Zapomeňte na NATO, válčit se bude v Tichém oceánu

Paradoxně prvním poraženým v tomto budoucím konliktu v širší pacifické oblasti je již dnes Francie, členská země NATO a dlouholetý spojenec Spojených států a Velké Británie.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta

Zdroj: První zprávy

Některé události, které mohou změnit světovou historii, se ohlašují poměrně nenápadně. Když byl roce 2009 prezidentem USA zvolen Barrack Hussein Obama, všichni komentátoři si všímali hlavně toho, že jde o prvního Afroameričana na tomto postu. Někteří předpokládali, že to bude mít pozitivní dopad na soužití většinové bílé populace s rasovými a národnostními menšinami. Téměř nikdo si nepovšiml, že se jednalo o prvního prezidenta, který pocházel z Tichooceánského regionu.

Oba tyto faktory se naplno projevily až po skončení jeho druhého funkčního období (2017). Zvýšené sebevědomí afroamerické populace se velmi rychle zvrhlo v černošský rasismus zaměřený (nejen) proti bělochům. Ten se od května 2020 po smrti kriminálního recidivisty George Floyda zásluhou hnutí Black Lives Matter změnil v podivnou parodii na čínskou Kulturní revoluci. Počáteční rabování a vypalování bohatých městských čtvrtí přešlo do cílené likvidace památek na „otrokářskou a rasistickou“ minulost Spojených států. První byly na řadě sochy, včetně pomníku Kryštofa Kolumba jako prvního bílého rasisty na americkém území. Stejně prokleta byla matematika, vážná hudba a anglická gramatika.
Ještě za Obamova vládnutí začalo stěhování velkých bank z východního na západní (pacifické) pobřeží USA. Tím tažení na západ nekončilo, protože finanční instituce z londýnské City přeplouvají Atlantik a zaujímají nová místa na druhém břehu oceánu. Tyto změny signalizovaly začátek procesu, na jehož konci nejspíše bude transformace Evropy z významného sloupu euroamerické civilizace na nepříliš významný poloostrov Asie. V tomto týdnu padl další symbolický mezník – Spojené státy utvořily společně s Austrálií a Velkou Británií nový vojenský pakt zvaný AUKUS (Australia United Kingdom United States).

Cílem tohoto uskupení má být obrana a prosazování společných zájmů ve dvou oceánech – Tichém a Indickém. Jeho nedílnou součástí má být spolupráce v obranném průmyslu. Na tom se bude podílet Austrálie, která kvůli své geografické poloze se překvapivě stane významným producentem ponorek na jaderný pohon. Příslušné know-how jí bude neprodleně předáno a podepsaná mezistátní smlouva předpokládá, že australské loděnice během pouhých 18 měsíců vyrobí osm moderních podvodních plavidel.

Nový vojenský pakt je samozřejmě primárně namířen proti Čínské lidové republice. Zdá se, že jde o odpověď USA na ostudný debakl v Afganistánu způsobený tajnou koalicí hnutí Talibán s čínskou rozvědkou a armádou. Paradoxně prvním poraženým v tomto budoucím konliktu v širší pacifické oblasti je již dnes Francie, členská země NATO a dlouholetý spojenec Spojených států a Velké Británie. Australská vláda ihned po podepsání paktu AUKUS zrušila smlouvu o dodávce oněch ponorek, kterou podepsala s francouzskou firmou Naval Group. Francouzi to oprávněně berou jako podraz a ránu do zad.

Vyplývá z toho jedno poučení – v multipolárním světě, v němž již žijeme, staré smlouvy přestávají platit, a USA s Velkou Británií je dodrží pouze v případě, bude-li to pro ně výhodné. Proto raději zapomeňme na často zmiňovaný článek 5 Severoatlantické smlouvy a snažme se o svou bezpečnost starat sami.

4.6 10 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maxim
maxim
před 2 lety

Číňané potřebují ke svému rozvoji nové území, tak při připojení Taiwanu přidají i zblblou agresilní Austrálii, která blbmutím s covidem rozpoutává svojí likvidaci v občanské válce … AUKUS je jenom papírový šašo, Anglosaský svět je v řiti …

maxim
maxim
před 2 lety
Odpověď uživateli  maxim

Ještě doplním, v Austrálii žije velká čínská a asijská komunita přistěhovalců …. Austrálie má jenom 25 mil. obyvatel, z nichž většina žije ve městech na pobřeží, a bílí obyvatelé jsou proto nebojeschopní měští blbečkové jako v Evropě …

LadyAnn
LadyAnn
před 2 lety

Když Británie prosadila odtržení od EU, už to samo o sobě vzbuzovalo podezření. Oficiální důvody (vlastní nezávislá politika, migrace Slovanů do VB) vyznívaly jako ta “O Červené Karkulce”. Británie přece nebude “sám voják v poli”. První, co mě napadlo bylo, že se bude strategicky (bezpečnost, ekonomika) těsněji vázat a  propojovat s atlantickým západním partnerem.… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 2 lety

“…, válčit se bude v Tichém oceánu”
Nebude, Ti kteří o to usilují už na to nebudou mít tu potřebnou “sílu”… Zřejmě dosud nepochopili, příp. ani nechtějí pochopit, že geopolitické změny, které v současnosti ve světě probíhají, jim to neumožní…

cablik
cablik
před 2 lety
Odpověď uživateli  Ludvik

Souhlas pokud se o něco pokusí tak dostanou nakopáno do těch kožených xichtů nemají šanci vojensky uspět jen si snědí co si navařili.

kolokol
kolokol
před 2 lety

Tichý je oceán, tichá ponorka,
tichá je válka – studená i horká …
Aaaa, to sem si popletl. Správně je to – Krásná je Neapol…

Lubez
Lubez
před 2 lety

Anglosaský hegemon je odvěký nepřítel slovanské přítomnosti. Odtud plynulo vždy to zlo a né mráz z Moskvy. Ostatně vlastně chvilku ano ale nikdy v tak obrovské hamižné nenávisti jako ze západu. Využít, vyždímat, zotročit případně vyhladit, to je jediný cíl anglosasů. Jejich filiálka Pentagon toto dotahuje do dokonalosti ale né s takovým úspěchem jaký… Číst vice »

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Lubez
offreud
offreud
před 2 lety

Jak je u autora zvykem – brilantní

ladi
ladi
před 2 lety

Putin po ukrajinském převratu na tiskovce prohlasil,”anglosasům už nikdy nebudeme věřit ani jejich pozdrav”, jsem zvědav,jak dlouho a jestli se tím budou stále řídit. Teď si to Frantík vyzkoušel na vlastní kůži. Mohli by vystoupit na protest z NATO a to by konečně krachlo.

P.K.
P.K.
před 2 lety
Odpověď uživateli  ladi

Frantík to má dávno vyzkoušené. Např., když musel zrušit prodej těch vrtulníkových lodí Rusku. To byla dost velká rána pro jeho zbrojní průmysl. Nyní zase ty ponorky, ale Macron funguje spolehlivě, jako Babiš a pomalu likviduje suverenitu a ekonomiku své země.