Po  parlamentních volbách  dne 8. října  2021

Výsledky voleb jsou svědectvím nedostatku osvěty, kterou žádal jako podmínku uvědomělé demokracie již Masaryk. K témuž tématu patří neomezená a bezohledná moc mediálních prostředků, které manipulují své sledovatele podle přání svých financujících vlastníků.

Stanislava Kučerová
Stanislava Kučerová

Zdroj: ČeskéNárodníListy

Přiznejme si, že možností parlamentních voleb, kterými si občané zvolí ze stranické nabídky členy poslanecké sněmovny a tím i složení celostátní vlády, si teoreticky velmi vážíme. Přišly po vládě jedné strany, kterou přinesla socialistická revoluce po 2. válce světové. Existovala 40 let, od r. 1948 do revolučního převratu r. 1989. 0d tohoto převratu se u nás střídají vlády, složené ze zvolených představitelů soupeřících několika stran. Stran, zdůvodněným programem hájit zájmy té nebo oné společenské skupiny. O vlivu a moci jednotlivých stran rozhodují zčásti voliči, počtem hlasů, které kandidátům existujících stran poskytují. Je v tom přirozený základ demokracie, vlády lidu, lidem a pro lid. A lid, pokud je informován, se jich účastní s nadějemi i s napětím. Jde o to, kdo bude zvolen a jak své vítězství uplatní. Jak který politický program bude realizován.

Od uvedeného návratu občanských voleb u nás uběhlo 32 let. Ten „sametový“ převrat neznamenal ovšem jen demokratizaci veřejného života uplatněním volebního práva. Přinesl zároveň obnovu kapitalismu, kapitalismu v nové podobě, v podobě neoliberalismu. To se ovšem dálo mimo informace a rozhodování většiny voličů. Ti objevovali tuto skutečnost postupně a se smíšenými pocity. Charakter těchto minulých voleb bude tématem historiků.

My se teď budeme zabývat jen čerstvými výsledky voleb posledních. Je to aktualita. Aktualita nečekaná, překvapivá, neuvěřitelná. Naprosto ojedinělý je výsledek hlasování, který se týká pravice (zastánci svobody podnikání a hromadění zisků) a levice (zastánci sociální spravedlnosti).

Co říkají voliči?

Část voličů se raduje z vítězství pravice (ODS, KDU-ČSL, TOP- O9), část cítí neblahé zklamání z prohry levice (Soc. dem., KSČM). Levice se po prvé v našich dějinách ani do parlamentu nedostala. Takže z parlamentu zmizela, nebude ani v opozici! (V opozici bude asi jen osamělý Tomio Okamura, SPD, 9,56%). Neomezenou vládu bude mít pravice. Nebude zastávat nic z toho, co si levice přála, oživovat vlast a vlastenecké tradice, nebude bojovat proti diktátu z Bruselu, proti vazalství v NATO, proti antinárodnímu působení neziskovek, proti kolaborantsky zaprodaným médiím apod.
Četli jsme názor, že „volby ovládly neoliberální a neokonservativní síly, které budou kriminalizovat dosavadní vládu a odevzdají stát bankám a Američanům, jak to před rokem a půl udělali Slováci.“

Slyšeli jsme, že „mnoho známých je ohromně zklamáno, jak to, že voliči mohli volit strany, které rozkradly naši republiku a další, které avizovaly vytvořit koalici, naprosto proti zájmům naší vlasti. Snad ještě president něco vymyslí a obrousí ty nejhorší hrany…“

Co dělali voliči?

Vzali jsme na vědomí, že zejména mladší generace nemají žádoucí osvětu a příslušné vzdělání a jsou mediálně přímo odnárodňovány.

K chybějící osvětě a nedostatku pochopení našeho politického řádu by ovšem dnes patřil i rozbor předvolebních kampaní. Nezmýlíme se, když budeme konstatovat, že před 4 lety, kdy se Andrej Babiš stal předsedou vlády, mobilizovaly se dosavadní ambiciózní politické síly k boji proti němu. Na rozdíl od nich se nový premiér nehonosil nijakým uceleným koncepčním programem, který by bylo možno napadat a kritizovat. Opíral se o své bohaté zkušenosti marketingové, podnikatelské, holdingové. A tak se jediným terčem protivládní kritiky stal on sám. Jako aktivní podnikatelská osobnost. Politickým programem se stal „antibabišismus,“ hanobení všeho, co premiér řekl, co udělal. Stal se představitelem korupčního a ziskuchtivého chování všech světových miliardářů. Oni ovšem budí respekt a obdiv. Jeho osobnost však nesouhlas, nevoli, odpor. Stále větší odsouzení, protože se provinil „střetem zájmů“ a nedbal dost na „imidž“ mezi světovládci. A ambiciózní představitelé stran, které měly sice v minulosti řadu skandálních přečinů, byli rázem čistí obhájci morálních pravidel a nezáludné nabídky a poptávky. Smysl současného předvolebního hnutí byl redukován na vyobcovní provinilého A.Babiše z pozice premiéra.

Volební výsledky:

Pravicové strany se od r. 1989 podílely na problematické popřevratové vládě a na růstu vlastní moci, na privatizacích a restitucích, na mezinárodních komerčních a politických kontaktech a na hromadění zisku. Přitom se prezentovaly i zcela nepřijatelnou účastí na protičeských projektech od obnovy habsburského monarchismu až po revanšismus po válce odsunutých Němců.

Tyto strany se dohodly na koalici, v které se společně zúčastní voleb, aby získaly více hlasů než Babišovo hnutí Ano. Jednotlivým stranám by se to nepodařilo, ale koalice měla součtem úspěch. Společenství strany ODS, KDU-ČSL a a TOP-09 Babišovo hnutí překročilo. Pravicová koalice získala 27,79% hlasů, Babišovo Ano 27,12%

A účastníka voleb nutně napadá, proč levicové strany také nevytvořily alianci a nedostaly se společně do sněmovny? Občan, který nevidí do politického zákulisí, ten tomu nerozumí.

Závěry:

Výsledky voleb jsou svědectvím nedostatku osvěty, kterou žádal jako podmínku uvědomělé demokracie již Masaryk. K témuž tématu patří neomezená a bezohledná moc mediálních prostředků, které manipulují své sledovatele podle přání svých financujících vlastníků. Tady se potvrzuje postřeh Karla Čapka. Moderní prostředek násilí je propaganda, která zbavuje postižené svobody vědomí, svobody poznání, volby a rozhodnutí. A další závěr spočívá v požadavku spojit levicové strany v jednotnou levicovou opozici. Ujmout se iniciativy, neodmítat spolupráci. Přes drobné názorové rozdíly je tu společný program sociální a národní. Je to program společného úsilí o svrchovanost České republiky, o Evropu svrchovaných a rovnoprávných národních států, o sociální spravedlnost a o mír!

Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.

 

5 9 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vachav
vachav
před 1 rokem

A ještě jedna připomínka-v r1989 to nebyla žádná revoluce,ale mocenský a majetkový převrat.Někdo to nazývá “hadrový puč”!

skeptik
skeptik
před 1 rokem

To nebyly jen tyto volby, kdy byli lidé ohlupování médii. Tyto volby připomínaly volby v r. 2006, kdy se média spolu s pravicí spikla proti ČSSD a Paroubkovi s cílem nakydat na něj co nejvíc špíny a zvrátit tak volby v prospěch pravice. Vrcholem byla vylhaná Kubiceho zpráva. Kdyby média podávala pravdivé informace, tak by po těch… Číst vice »

Falka
Falka
před 1 rokem

Paní profesorko, myslím, že teď už nejde dělit strany na pravici a levici. Kdybychom ale u tohoto dělení zůstali, kam byste Alianci NS zařadila?

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Falka

Aliance národních sil je malá skupinka lidí, kteří nevidí politickou realitu. Do sněmovny se nikdy nedostanou. Jen tříští vlastenecké síly, podobně jako Trikolóra, Volný blok a další.

Falka
Falka
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Je to, bohužel tak, pane Dvořáku, tříští vlastenecké síly a většina pomlouvá SPD, že s NIMI nechce spolupracovat! Tak ty pidistrany vůbec nevidím jako vlastenecké a mnoho lidí, kteří se mi zdáli rozumní, nechápu, že se k nim dali.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 rokem

No nevím. Podle mne volby ovládli hlupáci, samozvaní spasitelé, lidé bez respektu, charakteru a autority u většiny národa. K nedostatku osvěty: Kde ji získat? Na ČT 1,2,3.4.24? Tam by ta opravdová osvěta měla být. Jestliže se dává veřejný hlas hlavně takovým osvětitelům jako je P. Novotný, Kalousek, Fiala, Němcová, Geislerová a řadě zkorumpovaných dalších politiků,… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Komu není rady tomu není pomoci většina lidí co je volila je zmasírováná mainstreámem a ani nevědí co na ně „vítězové” voleb chystají.Až dostanou po čuni tak se snad vzpamatují.

spartak
spartak
před 1 rokem

Ano ,souhlasím s popisem naší paní profesorky. Svět se mění a ČR radikálně.Po průmyslové a tedy dělnické ČSSR se podařilo vybudovat služku kapitálu ČR ,protože 65% HDP je tvořeno tzv.pinklama. V takové společnosti je levicová politika vyvanutý sprey. Trochu může pomoci záchrana vlastního státu , ale podle Polska ,kde byly demonstrace pro více EU… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Také v podstatě souhlasím s uvedenými skutečnostmi(bohužel smutnými),jen bych p.Kučerové položil otázku:Co je po30letých zkušenostech lepší? Vláda “jedné strany” jak uvedla a nebo tento parazitický “lumpenkapitalismus”,jak to již před řadou let nazval filosof K.Kosík?

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  vachav

Dnes ovšem asi nestojíme ani tak před volbou mezi vládou jedné strany a parazitickým kapitalismem.
Podle mého názoru stojíme před otázkou, čím nahradit oba systémy, aby se uplatnily (a) lidsky příznivé rysy toho prvního a (b) mohly být kontrolovaně využívány i společensky nezbytné motivační motivy toho druhého. Před otázkou bez odpovědi. Zatím …

Plebej
Plebej
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Plebej

oprava: … i společensky nezbytné motivační stimuly toho druhého. Před otázkou bez odpovědi. Zatím …