Anglosaský svět se dělá “pro sebe” – temné vyhlídky Evropské unie

Jak se zdá, vztahy USA s těmi, kteří jsou jim ochotni lízat boty, se pro budoucno ponesou v sentencích “využít na maximum, vyždímat, a když jde do tuhého, hodit přes palubu.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

Zdroj: faceoobk autora

Že je Evropská unie (a s ní celá evropská část NATO) na pokraji politického, ekonomického a bezpečnostního kolapsu, to je prostý a neoddiskutovatelný fakt. Stejně jako je fakt, že formálně nedokážeme ani odhadnout, kam půjde budoucí vývoj situace v Afghánistánu. Což je sice možná přitažlivé pro média, ale naprosto nepodstatné pro osud nejen ČR, ale celé Evropy.

“Kauza Afghánistán” je aktuálně „středobodem“ pozornosti médií, politiků i různých analytiků a expertů na cokoliv. Jenže je jen problémem zástupným. Primární je totiž otázka, kam se bude „ubírat“ vývoj ekonomické, vnitropolitické a bezpečnostní situace v USA. Protože osud EU (a tím i náš) je s tímto vývojem přímo bytostně spjat.

To, co se stalo v Afghánistánu, hodně napovídá. Ještě více však odkrývá nejnovější, zdánlivě nahonem sfouknutý „pakt“ mezi (čistě anglofonními, což také dost naznačuje) USA, Británií a Austrálií, který má údajně těmto zemím umožnit “sdílet pokročilé technologie k výrobě ponorek na jaderný pohon“. Prý kvůli posílení bezpečnosti v indo-pacifickém regionu… . No, nevím. Nejspíš je zde namístě citát z půvabné knihy Václava Čtvrtka “O hajném Robátkovi”, kde se doslova praví: „Ho ho hóóó!”, zasmál se pan Kotrč z velkého domu.

Možná se ony tři nově “propaktované” země chystají na válku s Čínou. Nejspíš aby zachránili “demokracii” na Tchaj-wanu (a my “do toho” budeme muset s nimi, protože šéfem českého Senátu je Tchajwanec). Spíše ale tohle americké vyšachování Francie z kšeftu s jadernými ponorkami pro Austrálii (no, budiž to Frantíkům přáno, oni se s Mistraly pro Rusko také nepárali) jasně ukazuje nový trend vztahů USA k takzvaným “spojencům” v Evropě. Absolutní pohrdání, arogance a nezájem. V téměř krystalické podobě se tento trend projevil právě při stahování Američanů z Afghánistánu.

Jak se zdá, vztahy USA s těmi, kteří jsou jim ochotni lízat boty, se pro budoucno ponesou v sentencích “využít na maximum, vyždímat, a když jde do tuhého, hodit přes palubu. Aby nepřekáželi.” Evropa se má bezesporu na co těšit. Americké jaderné ponorky pro formálně “nejadernou” Austrálii, doslova “nadiktované” vrtulníky pro ČR, F-16 pro Slovensko, F-35 a tanky Abramsy pro Polsko, to vše na úkor evropských zbrojařských firem včetně těch našich … Spolu s dříve uvedeným by to mělo naše politiky důrazně varovat před přílišnou podřízeností a podlézavostí. Stejně jako de facto zákaz dovozů životně důležitých komodit z Číny, RF a dalších pro USA “nemilých” zemí.

Jak se však zdá, až na výjimky to nikoho z českých ani evropských politiků příliš nepálí. Myslím, že toho brzy budeme litovat. Všichni. Nastupující ekonomická a bezpečnostní krize v Evropě bude už jen takovou třešničkou na dortu všeobecného průšvihu, doprovázejícího útěk krys z potápějící se lodi. Pardon, Američanů z do krize se propadající Evropy. A ten symbolický poslední vrtulník? Tentokrát bude nejspíš startovat ze střechy Bundestagu.

4.5 17 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
P.K.
P.K.
před 2 lety

Vidím to podobně, jako autor. Amíci jsou schopni, kvůli kšeftu vytvořit i nové uskupení. A osm jaderných ponorek nebude malý kšeft, i když se na tom nějak bude podílet i ta Austrálie.

P.K.
P.K.
před 2 lety

xx

tomaskova
tomaskova
před 2 lety

S panem Štefcem tak úplně nesouhlasím. Vývoj v Afganistánu se nás bytostně týká. Pokud se Rusům podaří udržet tam klid a následný rozvoj, můžeme si oddychnout. V případě, že se konflikt vyostří a překlopí v horkou válku, je to zlé i pro nás. Účelem této vášně je rozpoutat konflikt, který se přelije do postsovětských republik a následně… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 2 lety
Odpověď uživateli  tomaskova

Naprostý souhlas a navíc tady jde jasně o posílení, spíše záchranu, anglosaského vlivu na globální politiku.

Tatran
Tatran
před 2 lety

To jsou ty euroatlantické hodnoty, které musíme respektovat v zájmu USA? To jsou ještě horší spojenci, než kteří spaktovali Mnichovský diktát. Na koho se tedy máme obracet s pomocí? Na Rusko, se kterým jsme si na dlouhou dobu rozvrátili přátelské a bezpečné vztahy. Naše slovanské spojenectví s Ruskem bylo zničeno a my, Slované se máme… Číst vice »

spartak
spartak
před 2 lety

Pane Štefec znovu dávám za jedna.Skutečně naši politici (kromě KSČM) jsou pouhá pimprlata ,která pro cizí kšeft udělají všechno.Do budoucna nemáme žádnou naději na vlastní stát ,neboť protektorát vyhovuje většině demokratickým stranám. Socialismus měl ve znaku lva, demokracie má ve znaku šlechtický patvar.

BillyJoe
BillyJoe
před 2 lety
Odpověď uživateli  spartak

Si děláte legraci ne? KSČM jsou šašci, co prodali ideu bratrství a rovnosti za pár dobře placených žlabů s Filipem v čele. Jedinou skutečnou stranou, která si ještě nezadala, je SPD.

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  BillyJoe

Přesně tak také jsem je kdysi volil a ten rádoby komunista Filip řekl že mu nevadí soukromé vlastnictví výrobních prostředků. Konečná dělala volební agitaci s modrým hadrem s žlutýma hvězdama. Dostál by odpírače migrantů posílal do lochu.

spartak Vzpamatujte se a nedávejte jim hlas.