“To je směšné!” – český dobrovolník se vyjádřil k 20letému trestu

Skandální tresty českých občanů – dobrovolníků v boji proti ukrajinskému nacizmu – jsou předmětem krátkého rozhovoru s jedním z českých bojovníků na Donbasu – Jířím Urbánkem

Zdroj: EADaily

Český dobrovolník Jurij (Jiří) Urbánek, odsouzený k 20 letům vězení za účast ve válce na Donbasu, řekl EADaily, že tento trest nebere vážně, protože jej považuje za politickou objednávku.

“Tenhle rozsudek mě nezajímá.” Je to jen politická objednávka. Přirozeně se nepovažuji za teroristu, “ řekl Urbánek.

Řekl, že jediné z čeho je obviněn je účast na bojových akcích proti ukrajinské armádě.

“To je směšné. Po převratu sedí v Kyjevě nelegální vláda a mně vyčítají, že bojuji proti této nelegální vládě, “řekl.

Podle Urbánka o trestním stíhání věděl už delší dobu. Bylo zahájeno v roce 2016 a po celou dobu se pokoušeli z ničeho udělat obvinění z terorismu, aniž by podali jakýkoli přesvědčivý důkaz, který by nějak ospravedlňoval rozsudek.

“Když jsem šel na Donbas, uvědomil jsem si, že jsem si vzal jednosměrnou jízdenku.” Abych řekl pravdu, nikdy jsem si nemyslel, že po letech 2015 a 2016 přežiju. Nepřemýšlel jsem proto o procesu proti mně, “řekl Urbánek.

Urbánek již dříve v rozhovoru pro EADaily kritizoval postavení českých úřadů ve vztahu k dobrovolníkům Donbasu a uvedl, že v zemi byl zahájen skutečný hon na čarodějnice.

“Lidé v České republice již byli souzeni s promyšlenými záminkami, jako v dobách mccarthismu a honu na čarodějnice ve Spojených státech, kdy člověk mohl být  popraven elektrickým proudem za vykonstruovaný případ,” porovnal Urbanek.

Pobouřilo ho, že dobrovolníci Donbasu byli souzeni podle teroristického článku, zatímco na Donbasu ve skutečnosti bojovali s terorismem.

“V podstatě se jedná o teroristickou válku Ukrajiny proti jejím vlastním občanům – jsou to ukrajinské helikoptéry, které střílí na Doněck,  jsou to ukrajinští vojáci, kteří zabíjeli děti v srpnu 2014, když se o prázdninách koupaly.” Ukrajina zabíjí lidi a v Evropě jsou souzeni ti, kteří nezabili ani jednoho civilistu, “ řekl rozhořčeně.

Urbánek také upozornil, že české nacionalisty, kteří bojovali v Donbasu na straně ukrajinských národních praporů, Praha nijak nepronásledovala.

Jak EADaily informoval , 7. září český soud uznal Urbánka vinným podle teroristického článku za účast ve válce v Donbasu na straně lidových republik. V červenci zpřísnil český odvolací soud trest Alekseji Fadějevovi, běloruskému občanovi žijícímu v Praze, který byl loni odsouzen na 4,5 roku za účast ve válce v Donbasu na straně domobrany.

Poté soud usoudil, že se přímo neúčastní nepřátelských akcí, ale státní zástupce podal odvolání, kterému soud vyhověl, načež byl Fadějev odsouzen k 21 letům vězení, čímž byl jeho “zločin” překvalifikován na terorismu.

Dříve v České republice byl dobrovolník Martin Kantor odsouzen k 20 letům vězení . V loňském roce byl na hranici s Ruskem na žádost Interpolu zadržen občan České republiky a DPR Oldřich Grund, kterému se díky humbuku v médiích podařilo deportaci a hrozícímu trestu vyhnout. To jsou jen ta jména, která si našla publicitu v médiích, zatímco dobrovolníků z České republiky, kteří byli perzekuováni kvůli podpoře Donbasu, může být mnohem více.

 

4.7 29 hlasy
Hodnocení článku
15 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vaclav
vaclav
před 1 rokem

Kdybych byl mladší asi o dvacet let šel bych také podpořit (třeba i se zbraní v ruce )na Donbas.
Václav

PK2
PK2
před 1 rokem

Prosím, pokud byste skutečně musel nastoupit do vězení, dejte mi vědět. Rád bych si z tohoto trestu odseděl minimálně 1 rok a získal tak legitimaci za skutečný protifašistický odboj. Byl jsem totiž na Majdanu v roce 2014, kde mi říkali, jak potáhnou na Rusa (za Banderu) v čele vojsk NATO. Tam jsem mluvil se… Číst vice »

toto
toto
před 1 rokem

Lidé, kteří bojují proti terorismu na Donbasu, by měli dostávat vyznamenání. Tresty, které byly našimi soudy uděleny, jsou hrůzné (takto nejsou trestáni ani vrazi) a doufám, že i na soudce, kteří je vyhlásili, jednou dosáhne skutečná spravedlnost. Vzhledem k tomu, že se lidé dnes dožívají vysokého věku, je to docela možné…

Lubez
Lubez
před 1 rokem
Odpověď uživateli  toto

Ono to bude nakonec všechno asi jinak. Hegemon Ukáček s jejich fašistickou politikou, jde pomalu do kytek. EU marxistické řádění se také začíná hroutit. Pouze fanatičtí zlodějští eunuši, stále věří že nee. Více bych se zajímal o další vývoj. Rodí se zde ve střední a středně východní Evropě, nový hegemon s mocenskou ambicí. Polsko.… Číst vice »