena ve směru uspokojení potřeb celé společnosti, a to s pomocí plánování, subvencí a progresivního zdanění.
*Hnědé uhlí pokrývá německou spotřebu energií z 60 %.
*Obecně bychom mohli jednoduše konstatovat, že finanční trhy nejsou ani stabilní, ani efektivní ani samoregulační (J. Stiglitz, 2013). Už koncem šedesátých let charakterizoval tehdejší ministr financí a pozdější prezident Francouzské republiky Valéry Giscard d’Estaing tento stav jako asymetrický finanční systém, ve kterém občané cizích zemí podporují americkou životní úroveň a subvencují americké multinacionální firmy.
*Oskar Krejčí: Sankce EU vůči Rusku jsou záhadný fenomén. Pravidelně jsou prodlužovány, ale nikdo neví, kdo je prodlužuje. Jestli jde o rozhodnutí vlády, premiéra, ministra, velvyslance, odpovědného referenta… To jsou věci, které probíhají ve skrytu, a evidentně existují dohody, do kterých z pražského bytu nahlédnout nelze.
*Aliance fungují podle přání nejmocnějšího člena, jinak nemají smysl. Když nejmocnější vycouvá, Aliance končí.
*Beneš za války správně uvedl, že Britové a Francouzi měli takový strach z bolševiků, že hledali záchranu u nacistů.
*Tituly nemají hodnotu, jelikož nejsou kryté znalostmi.
*Jindrák: Když si vzpomenu na Lipskou univerzitu, která je nejstarší v Německu, tak se tam po roce 1990 dělaly čistky a poslali tam ne druhou, ale třetí ligu ze sárských univerzit dělat děkany, rektory, profesory těm, jak říkali, ideologicky infikovaným profesorům a docentům třeba archeologie, kteří neměli s politikou nic společného. Takže se s tím těžko srovnávali, a dodnes tato situace trvá.
*Pan prezident šel ve své troufalosti tak daleko, že podpořil možnost obecného referenda. To si dovolil hodně – zpochybňovat demokracii všelidovým hlasováním.
*Většina komentátorů jasně pochází z vyšších tříd, takže nutně nemají smysl pro politiku, která by byla ku prospěchu pracující třídy.
*Poslanec Pávek, takový velmi sebevědomý, možná tedy až arogantní poslanec STANu, který řekl doslova toto: „No co je na tom divného, důchodci chtějí zvýšit penze, mimina chtějí více mléka, no tak já chci taky přidat.“
*Hromadil zločin za zločinem, aby si tím získal všeobecnou důvěru.
*Zdeněk Zbořil: Před třemi desítkami novinářů pronesl jeden pracovník tehdy ještě jen Ústavu pro studium zločinů komunismu: „Nemyslete si, že jak tady všichni sedíte, že na vás něco nemáme. A když nemáme, tak dohledáme!“Jeden z posluchačů k tomu dodal: „A kdybyste náhodou nedohledali, tak dopište!“ Dnes, skoro po třiceti letech, tady už ta doba je. Jen jestli to ještě bude někoho zajímat.
*Individuum práce se štítící. Nepostihla ho příchylnost k práci.
*František Kuba: Ještě nebylo dobře a už je zase zle!
*Zeman? Je naprosto nekritický vůči politice Izraele tak, že v tom překonává i rodilé židy. Kde se to v něm vzalo, netuším. A občas je s tím postojem za hlupáka. Člověk by řekl, že v tom Afganistánu bude chtít chránit demokracii i po odchodu USA.
*Když nemáte informaci celou, jako kdybyste neměl žádnou.
*My víme, co je pro tebe nejlepší! Buď to přijmeš dobrovolně, nebo ti to nařídíme!
*Jan Čulík: Jen blbec sdílí kriminální server Parlamentní listy. Vy chcete skutečně skončit v koncentráku, paní Evo Novotná? E. N. Čí koncentrák to bude?
*Orwell by zíral. Svůj dystopický román 1984 napsal jako varování, dnešní mocní si z něj ale udělali návod k použití.
*Proč české občanství, jehož navrácení Kunderovi Babiš nabídl, nevrátil slavnému autorovi už Václav Havel. Ale na to je velice jednoduchá odpověď: Havel Kunderu nesnášel za jeho dávný výrok, že on (tedy Václav Havel) je zpovykaný panský synek, a navíc Kunderovi záviděl jeho literární úspěchy, se kterými se ty jeho nedaly srovnat. Václav Havel byl ovšem natolik soudný, že věděl, že na Nobelovu cenu za literaturu, na kterou byl Kundera opakovaně navrhovaný, prostě nemá. Ale při své nominaci na Nobelovu cenu míru byly jeho šance na její získání poměrně značné. Bylo mu však jasné, že Kundera má téhož roku na získání Nobelovy ceny za literaturu šance větší – a také, že v jednom roce dva Češi nobelovku nezískají ani náhodou. A tak se někomu (nevím komu), vylíhl v hlavě ďábelský plán. V týdeníku Respekt, respektovaném především většinou českých pravicových intelektuálů, byla rozpoutaná kampaň proti Milanu Kunderovi za jeho údajné udání „agenta chodce“ ve studentských letech. To by mohla být samozřejmě práce redakce, ale to, že dotyčné číslo Respektu vyšlo v několikanásobně vyšším nákladu než obvykle a rozdávalo se zdarma lidem na pražském Hlavním nádraží (ale jistě nejen tam), muselo být rozhodnutí někoho jiného. Nejspíš majitele časopisu, kterým byl pan Bakala, přítel a příznivec Václava Havla. To jsou věci, že?
*Známé rčení říká, že přesvědčovat přesvědčené znamená nasírat nasrané.
*Lev Davidovič Trockij – vl. jménem Bronštejn (1879-1940) – významný, nicméně velmi kontroverzní ruský a sovětský politický činitel, vůdce významné opozice uvnitř komunistické strany, poté, co byl koncem 20.let usvědčen z rozsáhlé korupce, byl v roce 1929 vypovězen ze země (teprve poté, co vrátil státu 1 miliardu usd, uloženou na jeho účtech v USA). Byl zabit v Mexiku atentátníkem (pomocí horolezeckého cepínu).
*Okradený člověk je vlastně osobou zapletenou do krádeže a oběť čehokoliv je přirozeně vinna už tím, že u toho přece byla.
*Woody Allen: Televize je prostředek umožňující lidem, kteří nemají co na práci, dívat se na lidi, kterým se pracovat nechce.
*Woody Allen charakterizuje noviny následovně: Jsou to newyorské židovské, komunistické, levicové, homosexuální noviny, a to mluvím jen o sportovní rubrice.
*Platí, že příliš moc svobody škodí. Z toho důvodu také přišel o život kůň Ezopova rolníka, jemuž přišlo líto koně, celodenně přivázaného o kůl. Odvázal ho, kůň se samou radostí pustil do cvalu, spadl do propasti a zabil se. Rolník smutně konstatoval: Kdybych mu nedal svobodu, mohl zde ještě být.
*Když svého času kráčel po hladině Genezaretského jezera, tehdejší seriózní noviny napsaly, že musel, protože neuměl plavat. Bulvár napsal, že po svých šel proto, neboť židovští převozníci byli příliš drazí. Pokud by to Kristus učinil dnes, noviny by napsaly, že se stal zázrak, protože jejich vyslaný reportér v Kafarnaumu toho byl očitým svědkem. Přitom pravda je jako vždy prostá. Kristus kráčel po jezeře proto, že neuměl plavat.
*Kubera tehdy pravil: Nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harasment nikdy nehrozí. To je na tom velmi pikantní a zvláštní. Nemohu je jmenovat, protože bych se dopustil toho, čeho se dopustit nechci, ale můžete si je na internetu prohlédnout – ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude. Nevím, proč bych to měl podporovat.
*Mezinárodní investiční banka patřící aktuálnímu protiruskému prezidentovi Porošenkovi pomáhala vyprat mimo jiné i miliardové účty syna svrženého proruského prezidenta Janukovyče.
*Už jsme vyvezli tolik demokracie, že nám jí moc nezbývá.
*Kanadská sjednocená církev (United Church of Canada) povolila dál kázat své pastorce, i když nevěří v boha. Svět se fakt už zbláznil. (Tereza)
*Milan Faltus: Revoluce po zaměstnání a peronní lístek. To je jeden z důvodů, proč se východoněmecké revoluci přezdívalo i revoluce po fajruntě – Feierabendrevolution. Protestní demonstrace – např. pověstné pondělní demonstrace v Lipsku (Montagsdemo) a v dalších městech – které po měsíce předcházely pádu zdi a celého východoněmeckého režimu, se konaly skoro výhradně vpodvečer po pracovní době. To je v souladu s nelichotivým výrokem na adresu německého revolučního ducha připisovaným V. I. Leninovi: Revoluce v Německu? Z toho nikdy nic nebude, když Němci chtějí obsadit nádraží, koupí si napřed peronní lístek.
*Od listopadu 89 jsme už hodně pokročili. Tehdy se bojovalo proti jedné straně, dnes se bojuje proti Babišovi. Tehdy hrstka demokratů bojovala za celou pomýlenou společnost. Dnes opět hrstka demokratů bojuje za zbytek pomýlené společnosti, charakterizuje Jan Keller polistopadový vývoj. Tehdy byli kritici označování za agenty Západu, dnes jsou označováni za agenty Východu. Opravdu se toho moc změnilo, dodal Jan Keller.
*Nemyslím si, že by byl Babiš poctivec, ale s kauzou Čapí hnízdo jsem se seznámil podrobně, a pokud se tato kauza proti Babišovi vytahuje jako největší zločin, pak mě to nutí k tomu, abych si o něm myslel, že je světec. Tím ovšem může být, dle mého názoru, jen ve srovnání s těmi, kteří na něj tuto kauzu vytahují.
*Sobotní pozdvižení na vsi pražské kvůli Andreji Babišovi nepostrádalo notné prvky absurdity. Už jenom to, že na svátek restaurace kapitalismu ti samí lidé, kteří kapitalismus oslavují, protestují proti kapitalistovi.
*Irena Ryšánková: To, že ekonomové nastupujícího režimu potom „zhasli“, bylo neštěstí, které vyústilo ve vyrabovanou zemi – zničený průmysl a rozvrácené zemědělství. Mohli jsme být jako stát bohatší, kdyby nově nastoupivší kapitalisté nechtěli být bohatí hned, nebyli bezohlední a nenasytní. Rozbít a prodávat trosky pod cenou, to neudělali ani komunisté v roce 1948. Kapitalisté po roce 1989 ano.
*Vít Klíma: Češi byli jeden z mála evropských národů, který vůbec nedostal možnost se k textu Ústavy vyslovit a podle toho Ústava vypadá. Je napsaná ve prospěch politiků a politických stran a silně v neprospěch občanů. Politici, jako by tím od prvního momentu naznačovali, že občané jim do řízení státu nemají co mluvit. Dojdeme-li ale k názoru, že pokud máme právo politika zvolit, měli bychom mít také právo jej odvolat.
*Oskar Krejčí: Snad každý člověk na Západě, tedy i ve střední Evropě, slyšel o občanské válce v USA. Kolik lidí na Západě ví něco o povstání tchaj-pchingů? Oba tyto konflikty probíhaly přibližně ve stejné době. V případě války v USA historici napočítali přibližně 600 tisíc mrtvých, v případě té čínské 20 milionů zabitých. Snad každý člověk na Západě, tedy i ve střední Evropě, slyšel o Schindlerově seznamu. Je to příběh, který vypráví o tom, jak jeden německý nacista zachrání pro výrobu ve své továrně přibližně 1200 Židů. Kolik lidí na Západě ví něco o Johnu Rabem? Tento šéf organizace NSDAP v Nankingu stál v čele maličké skupinky cizinců, která v tomto městě vytvořila bezpečnostní zónu a během krvavého běsnění japonské soldatesky vzala pod ochranu přibližně 200 tisíc Číňanů. Ne proto, aby z nich udělali užitečné pracovní síly. Učinili tak z čisté lidskosti.
*V britském okupačním pásmu nebyl rozformován a zcela odzbrojen Hitlerův wehrmacht až do roku 1946. Tři miliony německých vojáků zde zůstaly v původních jednotkách, pod původními německými veliteli. Byli částečně vybaveni lehkými zbraněmi. Těžké zbraně a bojovou techniku shromažďovali a skladovali britští velitelé podle Churchillova příkazu, aby je mohli opět snadno rozdat Němcům. Velení zčásti odzbrojených německých armád a divizí bylo předáno třem německým generálům, Lindemannovi v Dánsku, Blumentrittovi v severozápadním Německu a Blaskowitzovi v Holandsku a západně od řeky Vesery. Churchill také několik dní zachovával vládu nacistického admirála Dönitze, kterému ji předal před smrtí Hitler. Teprve 23. května, na nátlak Moskvy i Washingtonu, britská vojenská policie zatkla Dönitze a 300 členů jeho administrativy. Ještě v listopadu 1945 zjistili sovětští průzkumníci, že v britském okupačním pásmu působí pět německých vojenských sborů, 25 okruhových a místních vojenských velitelství, letecký okruh se štábem a řada týlových jednotek wehrmachtu. Tyto údaje byly uvedeny v memorandu, jež sovětské velení předalo spojenecké kontrolní radě. Hitlerův wehrmacht přestal definitivně existovat až v lednu 1946.
*Mladým se vzdaluje vlastní bydlení (Lidové noviny 27. září, titulní strana). Osm z desíti mladých partnerství nemá na byt a ani na hypotéku. Co jim poradí Jiří Rusnok, Miloš Zeman, Václav Klaus a jiní na slovo vzatí poctivci?
*Partu, co včera předváděla nekromantické rituály na oživení sv. Havla…
*A topil jste v uhelné nebo plynové kotelně? Právě, že v uhelný. Plynový byly luxusní, to bylo pro disidenty, aby si tam mohli číst…
*Jourová považuje za jisté, že Rusko bude ovlivňovat evropské volby: „Kdybych vám řekla, že nevěřím, že se to bude dít, tak bych vám jednak lhala a jednak bych byla blázen.“
*Mark Twain nabádal, abychom se více než nepřátel obávali novin. Máme řadu zákonů na ochranu novinářů, ale žádný na ochranu lidí před novináři.
*Ronald Reagan: Politika je druhé najstaršie remeslo na svete, ako veľmi sa na to prvé podobá…
*Jozef Banáš: Môj obľúbený citát je však od iného amerického prezidenta, vychýreného „intelektuála“ Georga Walkera Bushe (=Juraj Chodec Krík) mladšieho. Študentom na univerzite v Yale povedal: „Tým najlepším chcem zablahoželať a tým najhorším odkazujem – každý z vás raz môže byť prezidentom.“
*V knihe sú moje návody na to, ako byť v politike úspešný. Kľúčový predpoklad je – Nemať žiadny názor, pretože neriskujete, že byste mali názor nesprávny. Nesprávny názor je každý, ktorý sa líši od názoru predsedu. Po vyjdení knihy mi niektorí politici vyčítali, že sa do nej nedostali. Vysvetlil som im, že je to ich vina, pretože neprejavili dostatočnú mieru idiotizmu.
*Willy Brandt mi kedysi povedal: „Minulosť každého spoznáte podľa toho, ako sa správa dnes.“ Myslím si, že je to presné. Ten, kto bol lump za socializmu, je lumpom aj dnes, a kto bol vtedy slušný človek, je slušný aj dnes. Ale platí to aj naopak. Všetci tí mladí, agresívni krikľúni a bojovníci za svoju pravdu, by boli v časoch socializmu snaživí funkcionári komunistického zväzu mládeže. Povahu človeka režim nemení.
*Takže kdo má Česko, má Evropu, a kdo má Evropu, má svět? Vzpomínám, jak za revolučních časů v mrazivém lednu 1990 vlasaté hlídky nelitovaly zdraví a nocovaly na ledovém soklu sochy sv. Václava, neboť „kdo má sochu, má i Václavák, a kdo má Václavák, má i Prahu.“
*Hájek Protiproud: Lid opakovaně volí někoho jiného, než mu určili. Generál Petr Pavel po „stáži“ v centrále americké NATO nyní veřejně řeční proti prezidentovi a vládě (když předtím přísahal nejvyššímu armádnímu veliteli prezidentu Husákovi, že s imperialisty zatočí, a třeba při tom položí život). Tito „věrní“ (komukoli, kdo je právě platí) dnes připravují podmínky pro státní převrat, který ve veřejném prostoru pak realizují „novináři“ a „politici“.
*Petr Piťha: Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, vy budete patřit k podřadné výpomocné třídě a pracovat podle pokynů mocných elit, které budou určovat, co se smí a co se nesmí říkat. Budete postaveni pod všechny živočichy, kteří se pohlavně rozmnožují, protože pro kočky, žáby ani hmyz zaváděné zákony neplatí, sdělil tehdy také v kázání.
*Roli dirigenta amerických zájmů v EU v současnosti převzala Varšava. Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak uvedl, že se země postaví proti vytvoření celoevropské armády, jelikož pro obranu EU je zde již NATO. Odborníci však pochybují, že bude EU poslouchat názor polské strany.
*Generální ředitel státního podniku Roskosmos Dmitrij Rogozin navrhl, aby bylo prověřeno, jestli byli Američané na Měsíci. Hovořil o tom během své návštěvy společnosti Ruské kosmické systémy společně s moldavským prezidentem Igorem Dodonem. „Vytkli jsme si za cíl letět a zkontrolovat, jestli tam byli nebo ne. Oni říkají, že byli, my to prověříme,“ odpověděl Rogozin na příslušnou otázku.
*Ta kampaň byla tak hloupá, nenávistná, a stačilo se podívat jen na pozvané hosty na první Václavském náměstí a bylo jasné, že to tak musí dopadnout. Kalousek, Němcová, Gazdík vedoucí masy na barikády do boje za lepší příští! To musel snad vymyslet jen nějaký Putinův agent, uvedl Zbořil.
*Doufám, že pan generál Alojz Lorenc nepřesvědčil diskutující studenty o tom, že by měli na fakultách zakládat StB a že jim jen doporučil svou knihu Je štátný prevrat, na víkend domov neprídem… (Vydavatelstvo spolku slovenských spisovatelov 2018),“ uzavřel dnešní Rozjezd Zdeněk Zbořil.
*Vlastimil Vondruška: Elity mají povinnost vést lid, aby demokraticky rozhodoval podle přání elit, a nikoli podle svých představ. Elity ztratily monopol říkat, co je a není správné. Jen elity vyjadřují správné postoje, ale pokud to dělá druhá strana, je to hoax a dezinformace.
*Bývalý mexický prezident Vincente Fox Trumpa ironizoval: Postaví zeď za 25 miliard dolarů, kterou překoná žebřík za 25 dolarů.
*„Amerika je chyba, obrovská chyba.“ To prý prohlásil Sigmund Freud po návštěvě USA. Internet je plný úvah, proč to řekl – údajně mu vadilo, že mu říkali „Sigmunde“ a ne „doktore Freude“, americké jídlo mu prý způsobilo bolesti žaludku a podobně.
*Ve Spojených státech je ve vězení více než 2,1 milionů lidí. To je nejvíc na světě, dokonce mnohem více než v Číně, kde žije podstatně více obyvatel. Podle téhož pramene připadá na 100 tisíc obyvatel v USA 655 vězňů, což je opět nejvíce na světě – pro srovnání v Číně je to 118 vězňů. Jak ve své studii uvádí americká historička Jenny Wahlová, v roce 1860 žily ve Spojených státech přibližně čtyři miliony otroků s tržní hodnotou blízko čtyřem miliardám dolarů.
*Německý vtip, kde němečtí vojáci jdou obtíženi výstrojí po ulici a z kavárny na ně volají povalující se migranti, aby pozdravovali u nich doma, je víc než realistický.